Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

výber a kupa monitoru pre fotografa

petraFOTO
petraFOTO 2011-01-06 18:17:39+01
Dobry den,
velmi pekne prosim o radu pri vybere a kupe monitoru,neviem sa rozhodnut medzi TN alebo SPV monitorom,co je vhodnejsie,pripadne,ktorej znacky .


mam vybraty tento http://www.epicom.sk/detail-produktu/24-lcd-dell-u2410-ultrasharp-premiercolor-fullhd/11462/

alebo tento http://shop.pocitac.sk/zbozi/22-lcd-nec-p221w-1000-1-dvi-s-pva-silv-gray/detail.aspx?p=z:141642

alebo poradte nejaky iny ,vhodny na upravu fotografii.Vopred vsetkym dakujem
 
stefansk
2011-03-23 20:09:17+01
Pozrite si tento zaujímavý článok:

http://extrahardware.cnews.cz/rozhovor-s-eizo-cpva-e-ips-jsou-pokulhavajici-mezistupne-0

Ešte pre niekoho kto má hlbšie do vrecka a chcel by slušnejší monitor:

http://extrahardware.cnews.cz/nec-multisync-ea232wmi-recenze-e-ips-led-za-7500-kc-test
 
cicmapte
2011-04-11 15:39:48+02
Mozno je to odveci, co pisem - som zaciatocnik - ale je to moja skusenost. Cez vikend som sa vybral preverit, ci mnou z netu vybrany monitor (LG M2380D-PZ) stoji ozaj za to, lebo podla roznych alatest a neviem akych recenzii vyzeral okay (jasne ziadne EIZO, ale chcel som LED monitor + telku + USB na prehravanie vsetkeho za slusnu cenu cca 230€). V predajni som zazil sok, lebo obraz bol naozaj pod uroven - pozorovacie uhly ziadne a farebne podanie strach - prepaly a cierne miesta. Potom som sa motal po predajni a nemohol som si nevsimnut, ze bezny LCD TV je na tom o poznanie lepsie...skratka mali 32" TV Philips v akcii za 300€, tak som ho vyskusal - z fotiek som (bol) uneseny aj fotky, kt. som povazoval za nic moc na tejto telke vy zeraju super (predtym so mal bezny 22" LCD NEC - 32" je riadny rozdiel - to sa na fotky nepozeram to sa ocitam na mieste, kde som ich fotil .
Preto moja otázka - nie je najlepsim kompromisom pre laika lcd Full HD TV ?
Diky za odpoved
 
erich
2011-04-26 00:07:58+02
Mám Lenovo L220x s parametrami 22” S-PVA 1920x1200 325 cd/m^2 1200:1 contrast ratio, 92% color gamut. Čo mi však vadí -a je to vlastnosť technológie PVA - pri kolmom pohľade splývajú najtmavšie odtiene do čiernej (stratí sa napr. kresba vlasov). Preto uvažujem o kúpe IPS panelu. Po zhodnotení viacerých recenzií v cene do 350 e mi vychádza Nec EA 232wmi, prípadne dell U2311H (270e). Za 700e Nec PA231W (prípadne dell 2490wuxi2). Je to technologia e-IPS, čo je horšie než AS IPS alebo P IPS -monitory tejto kategórie však stoja už od 1000e vyššie. Ak by mal niekto osobné skúsenosti s niektorým z uvedených monitorov, budem rád ak napíše zopár riadkov.
 
erich
2011-04-26 17:43:23+02
dodatok: v práci máme PVA eizo 1600x1200 (flexscan mx210) a IPS eizo 1600x1200 (R22) -PVA má rovnaký problém s čiernou ako som písal u lenova, IPS je bez splývania. Sú to panely 4:3 (až do dnes som mal dojem, že sú širokouhlé) a nevidel by som problém ani s týmto stranovým pomerom. Inak eizo nepoužíva e-IPS, takže sa k tejto technologii neviem vyjadriť.
 
Brian
2011-04-26 18:57:27+02
ja odporucam tento, mam ho nejake tri mesiace http://www.alza.sk/23-dell-ultrasharp-u2311h-d170422.htm ak dobre poladas na internete najdes ho aj za 230€ co je za tu cenu fajn. je to sice E-IPS a nie cisto IPS panel, co rozdiel je v tom ze to je taka akoze lacnejsia verzia IPS panelu, ktory nepodava tak spickove vykony ale za tu cenu to podla mna ujde...
odporucam ako odporucam, v blizkej dobe dam prispevok o mojich skusenostiach s tymto monitorom
 
Atok
2011-04-26 20:01:19+02
Ja mam tiez Dell, akurat U2711 (2560x1440). Som s nim max. spokojny, akurat mi trosku vadi ze monitor riadne kuri Mam ho par mesiacov, ale uz sa bojim leta, ako sa budem potit pred nim. Druhy monitor je TN 22" samsung. Rozdiel medzi IPS a klasickym TN panelom je hodne velky.... Ta ista fotka na Dell a na Samsungu vyzera uplne inac.
 
Brian
2011-04-26 21:13:54+02
inac Atok, mas na tom delly nejake death pixel, pixely? ja ich mam po asi tych troch mesiacoch 2, neviem ci to je akoze zle, ale mne osobne dost vadia
 
Atok
2011-04-26 21:21:01+02
príspevok od: Brian
inac Atok, mas na tom delly nejake death pixel, pixely? ja ich mam po asi tych troch mesiacoch 2, neviem ci to je akoze zle, ale mne osobne dost vadia
Nie, ziaden death pixel - a dufam ze to tak aj zostane
 
Brian
2011-04-26 21:36:42+02
neviem ci by som to vyreklamoval, neviem ake su podmienky pri tejto triede monitorov....a ci to ma zmysel kvoli tym dvom bodkam menit...
 
Atok
2011-04-26 21:58:29+02
príspevok od: Brian
neviem ci by som to vyreklamoval, neviem ake su podmienky pri tejto triede monitorov....a ci to ma zmysel kvoli tym dvom bodkam menit...
Tvoj monitor ma Class II zaradenie podla ISO 13406-2
http://www.prad.de/en/monitore/review/2010/review-dell-u2410.html

A ze co to znamena, pozri napr.
http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_13406-2
http://www.behardware.com/articles/666-8/a-look-into-dead-pixels-2007.html
http://www.behardware.com/art/imprimer/519/

Urcite by som skusil kontaktovat dealera, ze co s tym - i ked velku sancu na vymenu panela nevidim. Co som cital na inych forach, pisali, ze im panel vymenili, ale len do siedmich dni od dorucenia... Ale kazdopadne za pokus to stoji a gl
 
Brian
2011-04-26 22:28:04+02
príspevok od: Atok
Tvoj monitor ma Class II zaradenie podla ISO 13406-2
http://www.prad.de/en/monitore/review/2010/review-dell-u2410.html

A ze co to znamena, pozri napr.
http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_13406-2
http://www.behardware.com/articles/666-8/a-look-into-dead-pixels-2007.html
http://www.behardware.com/art/imprimer/519/

Urcite by som skusil kontaktovat dealera, ze co s tym - i ked velku sancu na vymenu panela nevidim. Co som cital na inych forach, pisali, ze im panel vymenili, ale len do siedmich dni od dorucenia... Ale kazdopadne za pokus to stoji a gl
dik za info...
si pametam ze tam kde som vyberal tento monitor, predaval sa v dvoch verziach. ten o 60€ drahsi mal ze 5 rocna zaruka a garancia 0 death pixelov...takze nevidim to velmi ruzovo ale skusim.
alebo este zostava skusit toto
http://pocitace.sme.sk/c/3082157/mrtve-body-lcd-poslite-ich-do-zabudnutia.html
zevraj niekomu zabralo...
 
michal_b
2011-05-30 19:13:06+02
príspevok od: Striker©
Ja osobne mam NEC MultiSync EA231WMi. Preco zrovna tento ?

Moje podmienky: - do 700€
- aspon FullHD
- IPS alebo PVA
- podla moznosti co najnizsia spotreba (nie na ukor kvality obrazu)
- pomer vykon/cena
- AdobeRGB (ale neskor som z tejto podmienky upustil)

V tej dobe som si vyhliadol tri monitory, ktore toto splnali: Dell U2410, nejaky HP (neviem uz aky, ten som zavrhol ako prvy) a potom tento NEC.
Inac aj NEC P221W je vynikajuci, nebyt jeho archaickeho rozlisenia tak stoji u mna na stole prave on.

Moj horuci favorit bol Dell pretoze splnal tieto podmienky, ale ... kedze nekupujem s horucou hlavou tak som trochu cital a zistoval ... a vysledok ? Vo forach ho zvozili pod ciernu zem, prevedenie a najma spolahlivost uboha (nechcem sa teraz zamotat do \"chytania sa za slovicka\") a prikon cca 2 krat vyssi ako moja 231ka (aspon podla roznych testov na nete dokaze byt jeho prikon na vynikajucich cca 20W pri pouzitelnom ( a bezne postacitelnom podsvieteni) ... o takomto cisle mohol Dell iba snivat.

Takze suma sumarum mi vysiel prave tento monitor a to, ze bol nakoniec aj najlacnejsi je uz len ako mily bonus.

Keby mal AdobeRGB a rozlizenie 1920x1200 tak je jednoznacny vitaz (zo vsetkych na Slovensko dovazanych, v tom case) v cene do spominanych 700€ .

Pripajam aj link, mozno pomoze:
http://extrahardware.cnews.cz/nec-ea231wmi-23-monitor-s-e-ips-nizkou-spotrebou
Uvažujem tiež o kúpe nového monitora. Ako si spokojný s NEC EA231WMi? Momentálne už bol nahradený 232WMi s novými funkciami ako LED podsvietenie a svetelný senzor okolia.
 
Nibbler
2011-05-30 19:42:40+02
a co by ste povedali na toto ?

http://www.hej.sk/pocitace-prislusenstvo/obchod/1390697/lg/monitor-lg-ips231p-ips231p-bn-/

ja osobne keby idem kupovat novy tak by som skusil tu to cestu.
 
Marek Janicko
2011-05-30 20:40:31+02
petraFOTO: toto vlakno sa mi nechce cele preluskat., ze co ti radia ostatny no pri vybere noveho monitora som ani len neuvazoval nad TNkom.

Je to spotrebak ala "odpad". Ja osobne mam S-IPS. Ak sa budes rozhodovat medzi IPS a PVA tak ja som pri vybere nenarazil ani na jednu poriadnu odpoved, ktoru technologiu z tych 2 uprednostnit. Tam si uz vyberaj podla modelov a doplnkoveho hardveru.
No len daj pozor, pri IPS a PVA je takisto viac typov technologii a iba niektore stoja za to.
 
Striker©
2011-07-08 20:07:26+02
príspevok od: michal_b
Uvažujem tiež o kúpe nového monitora. Ako si spokojný s NEC EA231WMi? Momentálne už bol nahradený 232WMi s novými funkciami ako LED podsvietenie a svetelný senzor okolia.
Tak ja som spokojny nad mieru.Zatial ma v nicom neobmedzuje.O LED toho bolo popisane mnoho (nevidim tragicky 231 oproti 232),ale tak urcite uz by som bral 232.Vybava je ta ista, aj sensor ma,ja ho ale nepouzivam.

PS: Prepac,ze pisem takto neskor ale dlhsie som tu nebol.

...kludne sa pytaj ak mas nieco,aky si kupil napis a ake mas dojmi z neho.Uz tu budem zase kazdy den ako aj prednedavnom
 
klerikus
2011-08-11 12:55:22+02
Dobry den!
Tymto sa obraciam na Vas, vlastnikov, alebo ludi, co pouzivali nejaky cas aspon jeden z nizsie spomenutych modelov 27' IPS panelov o radu pri vybere jedneho z nich. Preluskal a pozorne prestudoval som zopar doteraz pristupnych recenzii na extraHW, zive..,prad.de..amazone a rozhodol som sa, ze jeden z nich si pri rozpocte do 700E kupim. Bol by zamenou za moj terajsi 21' Samsung Syncmaster, ktory verne sluzil az doteraz, ale zatuzil som po vacsom komforte pri sledovani filmov v 720p, 1080p a sprave fotografii 10-18MPix, kedy sa uz dostavame na uroven RAW 5184x3456. Tiez si sem-tam nieco zahram, ak mam popri sluzobkach vobec cas.
Tu su moji finalni favoriti:

Fujitsu P27T-6 (mam moznost za 534E)
Dell UltraSharp U2711 (mam moznost za 599E)

Od reakcii uzivatelov som sa dostal zatial len k vseobecnym vyjadreniam, zvacsa nadsenym na jeden alebo druhy model. Kedze uz uplynuli nejake tie mesiace od ich uvedenia na trh, predpokladam, ze Vase poznatky a skusenosti s nimi sa obohatili.

Osobne dojmy, ktore u mna v sucasnosti prevazuju:
-farebne podanie prakticky porovnatelne i uzasna jemnost zobrazenia a z recenzii asi i podanie ciernej farby a uhlov zobrazenia
-podsvietenie Dell mierne lepsi, ale nic valne...co trochu mrzi
-odozva hovori v prospech Dellu
-zahrievaju sa oba dost znacne, pricom vsak Fujisu ma nizsiu spotrebu ale tazkopadnejsie OSD menu
Pivot, ani repro nevyuzijem. Hoci v praci zvyknem pracovat so svetlym monitorom, farba Dell-u i jeho celkovy dizajn mi je privetivejsi.
-polohovatelnost mi vyhovuje u oboch rovnako
Obe ceny su pre mna absolutne akceptovatelne a tie dalej vobec neriesim..do 700E spokojnost.

V interpolacii tiez oba dopadli dobre, avsak tu by som mal dalsiu otazku. Zvacsa sledujem filmy v 720p. Kedze prejdem z 21' na 27' budem musiet sledovat zrejme z vacsej vzdialenosti..doteraz asi 50cm. Nepocitujete tymto 'znizeny pozitok' z kvality HD ready alebo full HD videa? Jedna sa o subory priamo z HDD, cize nie tie privadzane na HDMI vstup.

Planujem tiez tiez po 5tich rokoch postavit si novy kompik, ktory zasa nieco ustoji. Aku grafiku by ste odporucili resp. aku k tymto monitorom mate Vy? Hoci som spomenul obcasne si zahranie..nejedna sa o ziadne zurive top 3D akcne strielacky..skor pokludne RPG, ci strategie. Ktore by som si chcel ale vychutnat minimalne v 1920x....

Dakujem za kazdu vecnu, ci prakticku radu alebo odporucanie.


 
vaskos
2011-09-20 12:30:02+02
Ahojte nerozumiem jednej veci. Mam Asus 1920x1200 PA246Q IPS 10bit monitor s 98% pokrytim ADOBE RGB. V menu monitora si mozem volit rozne profily (standart , srgb , adobe rgb atd) a momentalne fungujem v SRGB mode. Pokial som spravne pochopil Adobe RGB ma sirsi farebny rozsah - to je vsetko pekne , avsak vyuzijem ho realne bez toho aby som mal tento monitor pripojeny cez profesional graficku kartu (quadro , firepro ) ? Skratene - ako vyuzijem adobe rgb monitor bez 10-bit workstation grafickej karty ? Momentalne ho mam pripojeny cez display port na radeone 5850. Ma niekto s Vas skusenosti a poznatky o 10bit praci v photoshope ? Je rozdiel 8-bit - 10-bit skutocne viditelny ? Na co nam su widegamut monitory bez profi workstation karty ? Nieje to vlastne zbytocna investicia pre bezne vyuzitie ? Cital som ze niektore radeony vedia 10-bit ,ale nie vo windowse kde je to obmedzene ovladacmi,ale podarilo sa to niektorim rozchodit v MAC OS X. Velmi ma zaujima co moj monitor skutocne dokaze. dakujem za reakcie
 
Crazy41
2011-10-24 17:08:59+02
príspevok od: DJW_
Ako dlhoročný užívateľ EIZA hlasujem za EIZO
[b]V globále /b] monitor s TN panelom nikdy nekupuj, ak, tak niektorú variantu xPVA alebo IPS panelov. Pokiaľ to má byť univerzálny monitor na video, foto, surfovanie, písanie, atď, poslúži kvalitný PVA monitor. Ak sa jedná o monitor výhradne na foto, odporúčam panel IPS - majú totiž vernejšie farby na úkor iných vlastností.
Rozlíšenie /b] v žiadnom prípade nerozmýšlaj nad iným monitorom ako [b]minimum full hd - 1080 riadkov. Veľmi skoro zistíš, že čím vačšie rozlíšenie, tým viac ostrých detaiov vidíš. Veľmi dôležitá vec pri fotkách, ale aj bežnej práci - vidíš väčšiu časť web stránky a podobne. Ak rozpočet dovolí, neboj sa ísť ani do 24\" 1920x1200, veľmi rýchlo si zvykneš, je to úžasne pohodlné, všetko vidíš, nemusíš sa prepínať medzi xy oknami...
Elektronika panelu /b] toto je kameň úrazu nekvality lacných monitorov, a na drahú stranu problém ceny dobrých monitorov. 50% obrazu Ti robí elektronika spracujúca obraz. Ak to so spracúvaním foto myslíš aspoň trochu vážne, kúp monitor aspoň s 10 bit spracovaním a LUT tabuľkou. Frekvencie panelu sa neboj, [b]pri dobrom monitore pohodlne stačí 60Hz.
[b]Sonda /b] pokiaľ sa neplánuješ živiť fotením pre časopisy, sondu Ti netreba, radšej investuj o 150€ do lepšieho monitoru. Mám monitor za 800€ a na sonde boli odchýlky okolo 1% = zanedbateľné.
[b]Zdravie /b] v neposlednom rade si treba uvedomiť, že drahšie monitory majú spravidla kvalitnejšie podsietenie (menšie alebo minimálne diery vo farebnom spektre), ktoré menej namáha oči. Mám vyskúšané sedieť pred kvalitným monitorom 16 hodín takmer nonstop a nedostavilo sa žiadne rezanie očí, žiadne problémy, nič. A to mám pomerne rozmaznané oči.
[b]Parametre /b] ako človek čo sa živí 10 rokov predajom televízorov Ti radím: nikdy never parametrom, pokiaľ nekupuješ high end alebo profesionálny, veľmi drahý výrobok od špičkovej firmy! Aj firmy stredných tried ako Panasonic, Sony v parametroch hrajú s číslami a mlžia, no ja to volám že bohapusto klamú!
[b]A rada na záver /b] nikdy si nekupuj monitor (a vlastne nič) \"len zatiaľ\". Pokiaľ chceš fotiť, bez kvalitného monitora sa nepohneš a radšej 3x porozmýšlaj a pár mesiacov naviač šetri, ale kúp dobre. Keď som kupoval prvé Eizo, bál som sa dať veľa peňazi. No veľmi skoro som zistil, čo to znamená kvalitná obrazovka (ale malá veľkosť) a keď som ho predával ako 11 mesačný, predal sa za 45% pôvodnej ceny a to som bol ešte rád že som ho predal. (volal mi na inzerát len jeden chlap - doktor, ktorý Eizo poznal z práce a vedel čo kupuje)
Želám štastnú ruku pri výbere dobrého monitoru.
sory trosku stara tema ale tiez riesim kupu resp monitor je uz vybraty aj som ho bol nazivo pozriet ,Eizo SX 2462, akurat eizo ponuka sondu za priplatok asi 120e a niesom si celkom isty na co je ta sonda potrebna ked monitor sa da HW skalibrovat aj cez software,nieco som uz o tom nacital ale ja tak mam v tom nenormalny bordel tak rady by bodla, diky
 
ummagama
2011-10-24 17:34:08+02
príspevok od: vaskos
Ahojte nerozumiem jednej veci. Mam Asus 1920x1200 PA246Q IPS 10bit monitor s 98% pokrytim ADOBE RGB. V menu monitora si mozem volit rozne profily (standart , srgb , adobe rgb atd) a momentalne fungujem v SRGB mode. Pokial som spravne pochopil Adobe RGB ma sirsi farebny rozsah - to je vsetko pekne , avsak vyuzijem ho realne bez toho aby som mal tento monitor pripojeny cez profesional graficku kartu (quadro , firepro ) ? Skratene - ako vyuzijem adobe rgb monitor bez 10-bit workstation grafickej karty ? Momentalne ho mam pripojeny cez display port na radeone 5850. Ma niekto s Vas skusenosti a poznatky o 10bit praci v photoshope ? Je rozdiel 8-bit - 10-bit skutocne viditelny ? Na co nam su widegamut monitory bez profi workstation karty ? Nieje to vlastne zbytocna investicia pre bezne vyuzitie ? Cital som ze niektore radeony vedia 10-bit ,ale nie vo windowse kde je to obmedzene ovladacmi,ale podarilo sa to niektorim rozchodit v MAC OS X. Velmi ma zaujima co moj monitor skutocne dokaze. dakujem za reakcie
Ono Gamut nie je zavisly od bitovej hlbky takze je jedno aku mas graficku kartu. Rozdiel medzi 8 a 10 bit je viditelny ale v prechodoch a pocte sedych tonov (nevidis pruzkovane prechody a podobne).
 
DJW_
2012-03-12 08:54:28+01
príspevok od: Crazy41
sory trosku stara tema ale tiez riesim kupu resp monitor je uz vybraty aj som ho bol nazivo pozriet ,Eizo SX 2462, akurat eizo ponuka sondu za priplatok asi 120e a niesom si celkom isty na co je ta sonda potrebna ked monitor sa da HW skalibrovat aj cez software,nieco som uz o tom nacital ale ja tak mam v tom nenormalny bordel tak rady by bodla, diky
Eizo je nakalibrobané výborne už z fabriky, už stredná S a SX rada má rozdiely +-1%, takže pokiaľ neriešiš kontrakty na grafiku za milióny, ušetri 120€ za sondu.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()