Hore
Fórum » Pokec
 

zvačšovák KROKUS

peter_7575
2014-01-30 14:42:11+01
pred časom som objavil v rodičovskom dome zvačšovák na fotky, značka je KROKUS 4 color SL.
Máte niekto s týmto zvačšovákom nejakú skúsenosť? Chcel by som si doma porobiť nejaké fotky z mojich filmov ktoré mám doma vyvolané,všetko je to stredný formát 6x6 a 6x9 B&W. Bude mi tento zvačšovák na to dobrý?....Dakujem
 
vlcimak
2014-01-30 15:43:32+01
Uz len velmi matne si spominam na tento zvacsovak, ak sa nemylim, je to polsky vyrobok (opravte ma niekto ak sa mylim). Cislo uz presne neviem, ale pamatam sa,ze pri jeho hmotnosti trvalo hodnu chvilu, kym sa prestal triast a obraz sa ustalil. Zaklad vsak je dobry objektiv, vsetko ostatne je nepodstatne. Pouzival som v nom rozptylovacie sklo kvoli rovnomernejsiemu rozlozeniu svetla. Okraje ramika som si vzdy pri zvacsovani obalil latkou kvoli unikom svetla a to je asi tak vsetko, na co si v suvislosti s tymto zvacsovakom pamatam. Kupili ho rodicia, v tych casoch nebolo velmi z coho vyberat, svoju ulohu pri zvacsovani zaciatocnickych pokusoch splnil, ale ziadny zazrak to ani na tu dobu nebol.
 
total empty
2014-01-30 16:03:02+01
príspevok od: peter_7575
pred časom som objavil v rodičovskom dome zvačšovák na fotky, značka je KROKUS 4 color SL.
Máte niekto s týmto zvačšovákom nejakú skúsenosť? Chcel by som si doma porobiť nejaké fotky z mojich filmov ktoré mám doma vyvolané,všetko je to stredný formát 6x6 a 6x9 B&W. Bude mi tento zvačšovák na to dobrý?....Dakujem
Pokiaľ má všetko čo má mať, tak určite, žiarovka, pod ňou by malo byť brúsene sklo kvôli rozptylu svetla, taký zásuvnik na negatívy, potom objektív z clonami a ostrením a nakoniec otočné červené sklo. Ja by som na ňom robil len čb fotky, tie farebné filtre by som vyhodil .Zoomuješ to tak že ťaháš po tej rúre celý sersan hore a dole. Na spodku by si mal mať nejakú dosku z posunými plechmi a na nich by malo byť aj pravítko a to je všetko.
Pokiaľ tam máš ten zásuvnik na negatívy robeny nielen na kinolilm ale aj na väčší formát,neni problém, prípadne keby si trochu pomontoval, dalo by sa to prerobiť.
Keď farebné z negatívu, tak to odnes do fotolabu, ale pri čb fotkách sa dá tiež dobré zabaviť a vyhrať.
 
peter_7575
2014-01-30 16:03:39+01
ano je to polský výrobok, mám k nemu 3 objektívy, - EMITAR /S 4,5/80, - MIKAR /S 4,5/55 a AMAR /S 4,5/105,
 
vlcimak
2014-01-30 16:14:08+01
V tom case sa dali bezne kupit tzv. mliecne ziarovky, pouzival som tie, boli dobre, na rozdiel od matnych, ktore boli akoby opieskovane sklo, sice nebolo na nich vidno rozzeravene vlakno, ale aj tak nedavali rovnomerne rozloźene svetlo.
Prve, co som k zvacsovaku kupil bol objektiv ceskoslovenskej vyroby, vtedy to prislo ako novinka, nazov si uz nepamatam, ale uviedli ho na trh ako zvacsovaci objektiv vynimocnych vlastnosti (vynimocnych v ramci trhu RVHP).
 
peter_7575
2014-01-30 17:20:38+01
Ano, to brúsené sklo tam je, zásuvník je aj na stredný formát,na spodku je drevená doska s tými plechmi ako pravítko. fotky chcem robiť len čb,,,klasika, na farebné mám digital.

Tých starých mliečnich žiaroviek mám za vreco ešte z čias socializmu ,,my sme elektrikárska rodina,, .. človek by ani nepovedal že také veci sa prestanú vyrábať..

No tak budem musieť ešte niekde zohnať tú červenú žiarovku do fotokomori a vyskúšať ten zázrak.
 
total empty
2014-01-30 18:54:40+01
príspevok od: peter_7575
Ano, to brúsené sklo tam je, zásuvník je aj na stredný formát,na spodku je drevená doska s tými plechmi ako pravítko. fotky chcem robiť len čb,,,klasika, na farebné mám digital.

Tých starých mliečnich žiaroviek mám za vreco ešte z čias socializmu ,,my sme elektrikárska rodina,, .. človek by ani nepovedal že také veci sa prestanú vyrábať..

No tak budem musieť ešte niekde zohnať tú červenú žiarovku do fotokomori a vyskúšať ten zázrak.
Vyskušaj leddiodovú smerovú,stačí 5W, sú také zo závitom ako klasická žiarovka a odpadnú ti problémi s čím svietiť. Červenú žiarovku kúpiš v každom lepšom elektre, tam kde predávajú aj rôzne žiarovky-halogeny atď napr. na disco
Vývojku a ustalovač sa tiež dajú zohnať, napr od foma. Nepoužívaj staré chemikálie a papiere !!!
A ešte sa naučiť správne s tým pracovať a hlavne veľa trpezlivosti, a bude to stáť zato.
 
dmedia
2014-01-30 19:09:23+01
Krokus je polska znacka zvacsovakov, svojho casu sme na tom robili fotky kym sme nekupili Magnifax od Meopty.

Nebola to uroven Meopty, ale dalo sa...

Dost presvitali ramceky, dobre ich je vylepit-vymaskovat.

Menili sme aj ziarovku za lepsiu ceskoslovensku od meopty a tiez objektiv bol dost slaby, ale myslim, ze mal zavit M39 alebo M42 tak sme pouzivali 50-ku z Praktiky, bol to o kus lepsi vysledok.

Ale da sa aj v povodnej zostave fungovat, akurat treba to presvitanie odmaskovat.
 
peter_7575
2014-01-30 19:57:58+01
vývojku mám ID-11 aj ustakovač mám od ilford,,používam totiž od nich aj filmy.

Tak že stačí obyčajná červená žiarovka?nemusí byť nejaké original svetlo do fotokomory?

na začiatok sa naučím robiť s týmto zvačšovákom,neskôr možno kúpim niečo lepšie
 
total empty
2014-01-31 01:01:24+01
príspevok od: peter_7575
vývojku mám ID-11 aj ustakovač mám od ilford,,používam totiž od nich aj filmy.

Tak že stačí obyčajná červená žiarovka?nemusí byť nejaké original svetlo do fotokomory?

na začiatok sa naučím robiť s týmto zvačšovákom,neskôr možno kúpim niečo lepšie
Jasne, že stačí,len daj pozor, aby ti okolo objímky neunikalo normálne svetlo.
Zvačšovák je zapnutý v kuse, takže keď vkládaš papier,musíš si dať pod objektív to otočné červené sklo alebo farebnu (červenú) fóliu. Neviem či si už dakedy toto robil, ale osvit treba pricloniť tak, aby to bol aspoň 10 sekúnd, prípadne viac. Lebo keď dáš papier do vývojky, mal by sa ti vyvolať-sčernať len tak ako si to mal v úmysle, a ani po minute vo vývojky by už nemal černať-šednuť ďalej. To ti zaručí aj dlhú nemeniacú sa trvácnosť fotky. V ustaľovači asi 10 minút a potom do destil, vody. Ale to všetko chce prax a každá fotka chce individuálny prístup.
Ja som to už nerobil 20 rokov, a vždy viem ako vonia vývojka. .
Na vyvolanie negatívov sa červené svetlo nepouživá, buď to robíš v tanku, alebo pri inom svetle,už neviem či to bolo zelené, ale asi, ale tank je praktickejší, tam neriešiš svetlo.
Veľa úspechov
 
vlcimak
2014-01-31 08:54:49+01
príspevok od: total empty
Jasne, že stačí,len daj pozor, aby ti okolo objímky neunikalo normálne svetlo.
Zvačšovák je zapnutý v kuse, takže keď vkládaš papier,musíš si dať pod objektív to otočné červené sklo alebo farebnu (červenú) fóliu. Neviem či si už dakedy toto robil, ale osvit treba pricloniť tak, aby to bol aspoň 10 sekúnd, prípadne viac. Lebo keď dáš papier do vývojky, mal by sa ti vyvolať-sčernať len tak ako si to mal v úmysle, a ani po minute vo vývojky by už nemal černať-šednuť ďalej. To ti zaručí aj dlhú nemeniacú sa trvácnosť fotky. V ustaľovači asi 10 minút a potom do destil, vody. Ale to všetko chce prax a každá fotka chce individuálny prístup.
Ja som to už nerobil 20 rokov, a vždy viem ako vonia vývojka. .
Na vyvolanie negatívov sa červené svetlo nepouživá, buď to robíš v tanku, alebo pri inom svetle,už neviem či to bolo zelené, ale asi, ale tank je praktickejší, tam neriešiš svetlo.
Veľa úspechov
Pamatas si dobre, film sa vyvolava pri zelenom svetle, ale myslim, ze pri troske cviku sa da do tanku vlozit aj pri uplnej tme. Dolezite je dodrzat, aby bola cievka uplne sucha, pretoze aj zopar kvapiek "prilepi" film k jej okrajom a nebude sa dat dalej posuvat. A ja som vzdy pred vkladanim mierne zastrihol rozky filmu. Treba pracovat s uplne suchymi rukami a film chytat len za hrany.
 
Martin Školiak
2014-01-31 19:12:39+01
príspevok od: peter_7575
vývojku mám ID-11 aj ustakovač mám od ilford,,používam totiž od nich aj filmy.

Tak že stačí obyčajná červená žiarovka?nemusí byť nejaké original svetlo do fotokomory?

na začiatok sa naučím robiť s týmto zvačšovákom,neskôr možno kúpim niečo lepšie
Pozor! ID-11 je negatívna vývojka, na vyvolávanie papierov potrebuješ pozitívnu.
 
peter_7575
2014-01-31 19:15:56+01
filmy vyvolávam v uplnej tme,,teda v tme ich natočím na cievku a vložím do tanku, potom už robím pri svetle, s tým nemám problem,,,len by som si chcel aj fotky robiť doma na vačší formát, no to som ešte nerobil
Dakujem za všetky vaše rady.

Ešte taká otázočka, aký papier doporučujete? chcel by som robiť fotky so širokou škálou šedej.
 
peter_7575
2014-01-31 19:18:39+01
príspevok od: Martin Školiak
Pozor! ID-11 je negatívna vývojka, na vyvolávanie papierov potrebuješ pozitívnu.
ano to som si vedomí, ID-11 používam na vyvolanie filmov....ale dakujem za upozornenie
 
Martin Školiak
2014-01-31 19:22:22+01
príspevok od: peter_7575
ano to som si vedomí, ID-11 používam na vyvolanie filmov....ale dakujem za upozornenie
Stačí aj Foma pre začiatok http://fomaobchod.cz/chemie/?ordertype=asc
 
peter_7575
2014-02-05 10:06:02+01
ešte jeden dotaz,,, kolko má byť sklíčok v tej kazete kde sa dáva negatív? v mojom je len jedno spodné, ked to otvorím tak v tom vrchnom sklíčko nieje ale je tam nejaké to uchitenie ako na spodnej strane,,,,,,dak že myslím že mi to tam asi chýba. Dá sa tam dať obyčajné sklo?alebo musí byť nejaké špecialne?
 
dmedia
2014-02-06 18:11:54+01
To je jedno z uskali, ramik so sklickom ma viacero problemov-hlavne prach, odrazy, nechcene obrazce-napr, mastne od prstov atd..

Spravne tam maju byt dve sklicka a medzi ne sa da negativ. Nepamatam si, ale ked to ide tak ich vyhod, pokial tam bude drzat negativ, alebo si to prisposob aby tam drzal, len treba dodrzat kolmu rovinu filmu-negativu na os objektivu.

Ma sme ich vyhodili a hned to bolo lepsie.
 
total empty
2014-02-06 18:40:47+01
príspevok od: peter_7575
ešte jeden dotaz,,, kolko má byť sklíčok v tej kazete kde sa dáva negatív? v mojom je len jedno spodné, ked to otvorím tak v tom vrchnom sklíčko nieje ale je tam nejaké to uchitenie ako na spodnej strane,,,,,,dak že myslím že mi to tam asi chýba. Dá sa tam dať obyčajné sklo?alebo musí byť nejaké špecialne?
Natiahni negatív nech vysí a vys*rsa na sklíčka.
 
peter_7575
2014-02-06 20:01:40+01
no negativ tam drží,,,teda aspoň 6x6, 35ku nepoužívam tak to ma ani netrápi.
sklíčko je tam na jednej strane v drážke a na druhej je oritlačené plieškom a 2 šróubyky,,,tak že nieje problem dať aj to druhé dole
 
Martin Školiak
2014-02-06 21:47:46+01
príspevok od: peter_7575
ešte jeden dotaz,,, kolko má byť sklíčok v tej kazete kde sa dáva negatív? v mojom je len jedno spodné, ked to otvorím tak v tom vrchnom sklíčko nieje ale je tam nejaké to uchitenie ako na spodnej strane,,,,,,dak že myslím že mi to tam asi chýba. Dá sa tam dať obyčajné sklo?alebo musí byť nejaké špecialne?
Ja mám to horné antinewtonove, také leptané.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()