Hore
Fórum » Pokec
 

Fotiť alebo neFotiť ....?

Morfo333
Morfo333 2013-05-29 14:57:07+02
Ako začať hm... začnem asi od úplného začiatku. Vždy ma bavilo fotiť už keď som bol malý som rád fotil hocičo a tešil sa na vyvolané fotky. Neskôr to boli bratové kompakty a prvé digitálne fotáky. Až v roku 2010 som si kúpil prvú vlastnú zrkadlovku 1000D-čko a fotil som opäť. No rýchlo som pochopil že na dobré fotky (šport - pekný portrét atd.) tréba mať dobrú techniku ktorá je poriadne drahá. Foták som asi po roku predal a kúpil som si Canon 7D objektívy 18-55 a 70-200 L fotil som stále len ako hobby. Išla zima penazí bolo málo a povedal som si že foták skúsim predať že peniaze sa zídu v zime aj tak nie je čo fotiť že v tom stojí veľa penazí. Foták sa predal za dobrú cenu a veľmi rýchlo najskôr som sa tešil no časom mi to začalo chýbať. Na začiatku tohto roka som zvažoval kúpu 5D vs. 7D kúpil som opäť staré známe a dobré 7D-čko. Kúpil som si slušný a vysnívaný objektív Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM a blesk Canon Speedlite 430EX II. Fotil som ďalej všetko aj známych portréty no vždy za dobrý pocit že ma pochvália aké pekné fotky som spravil. No prišiel som na križovatku na ktorej sa neviem rozhodnúť akou cestou ísť ďalej. Jedna cesta vedie k novej technike (chcel by som další blesk, rádiové odpaľovanie, široký objektív alebo aj dáky telezoom) no druhá možnosť je predať techniku a ak fotiť už len ako hobby s nejakým kompaktom. Problém je ten že nie som až tak bohatý aby som nakúpil dalšiu fototechniku za stovky eur len na to aby som si fotil ako hobby fotograf. Otázka znie je vôbec šanca uplatniť sa ako profi fotograf v dnešnej dobe? Keď sa na to tak dívam tak dnešný trend je kúpiť si zrkadlovku a hneď sa stať svadobný fotograf a zarábať tažké prachy. Dnes je tá fototechnika dosť dostupná a trend je taký že fotí už každy kto chce fotiť nie kto vie fotiť. Ja osobne si nemyslím že moje fotky sú super, nikdy som to neštudoval venujem sa tomu ako hobby no videl som už aj svadobné fotky ktoré boli dosť pod úroveň a ľudia za ne zaplatili. Ja by som asi nemal tú odvahu dať si zaplatiť za napr. svadobné foto necítim sa byť už na takej úrovni (a svadba nie je môj ciel skôr moto-šport a podobné) No neviem čo teraz? Investovať do fototechniky a do seba (dáke workshopy) alebo to predať a fotiť ozaj dákym kompaktom. Ja mám z toho taký pocit že preraziť ako fotograf je dnes ozaj tažké.... Možno by potešila nie len rada ale aj vaša osobná skúsensoť
 
kaFOtka
2013-05-31 00:10:29+02
príspevok od: matus.istona
ale tie rozdiely nie sú až také veľké, v podstate dnes používajú rovnaké snímače vo všetkých modeloch. neviem či je rozdiel bokehu FF a APS-C s rovnakou svetelnosťou až tak rozdielny
podla mna je rozdiel citelny a okom rozpoznatelny.. nemozem to pausalizovat ale vacsinou (podla mna) na FF zrkadle sa objektivy ukazuju lepsie. vacsi snimac sposobi, ze hlbka ostrosti je sice vacsia, ale prechod do bokehu rychlejsi a vyraznejsi.. mozes si to pozriet na na dofmastri
 
matus.istona
2013-05-31 00:15:16+02
príspevok od: kaFOtka
podla mna je rozdiel citelny a okom rozpoznatelny.. nemozem to pausalizovat ale vacsinou (podla mna) na FF zrkadle sa objektivy ukazuju lepsie. vacsi snimac sposobi, ze hlbka ostrosti je sice vacsia, ale prechod do bokehu rychlejsi a vyraznejsi.. mozes si to pozriet na na dofmastri
keďže môžem porovnávať len kinofilm a 2x crop nehádam sa, tam ten rozdiel už je citeľný
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()