Hore
Fórum » Pokec
 

Hajkovať na trip

K1000
K1000 2017-11-29 13:02:15+01
Asi som čudný, ale vadí mi, keď sa nasilu používajú (často skomolené) cudzojazyčné slová tam, kde existuje normálne bežné slovo v Slovenčine.

Bežne tu vídavam hajk, trip, či stávajúcu ponuku.

Vôbec to nie je len na tomto fóre, iné sú ešte horšie.

Škoda. Normálne ma to odrádza od čítania.
Asi som čudný
 
rk.
2017-11-30 08:38:37+01
príspevok od: mirino1
Jemelin počas návštevy Popradu hovoril aj o riziku, ktoré v súčasnosti hrozí európskej civilizácii. Ponuka multikulturalizmu Nikolajovi vôbec nepríde atraktívna. „Multikultúra sa snaží zasunúť sem svoj chobot ako slon, ktorý vám chce vnútiť svoje pravidlá. Nielen západní Slovania sú obeťami útoku multikultúry. Prvotná expanzia sa týka jazyka. Ak národ dovolí do svojho rodného jazyka vniknúť slová ako „oukej“ alebo „yes“, časom sa zmení na sivú masu. Nebude si vážiť svoje tradície,“ vyjadril obavy ruský spevák a hudobník, ktorému sa slovenské tradície a folklór veľmi páčia. Tu je podľa Jemelina cesta, ako si udržať vlastnú jedinečnosť. „Ak budeme pomáhať a podporovať svoje slovanské deti, aby spievali rovnaké piesne ako naši dedovia a predkovia, nebude to s nami také zlé. Ak to robiť nebudeme, multikultúra z nás vytvorí sivú masu, s ktorou si slon bude robiť, čo bude chcieť,“ doplnil Nikolaj.A tu je odkaz http://poprad.dnes24.sk/nikolaj-jemelin-opat-pod-tatrami-vazte-si-tradicie-a-vlastny-jazyk-284677
No že zrovna Rus nám ide rozprávať o ochrane dedičstva našich dedov a predkov. Mali sme niekoľko možností vidieť ako vyzerá to ich "pomáhanie a podporovanie" ... a ďakujeme, stačilo.
 
jugin
2017-11-30 09:39:43+01
príspevok od: JohnNewton
Multikulturalizmus na ruský spôsob som zažil a dobre si pamätám. ďakujem, neprosím. Nikdy viac. Dodnes považujú naše územie za svoju guberniu. Nedávny článok o roku 1968 ktorým napľuli Zemanovi do tváre v priamom prenose počas jeho návštevy (čo si aj zaslúžil) je toho čerstvým dôkazom.
A žiaľ často je "vlastenectvo" posledným útočiskom darebáka...
Ziadny multykulty systém nie je dobrý, tak isto nie všetko z ruska je zlé a všetko zo západu je dobré. Vážme si to čo je naše jazyk, kultúru, tradície a neopičme sa silou mocou po iných.
 
JohnNewton
2017-11-30 11:06:47+01
príspevok od: jugin
Ziadny multykulty systém nie je dobrý, tak isto nie všetko z ruska je zlé a všetko zo západu je dobré. Vážme si to čo je naše jazyk, kultúru, tradície a neopičme sa silou mocou po iných.
Ani bike a ani like nás nijako neohrozujú, zato naša ochrankyňa kultúrnej identity tzv "maternica slovenská " ktorá tu kradne a tuneluje posledných x rokov je iné kafe...
 
seifi
2017-11-30 15:56:38+01
príspevok od: JohnNewton
Ani bike a ani like nás nijako neohrozujú, zato naša ochrankyňa kultúrnej identity tzv "maternica slovenská " ktorá tu kradne a tuneluje posledných x rokov je iné kafe...
... Matica mala a zohrala svoje miesto v našej histórii, zohrala, v minulom čase; to v akom stave je dnes, je politickým obrazom Slovenska; a keby ľudia chodili voliť, tak to tu tiež vyzerá inak, ale nezáujem, aj tak s tým nič nespravím a hotovo. To, že sa niekomu ježia vlasy, ak sa prehodí slovo o politike, či ako vidím aj o slovenskej reči, je tiež obrazom nášho zabarikádovania sa na pozíciach v štýle ... len mi dajte pokoj, dobre mi je, nič nechcem riešiť a už vôbec nie vaše starosti o slovenskú reč; nie som ani SNS, ani LSNS, ani žiaden partajník či člen hasičského zboru, či ako spomínaš, vlastenec. že to takto vnímam. Netreba byť bohvieakým vlastencom, aby si človek rodnú reč vážil.
A čo sa týka cudzojazyčných textov, tak ako si autor váži komunitu Slovákov, keď im píše nie v rodnej reči ? samozrejme , ak je to výstižne, usmerňujúce, všetko v poriadku, ale písať Hohe Tatra namiesto Vysoké Tatry je silná káva (ako príklad) . O tom píšeme, že máme svoje slová a používame cudzie.
Keď sme sa nedopatrením pod Bolzánom pýtali na cestu po nemecky, a čo čert nechcel, natrafili sme na Taliana, tak nás poslal opačnou stranou. Nie každý, ale niekto takéto veci prežíva aj inde.
A ešte jeden príklad, pracoval som v zahraničí, debatovali sme po svojom, no ak si prisadol k nám domáci kolega na kávu či k obedňajšiemu stolu, automaticky sme dali reč medzi sebou v jeho jazyku. So slušnosti. Tak tu by mala byť slušnsť písať po našom, nie cudzom ... ak si to nevyžadujú iné okolnosti. Na vysvetlenie píšem, aby sme si rozumeli lepšie bo niekedy aj dvaja Slováci v rodnej reči sa nepochopia
 
acton
2017-11-30 17:03:53+01
príspevok od: rk.
No že zrovna Rus nám ide rozprávať o ochrane dedičstva našich dedov a predkov. Mali sme niekoľko možností vidieť ako vyzerá to ich "pomáhanie a podporovanie" ... a ďakujeme, stačilo.
Aky chobot a kto ho chce sem zasunut? Neviem cim by mala byt ruska muzika zaujimava pre europu ked je uplne nezaujimava, nezaregistroval som nijaku rusku muziku v nasich koncinach a to si o sebe myslia, ze ich kultura je najlepsia na svete... ked som tam bol bola popularna jedna skladba v rusku, videoklip na tu skladbu bol ako ona jeho fajci v aute... oni maju najnechutnejsiu kulturu na svete.
A o neslovenskych vyrazoch... v rusku za sojuzu nebolo ani polovica toho co je tam teraz a oni tie nove veci ani nepoznali a ked k nim prisli tak nemali pomenovanie pre ne, preto ich zacali volat tak ako k nim prisli, lepisacu pasku volaju skotch, oblozeny chlieb je butterbrot, zemiak je kartofel, casopis je gazeta, zeriav je kran... rusi aju asi najmenej co rozpravat lebo tak spastaceny jazyk ako maju oni...
 
JohnNewton
2017-11-30 17:05:58+01
.
 
JohnNewton
2017-11-30 17:10:02+01
príspevok od: JohnNewton
.
To patrilo seifimu
 
Jozef Macák
2017-12-01 09:51:39+01
Vybrane z tvojej druhej diskusie:
"Ja som Apple fanboy najhrubšieho zrna"
"App "Focos". Vyžaduje mobily s dvoma objektívmi"

Jaka "App"? Ved snad aplikacia nie? A co je to ten fanboy? V slovenskom slovniku listujem, nenachadzam... ach jo, Ludevit sa v hrobe musi obracat
 
K1000
2017-12-01 10:31:45+01
príspevok od: Jozef Macák
Vybrane z tvojej druhej diskusie:
"Ja som Apple fanboy najhrubšieho zrna"
"App "Focos". Vyžaduje mobily s dvoma objektívmi"

Jaka "App"? Ved snad aplikacia nie? A co je to ten fanboy? V slovenskom slovniku listujem, nenachadzam... ach jo, Ludevit sa v hrobe musi obracat
Správne!
 
bobo222
2017-12-01 12:41:33+01
Najnovšie dosť ľudí namiesto selfie používa výraz svojka!
 
Krtko fotografom
2017-12-01 13:05:55+01
príspevok od: bobo222
Najnovšie dosť ľudí namiesto selfie používa výraz svojka!
A pri tom je to iba autoportret, nic ine .
 
Jozef Macák
2017-12-01 20:32:01+01
príspevok od: K1000
Správne!
tak tak..s tym vinom opatrne treba..ked uz clovek vodu kaze
 
K1000
2017-12-02 06:19:55+01
Internet je ako manželka: Nevadí že sa snažíš a 99% robíš správne. Keď sa raz pomýliš, je tu na to, aby ti to pripomenul

Veru, keď už aj takí sa mýlia čo sa snažia, ako ja, zle je to veru s nami
 
K1000
2017-12-14 12:53:51+01
https://tech.sme.sk/c/20718219/na-pravopisne-chyby-upozornuju-castejsie-neprijemni-ludia.html?ref=trz

 
M41
2017-12-14 17:50:21+01
príspevok od: K1000
https://tech.sme.sk/c/20718219/na-pravopisne-chyby-upozornuju-castejsie-neprijemni-ludia.html?ref=trz

Zaujímavé. Ešte treba stanoviť, kedy má niekto nepríjemnú osobnosť. Asi to vníma každý inak..

Kto nájde pravopisné chyby, môže si ich ponechať.
 
K1000
2017-12-14 18:07:34+01
príspevok od: M41
Zaujímavé. Ešte treba stanoviť, kedy má niekto nepríjemnú osobnosť. Asi to vníma každý inak..

Kto nájde pravopisné chyby, môže si ich ponechať.
V Angličtine majú takého že “Grammar Nazi” - “gramatický fašista”. To bude asi príklad

Ináč, nie každý deň sa v novinách dočítam, že som nepríjemný
 
K1000
2017-12-14 19:12:48+01
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()