Hore
Fórum » Tlač
 

Tlač fotografii

drotar
2020-12-13 13:28:44+01
Ahojte.Zariadil som si taky maly atelier a rad by som ako pridanu hodnotu ponukal tlac fotografii do max rozmeru 15x20. Bojujem ale s dilemoou ci ist do termosublimacnej tlaciarne ( DNP alebo Mitshubishi ) kvoli jednoduchosti obsluhy alebo do nejakej atramentovej trebarz Epson L810. Tlaciaren by som rad pouzival aj na eventoch pripadne svatbach na okamzitu tlac. Ak mate skusenosti rad si necham poradit.
 
psykora2
2020-12-13 15:31:52+01
príspevok od: drotar
Ahojte.Zariadil som si taky maly atelier a rad by som ako pridanu hodnotu ponukal tlac fotografii do max rozmeru 15x20. Bojujem ale s dilemoou ci ist do termosublimacnej tlaciarne ( DNP alebo Mitshubishi ) kvoli jednoduchosti obsluhy alebo do nejakej atramentovej trebarz Epson L810. Tlaciaren by som rad pouzival aj na eventoch pripadne svatbach na okamzitu tlac. Ak mate skusenosti rad si necham poradit.
jednoznacne DNP ak ti zalezi na rychlosti tlace alebo vyuziti na eventoch, co sa tyka epson L810 nie je to zla tlaciaren, ale oproti DNP je neskutocne pomala, ja mam DNP aj L805 a epsonku som nemal zapnutu uz niekolko mesiacov na DNP som dnes natlacil okolo 600 fotiek, na epsone by som to tlacil mozno 2 dni a este by bol problem s cistenim trysiek ked pustis do tlace vela fotiek naraz
 
attik2
2020-12-13 18:56:05+01
príspevok od: psykora2
jednoznacne DNP ak ti zalezi na rychlosti tlace alebo vyuziti na eventoch, co sa tyka epson L810 nie je to zla tlaciaren, ale oproti DNP je neskutocne pomala, ja mam DNP aj L805 a epsonku som nemal zapnutu uz niekolko mesiacov na DNP som dnes natlacil okolo 600 fotiek, na epsone by som to tlacil mozno 2 dni a este by bol problem s cistenim trysiek ked pustis do tlace vela fotiek naraz
caw! podobný problém s nezávislosťou od minilabu a z dôvodu flexibility riešim aj ja. Uvažoval som nad termosublimačkou Mitsubishi. Atramentovku jednoznačne vylučujem. Potrebujem tlačiť cca 200-250 ks 13x18, prípadne 15x20 týždenne. DNP nepoznám. Ako si spokojný s kvalitou tlače a
s nákladmi na fotku? Ktorý typ konkrétne vlastníš a ktorý by doporučoval? Diky!
 
psykora2
2020-12-13 19:17:20+01
príspevok od: attik2
caw! podobný problém s nezávislosťou od minilabu a z dôvodu flexibility riešim aj ja. Uvažoval som nad termosublimačkou Mitsubishi. Atramentovku jednoznačne vylučujem. Potrebujem tlačiť cca 200-250 ks 13x18, prípadne 15x20 týždenne. DNP nepoznám. Ako si spokojný s kvalitou tlače a
s nákladmi na fotku? Ktorý typ konkrétne vlastníš a ktorý by doporučoval? Diky!
mam dnp ds620 od fomei, ine nepoznam dost dlho mi trvalo kym som nasiel optimalne nastavenie farieb ale teraz som uz spokojny s vystupom, tlacim priamo z lightroomu cez perceptualnu metodu, naklady neriesim, zapocitam do ceny fotky a hotovo
 
drotar
2020-12-14 09:09:41+01
príspevok od: attik2
caw! podobný problém s nezávislosťou od minilabu a z dôvodu flexibility riešim aj ja. Uvažoval som nad termosublimačkou Mitsubishi. Atramentovku jednoznačne vylučujem. Potrebujem tlačiť cca 200-250 ks 13x18, prípadne 15x20 týždenne. DNP nepoznám. Ako si spokojný s kvalitou tlače a
s nákladmi na fotku? Ktorý typ konkrétne vlastníš a ktorý by doporučoval? Diky!
Ja mam vytipovanu fototlačiareň Mitsubishi CP-M15E s parametrami podobnymi ako DNP DS620 len cenovo prijatelnejsia. Zaruka na tlacovu hlavu je tiez cca 100 000 fotografii, spotrebny material v cenovej relacii ako u DNP. Takze atramentovu vypustam z vyberu kvoli oštare s udržbou trysiek. Posledne po com asi tuzim je mat vecne zababrane ruky od farby
 
attik2
2020-12-14 10:01:49+01
príspevok od: drotar
Ja mam vytipovanu fototlačiareň Mitsubishi CP-M15E s parametrami podobnymi ako DNP DS620 len cenovo prijatelnejsia. Zaruka na tlacovu hlavu je tiez cca 100 000 fotografii, spotrebny material v cenovej relacii ako u DNP. Takze atramentovu vypustam z vyberu kvoli oštare s udržbou trysiek. Posledne po com asi tuzim je mat vecne zababrane ruky od farby
Jasne! Nazdavam sa, že uvažovať nad atramentom pri komerčnom použití, ktoré plánujeme je fakt OFF. Ja som nad atramentom ani neuvažoval. Tiež som rozmýšľam nad Mitsubishi, ale model som ešte nevybral. Teraz ešte to DNP ?! Kde to chceš nakúpiť? Neviem, či to je povolená reklama, ak nie, tak pošli prosím správu. Diky!
 
attik2
2020-12-14 10:15:12+01
príspevok od: attik2
Jasne! Nazdavam sa, že uvažovať nad atramentom pri komerčnom použití, ktoré plánujeme je fakt OFF. Ja som nad atramentom ani neuvažoval. Tiež som rozmýšľam nad Mitsubishi, ale model som ešte nevybral. Teraz ešte to DNP ?! Kde to chceš nakúpiť? Neviem, či to je povolená reklama, ak nie, tak pošli prosím správu. Diky!
Inak to Mitsubishi tlači 300 DPI a DNP 600 DPI. Neštudoval som to nejak hlbšie, ani som tie výstupy nevidel - tak teraz fakt neviemm Chcel by som to mať aspoŇ na úrovni staršieho, mokrého Fuji Frontier minilabu,/ten tlači 300 DPI/ prípadne lepšie - ak sa to vôbec bude dať rozoznať. privítam nejaké nasmerovanie k info...
 
Kejval
2020-12-14 12:26:30+01
Mam L 800. Dokumenty este ako tak,ale na fotky uz nepouzitelna. Vzhladom na to,kolko som na nej vytlacil fotografii,neoplatila sa. Pokazila sa tlacova hlava,samozrejme,tesne po záruke. Dalsia vec je,ze sa casto lepili trysky ,tak bolo treba vela cistit. Zaplnil sa zasobnik odpadoveho atramentu,takze servis a dalsie vydaje.
 
drotar
2020-12-15 12:52:03+01
príspevok od: attik2
Inak to Mitsubishi tlači 300 DPI a DNP 600 DPI. Neštudoval som to nejak hlbšie, ani som tie výstupy nevidel - tak teraz fakt neviemm Chcel by som to mať aspoŇ na úrovni staršieho, mokrého Fuji Frontier minilabu,/ten tlači 300 DPI/ prípadne lepšie - ak sa to vôbec bude dať rozoznať. privítam nejaké nasmerovanie k info...
NA fotky o rozmere 10x15 je dpi 600 asi nepodstatne. Tlaciaren je uz objednana tak dam urcite vediet ako funguje. Verim, ze na ucel aky potrebujem bude OK.
 
psykora2
2020-12-17 07:52:03+01
príspevok od: attik2
Inak to Mitsubishi tlači 300 DPI a DNP 600 DPI. Neštudoval som to nejak hlbšie, ani som tie výstupy nevidel - tak teraz fakt neviemm Chcel by som to mať aspoŇ na úrovni staršieho, mokrého Fuji Frontier minilabu,/ten tlači 300 DPI/ prípadne lepšie - ak sa to vôbec bude dať rozoznať. privítam nejaké nasmerovanie k info...
ja tlacim na DNP iba v rezime 600dpi (rezim vysoka kvalita), rezim 300dpi je oznaceny v nastavenia ako rezim pre rychlu tlac a rozdiel v kvalite je podla mna viditelny
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-12-17 09:13:48+01
príspevok od: drotar
NA fotky o rozmere 10x15 je dpi 600 asi nepodstatne. Tlaciaren je uz objednana tak dam urcite vediet ako funguje. Verim, ze na ucel aky potrebujem bude OK.
Predpokladam, ze sa nejdena o hustotu tlace obrazovych bodov fotografie, ale o hustotu tlace samotnej. A tam to urcite rozdiel bude. Atramentove tlaciarne, hoc ineho principu, mavaju tlacove rozlisenie (umistnenie kvapiek) s ovela vacsou hustotou.
 
drotar
2020-12-18 20:59:30+01
Karol vdaka za koment. Takze tlaciaren je doma na stoliku nainstalovana a odskusana. Nuz a teraz bojujem s nastavenim pretoze fotografie mi z nej lezu prilis tmave. Tmave fotky mi z pc lezu ale stale. Ked si ich davam tlacit v reklamke vzdy na fotkach pridavame jas s cim niesom vzdy stotozneny ale za svateho neviem ako nastavit monitor, PS a nasledne tlaciaren tak aby si vsetko so vsetkym rozumelo. Dnes som laboroval dokonca aj tak ze som jas monitory znizil nanulu ale on si stale svieti na moj vkus vela. V PC je moznost kalibracie monitora ale jas nedokazem nastavit podla instrukcii pretoze aj ked je na nule ten cierny kriz v lavom hornom rohu je stale viditelny. Takze by som rad ak by mi s tym niekto pomohol pripadne poradil akym smerom sa vydat aby to fungovalo. POdotykam ze icc profily mam nastavene vsade rovnake akurat tlaciaren ma vlastny.
 
drotar
2020-12-19 10:36:46+01
Nakoniec som to zvladol samozrejme ze problem bol v prevodoch profilov Je tam este ale farebny posun ale to bude nanekalibrovanym monitorom. Pripadne ten posun doladim priamo v nastaveni tlaciarne.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-12-19 11:56:15+01
príspevok od: drotar
Karol vdaka za koment. Takze tlaciaren je doma na stoliku nainstalovana a odskusana. Nuz a teraz bojujem s nastavenim pretoze fotografie mi z nej lezu prilis tmave. Tmave fotky mi z pc lezu ale stale. Ked si ich davam tlacit v reklamke vzdy na fotkach pridavame jas s cim niesom vzdy stotozneny ale za svateho neviem ako nastavit monitor, PS a nasledne tlaciaren tak aby si vsetko so vsetkym rozumelo. Dnes som laboroval dokonca aj tak ze som jas monitory znizil nanulu ale on si stale svieti na moj vkus vela. V PC je moznost kalibracie monitora ale jas nedokazem nastavit podla instrukcii pretoze aj ked je na nule ten cierny kriz v lavom hornom rohu je stale viditelny. Takze by som rad ak by mi s tym niekto pomohol pripadne poradil akym smerom sa vydat aby to fungovalo. POdotykam ze icc profily mam nastavene vsade rovnake akurat tlaciaren ma vlastny.
Odporucany jas monitora pri uprave fotiek je okolo 100 lumenov/m2. To je u bezneho monitoru okolo 40-50% jasu. Dolezite je, vecer zapnut nejake ambientne osvetlenie. Najhorsie je upravovat v uplnej tme s vypeckovanym monitorom. Na rozdiel od monitoru, fotka nevyzaruje svetlo, ale len odraza. Velmi zalezi, pri akom svetle sa posudzuje. Ked je malo svetla, fotka bude tmava, hoci je spravne vytlacena.

S ICC profilmi neodporucam manipulovat. Monitor ma mat svoj, nikdy nie sRGB, Adobe RGB, ci iny. Fotky mozu mat sRGB, Adobe RGB, alebo Prophoto RGB. Tlaciaren ma svoj vlastny profil, ktory sa moze menit podla toho, aky papier sa pouzije. U fotiek sa zasadfne nemenia profily na profil monioru, alebo tlaciarne. O to sa v pozadi statra colormanagement, aby vsetko sedelo.
 
MaxGamut
2020-12-20 02:30:06+01
Modernejsie monitory netreba nejako specialne kalibrovat (pokial nie si fakt profi).
Hlavne si treba dostudovat - colorimetricky neutralna biela ma teplotu cca 5000K, papierova biela sa hybe okolo toho alebo trosku vyssie (mierne studensia s roznymi podtonmi). RGB profily mavaju bielu 6500K (napr. sRGB aj AdobeRGB) - to je ovela studensia biela a teda aj vsetky neutralnejsie farby su ovela studensie.

Ak by si to chcel robit naozaj PROFI - tak sa tak zamotas, ze Ti hlava praskne!
Potom Ti zdaleka nestaci iba kalibracia. Musel by si mat aj kvalitnu profilaciu monitoru a na zaver simulaciu tlacovych moznosti papiera a tlaciarne na monitore - na to by si potreboval aj profil tej tlaciarne spracovany na Hi-End urovni v oboch smeroch - do profilu aj z profilu. To su veci, za ktore su vo velkych tlaciarnach ludia plateni na plny uvazok.

Proste stiahni jas, ako pise Karol, a k tomu nalad bielu na nejaku teplejsiu.
Nemusi byt uplne 5000K - oci maju chromatikcku adaptaciu - staci im aj tak 5500-5800K.
 
drotar
2020-12-21 14:15:40+01
Vdaka za komentare. Po vcerajsom telefonate s clovekom ktory sa tomuto venuje cely zivot som vela veci pochopil. Aj jeho rada je ze dnesne ips panely su nakalibrovane uz z vyroby a pre amaterske pouzitie nevyzaduju kalibraciu. Skor je problem ako to nazval v "rozklikani" nastaveni tak aby sa jednotlive clanky spracovania farieb medzi sebou nebili. Takze mi to pride skontrolovat a nastavit.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()