Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

LED Monitor :(

TomoH
2011-02-12 18:48:43+01
Dúfam, že založením tejto témy som nekopíroval inú, predošlú, ak hej, vopred sa ospravedlňujem!
Prednedávnom som si kúpil monitor, nie drahý, obyčajný Full HD LG. Samozrejme som chcel byť úplne najmodernejší, tak som kúpil LED monitor s kontrastom 5 000 000 : 1. Samozrejme všetko bolo krásne prenádherné až pokiaľ som si všimol, že fotky na LCD monitore a na LED sú úplne iné. Teraz neviem čomu mám veriť, pretože fotky ktoré upravím na mojom monitore sa mne páčia ale keď ich publikujem, tak na iných monitoroch môžu vyzerať úplne inak!
Preto prosím o radu ak by niekto vedel ako si mám monitor nastaviť aby ukazoval čo najvernejšie farby.
Poprípade rady a skúsenosti, pretože v tomto sa fakt nevyznám.
Ide o monitor LG Flatron E2240

Vopred ďakujem za názory, myšlienky a rady!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-02-12 19:04:13+01
LED je len spodob podsvietenia, stale je to LCD monitor. Kedze neexistuje ziadna norma, ako ma byt fotka reprodukovana, bude kazdy monitor reprodukovat fotky inak. Cim horsi, tym horsie. Jedine spolahnutie je na kvalitne graficke monitory, ktore musia byt naviac skalibrovane. To je jedina istota. Vsetko ostatne sa len do urcitej miery blizi skutocnosti a niekedy je to velmi daleko.

No a displejik na fotaku... Dufam, ze si nemyslis, ze to je bohvieaky monitor, konkurujuci grafickemu.
 
TomoH
2011-02-13 20:22:51+01
Karol ďakujem Ti za radu, ale ešte nemám peniaze na grafický monitor, ale uvažujem nad tým, samozrejme postupne všetko.
Skôr som myslel, či je možné nastaviť LED monitor tak aby zobrazil farby čo najvernejšie!

Displejik na foťáku ... Live View nemám, vždy sa snažím zachytiť obraz v hľadáčiku tak aby aj na displejíku vyzeral rovnako. Naposledy som si všimol keď som konvertoval fotky z RAWu ... Spracoval som ich ... krásne ... otvorím ich vo fotoshope a úplne bez farieb!

Snáď niečo vyriešim no.

Aj tak Ďakujem!
 
trizzo
2011-02-13 20:28:10+01
ak nemas monitor, tak ho skus aspon nakalibrovat. Mam nejaky 24 palcovy dell, cisto office monitor. Nakalibroval som ho a vysledky sa nedaju porovnat... samzrejme smerom k lepsiemu (k profesionalnym vysledkom to ma vsak stale dost daleko).
 
Bindo
2011-02-13 21:56:25+01
Neviem kolko vysiel ten tvoj LG, ale dobrym riesenim je aj Dell 2209WA... Ten som si kupil ja ako nahradu stareho LCD a ten skok bol ozaj velky... Nie je to spica ale je za dobru cenu (novy cca 250). Ja som ho mal dokonca z druhej ruky aj so zarukou za cca 180. Co uz je pomaly cena obycajnych LCDciek... A rozdiel je ozaj vidiet. Aspon pre mna to bola velka zmena oproti klasickemu LCD. Treba potom samozrejme skalibrovat. Skus pouvazovat... Predat a kupit.
 
Kaiman81
2011-02-13 22:00:17+01
príspevok od: TomoH
Karol ďakujem Ti za radu, ale ešte nemám peniaze na grafický monitor, ale uvažujem nad tým, samozrejme postupne všetko.
Skôr som myslel, či je možné nastaviť LED monitor tak aby zobrazil farby čo najvernejšie!

Displejik na foťáku ... Live View nemám, vždy sa snažím zachytiť obraz v hľadáčiku tak aby aj na displejíku vyzeral rovnako. Naposledy som si všimol keď som konvertoval fotky z RAWu ... Spracoval som ich ... krásne ... otvorím ich vo fotoshope a úplne bez farieb!

Snáď niečo vyriešim no.

Aj tak Ďakujem!
Odporúčam Ti skontrolovat v akom farebnokm priestore Ti Fotoshop pracuje, ak v inom ako má fotka ICC tak sa nečuduj že sú bez farieb...
inak k tomu monitoru, je to tak ako napísal Karok,ale zasa netreba investovať tisíce eur,aj za menej kúpiš dobré. hlavne nekupuj monitor kde píšu \"LED monitor s kontrastom 5 000 000 : 1\" lebo to je blbosť jak mrak!!! nezmyselný údaj a zavádzajúci.
 
Kaiman81
2011-02-13 22:37:01+01
príspevok od: Kaiman81
Odporúčam Ti skontrolovat v akom farebnokm priestore Ti Fotoshop pracuje, ak v inom ako má fotka ICC tak sa nečuduj že sú bez farieb...
inak k tomu monitoru, je to tak ako napísal Karok,ale zasa netreba investovať tisíce eur,aj za menej kúpiš dobré. hlavne nekupuj monitor kde píšu \"LED monitor s kontrastom 5 000 000 : 1\" lebo to je blbosť jak mrak!!! nezmyselný údaj a zavádzajúci.
je to tak ako napísal Karol
 
maraou
2011-02-13 23:55:20+01
Co se tyka toho RAW a Photoshopu vs. display na fotaku, tak to je spis necim jinym.

Problem je v tom, ze kdyz vyfotis fotakem RAW, tak ti automaticky fotak vytvori i maly nahledovy JPG, ktery vlozi do toho RAWu. Takovyto JPG ma uz fotakem upravene WB, barvy, kontrast (podle nastaveni fotaku... Portrait, Lendscape, atd...) Prave tento JPG vydis uz \"vylepseny\" na displayi fotaku a taky se z nej pocita treba histogram.

Ve skutecnosti pak v Photoshopu vidis ciste neupravene obrazove data, ktere muzou pusobit az trochu zasedle. Tady si to pak musis odmakat a postelovat si vsechno sam, (nebo pouzit treba nejaky template). Odmenou toho ale mas na fotce zachovany extremni stiny a jasy, ktere automaticke vylepseni vetsinou orizne kvuli navyseni kontrastu.


Co se tyka monitoru, tak uvadeny kontrast 5000 000:1 je tzv. DYNAMICKY kontrast. Zjednodusene to funguje tak, ze monitor upravuje lokalne podsviceni v case. Vysledek toho je ten, ze v tmavych mistech fotky se lokalne vypnou LEDky, ktere ho podsvecuji a ziskas mnohem \"hlubsi\" cernou, nez na klasickem monitoru. Problem toho je ten, ze se tomu pak neda verit a na upravu fotek je to uplne nevhodne.
Zkus pohledat v manualu, jestli se ta funkce DINAMIC CONTRAST ( nebo podobny nazev, jako super contrast, best view atd...) da vypnout.
Pak taky zkus oba monitory rucne sestelovat na \"stejny obraz\" idealne, kdyz si pujcis kalibracni sondu a na obou si vyladis bilou na 6500K.
 
TomoH
2011-02-14 09:05:27+01
Áno, ďakujem za rady, snažím sa každým zapnutím každou fotografiou priblížiť čo najviac farbám. Viem, že ten vysoký kontrast je len dynamický a práve vypínanie lediek v tmavých miestach ma dosť znepokojilo, pretože v tieňoch bolo úplne čierno! Asi si vážne požičiam tú sondu aby sa s tým niečo dalo robiť alebo našetrím a kúpim aspoň nejaký lepší základ!

Ale ďakujem za rady a odpovede!
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()