Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Monitor na úpravu fotiek

anubi
2011-08-03 14:58:10+02
Ahojte, som fotograf amatér a potreboval by som poradiť ohľadom monitora na úpravu fotiek. Ide mi o čo najvernejšie zobrazenie farieb, fotím do RAW, fotky upravujem v programe Capture NX2 a následne ich prevádzam do JPG. Nemám naň veľa peňazí, jeho cena by mala byť tak do 250 - 300 EUR. Viem, že za tie peniaze to nebude nejaký špičkový monitor, ale tak by som chcel nejaký, ktorý je najlepší v danej cenovej hladine a ktorý by stačil mojim potrebám.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-08-03 15:08:13+02
príspevok od: anubi
Ahojte, som fotograf amatér a potreboval by som poradiť ohľadom monitora na úpravu fotiek. Ide mi o čo najvernejšie zobrazenie farieb, fotím do RAW, fotky upravujem v programe Capture NX2 a následne ich prevádzam do JPG. Nemám naň veľa peňazí, jeho cena by mala byť tak do 250 - 300 EUR. Viem, že za tie peniaze to nebude nejaký špičkový monitor, ale tak by som chcel nejaký, ktorý je najlepší v danej cenovej hladine a ktorý by stačil mojim potrebám.
Vyber si nieco z tohoto: shop.ephoto.sk/katalog/monitory/basic/20-23inch.html

V nasom eshope mame aj lacne monitory, ale vzdy musia splnat hlavnu podmienku: kvalitny panel vhodny pre spracovanie foto a video.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-08-03 18:15:43+02
príspevok od: anubi
Ahojte, som fotograf amatér a potreboval by som poradiť ohľadom monitora na úpravu fotiek. Ide mi o čo najvernejšie zobrazenie farieb, fotím do RAW, fotky upravujem v programe Capture NX2 a následne ich prevádzam do JPG. Nemám naň veľa peňazí, jeho cena by mala byť tak do 250 - 300 EUR. Viem, že za tie peniaze to nebude nejaký špičkový monitor, ale tak by som chcel nejaký, ktorý je najlepší v danej cenovej hladine a ktorý by stačil mojim potrebám.
nahodou to LG čo tu bolo v teste nedávno - ešte je na titulke - sa zdá byť bezkonkurenčné za tu cenu a určite je po skalibrovaní vhodné na amaterske foto, lebo proste má potrebný gamut a ine vlastnosti...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-08-03 18:16:58+02
príspevok od: anubi
Ahojte, som fotograf amatér a potreboval by som poradiť ohľadom monitora na úpravu fotiek. Ide mi o čo najvernejšie zobrazenie farieb, fotím do RAW, fotky upravujem v programe Capture NX2 a následne ich prevádzam do JPG. Nemám naň veľa peňazí, jeho cena by mala byť tak do 250 - 300 EUR. Viem, že za tie peniaze to nebude nejaký špičkový monitor, ale tak by som chcel nejaký, ktorý je najlepší v danej cenovej hladine a ktorý by stačil mojim potrebám.
 
PeCh
2011-08-03 21:30:15+02
Ja mám NEC MultiSync EA231WMi. Vyšiel ma na cca 300 € a myslím si, že pre amatéra bohate stačí. Nemám ho síce skalibrovaný, len "od oka" nastavené hodnoty kontrastu a jasu tak, aby som videl celú škálu odtieňov šedej od bielej až po čiernu, plus kontrola gamy. Zatiaľ mi to stačí .
 
Brian
2011-08-03 22:25:15+02
ja mam presne tento :
shop.ephoto.sk/katalog/monitory/basic/24-30inch/dell-uh2311-ultrasharp.html
uz asi pol roka. Jedina chybicka krasy na tom mojom je ze sa mi tam objavili dva dead pixely (co sa moze stat v tej triede monitorov bezne), ale myslim ze viaceri ho tu maju a pochvaluju si, proste pomer cena/vykon neviem ci nieco lepsie najdes aby som bol realista a neodradzal ta tou cenou v linku, ked dobre pohladas na e-shopoch najdes o hoodne lacnejsie....
 
yanoschick
2011-08-03 22:29:41+02
ja mam nec multisync ea 232wmi. dobra cena, slusna kvalita; pre amatera ako ja viac nez dostacujuci.
 
jozefmicic
2011-08-03 22:42:52+02
Ja mám LG W2220P a tiež som spokojný, aj ked nie je skalibrovaný. Stál 220EUR a oproti tomu vyššie spomínanému LGčku je výškovo nastaviteľný, čo je u mňa podmienkou. Farby sú super, ja som prechádzal z 15,4" notebooku, takže rozdiel riadny. Jediné, čo mi na ňom vadí je hlúpa červená dioda, ktorá svieti ako laser, tak som ju proste prelepil páskou. Za podobnú cenu je aj LG IPS231P-BN, ten je fullHD, ale tam mi zas nevyhovuje formát, na mňa proste moc široký a tenký. Cenovo je to ale fajn. Tu je recenzia na ten 23" http://extrahardware.cnews.cz/lg-flatron-ips231p-23-ne-tn-hit-pod-4500-kc a tu na ten 22" http://extrahardware.cnews.cz/lg-flatron-w2220p-kvalitni-e-ips-panel-za-5500-kc.
 
anubi
2011-08-04 00:14:51+02
príspevok od: jozefmicic
Ja mám LG W2220P a tiež som spokojný, aj ked nie je skalibrovaný. Stál 220EUR a oproti tomu vyššie spomínanému LGčku je výškovo nastaviteľný, čo je u mňa podmienkou. Farby sú super, ja som prechádzal z 15,4" notebooku, takže rozdiel riadny. Jediné, čo mi na ňom vadí je hlúpa červená dioda, ktorá svieti ako laser, tak som ju proste prelepil páskou. Za podobnú cenu je aj LG IPS231P-BN, ten je fullHD, ale tam mi zas nevyhovuje formát, na mňa proste moc široký a tenký. Cenovo je to ale fajn. Tu je recenzia na ten 23" http://extrahardware.cnews.cz/lg-flatron-ips231p-23-ne-tn-hit-pod-4500-kc a tu na ten 22" http://extrahardware.cnews.cz/lg-flatron-w2220p-kvalitni-e-ips-panel-za-5500-kc.
A teraz máš monitor pripojený na ntb alebo si si kúpil nový comp?
 
fct.sk
2011-08-04 05:50:28+02
chod do NECu...neobanujes (kludne do tych co tu boli spomenute)
 
bonifacko
2011-08-04 06:38:44+02
Nedá sa kalibračná sonda zapožičať?
 
jozefmicic
2011-08-04 13:17:44+02
príspevok od: anubi
A teraz máš monitor pripojený na ntb alebo si si kúpil nový comp?
najprv som ho mal na ntb, teraz ho mám na novom kompe.
 
bajaja
2011-08-04 13:27:28+02
príspevok od: jozefmicic
Ja mám LG W2220P a tiež som spokojný, aj ked nie je skalibrovaný. Stál 220EUR a oproti tomu vyššie spomínanému LGčku je výškovo nastaviteľný, čo je u mňa podmienkou. Farby sú super, ja som prechádzal z 15,4" notebooku, takže rozdiel riadny. Jediné, čo mi na ňom vadí je hlúpa červená dioda, ktorá svieti ako laser, tak som ju proste prelepil páskou. Za podobnú cenu je aj LG IPS231P-BN, ten je fullHD, ale tam mi zas nevyhovuje formát, na mňa proste moc široký a tenký. Cenovo je to ale fajn. Tu je recenzia na ten 23" http://extrahardware.cnews.cz/lg-flatron-ips231p-23-ne-tn-hit-pod-4500-kc a tu na ten 22" http://extrahardware.cnews.cz/lg-flatron-w2220p-kvalitni-e-ips-panel-za-5500-kc.
Ta dioda sa da v menu vypnut.
 
anubi
2011-08-04 14:05:00+02
príspevok od: jozefmicic
najprv som ho mal na ntb, teraz ho mám na novom kompe.
a pozoroval si nejaký rozdiel?
 
fct.sk
2011-08-04 14:57:03+02
príspevok od: bonifacko
Nedá sa kalibračná sonda zapožičať?
sonda sa zapozicat da..ale kalibracny SW nie ..aspon datacolor to neumoznuje a ma SW chraneny (umoznuje kalibrovat neobmedzene mnozstvo monitorov jeho majitela, ale majitel tu kalibraciu nemoze poskytovat inym osobam)
 
bonifacko
2011-08-04 15:08:01+02
príspevok od: fct.sk
sonda sa zapozicat da..ale kalibracny SW nie ..aspon datacolor to neumoznuje a ma SW chraneny (umoznuje kalibrovat neobmedzene mnozstvo monitorov jeho majitela, ale majitel tu kalibraciu nemoze poskytovat inym osobam)
Aha, som si myslel, že w7 ponuka nejaku kalibraciu, nema niečo integrovane v sebe?
A čo predajna, nevie nakalibrovať monitor? A ma to vobec vyznam kalibrovat na inom PC (ina grafika)? Nie je kalibracia zavisla od grafiky kompu? Vobec sa v tom nevyznam. A teraz čo pozeram nejaky monitory, tak to su riadne letiska. V praci som menil 17" na 19" a som z toho vedla. Napr. 23" LED LG IPS236V-PN. Nie je to velke?
 
jozefmicic
2011-08-04 15:33:52+02
príspevok od: bajaja
Ta dioda sa da v menu vypnut.
to ano, ale potom som zase zabudal vypinat monitor, ked som vypol komp. Je to sice minimalna spotreba, ale predsa spotreba, ked som od toho odisiel na dlhsiu dobu.
 
jozefmicic
2011-08-04 15:49:50+02
príspevok od: anubi
a pozoroval si nejaký rozdiel?
zdajú sa mi trochu lepšie detaily, ntb bol pripojený cez VGA kábel, komp cez DVI, ale žiadny veľký rozdiel to nie je.
 
jozefmicic
2011-08-04 15:51:44+02
príspevok od: bonifacko
Aha, som si myslel, že w7 ponuka nejaku kalibraciu, nema niečo integrovane v sebe?
A čo predajna, nevie nakalibrovať monitor? A ma to vobec vyznam kalibrovat na inom PC (ina grafika)? Nie je kalibracia zavisla od grafiky kompu? Vobec sa v tom nevyznam. A teraz čo pozeram nejaky monitory, tak to su riadne letiska. V praci som menil 17" na 19" a som z toho vedla. Napr. 23" LED LG IPS236V-PN. Nie je to velke?
akurát k tej veľkosti - mal som chvíľu 24" monitor, ale to už bolo na mňa veľké. Teraz mám 22", sedím v cca 1m vzdialenosti od obrazovky a zdá sa mi to akurát.
 
fct.sk
2011-08-04 15:58:53+02
príspevok od: bonifacko
Aha, som si myslel, že w7 ponuka nejaku kalibraciu, nema niečo integrovane v sebe?
A čo predajna, nevie nakalibrovať monitor? A ma to vobec vyznam kalibrovat na inom PC (ina grafika)? Nie je kalibracia zavisla od grafiky kompu? Vobec sa v tom nevyznam. A teraz čo pozeram nejaky monitory, tak to su riadne letiska. V praci som menil 17" na 19" a som z toho vedla. Napr. 23" LED LG IPS236V-PN. Nie je to velke?
je kalibracia a kalibracia.. idealne kalibrovat hardwarovo (cize pomocou sondy ku ktorej je aj kalibracny SW), idealne kalibrovat v pravidelnych intervaloch (kazde 2 tyzdne alebo pod.) a idealne je si nakalibrovat viac profilov podla obdobia kedy clovek s PC prcuje (v pripade, ze ma v danej miestnosti okno a tym padom sa mu menia svetelne podmienky v priebehu dna). Samozrejme to uz taham za vlasy (napriek tomu ze to je aj moj pripad), ale minimalne by si si mal dat vo svojom labe urobit referencnu fotku (tzv. terc) ktory potom vytlaceny das k monitoru a monitor s dostupnymi nastrojmi (jas, kontrast, rgb,..) nastavis tak, aby sa co najviac podobalo zobrazenie vytlacku (uplne sa podobat nebude nikdy a na ziadnom monitore!). Vela stastia..kalibracia je zabavka na dlhsie
 
Strana 1 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()