Hore
Fórum » Pokec
 

Vymena predneho sklicka vs. filter

Vodovod
Vodovod 2012-12-02 13:37:15+01
Kupil som si prvy poriadny, drahy objektiv - nikkor 10-24. Samozrejme chcem, aby mi sluzil co najdlhsie. Zvazujem ci kupit ako ochranu uv filter hoya 77 mm HD za cca 80 eur. Nazory na pouzitie filtrov sa roznia, niektori pisu ze rozdiel bez a s filtrom nerozoznaju, ini kvoli horsej kvalite filtre nepouzivaju. Otazka je, ci nie je lepsie risknut fotenie bez filtra a potom v pripade nehody, nepozornosti vzniknute skrabance dat "opravit" vymenou predneho sklicka objektivu(presne ceny neviem, ale v akej cenovej hladine sa tgo moze pohybovat, 200eur?)
 
lu_boss
2012-12-03 23:20:32+01
príspevok od: keko
Scott Kelby -to je taky Fico vo fotografii, ze
Fico, Fico... To je kto ?
 
keko
2012-12-03 23:33:58+01
príspevok od: lu_boss
Fico, Fico... To je kto ?
... och, ako ti zavidim
 
lu_boss
2012-12-04 09:30:29+01
príspevok od: keko
... och, ako ti zavidim
Tak malo Ti staci ?
Na kerumaru sem tahas politiku ?
Daj relevantny dokaz, alebo odkaz na nejaku stranku, kde niekto cierne na bielom napise ze UV filter pozorovatelne nici obraz a ani neceknem. To tvrdenie, ze je to dalsie sklo do sustavy beriem, ale ja sam za seba tvrdim, ze nevidim rozdiel medzi fotkou robenou s UV filtrom na objektive a robenou bez filtra na objektive.
Ale zopakujem, co som napisal - je to vec rozhodnutia, netvrdim, ze moje rozhodnutie je spravne a ine nespravne.
A kedze Scott Kelby taky uplny nimand vo fotografii nie je, dovolil som si ho citovat
 
Martin Školiak
2012-12-04 12:42:16+01
Ja používam UVčko len preto že som posadnutý čistotou predného optického člena a ak by som ho nepoužíval už dávno by som bol zodral pri čistení antireflexné vrstvy z objektívu. Ale pozor nefotím cez UVčko! S nasadeným UV len hľadám kompozície a špekulujem nad tým čo idem fotiť. Ak idem už naozaj fotiť fotoaparát ide na statív UVčko ide dole a podľa potreby zakladám buď polarizačný filter, prechodové filtre alebo fotím bez filtra. Takto mám predný optický člen stále čistý bez toho aby som ho večne utieral. Toto sa dá použiť asi len pri fotení krajiny.
 
Martin Školiak
2012-12-04 12:54:41+01
príspevok od: lu_boss
Tak malo Ti staci ?
Na kerumaru sem tahas politiku ?
Daj relevantny dokaz, alebo odkaz na nejaku stranku, kde niekto cierne na bielom napise ze UV filter pozorovatelne nici obraz a ani neceknem. To tvrdenie, ze je to dalsie sklo do sustavy beriem, ale ja sam za seba tvrdim, ze nevidim rozdiel medzi fotkou robenou s UV filtrom na objektive a robenou bez filtra na objektive.
Ale zopakujem, co som napisal - je to vec rozhodnutia, netvrdim, ze moje rozhodnutie je spravne a ine nespravne.
A kedze Scott Kelby taky uplny nimand vo fotografii nie je, dovolil som si ho citovat
Za bežných svetelných podmienok ten jeden kvalitný filter obraz veľmi nezhorší, teda čo sa týka zmäknutia kresby. Problém však nastáva pri fotení v extrémnejších podmienkach, trebárs pri fotení zo slnkom v zábere. To ti garantujem že tam cítim aj ten najkvalitnejší filter zo super antireflexnými vrstvami.
 
dePappa
2012-12-04 13:10:42+01
necital som to cele, len moj nazor. Filter na tak siroke ohnisko urcite nie, odlesky, kontrast a aj vinetacia na 10mm bude iste problem, ak nefotis nejaky motocross tak slnecna clona ti bude maximalne stacit, mam niekolko objektivov a ziaden problem, pouzivam iba slnecnu clonu.
 
dePappa
2012-12-04 13:18:34+01
príspevok od: lu_boss
Tak malo Ti staci ?
Na kerumaru sem tahas politiku ?
Daj relevantny dokaz, alebo odkaz na nejaku stranku, kde niekto cierne na bielom napise ze UV filter pozorovatelne nici obraz a ani neceknem. To tvrdenie, ze je to dalsie sklo do sustavy beriem, ale ja sam za seba tvrdim, ze nevidim rozdiel medzi fotkou robenou s UV filtrom na objektive a robenou bez filtra na objektive.
Ale zopakujem, co som napisal - je to vec rozhodnutia, netvrdim, ze moje rozhodnutie je spravne a ine nespravne.
A kedze Scott Kelby taky uplny nimand vo fotografii nie je, dovolil som si ho citovat
http://www.youtube.com/watch?v=-e9TUIC-Dtk
2:21 sekunda, ale pozri si to cele...
 
dePappa
2012-12-04 13:58:23+01
príspevok od: Martin Školiak
Ja používam UVčko len preto že som posadnutý čistotou predného optického člena a ak by som ho nepoužíval už dávno by som bol zodral pri čistení antireflexné vrstvy z objektívu. Ale pozor nefotím cez UVčko! S nasadeným UV len hľadám kompozície a špekulujem nad tým čo idem fotiť. Ak idem už naozaj fotiť fotoaparát ide na statív UVčko ide dole a podľa potreby zakladám buď polarizačný filter, prechodové filtre alebo fotím bez filtra. Takto mám predný optický člen stále čistý bez toho aby som ho večne utieral. Toto sa dá použiť asi len pri fotení krajiny.
ja to cistim takto: http://www.youtube.com/watch?v=2NwnIY6-K7g&feature=g-user-u

ziaden problem, ani na 14-24/2.8 ktora ma ten predny element obrovsky... ziadne skrabance, ziadny problem s antireflexnou vrstvou... mozno to niekomu pomoze tak si to pozrite
 
lu_boss
2012-12-04 15:35:24+01
príspevok od: dePappa
http://www.youtube.com/watch?v=-e9TUIC-Dtk
2:21 sekunda, ale pozri si to cele...
Vdaka za link, testy hodne vedeckeho pracoviska


 
tomis.ales
2012-12-04 15:55:18+01
príspevok od: Vodovod
Nema niekto aj predstavu kolko by mohla stat ta vymena predneho sklicka? Aspon nejako v hrubom odhade v stovkach eur.
Chod von a kup si miesto na cintorine, lebo to, ze tam skoncis ti mozem garantovat. Ale urcite tak neurobis. Tak preco ta trapi vymena niecoho, co sa ti mozno nikdy nepokazi???
 
tomis.ales
2012-12-04 16:02:18+01
Pouzivam slnecnu clonu (okrem 16-35, tam je taka mala, ze je jedno ci tam je alebo nie). Ked nie je riziko, tak na co ho tam mat? Na svadbu alebo na zavody rally by som bez clony nesiel, ale do atelieru je to blbost, ze ?
 
Martin Školiak
2012-12-04 18:06:38+01
príspevok od: dePappa
ja to cistim takto: http://www.youtube.com/watch?v=2NwnIY6-K7g&feature=g-user-u

ziaden problem, ani na 14-24/2.8 ktora ma ten predny element obrovsky... ziadne skrabance, ziadny problem s antireflexnou vrstvou... mozno to niekomu pomoze tak si to pozrite
Veď takto to čistí asi každý. Ja dávam ešte kvapalinu na čistenie optiky s antireflexnými vrstvami. Len ktovie či by si po takých 200-300 čisteniach objektívu mal na ňom ešte nejaké antireflexné vrstvy. Ja to čistím denne, preto radšej utieram UVčko. Objektívy čistím mokrou cestou s mikrovláknom tak raz za rok.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()