Hore
Fórum » Tlač
 

Kalibrovaný monitor, chybná tlač, nastavenia (multiproblém)

canonka_sk
2013-06-01 14:26:00+02
Zdravím, dúfam, že som problém zaradila ok, ale mám toho na srdci viac a netuším, kde robím chybu.
Nech to zhrniem- vymenila som obyč monitor za monitor Eizo SX2462W s kalibráciou. Za asistencie Eizo podpory som ho skalibrovala a nastavila hodnoty pre úpravu fotiek, plus v OS (W7) zmenila nastavenia v správe farieb.
Fotku upravím, prevediem do sRGB, dám tlačiť a z tlačiarne vychádza stále desaturovaná, (pripadá mi to, akoby ju tlačila s profilom monitoru). Prečo sa mi to deje? Tlačiareň je obyčajná (Canon MG seria), pokiaľ viem tak ICC profily si priraďuje podľa typu papiera, foto je v sRGB a nedokážem to vytlačiť správne?!
Skúšala som to na dvoch tlačiarňach, cez prehliadač fotiek aj cez PS a efekt stále rovnaký.
V PS mi to akurát oznámi, že mám vypnúť správu farieb na tlačiarni, ale v nastaveniach tlačiarne túto možnosť nemám, keď kliknem na správu farieb pri tlačiarni, vybehne mi iba hlavné okno správy farieb PC, kde mám profil z kalibrácie.
Vie mi niekto poradiť? Myslela som, že foto v sRGB zo skalibrovaného monitora vylezie z tlače bez nejakých farebných odchýlok, ale toto je úplne mimo.
Dakujem! (mám ešte dve otázky ohľadom colormanagementu, ale to radšej neskôr, nech to nepletiem)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-01 16:16:30+02
Psicek a macicka piekli tortu je proti tomuto prisne riadeny vedecky pokus.
1. Neviem preco fotku prevadzas do sRGB? Ovladace tlaciarne sami zariadia prevod z akehokolvek profilu do profilu tlaciarne. Hovori sa tomu sprava farieb.
2. Pri tlaci sa spoliehaj na profili tlaciarne a nie na Photoshop. Nastav v ovladacoch tlaciarne kvalitu tlace (predpokladam, ze najvyssiu) a presny typ papiera. Tlaciaren by mala zabezpecit co najvernejsiu reprodukciu fotografie vzhladom na moznosti atramentov a papiera. Prave v papieri moze byt problem. Obycajna tlaciaren na bezny papier nie je schopna vytlacit to, co si nafotila.
3. Znizena saturacia a kontrast mozu byt sposobne tym, ze tlacis na matny papier. Pre zive farby treba pouzit leskly alebo aspon satin.
4. Vytlacky treba nechat aspon 1/2 hodinu doschnuta a potom posudzovat na dobrom svetle, nie pod jednou lampickou v izbe.
5. Fotografia z tlaciarne nikdy nebude pri priamom porovnani s monitorom tak ziariva. Monitor aktivne svieti, kdezto papier len odraza svetlo.
 
canonka_sk
2013-06-01 16:28:54+02
Karol, ďakujem za odpoveď, pokúsim sa aj ja odpovedať.

1, Foto prevediem do sRGB, ked chcem, aby ho aj ini videli korektne na svojom pc, ked ho nahram na web. Nemyslím, že to môže tlačiareň pomýliť, keď sama pracuje v sRGB.
2, nastavenia tlačiarne mám stále najvyššie, originálny toner a foto papier- papier je lesklý a podľa toho ho aj volím v možnostiach.
3, používam lesklý papier
4, výtlačky samozrejme stihnú postáť a uschnúť, prezerám ich pri dobrom svetle
5, absolútne samozrejmá vec

Ak to zhrniem, všetko to z odpovede mi je jasné a nemusím to riešiť, to by som musela byť vážne blbec, keby som si nedala pozor na základné! veci...

Viem, že stopercentne zhodný výtlačok mať nebudem (zo svojej tlačiarne), ale to, čo z nej lezie je úplne! mimo. Fotka je značne desaturovaná a mne to pripadá, že tlačiareň nepracuje s profilami papiera.
 
yanoschick
2013-06-01 17:06:30+02
Ak je to na na pozeranie na monitore, pripadne pre klienta; tak to necham v sRGB. Fotku, ktoru chcem tlacit prevediem na profil papiera na ktorom to bude.
 
canonka_sk
2013-06-01 17:11:37+02
príspevok od: canonka_sk
Karol, ďakujem za odpoveď, pokúsim sa aj ja odpovedať.

1, Foto prevediem do sRGB, ked chcem, aby ho aj ini videli korektne na svojom pc, ked ho nahram na web. Nemyslím, že to môže tlačiareň pomýliť, keď sama pracuje v sRGB.
2, nastavenia tlačiarne mám stále najvyššie, originálny toner a foto papier- papier je lesklý a podľa toho ho aj volím v možnostiach.
3, používam lesklý papier
4, výtlačky samozrejme stihnú postáť a uschnúť, prezerám ich pri dobrom svetle
5, absolútne samozrejmá vec

Ak to zhrniem, všetko to z odpovede mi je jasné a nemusím to riešiť, to by som musela byť vážne blbec, keby som si nedala pozor na základné! veci...

Viem, že stopercentne zhodný výtlačok mať nebudem (zo svojej tlačiarne), ale to, čo z nej lezie je úplne! mimo. Fotka je značne desaturovaná a mne to pripadá, že tlačiareň nepracuje s profilami papiera.

Ešte doplním Karolovi odpoveď- aj keď foto neprevediem do sRGB, efekt je rovnaký (k bodu 1.)

Dúfam, že píšem zrozumiteľne, lebo už v mojom prvom dotaze spomínam ICC profily papierov, čo znamená, že do tlačiarne nedám kancelársky papier s očakávaním výtlačku ako z fotolabu... A nikde nespomínam prezeranie fota pri nočnej lampe
 
rbr69
2013-06-01 17:39:53+02
Ked mas skalibrovany monitor a si si ista, ze ok, tak si zapni v PS nahlad na upravovanu fotku profilom tlaciarne. Budes sa na nu pozerat ako pri tlaci a podla toho uprav farebne vystupnu fotku pre tlac.
 
keko
2013-06-01 18:05:26+02
Kontrola trysiek na tlaciarni co hovori?
 
canonka_sk
2013-06-01 18:20:44+02
príspevok od: keko
Kontrola trysiek na tlaciarni co hovori?
tlačiareň priebežne udržiavam a čistím, nemyslím, že je to v tom
 
canonka_sk
2013-06-01 18:26:00+02
príspevok od: rbr69
Ked mas skalibrovany monitor a si si ista, ze ok, tak si zapni v PS nahlad na upravovanu fotku profilom tlaciarne. Budes sa na nu pozerat ako pri tlaci a podla toho uprav farebne vystupnu fotku pre tlac.
ďakujem, toto bolo prvé, čo som pozerala pri tlači cez PS, náhľad je korektný. Keď som to skúšala tlačiť cez prehliadač fotiek (nastavenia kvality sú samozrejmé), vidím ako sa v náhľade fotka v sekunde zmení na desaturovanú a už to tlačí tak. preto tomu nerozumiem. Keď ju vidím v náhľade, z dobrej sa v okamihu zmení na vygrcnutú a koniec. Bez ohľadu na to, či je v ARGB alebo SRGB. Pripadá mi to, akoby to tlačila buď bez správy farieb alebo v ICC profile monitora (a pokiaľ viem, tak táto tlačiareň fotku v ARGB tlačí desaturovane)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-01 18:42:04+02
príspevok od: yanoschick
Ak je to na na pozeranie na monitore, pripadne pre klienta; tak to necham v sRGB. Fotku, ktoru chcem tlacit prevediem na profil papiera na ktorom to bude.
Fotky za prevadzali z profilu do profilu pred 10 rokmi, ked bol colomanagement v plienkach. Dnes sa fotka prevadza do ineho profilu vtedy ak vieme, ze zobrazovacie zariadenie alebo program nevie s profilmi pracovat. A to urcite nie je tlaciaren.
Dnes sa prevadzanie profilov deje v ovladacoch zariadeni (tlaciarne), alebo programoch a to vnutorne. To je colormanagement. AK mam fotku v AdobeRGB, nemusim ju pri domacej tlaci prevadzat do ziadneho ineho profilu. Postara sa o to colormanagement tlaciarne. Rozdiel medzi tym aka tlaciaren je a ako ju dokaze tlaciaren vytlacit sa posudzujeúsimuluje funkciou proofing. Ma ju Photoshop aj Lightroom. V proofingu treba vybrat icc profil konkretneho papiera pre konkretnu tlaciaren a program zobrazi, ako priblizne bude fotka vyzerat. Nebude ju prevadzat do ziiadneho ineho profilu, ponecha ju s povodnym profilom, len vyuzije vymozenosti colormanagementu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-01 18:43:47+02
príspevok od: canonka_sk
Karol, ďakujem za odpoveď, pokúsim sa aj ja odpovedať.

1, Foto prevediem do sRGB, ked chcem, aby ho aj ini videli korektne na svojom pc, ked ho nahram na web. Nemyslím, že to môže tlačiareň pomýliť, keď sama pracuje v sRGB.
2, nastavenia tlačiarne mám stále najvyššie, originálny toner a foto papier- papier je lesklý a podľa toho ho aj volím v možnostiach.
3, používam lesklý papier
4, výtlačky samozrejme stihnú postáť a uschnúť, prezerám ich pri dobrom svetle
5, absolútne samozrejmá vec

Ak to zhrniem, všetko to z odpovede mi je jasné a nemusím to riešiť, to by som musela byť vážne blbec, keby som si nedala pozor na základné! veci...

Viem, že stopercentne zhodný výtlačok mať nebudem (zo svojej tlačiarne), ale to, čo z nej lezie je úplne! mimo. Fotka je značne desaturovaná a mne to pripadá, že tlačiareň nepracuje s profilami papiera.
Odporucam poriadne preinstalovat ovladace tlaciarne za najnovsiu verziu a hlavne prekontrolovat nastavenie colormanagementu vo Windows, ktore niekedy trvaju na svojom, aj ked uzivatel nastavi nieco ine.
 
canonka_sk
2013-06-01 19:03:06+02
príspevok od: Karol Srnec
Odporucam poriadne preinstalovat ovladace tlaciarne za najnovsiu verziu a hlavne prekontrolovat nastavenie colormanagementu vo Windows, ktore niekedy trvaju na svojom, aj ked uzivatel nastavi nieco ine.
Ďakujem za odpoveď ,na rozdiel od prvej už nezneje tak ironicky (pritom zbytočne,myslím, že poriadne prečítanie mojej otázky by ukázalo, že mám šajnu o nastaveniach tlače, ICC profiloch a správe farieb) ale ponúka riešenie, za čo samozrejme ďakujem.
Ovládače tlačiarne sú aktuálne (to si priebežne kontrolujem), nastavenie colormanagementu vo W. je už otázne. Mám to nastavené v OS podľa Eizo podpory, lenže...keď spustím EasyPix, vybehne mi hlásenie o tom, že mám odškrtnúť možnosť "použiť kalibráciu obrazovky systému Windows" aby kalibrácia a jej profil pracovali korektne. Ibaže nemám možnosť to odškrtnúť (voľba je neaktívna) tak mám za to, že je to vypnuté. Inak pokiaľ viem, všetko je nastavené ako v systéme, tak v PS.

A k samotnému prevádzaniu do profilov, do sRGB to dávam, aby to ostatní videli korektne. Fotolab si to prevedie sám. A čo sa týka tlačiarní- úprimne- nemyslím, že by si to prevádzali samé, lebo toto som skúšala na dvoch tlačiarňach, pri starom aj novom monitore a výsledok bol desaturovaná fotografia (nebavím sa o odchýlkach spôsobených typom papiera alebo možnosťami samotnej tlačiarne). A myslím si to preto, lebo aj vo fotolabe urobená fotka bez správy farieb (ponechaná v ARGB) bude desaturovana. Mám to vyskúšane. Preto vidím paralelu medzi týmto testom v labe a mojou blbou tlačou...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-01 19:15:31+02
príspevok od: canonka_sk
Ďakujem za odpoveď ,na rozdiel od prvej už nezneje tak ironicky (pritom zbytočne,myslím, že poriadne prečítanie mojej otázky by ukázalo, že mám šajnu o nastaveniach tlače, ICC profiloch a správe farieb) ale ponúka riešenie, za čo samozrejme ďakujem.
Ovládače tlačiarne sú aktuálne (to si priebežne kontrolujem), nastavenie colormanagementu vo W. je už otázne. Mám to nastavené v OS podľa Eizo podpory, lenže...keď spustím EasyPix, vybehne mi hlásenie o tom, že mám odškrtnúť možnosť "použiť kalibráciu obrazovky systému Windows" aby kalibrácia a jej profil pracovali korektne. Ibaže nemám možnosť to odškrtnúť (voľba je neaktívna) tak mám za to, že je to vypnuté. Inak pokiaľ viem, všetko je nastavené ako v systéme, tak v PS.

A k samotnému prevádzaniu do profilov, do sRGB to dávam, aby to ostatní videli korektne. Fotolab si to prevedie sám. A čo sa týka tlačiarní- úprimne- nemyslím, že by si to prevádzali samé, lebo toto som skúšala na dvoch tlačiarňach, pri starom aj novom monitore a výsledok bol desaturovaná fotografia (nebavím sa o odchýlkach spôsobených typom papiera alebo možnosťami samotnej tlačiarne). A myslím si to preto, lebo aj vo fotolabe urobená fotka bez správy farieb (ponechaná v ARGB) bude desaturovana. Mám to vyskúšane. Preto vidím paralelu medzi týmto testom v labe a mojou blbou tlačou...
Len som vymenoval zakladne chyby, ktorych sa pri tlaci ludia dopustaju.

Keby tlaciarne neprevadzali profili (obrazne povedane), program ktory si pri instalacii nahras a v ktorom sa vybera na aky typ papiera tlacis, by bol zbytocny. Vyber papiera a nastavenie kvality tlace v ovladacoch tlaciarne nie je nic ine, ako nastavenie colormanagementu. Tym vlastne povies aky ICC profil si vyberas ako vystupny.
Fotky byvaju destaurovane na zariadeniach bez colormanagementu. Najcastejsie su to monitory, ked pozeras fotky cez webovy prehliadac. Mac s tym nema problem, podporuje colormanagement napriec celym systemom.
Do sRGB sa fotka prevadza aj v pripade, kedy som si nie isty, ze dane zariadenie podporuje colormanagement (minilab, fotokniha...).
sRGB - standard pre amaterov, amaterske zariadenia bez colormanagementu
Adobe RGB - standard pre profesionalnu fotografiu
 
canonka_sk
2013-06-01 19:42:53+02
príspevok od: Karol Srnec
Len som vymenoval zakladne chyby, ktorych sa pri tlaci ludia dopustaju.

Keby tlaciarne neprevadzali profili (obrazne povedane), program ktory si pri instalacii nahras a v ktorom sa vybera na aky typ papiera tlacis, by bol zbytocny. Vyber papiera a nastavenie kvality tlace v ovladacoch tlaciarne nie je nic ine, ako nastavenie colormanagementu. Tym vlastne povies aky ICC profil si vyberas ako vystupny.
Fotky byvaju destaurovane na zariadeniach bez colormanagementu. Najcastejsie su to monitory, ked pozeras fotky cez webovy prehliadac. Mac s tym nema problem, podporuje colormanagement napriec celym systemom.
Do sRGB sa fotka prevadza aj v pripade, kedy som si nie isty, ze dane zariadenie podporuje colormanagement (minilab, fotokniha...).
sRGB - standard pre amaterov, amaterske zariadenia bez colormanagementu
Adobe RGB - standard pre profesionalnu fotografiu
O podstate Adobe RGB a sRGB sa nemusíme baviť, to považujem je základnú znalosť.

Ale týmto sa vraciame naspäť k môjmu podozreniu, že za istých okolností tá moja tlačiareň pracuje asi bez správy farieb. Podľa testovacieho fota (bez správy) z labu viem povedať, že tá fotka u mňa vyzerá rovnako- čiže chyba nastáva niekde v komunikácii s tlačiarňou ?! Len neviem kde...
Vyššie som spomínala, že pri náhľadoch v prehliadači fotografií vidím, ako sa fotka farebne zmení na desaturovanú a tým to u mňa hasne, tlačiť nemá význam. Iba ma zaujímalo, kde nastáva problém, lebo všetko, čo som mohla som už skontrolovala. Ale nehrám sa na odborníka a preto som sa prosbou o radu obrátila sem...
Na druhej strane premýšľam nad tlačiarňou Canon z Pro rady, zrejme to má zmysel.
 
Big Lebowski
2013-06-01 20:51:05+02
príspevok od: canonka_sk
O podstate Adobe RGB a sRGB sa nemusíme baviť, to považujem je základnú znalosť.

Ale týmto sa vraciame naspäť k môjmu podozreniu, že za istých okolností tá moja tlačiareň pracuje asi bez správy farieb. Podľa testovacieho fota (bez správy) z labu viem povedať, že tá fotka u mňa vyzerá rovnako- čiže chyba nastáva niekde v komunikácii s tlačiarňou ?! Len neviem kde...
Vyššie som spomínala, že pri náhľadoch v prehliadači fotografií vidím, ako sa fotka farebne zmení na desaturovanú a tým to u mňa hasne, tlačiť nemá význam. Iba ma zaujímalo, kde nastáva problém, lebo všetko, čo som mohla som už skontrolovala. Ale nehrám sa na odborníka a preto som sa prosbou o radu obrátila sem...
Na druhej strane premýšľam nad tlačiarňou Canon z Pro rady, zrejme to má zmysel.
Ísť do Pro tlačiarne Canon zmysel určite má. Veľkú výhodu vidím v softwarovej podpore programu EPP. Pár slov som o tom v minulosti napísal, tak sa nebudem opakovať:
http://www.martinfarkas.eu/clanky/fototechnika/115-canon-pixma-pro-1
 
canonka_sk
2013-06-01 21:36:04+02
príspevok od: Big Lebowski
Ísť do Pro tlačiarne Canon zmysel určite má. Veľkú výhodu vidím v softwarovej podpore programu EPP. Pár slov som o tom v minulosti napísal, tak sa nebudem opakovať:
http://www.martinfarkas.eu/clanky/fototechnika/115-canon-pixma-pro-1
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, recenzia je skvelá! Jednak zodpovedala otázky, ktoré som pri uvažovaní o Pro tlačiarni riešila a zároveň som sa dozvedela veľa praktických vecí.
Pôvodne som uvažovala o 9500 II ale zhodou okolností som dnes na stránke Canon pozerala Pro 1 a pro 10. Takže recenzia prišla maximálne vhod. Nehovoriac o tom, že nebudem musieť riešiť fotolab (veľké plus). Ešte raz vďaka!
 
Big Lebowski
2013-06-01 22:14:36+02
príspevok od: canonka_sk
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, recenzia je skvelá! Jednak zodpovedala otázky, ktoré som pri uvažovaní o Pro tlačiarni riešila a zároveň som sa dozvedela veľa praktických vecí.
Pôvodne som uvažovala o 9500 II ale zhodou okolností som dnes na stránke Canon pozerala Pro 1 a pro 10. Takže recenzia prišla maximálne vhod. Nehovoriac o tom, že nebudem musieť riešiť fotolab (veľké plus). Ešte raz vďaka!
Som rád, že som pomohol.
 
Krtko fotografom
2013-06-02 12:07:48+02
príspevok od: Big Lebowski
Ísť do Pro tlačiarne Canon zmysel určite má. Veľkú výhodu vidím v softwarovej podpore programu EPP. Pár slov som o tom v minulosti napísal, tak sa nebudem opakovať:
http://www.martinfarkas.eu/clanky/fototechnika/115-canon-pixma-pro-1
Pekne spracovana recenzia, ale chcel by som sa opytat, pozeral som rozne recenzie na tuto tlaciaren, ale vycitaju jej velku spotrebu atramentu . Je to pravda? Ake mas s tym skusenosti? Diky za odpoved.
 
Big Lebowski
2013-06-02 13:13:29+02
príspevok od: Krtko fotografom
Pekne spracovana recenzia, ale chcel by som sa opytat, pozeral som rozne recenzie na tuto tlaciaren, ale vycitaju jej velku spotrebu atramentu . Je to pravda? Ake mas s tym skusenosti? Diky za odpoved.
S nadmernou spotrebou atramentu skúsenosť nemám. Dostal som ju novo naplnenú a vytlačil som asi 20-25 rôznych médií formátu A3 a A3+. Takže sa mi nepodarilo minúť všetok atrament.
 
darmo
2013-06-02 21:15:14+02
Vrátil by som sa k pôvodnej otázke . V prípade ak PS upozorňuje, že treba vypnúť správu farieb tlačového ovládača, tak to znamená, že Photoshop použije na tlač nejaký svoj tlačový profil. Je to samozrejme zle, ak sa zapletú dva procesy úpravy farieb do tlače a preto treba jeden vypnúť. V ovládačoch , ktoré poznám sa vždy dá správa farieb vypnúť. Nie je to ale záložka "správa farieb" vo vlastnostiach tlačiarne, ale treba hľadať v nastaveniach od výrobcu, tam kde sa dajú korigovať farby. Väčšinou je tam nejaké "auto" ktoré treba prepnúť na "custom" a tam býva vo Win 7 záložka "matching" kde sa dá vypnúť požitie profilu driverom. Závisí teda od konkrétneho drajvra a aj verzie operačného systému. Canony tam mávajú tri možnosti a ak je nastavené "none" tak by to mohlo spôsobovať popisovaný problém, pretože vtedy sa nerobí požadovaná korekcia farieb drajvrom.
Ak je problém v tom, že tlačový drajver je takto nastavený alebo blbne, dá sa to overiť. Nastavím, že korekciu prevedie Photoshop, ale musím v PS nastaviť aj príslušný profil pre daný papier tlačiarne. Ak neviem ktorý, pretože ich je viac skúsil by som nahodne jeden vybrať. Výstup nemusí byť presne ono, ale rozdiel medzi tlačou bez správy farieb a s nejakou je obrovský.
Alebo by som hľadal na webe ako vypnúť / zapnúť správu farieb pre daný typ tlačiarne.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()