Hore
Fórum » Pokec
 

Čo vedieť pred kúpou DRONU

Lukáš Podracký
2017-07-13 16:35:55+02
Ahojte,

zaujíma ma, čo všetko treba vedieť a dodržať pri kúpe DRONA ? Čítal som, že by sa mal kdesi prihlásiť a podobne. Viete mi ktosi povedať okrem prípadnych rád a odkazov aj ako to funguje z praktického hladiska (vase skusenosti) ?

Keď chce ktosi s dronom cestovať, aké su podmienky napr. ked ho chcem zobrat do lietadla ?


dakujem velmi pekne vopred za rady, odkazy aj prakticke skusenosti
 
duroslav
2017-07-13 17:25:00+02
Registrovať sa je povinné ak chceš s ním fotiť profesionálne. Keď chceš lietať ako hobby pilot, totok by som asi ani neriešil.
Existuje kopec takých všeobecných nariadení ako max. výška nad zemou, nelietať ľuďom nad hlavami a pod....
Keď to berieš do lietadla, závisí to od konkrétnych aerolíniek. Aktuálne tuším niektoré americké aerolínky obmedzujú elektroniku, ktorú si môžeš zobrať ako hand luggage do kabíny.
Ale v lietadle je ešte dôležitejšie riešit ako budeš prepravovať baterky, keďže najčastejšie bývajú LiPo a tie nemôžu ísť do podpalubia, ale ich musíš mať v kabíne.
 
Marcel Rebro
2017-07-13 17:40:50+02
príspevok od: duroslav
Registrovať sa je povinné ak chceš s ním fotiť profesionálne. Keď chceš lietať ako hobby pilot, totok by som asi ani neriešil.
Existuje kopec takých všeobecných nariadení ako max. výška nad zemou, nelietať ľuďom nad hlavami a pod....
Keď to berieš do lietadla, závisí to od konkrétnych aerolíniek. Aktuálne tuším niektoré americké aerolínky obmedzujú elektroniku, ktorú si môžeš zobrať ako hand luggage do kabíny.
Ale v lietadle je ešte dôležitejšie riešit ako budeš prepravovať baterky, keďže najčastejšie bývajú LiPo a tie nemôžu ísť do podpalubia, ale ich musíš mať v kabíne.
Amíci obmedzujú elektroniku pri letoch z niektorých moslimských krajín do USA. Inak nie. S dronom v príručke nie je žiaden problém.
 
Peter Hood
2017-07-13 17:56:57+02
Drony, ich prevádzka a používanie, to je stále otvorená s predpismi stále sa sprísňujúca téma.
Oficiálne je možné lietať bez pilotných skúšok myslím do hmotnosti dronu 20kg.
To ale nieje všetko, nesmie sa lietať nad zastavanými územiami a to najbližšie asi 200m , nesmie sa lietať vyššie ako 120m, nesmie sa lietať nad ľudmi a v letových zónach a dalo by sa pokračovať.
Ak niekto začal túžiť po tom že bude lietať s dronom a fotografovať alebo filmovať oficiálne to vlastne ani nemôže pretože to už sú práce kvalifikované ako letecké snímkovanie, podliehajúce ohláseniu a schváleniu nielen na dopravnom úrade ale keď chcš snímkovať tak aj na ministerstve obrany ( a to všetko po zaplatení nemalých peňazí.
To čo sa smie oficiálne je len lietať na športovom letisku po dohode s prevádzkovateľom letiska a samozrejme preukázaní zaplatenia poistky zodpovednosti za škody spôsobené prevádzkou dronu..
Existuje na youtube kopec videí kde testujú rôzne drony a lietajú si kade tade aj po meste, ale treba si uvedomiť že sa väčšinou pohybujú hlboko za hranicou legálnosti.
Jednoducho povedané väčšina ludí ktorí lietajú s dronmi lietajú a fotia nelegálne.
 
PeCh
2017-07-13 22:22:14+02
Potrebuješ vedieť oficiálne presne toto: http://nsat.sk/wp-content/uploads/2014/08/DU_RPAS-merged.pdf (Rozhodnutie Dopravného úradu č. 1/2015 z 19.08.2015). Pekné vysvetlenie je tu http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id=768
 
blahoslav J B Art
2017-07-13 22:43:13+02
pred par mesiacmi nad nasu zahradu nadletel dron a ostal visiet vo vzduchu, zrejme nejaky smirak alebo zlodej, tak som po nom hodil kamen, zial netrafil som, navyse som riskoval, ze niekoho alebo nieco ine trafim, nastastie potom odletel ...
takze potom si treba davat pozor, aby ti ho niekto nezostrelil, ak sa nebudes drzat tych 200 metrov od ludi
 
Ruben
2017-07-25 13:53:37+02
akekolvek UAV (lietadlo, vrtulnik, x-copter - dron) dialkovo ovladane s kamerou potrebuje povolenie a schvalovanie Dopravneho Uradu. Nezmysel, ale je to tak. Akonahle odstranis kameru, mozes lietat max 120m mimo CTR.

tolko ku teorii. Prax je taka, ze neexistuje sposob, akym je mozne dokazat vlastnictvo UAV, ktore zakon porusuje. To, ze sa nanho pozeras, kyves kniplami a ono sa to hybe podla toho, ako tym ty kyvas, neni dokaz. Ja sa vacsinou tvarim, ze riadim velke dopravne lietadla s radiom v ruke na modelarskom letisku na rybarskej stolicke a nikto mi neveri, ze to naozaj funguje.

tie sutaze typu FPV Racing su povolene v niektorych krajinach EU. Ale len v niektorych, nakolko slovo Unia znamena "jednota", vsakze ...
 
bear
- moderator
2017-07-26 08:15:09+02
Nespoliehat sa na inteligenciu elektroniky a senzory a necuvat.

Ak ides kupit DJI Dron, kup si k nemu rovno aj DJI Care Refresh.
 
atariak
2017-07-26 08:34:54+02
Je v tom trocha toho pravneho bordelu, ako vsade. Sudruhovia z leteckeho uradu tvrdia, ze kamera znamena automaticky vykon leteckych prac, zakon hovori, ze letecke prace su prace su prace vykonavane za odplatu. Nuz tak si vyber ...
 
Fuser
2017-07-26 09:54:37+02
Po novom firma Dji dala do dronov novy firmware ktory zakazuje dronu vletiet do "zakaznach" zon. Predtym ta dron len upozornil, ze tam nemas co robit.

Neviem ako su na tom "zakazane zony" na SVK ..., ale nieje to dobre ak ti vyrobca blokuje lietanie, moze sa stat ze tam bude "bug" a dron ti nebude chciet letiet do povolen zony.
Ak ti povoli majitel lietanie nad zakazanou zonou, tak ti to nepojde...

https://www.dpreview.com/opinion/2028519692/has-dji-abandoned-professionals
 
Jozef Macák
2017-07-26 10:23:35+02
príspevok od: Lukáš Podracký
Ahojte,

zaujíma ma, čo všetko treba vedieť a dodržať pri kúpe DRONA ? Čítal som, že by sa mal kdesi prihlásiť a podobne. Viete mi ktosi povedať okrem prípadnych rád a odkazov aj ako to funguje z praktického hladiska (vase skusenosti) ?

Keď chce ktosi s dronom cestovať, aké su podmienky napr. ked ho chcem zobrat do lietadla ?


dakujem velmi pekne vopred za rady, odkazy aj prakticke skusenosti
co sa tyka cestovania tak kazda krajina ma ine zakony, staci pogooglit, tuna je dobry zdroj:
http://www.uavsystemsinternational.com/drone-laws-by-country/
Do lietadla ti ho vezmu vsade, v extremnych pripadoch vsak moze nastat problem pri vstupe do krajiny (cital som o skusenostiach ludi ktorym zhabali drona pri vstupe do Vietnamu, kde na lietanie potrebujes povolenie)
 
Marcel Rebro
2017-07-26 11:02:11+02
A na tento treba aké povolenie?

https://www.avinc.com/uas/view/switchblade

 
lacoslav
2017-07-27 12:51:59+02
príspevok od: Marcel Rebro
A na tento treba aké povolenie?

https://www.avinc.com/uas/view/switchblade

Toho vpravo s blembákom na lebeni!!!
 
lacoslav
2017-07-27 12:52:58+02
Ale ak sa ti ho podarí stiahnuť brokovnicou tak žiadne.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()