Hore
Fórum » Tlač
 

Ramovanie vacsich formatov

brunko1981
2015-12-08 17:43:33+01
Zdravicko. Zaujimalo by ma ako riesite ramovanie vacsich fotografii 50*33 a viac. Mam ramy vyrobene na zakazku aj s paspartou a zadnou stenou (karton) a nejak sa mi tie fotky vlnia. Snazil som sa pri ramovani uplne vyhladit ale velmi nepomohlo. Pride mi to ze ten karton asi slabo pritlaca na velkom formate. Ake mate skusenosti vy?
 
psykora2
2015-12-08 19:59:56+01
príspevok od: brunko1981
Zdravicko. Zaujimalo by ma ako riesite ramovanie vacsich fotografii 50*33 a viac. Mam ramy vyrobene na zakazku aj s paspartou a zadnou stenou (karton) a nejak sa mi tie fotky vlnia. Snazil som sa pri ramovani uplne vyhladit ale velmi nepomohlo. Pride mi to ze ten karton asi slabo pritlaca na velkom formate. Ake mate skusenosti vy?
problem je v tom ze ked fotku vytlacenu na tenkom papieri-plagate len vlozis medzi sklo a karton tak vplyvom vzdusnej vlhkosti sa ti zarucene zvlni po nejakom case, riesenie je celoplosne fotku podlepit obojstranne lep. foliou o podkladovu dosku, na to vsak treba laminovacie valce aby ti nevznikali bubliny, da sa to urobit aj bez valcov ale to neodporucam, podkladovych dosiek je mnoho typov na trhu, karton ako podklad sa uz v modernom ramovani nepouziva
 
brunko1981
2015-12-08 20:24:16+01
Pri lepeni sa ale fotka znehodnoti nie? a napriklad pri pripadnej vymene sa neda uchovat v portfoliu. Uz len s doskou. Tiez to bude asi jednorazovy pokus. ak sa netrafi s prekrytim do pasparty. Necham sa rad poucit ak to je inak.
 
fair_play
2015-12-09 15:09:28+01
Ja mávam fotky v ráme od 60x45 až do 90x60cm. Niekedy s paspartou a niekedy bez, podľa motívu. Podľa toho vyberám aj farbu pasparty, väčšinou bielu, ale k čb fotkám aj sivú. Ako spodok nepoužívam kartón, ale preglejku. Rozmery fotiek 60x45 a menej nepodlepujem, pri väčších buď obojstranná tenká páska cca 2x1cm na kraje a v strede preglejky, alebo lepidlo na papier (v tyčinke). Vždy to stačilo doposiaľ. Fotky orezávam cca o 1mm menej ako je rám po každej strane, aby sa nevlnila. Každá fotka je na tvrdom fotopapieri. Tenší plagát do 150g/m2 sa môže vlniť. Hrubší nie.
 
brunko1981
2015-12-11 08:17:50+01
Tlacim rovnake rozmery ako pises. Ako tak pozeram urobil som chybu v tom ze som fotku oblepil po celom obvode tenkou páskou. Vraj by sa mala upevnovat len v niekolkych bodoch zvrchu...aby vysela.
 
perf
2015-12-11 10:13:45+01
Stačí podlepiť obojstrannou lepiacou páskou bodovo (1x1cm) v horných rohoch. Presne tak, ako píše brunko1981, aby visela.
 
1970
2015-12-11 15:27:51+01
príspevok od: brunko1981
Tlacim rovnake rozmery ako pises. Ako tak pozeram urobil som chybu v tom ze som fotku oblepil po celom obvode tenkou páskou. Vraj by sa mala upevnovat len v niekolkych bodoch zvrchu...aby vysela.
Presne tak, pomocou 4-5cm kusov lepiacej pasky (Scotch magic tape napr.) podlepim hornu hranu foto zo zadnej strany pasparty. Tak aby na pasparte fotka akokeby 'visela'. To zabezpeci, ze aj ked fotka bude trochu vplyvom vzdusnej vlhkosti pracovat, nebude vytvarat ziadne viditelne zvlnenie. Overene to mam na papieroch s gramazou 230g/m2 a vyssie, do formatu 50x70. Na vacsie formaty uz lepim celu fotku na podlozku (alu-dibond) a na to pasparta, a to cele do ramu.

Ale pozor, toto cele plati, len ak bude fotka vysiet v suchych, vykurovanych priestoroch!! Uz som sa popalil

Do vlhkych, nevykurovanych priestorov odporucam uz samotnu fotku tlacit nie na fotopapier, ale na exterierovu foliu a tu nalepit na pevnu podlozku.
 
brunko1981
2015-12-15 17:52:43+01
Poslednou dobou som skusil ineho dodavatela tlace ale fotografie mi nepridu velmi pouzitelne uz pri rozmere 50x33 na niektorych mam dokonca problem aj pouzit obojstrannu pasku lebo biela farba na foto presvita. Ktora tlaciaren je Vasa osvedcena?
 
MaxGamut
2015-12-21 17:13:17+01
nezalezi ani tak od samotnej tlace a firmy, ako od pouziteho materialu. ceny padaju, kvalita pomaly klesa.
inak vacsina tlaciarni vie na fotky nakasirovat lesklu/matnu ochrannu foliu (fotolaby neviem). proti vlhkosti najlepsie z oboch stran. fotky sice malilinko stratia kontrast, ale furt je to vyrazne lepsie, ako ked su za sklom.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()