Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Kalibrácia monitoru

matej25
2020-05-29 12:19:15+02
Zdravím, mám monitor Philips 246E9QDSB (https://www.amazon.com/Philips-246E9QDSB-Frameless-1920x1080-FreeSync/dp/B07CK4W58Y) a potreboval by som pomôcť s kalibráciou.
Keď porovnám monitor s obrazovkou notebooku na ktorý je napojený, majú trocha rozdielne farby a na monitore je vidieť viac detailov v tieňoch.
Skúšal som kalibráciu farieb čo je zabudovaná vo windowse, ale moc to nepomohlo. Sú nejaké iné možnosti? ako sa dá najlepšie zistiť ktoré zobrazenie farieb je správne?
Ďakujem za odpoveď
 
amon48
2020-05-29 14:30:45+02
Kalibračná sonda.
 
MaxGamut
2020-05-30 03:47:51+02
a/ Táto problematika je DOSŤ zložitá. Vysvetľovať to by zabralo 2-3strany - pozri príspevky o monitoroch.
Color management pozostáva z kalibrácie zariadenia, profilácie zariadenia a simulácie zdrojového priestoru obrázka/fotky na tomto zariadení.

b/ Čo od toho očakávaš? Monitory v tejto triede sú +/- skalibrované. Na 99% bude obraz toho Philipsu vernejší, než displej na notebooku. Notebooku mávajú menej kvalitné displeje.

c/ Kalibrácia je iba prvý krok vo farebnom managemente a slúži na "doladenie/zrovnanie" kriviek RGB na nejakú hodnotu. (obyčajne gamma 2,2)

d/ Farebné "podanie" závisí od min 3 faktorov - začni nastavením White Point na cca 5500 až 6000K - rovnaké na oboch zariadeniach - to je úplný základ. (aj ked sRGB má WP 6500K )

e/ "Kalibrácia" vo Windows je fraška ... tak, ako mnohé iné časti Windows. Vôbec by sa to nemalo volať kalibrácia. Pomáhalo to trochu, v čase brutálne rozladených monitorov. To už je dávno preč. Očami dnešný monitor nenaladíš, jedine tak rozladíš.

f/ Najjednoduchší "dobrý postup" je na monitore nastaviť režim simulácie sRGB a Windowsu povedať, že máš sRGB monitor. Tam ale stratíš trochu farebnosti.
Lepší postup je nainštalovať do Windowsu originál ICC profil monitora a pracovať so softom, ktorý podporuje color management. Musíš ale vedieť, pre ktorý režim monitora bol ten ICC profil bol vytvorený.

g/ s bežnými prostriedkami nemáš šancu zistiť, ktorý obraz je správny. Dokonca sa ani nedá presne povedať, čo je to "správny obraz". Sorry, ale fakt sa to tu nedá vysvetliť.

 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()