Hore
Fórum » Tlač
 

Technologicky rozdiel medzi Epson a Canon

WildSammy
2013-02-14 13:04:00+01
Zdravim

Chcem sa spytat, ci si myslite, ze atrament do Epsoniek je prisposobeny pre piezo hlavy a neda sa pouzit s bubble-jet hlavou?

Mam totiz modifikovanu Canonku s termo(bubble-jet) a tlacim s dye atramentami, ale cierna do nej ide pigment. Na nete je mikroskopicky teardown tej hlavy a je schopna tlacit pigment aj farebne.

Atrament, ktory vsak pouzivam je pre Canon len dye farebny a len cierna je pigment. Zistil som vsak, ze ten vyrobca ma siroku skalu farebnych pigment atramentov, ale pre Espon.

Myslite, ze farebny pigmentovy atrament pre Epson je tlacitelny aj s Canon termo hlavou alebo nie je prisposobeny pre zahrievanie?

Sondu mam takze vernost farieb si viem vyriesit

Dakujem za nazory
 
WildSammy
2013-02-14 13:04:54+01
Admina poprosim premenovat nazov temy na "Technologicky rozdiel medzi Epson a Canon atramentom?"

Dakujem.
 
DodoFot
2013-02-14 13:29:56+01
príspevok od: WildSammy
Zdravim

Chcem sa spytat, ci si myslite, ze atrament do Epsoniek je prisposobeny pre piezo hlavy a neda sa pouzit s bubble-jet hlavou?

Mam totiz modifikovanu Canonku s termo(bubble-jet) a tlacim s dye atramentami, ale cierna do nej ide pigment. Na nete je mikroskopicky teardown tej hlavy a je schopna tlacit pigment aj farebne.

Atrament, ktory vsak pouzivam je pre Canon len dye farebny a len cierna je pigment. Zistil som vsak, ze ten vyrobca ma siroku skalu farebnych pigment atramentov, ale pre Espon.

Myslite, ze farebny pigmentovy atrament pre Epson je tlacitelny aj s Canon termo hlavou alebo nie je prisposobeny pre zahrievanie?

Sondu mam takze vernost farieb si viem vyriesit

Dakujem za nazory
Je tam obrovský rozdiel a neskúšal by som to. Canon používa termálnu tehcnológiu: V termálnej atramentovej tlačiarni vytvárajú malé topné teliska teplo, ktoré ohrieva atrament k bodu varu. Pri vari sa vytvorí bublina. Ako sa bublina zväčšuje, časť atramentu je vytlačený z trysky na papier, kde vytvorí tlačový bod a bublina následne praskne. To vytvorí vákuum, ktoré vtiahne atrament do tlačovej hlavy z kazety.
Epson používa piezoelektrickú technológiu: Táto technológia využíva piezo kryštály. Kryštál sa nachádza nad každou tryskou. Kryštál dostane malý elektrický náboj, ktorý spôsobuje jeho prehnutie. Keď sa kryštál prehne k tryske, vytlačí malé množstvo atramenu, ktoré vystriekne z trysky na papier. Ak sa kryštál prehne od trysky, nasaje zo zásobníka atramentu nový atrament, ktorý nahradí spotrebovaný atrament.
Fyzikálne a chemické vlastnosti atramentu a pigmentu sú teda rozdielne.
 
WildSammy
2013-02-14 15:10:03+01
Cize pigmentovy atrament pre Epson je iny ako pigmentovy atrament pre Canon?
 
keko
2013-02-14 15:28:29+01
príspevok od: WildSammy
Cize pigmentovy atrament pre Epson je iny ako pigmentovy atrament pre Canon?
Ano, je iny. Ale pochybujem, ze tuma niekto s tym skusenosti, pretoze zamenit bubble-jet za piezo-jet v pripade neuspechu stoji vymenu hlavy. Moj nazor je, ze Canon farby obsahuju vacsi podiel vody, ked sa cez nu pusti piezo-farba, tak zabijes hlavu, minimalne v pigmentovych farbach by som halvu za to dal. Dalej je tam asi ine povrchove napatie, teda jedny budu asi viac odpudive ako druhe a preto sa asi aj kvapka uz na papieri inak sparav, co je pre hlavu nepodstatne.
Ked to vyskusa, daj vediet, lebo tato skusenost nieco stoji Hlava do nasej Canonku stoji radovo 400€, do rolanda radovo 1000€.
 
DodoFot
2013-02-14 15:41:48+01
Presne, ako pise keko. Atramenty pouzivane v Canone su tzv. vodorozpustne, kdezto pri pigmentoch sa pouzivaju rozpustadla.
Zober si to ako mat dve auta, jeden benzinak a druhy diesel. Benzin asi tiez nenalejes do diesla a opacne...
 
WildSammy
2013-02-14 15:46:34+01
príspevok od: keko
Ano, je iny. Ale pochybujem, ze tuma niekto s tym skusenosti, pretoze zamenit bubble-jet za piezo-jet v pripade neuspechu stoji vymenu hlavy. Moj nazor je, ze Canon farby obsahuju vacsi podiel vody, ked sa cez nu pusti piezo-farba, tak zabijes hlavu, minimalne v pigmentovych farbach by som halvu za to dal. Dalej je tam asi ine povrchove napatie, teda jedny budu asi viac odpudive ako druhe a preto sa asi aj kvapka uz na papieri inak sparav, co je pre hlavu nepodstatne.
Ked to vyskusa, daj vediet, lebo tato skusenost nieco stoji Hlava do nasej Canonku stoji radovo 400€, do rolanda radovo 1000€.
ja som si uz pozeral nahradnu hlavu par mesiacov dozadu nasiel som v CZ nejaky obchod, kde ju mali za rozmumnu cenu (okolo 50-60e +/-) a tlaciaren stala 186e skusim teda pohladat ci nezozeniem Canon pigmenty, tie Epsony by boli asi fakt risk, ale inac aj citit pri plneni nadrziek, ze ten pigmentovy ma hustejsiu konzistenciu ako dye Kazdopadne ta Canon hlava je schopna tlace aj farebnych prigmentov, nie len ciernej, len zohnat tie spravne Ked budem mat cas spekulovat a rozhodnem sa to skusit, dam vediet ako to dopadlo naposledy som pri mojich pokusoch maloval stenu Musim vzdat hold mojej Canonke, ze stale funguje ako nova je blbuvzdorna
 
WildSammy
2013-02-14 16:09:11+01
príspevok od: DodoFot
Presne, ako pise keko. Atramenty pouzivane v Canone su tzv. vodorozpustne, kdezto pri pigmentoch sa pouzivaju rozpustadla.
Zober si to ako mat dve auta, jeden benzinak a druhy diesel. Benzin asi tiez nenalejes do diesla a opacne...
to hej benzin do diesla nenalejem, ale totiz ciernu pigment pouzivaju lacne Canonky len na text, na hlave zo spodu je ten kanal s tryskami vacsi (asi koli rychlosti tlace, vacsi priestor vytlaci na papier na 1x).. no a ja som tuto ciernu pigment nalial aj do ciernej photo, ktora mala byt dye(vodorozpustna) a tlaci v pohode, aj ked je ten kanal s tryskami mensi.. na nete bol rozbor tej hlavy a obsahuje trysky roznych velkosti, ktorymi robi odtiene a tiez tam teoretizovali o tych pigmentoch, ze by bola schopna tlacit a niekto to aj skusal kombinovat vyhodou tych Canoniek je, ze hlava sa da vytiahnut a pomerne jednoducho vycistit(uz som to par krat robil), aj ked je to zdlhavy proces.. pokial netlacila na sucho(na to treba dat pri Canonoch pozor) a nezhorel niektory kanal, potom bude po osadeni originalov opat tlacit normalne aj ked dovtedy tlacila inymi farbami
 
keko
2013-02-14 16:33:33+01
Ja to upresnim:
Na zaklade nosica sa delia atramenty na
- vodou rieditelne (waterbased)
- solventom rieditelne (solvent - aceton, ekosolvent - alkohol)
Na zaklade farbiv v nich rozpustenych delime atramenty na
- dye-based (teda rozpustene - disociovane farby, ktore sa neusadzaju), priesvitne farby
- pignetove (male ciastocky sa fyzikalnymi silami drzia v rozpustadle, ale nikdy nie su rozpustene, dal by sa povedat, ze ide o emulzie) - farby su nepriesvitne - su opacitne
Takze mozu byt byt styri druhy farbiv.
K tomu este treba priradit latexove a UV (vytvrdzovane) farby(a prislusne tlaciarnek nim).
Na prvy pohlad clovek nerozozna jdeny farby od druhych. Ak epson hlava dokaze tlacit dye-based farbami, po preplachnuti vie tlacit aj pigmentovymi hlavami. Proste oba druhy farieb su prisposobene tejto hlave. Ale zamenu jednu za druhu iba po preplachnuti. Vacsina tlaciarni vsak taku moznost nema, resp ju vyrobca neposkytuje.
U solventnych farieb je to trochu inak, ale i tam sa odporuca farby nemenit, samozrejme pouzivat originaly. Ja to tak robim, pretoze priame naklady na tlac nie su jedine naklady a uspora na atramente sa na vyslednej cene podpisuje nezaujimavym sposobom. Vypomsti sa napr na zivotnosti, zanasani hlav atd. atd.
 
JohnNewton
2013-02-14 17:22:54+01
V bežnej HP tlačiarni so 6-timi farbami používam roky náhradné náplne ActiveJet za zlomok ceny orginálu, bez akýchkoťvek nedostatkov v tlači. Ale do Epsonu R3000 by som žiadnu náhradu neriskoval.
 
WildSammy
2013-02-14 17:38:45+01
Co som ja spominal, tak mam tlaciaren Canon ix6550 a pouzivam farby Lomond, ktore lejem do zasobnikov polozenych vedla tlaciarne a tlacim na Lomond papiere. Mam to skalibrovane a nemam ziadne problemy. Chcem vsak prejst na pigmentove atramenty, pretoze povodne su dye a preto zistujem ake su moznosti. Tiez by mi vyhovoval sposob kupy litru pigmentoveho atramentu vo flaske s tym, ze si ho budem nalievat do tych zasobnikov, ale Lomond ma v ponuke pre Canon len dye, naopak pre Epson ma aj kopec pigmentovych na vyber v baleniach ako mi vyhovuju. Preto som sa pytal na rozdiely a ci je to pouzitelne do Canonu. Canon hlava vie pigmentove tlacit urcite, len ci musia byt urcene pre bubble-jet hlavu alebo je to jedno, tzn. ako pisal "Keko", ze ktory z tych typov atramentov by Canon hlave sadol.
 
WildSammy
2013-02-14 20:50:59+01
takze po googlovani som zistil, ze to nie je dobry napad.. odpoved je tu: http://www.weink.com/Support/html_whitepapers/tsn16.htm

v skratke.. aj ked hlava vie tlacit s pigmentom, nie je to mozne na dye based tlaciarni a to hned z niekolkych dovodov.. vnutro cartridgu nie je prisposobene pre pigment, nepretekal by spravne atrament a bol by naruseny inkflow, vytvarali by sa miesta, na ktore by sa nenaniesla farba, aj ked hlava by nebola zapchata, obcas by tlacila naprazdno.. dalej driver tlaciarne rata s nanasanim dye a vyuziva ich trasparentnost, naopak pri pigmente musi ratat s opacitou, cize aj zo softwaroveho hladiska to nie je mozne, ani skalibrovatelne.. a este je tam zopar inych dovodov cize tymto je tato debata uzavreta.. na dye based tlaciarni sa moze pouzivat len dye based atrament.. naopak na pigment tlaciarni sa moze pouzit aj dye, ale vysledok tlace nebude dobry, nakolko tiez driver rata s nanasanim pigmentu.. atd.. cize otazka zodpovedana.. nie je to mozne
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()