Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Notebook s dotykovým displejom?

miffko
2020-02-03 09:24:14+01
Ahoj

Ma zmysel kupovat na upravu fotiek notebook s dotykovym displejom? Bude sa dat vyuzit pero napriklad pri capture one? nieco podobne https://www.hpobchod.sk/productOpt.asp?konfId=8PT56EA

popripade ake parmetre notebooku su pre dnesnu dobu potrebne na spracovanie raw (procesor, ram, grafika)? je tu vela clankou prispevkou o tom len su stare...
Dakujem.
 
majster333
2020-02-03 13:14:07+01
mám niečo podobné lenovo x1 Tablet. ten čo kukáš má podľa všetkého podporu pera, ale nie každý dotykový display má aj podporu pera na to si daj pozor najmä pri lacnejších dotykáčoch ak budeš vyberať ďalej. neviem ako v capture one ale bude to asi podobne ako v LR, a tam najčastejšie ovládaš malé posuvníky a na to je lepšie myš. pero použiješ pri retuši a vytváraní lokálnych masiek, asi to ide aj v C1, ale najmä PS a podobne.
Na Lr by bol podľa mňa ten procesor trocha pomalý C1 je vraj rýchlejší, tak to možno pri menších fotách ako 42,5mpx a menšieho počtu môže fungovať dostatočne, ale volil by som, z hľadiska rýchlosti, rýchlejší (nie U ale H verziu) ak to ide. závisí od rozpočtu a čo viac chceš
 
miffko
2020-02-03 13:50:34+01
a je nutna pre tieto graficke programi nejaka special grafika?
 
miso74
2020-02-03 15:59:09+01
Ja používam kombináciu CaptureOne 12 Pro na SurfacePro5 a veľmi rýchlo som zvykol na ovládanie perom. Občas ešte natrafím na drobný bug, napr. raz za čas sa mi stane, že nejde potiahnuť posuvník (myšou ide) a po reštarte CO 12 to ide opäť aj perom. Ten tvoj výber notebooku je úplne v pohode, pri CO 12 sa môže rozhodnúť či budeš využívať iba hlavný procesor alebo aj Hardware Accelaration. Ja pri svojej integrovanej grafike som nepostrehol nejaký výrazný rozdiel.
 
miffko
2020-02-04 13:53:36+01
a radšej dotykový notas s horšou grafikou alebo lepšiu grafiku bez dotykovej obrazovky ?
 
majster333
2020-02-04 15:18:08+01
príspevok od: miffko
a radšej dotykový notas s horšou grafikou alebo lepšiu grafiku bez dotykovej obrazovky ?
pozri si na nejakých odborných fórach v zahraničí, či a aký vplyv má Hardware Accelaration grafickou kartou v C1 na rýchlosť programu, že čo to zrýchľuje či ti to za to stojí. Ja by som bral skôr rýchlejší procesor(ak nie procesor tak to pero) ako grafiku, ale s C1 nerobím.
 
miso74
2020-02-05 12:06:22+01
príspevok od: miffko
a radšej dotykový notas s horšou grafikou alebo lepšiu grafiku bez dotykovej obrazovky ?
Dnesne moderne i5 ti v pohode utiahnu CO 12, praca je rychla a svizna. Ja mam i5-7300U, 8GB RAM a integrovanu grafiku. Moje odporucanie, nemusis riesit dedikovanu graficku kartu. Radsej ten dotykovy displej a pero.
 
marianr
2020-02-05 16:03:38+01
Bol by som povďačný ak by mi niekto vysvetlil načo je pri vykresľovaní hotového statického obrázku potrebná dobrá grafická karta.

Ja som za presné podanie farieb, to sa tu nejako ignoruje.
 
Fuser
2020-02-05 18:14:22+01
Notebook:
1) kolko $ chces zanho utratit?
2) RAM: 16GB (minimum 8GB je malo, nekupujem si notebook na 2 roky)
3) CPU: min. i5 ...
4) Aky velky ma byt / ake rozlisenie tam chces?
5) Co je dost dolezite aby tam bol SSD disk aspon 512GB, ak bude verzia M.2 tak lepsie (niekdy vie byt trosku rychlejsi)
6) Ked tam bude, tak je to lepsie:
Viac si precitaj preco tu: https://helpx.adobe.com/sk/photoshop/kb/photoshop-cc-gpu-card-faq.html
 
majster333
2020-02-06 15:09:14+01
príspevok od: marianr
Bol by som povďačný ak by mi niekto vysvetlil načo je pri vykresľovaní hotového statického obrázku potrebná dobrá grafická karta.

Ja som za presné podanie farieb, to sa tu nejako ignoruje.
na to dobrú grafickú kartu netreba, niektoré programy ju ale vedia využiť na zrýchlenie odšumovania, aplikovanie rôznych náročných filtrov, rýchle genorovanie zmenšených/zväčšených náhľadov atď.... dnes to ale stále nie je úplne samozrejmé, niektoré programy to robia len čiastočne a niektoré vôbec. treba si pozrieť testy konkrétneho programu a konkrétnej grafiky ako si rozumejú.
 
krispin.pucinko
2020-02-06 23:36:35+01
príspevok od: marianr
Bol by som povďačný ak by mi niekto vysvetlil načo je pri vykresľovaní hotového statického obrázku potrebná dobrá grafická karta.

Ja som za presné podanie farieb, to sa tu nejako ignoruje.
rozdiel je v architekture. proccesor je univerzalny cip, ktory riadi takmer vsetky dolezite vypocty. tym ze je univerzalny nie je vynikajuci v nicom ( nadnesne povedane), pretoze ma mnoho uloh a spracovava rozne typy dat.

graficka karta je optimalizovany hardware na urcite vypocty. dokaze spracovat a prepocitat velke mnoztva dat pretoze ma optimalizovany hardware na ulohu na ktoru je urcena. dokaze spracovat ovela ovela vacsie mnozstvo vypoctov ako procesor.

mylis sa ak si myslis ze je nejaky extra velky rozdiel medzi upravou "statickej" fotky a video hry. 3d hra je len prepocet pozicie textur, trojuholnikkov, prienikov atd. uprava fotky je to iste, pretoze pri aplikovanie kazdeho filtra, zosvetlenia, doostrenia a efektu je kazdy jeden pixel na fotke prepocitany a je to vsetko robene v realnom case a niekolko krat za sekundu napr ked posuvas rozne posuvniky a pozeras ako sa meni zivy nahlad atd.

proste ak na vypocty pouzivas graficku kartu je to v mnohych pripadoch vyhodnejsie. to je rychlejsie. dnesne softy by mali uz takmer vsetky zvladat vypocty na grafickej karte, len to treba obcas "prinutit" v nastaveniach ovladaca karty, pretoze zvacsa sa ako prva pouziva inegrovana graficka karta.

Mimochodom presne podanie farieb na notebookovom monitore je celkom tazke dosiahnut, pretoze tie sa daju len velmi obtiazne kalibrovat. a este horsie ak to je matny displej. tu sa treba jednoducho spolahnut na vyrobcov a vybrat si taky model ktory ma dobry displej.
 
marianr
2020-02-07 08:24:15+01
Nie, nie je to to isté, pri hre je 3D model, prepočítava sa viditeľnosť objektov, osvetlenie a dávajú sa textúry. Fotografia je len blbá bitová mapa...

Opýtam sa syna 8-).
 
z80
2020-02-07 09:18:47+01
príspevok od: marianr
Nie, nie je to to isté, pri hre je 3D model, prepočítava sa viditeľnosť objektov, osvetlenie a dávajú sa textúry. Fotografia je len blbá bitová mapa...

Opýtam sa syna 8-).
Fotografie su sice len "blba bitova mapa" ale aj tak jej editacia znamena, ze sa musi vykonat dost vela komplikovanych vypoctov, ktore graficka karta vie urychlit. Niektore editory dokonca vedia aj vypocitat, ake velke to urychlenie bude s konkretnou grafickou kartou.
 
krispin.pucinko
2020-02-07 09:23:15+01
príspevok od: marianr
Nie, nie je to to isté, pri hre je 3D model, prepočítava sa viditeľnosť objektov, osvetlenie a dávajú sa textúry. Fotografia je len blbá bitová mapa...

Opýtam sa syna 8-).
nic to nemeni na fakte, ze v hre sa prepocitava "nieco" a vo fotografii sa prepocitava tak isto "nieco". tak preco nepouzit hardware kory je daleko vykonnejsie a optimalizovany na tieto prepocty?
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()