Hore
Fórum » Pokec
 

Zmysel fotografie - sucasnost

kubizmus
externý redaktor 2018-03-12 11:24:14+01
Aky ma podla vas v sucasnosti fotografia zmysel? Budem rad za vsetky nazory, pokojne sa rozpiste
 
photolubos
2018-03-12 15:28:09+01
Nepomylil si si portal ?
 
helmiczka
2018-03-12 19:45:52+01
To znie ako anketa do diplomovky
 
seifi
2018-03-12 20:59:42+01
príspevok od: helmiczka
To znie ako anketa do diplomovky
ten čas letí; to ubehlo 10 rokov ? pokojne sa rozpíšte ... to je milé toto tu otázkou je, načo tieto odpovede začínajúcemu, ako je uvedené v profile
 
kubizmus
externý redaktor 2018-03-12 22:05:54+01
príspevok od: photolubos
Nepomylil si si portal ?
Preco?
 
kubizmus
externý redaktor 2018-03-12 22:21:28+01
Ok, tak pridam svoj nazor, aby som siel prikladom Ta tema mi napadla po tom ako som si dnes prezeral galeriu Vasich fotiek. Sme tu vacsinou amateri, ja som tiez amater a tak vychadzam len z vlastnych pocitov. Nechcem hovorit o tom ci uroven fotografie rastie alebo klesa, no zaujimalo by ma aky zmysel ma v sucasnosti fotka pre ludi ktori sa nou napr. na tejto stranke zaoberaju. Nemusime prihliadat na samozrejme aspekty, ako je trebars reportazna informativna fotografia, fotka ako zaznam urcitej dolezitej udalosti ci rodiny a znamych.

Zmysel umeleckej fotografie je tiez zrejmy, je rovnaky ako zmysel ostatnych druhov umenia. Ale co znamena fotografia pre beznu verejnost, ktora ju tvori je podla mna na zamyslenie. Predstavim si napr. sameho seba. Bavi ma cvakat fotakom. Niekedy sa snazim byt tvorivy a robit umenie, niekedy mi ide iba o to aby som zachytil to kde som bol alebo co som robil alebo kto tam so mnou bol a nezaujima ma, ci ta fotografia nejak prehovara k divakovi, ja jednoducho viem o co ide ... Ked sa vratim k tomu umeniu ... Kedysi som si myslel, ze fotka by mala ohurit. Snazil som sa vytvarat fotky pekne farebne aj kompozicne zladene. Nikdy sa mi to nedarilo, ale obcas sa mi podarilo aspon oklamat miestnych kritikov a dostat par bodov navyse. Fotil som veci stokrat odfotene ako keby som si myslel, ze to spravim lepsie alebo inak. Alebo aspon pre pocit ze aj ja som to odfotil.Zaoberal som sa krajinkami a potom astrofotografiou, kde som trebars pracne fotil x krat nafotene objekty na xy roznych sposobov tisickami roznych ludi a pristrojov.

na portali ephoto alebo aj inych casto mozeme obdivovat krasne dokonale makra, dych vyrazajuce vymalovane krajinky a v neposlednom rade polonahe kocky ktore by rozhodne stali za hriech. Aky je vlastne zmysel toho vsetkeho? Toto ma zaujimalo, preco to ludia rbia stale dookola, ked vlastne nikto neprinasa nic nove a je to ako keby sa len tocili lajky ako peniaze v obehu.

Pravdepodobne som nejak zakrpatel a nemam k tomu co povedat... Ale k svojmu skromnemu nazoru by som pridal asi tolko, ze mozno druh takejto fotografie ma prave taky vyznam aby sa clovek nejak rozvijal a vnimal roznymi sposobmi tento nastroj vyjadrovania, mozno pochopil, ze to je nieco ako rec a nie je ucelom trepat nezmysly ktore sa dobre pocuvaju, ale povedat cosi ludom tak aby to dobre pochopili alebo aby si to dobre zapamatali. To je v mojom ponimani zmysel fotografie pokial teda nehovorime o zrejmom aspekte ako je trebars reportazna informativna fotografia, fotka ako zaznam urcitej dolezitej udalosti ci rodiny a znamych.

 
Otecadams
2018-03-12 22:26:18+01
príspevok od: kubizmus
Aky ma podla vas v sucasnosti fotografia zmysel? Budem rad za vsetky nazory, pokojne sa rozpiste
Denne vznikajú milióny, možno aj miliardy fotiek, lebo fotiť je veľká zábava. Občas sa medzi nimi vyskytne aj nejaká fotografia, ale kto by to postrehol.
 
luboslav
2018-03-13 09:33:16+01
Keď to zjednodušíme, tak všetko už bolo odfotené.
Tak ako v hudbe, kde už všetko bolo vymyslené a len sa variuje už vymyslené, vykráda sa, sampluje, kopíruje, opakuje vždy istých časových obdobiach. História sa proste opakuje, vracajú sa staré štýly a len s k nim niečo doplní. Lebo ľudia jednoducho zabúdajú. To isté je každé umenie, film, obrazy, atď.
Tak isto fotografia.
Pre mňa to je zábava. Chcem pre mňa pekné fotky také aké som už niekde videl, chcem ich mať v nejakej kvalite. Čím dlhšie fotím, tým sa logicky zlepšuje a vraciam sa k starým témam aby som si to odfotil lepšie. Chce mať pekné portrétne foto a nevadí mi že je toho na nete milióny, to isté makro, to isté krajinka, príroda...
Chcem to mať aj ja a je mi jedno že už to predo mnou odfotil niekto iný, robím to pre seba a svojich blízkych. Chcem to vyskúšať a dokázať.
 
vd
2018-03-13 09:43:50+01
Skutočný význam fotografie nie je možné zhrnúť do jednej vety. V prvom rade sa jedná o vyhotovenie vizuálneho záznamu reality / žurnalistika, dokument, veda...ale i dokumentovanie krajiny/. Oproti tomu stojí manipulatívna, aranžovaná fotografia a pokus o stvárnenie "nereálneho" sveta / tzv. umelecká fotografia a jej jednotlivé transformácie a pokusy o tento druh fotografie. HA-HA ( pozn. autora ). V neposlednom rade má fotografia ( aspoň pre mňa ), ten význam, ktorý je možné pochopiť len pri pozeraní rodinných albumov... Myslím, že pohľad na 100 ročnú "nekvalitnú" fotografiu tvojej praprababky, ktorú si nemohol poznať, alebo nejakej situácie spred 70 rokov, je viac fascinujúci, ako pohlaď na dokonalé makro muchy, či kvetu, ktorého stavbu, či anatómiu už dávno poznáme. Takých dokonalých fotografií sú predsa plné fotobanky a internet..
 
anton julény
2018-03-13 10:22:43+01
príspevok od: kubizmus
Ok, tak pridam svoj nazor, aby som siel prikladom Ta tema mi napadla po tom ako som si dnes prezeral galeriu Vasich fotiek. Sme tu vacsinou amateri, ja som tiez amater a tak vychadzam len z vlastnych pocitov. Nechcem hovorit o tom ci uroven fotografie rastie alebo klesa, no zaujimalo by ma aky zmysel ma v sucasnosti fotka pre ludi ktori sa nou napr. na tejto stranke zaoberaju. Nemusime prihliadat na samozrejme aspekty, ako je trebars reportazna informativna fotografia, fotka ako zaznam urcitej dolezitej udalosti ci rodiny a znamych.

Zmysel umeleckej fotografie je tiez zrejmy, je rovnaky ako zmysel ostatnych druhov umenia. Ale co znamena fotografia pre beznu verejnost, ktora ju tvori je podla mna na zamyslenie. Predstavim si napr. sameho seba. Bavi ma cvakat fotakom. Niekedy sa snazim byt tvorivy a robit umenie, niekedy mi ide iba o to aby som zachytil to kde som bol alebo co som robil alebo kto tam so mnou bol a nezaujima ma, ci ta fotografia nejak prehovara k divakovi, ja jednoducho viem o co ide ... Ked sa vratim k tomu umeniu ... Kedysi som si myslel, ze fotka by mala ohurit. Snazil som sa vytvarat fotky pekne farebne aj kompozicne zladene. Nikdy sa mi to nedarilo, ale obcas sa mi podarilo aspon oklamat miestnych kritikov a dostat par bodov navyse. Fotil som veci stokrat odfotene ako keby som si myslel, ze to spravim lepsie alebo inak. Alebo aspon pre pocit ze aj ja som to odfotil.Zaoberal som sa krajinkami a potom astrofotografiou, kde som trebars pracne fotil x krat nafotene objekty na xy roznych sposobov tisickami roznych ludi a pristrojov.

na portali ephoto alebo aj inych casto mozeme obdivovat krasne dokonale makra, dych vyrazajuce vymalovane krajinky a v neposlednom rade polonahe kocky ktore by rozhodne stali za hriech. Aky je vlastne zmysel toho vsetkeho? Toto ma zaujimalo, preco to ludia rbia stale dookola, ked vlastne nikto neprinasa nic nove a je to ako keby sa len tocili lajky ako peniaze v obehu.

Pravdepodobne som nejak zakrpatel a nemam k tomu co povedat... Ale k svojmu skromnemu nazoru by som pridal asi tolko, ze mozno druh takejto fotografie ma prave taky vyznam aby sa clovek nejak rozvijal a vnimal roznymi sposobmi tento nastroj vyjadrovania, mozno pochopil, ze to je nieco ako rec a nie je ucelom trepat nezmysly ktore sa dobre pocuvaju, ale povedat cosi ludom tak aby to dobre pochopili alebo aby si to dobre zapamatali. To je v mojom ponimani zmysel fotografie pokial teda nehovorime o zrejmom aspekte ako je trebars reportazna informativna fotografia, fotka ako zaznam urcitej dolezitej udalosti ci rodiny a znamych.

skús sa pozrieť na fotografiu ako na šport a ako na hlavne ako na priemysel. a potom je dumanie o vyššom zmysle fotografie sa stáva bezpredmetné.
 
marianr
2018-03-13 13:08:49+01
Aký zmysel má hľadať zmysel?
 
MagickVamp
2018-03-13 13:48:06+01
Myslim ze su tu ludia co sa tym zivia a su ludia co sa tym bavia, ti co sa tym bavia v tom vidie rozny zmysel, zachytit spomienky, chut robit radost inym, sposob ako sa vyjadrit, sebarealizacia, zabijanie nudy, tuzba po zachyteni niecoho vynimocneho....naprikladmoj hlavny dovod/zmysel preco fotim je lov....a paci sa mi ze to co ulovim zije dalej a ked si pozriem foto, tak mozem rozmyslat nad dalsim osudom ulovenych zvierat/ludi.... mam rad foto ktore ma malokto....rad fotim baby ktore sa len tak niekomu fotit nedaju, rad fotim zver, ktora nie je len tak dostupna...milujem to zmrazenie okamziku...je navzdy moj...to je hlavny zmysel pre mna, okrem toho su aj sekundarne ako spravit niekomu radost ci zachytit nieco vynimocne.
 
spektrum
2018-03-13 15:39:29+01
každý má niekedy pocit, že zažíva niečo naozaj výnimočné..a doslovne objavuje svet. Tak to je moja motivácia. Jeden chlapček na výstave spontánne reagoval, teta, vy robíte zázraky...iní dospelí, no ja mám pocit, že som zase dieťa a objavujem svet, akoby som doteraz nic nevidela.. A samozrejme nehovorím o dokumentarnej foto, ktora ma hodnotu vzdy...takze asi ide o ten pocit uchopit nejaky vynimocny okamih pre seba a inych...a absolutne nesuhlasim s tym, ze vsetko bolo odfotene...ja som zazila tolko neuveritelnych veci, ktore nezail nikto iny...a v tej kreativnej foto, je predsa realita len odrazovym mostikom na vyjadrenie tvojho videnia sveta.. Vela fotografii u mna ma taky potencial, ze k nim pisem pribehy, magicke rozpravky, ktore su ako dobrodrzrva v krajine zazrakov...pozyvam ta k sebe do galerie...a ked budes mat cestu okolo hvezdarne v RS aj na velkoformatovu vystavu ...
 
JohnNewton
2018-03-13 16:47:08+01
Hlboký predklon k zemi, i zasnený pohľad ku hviezdam a medzi tým tá nekonečná rozmanitosť sveta a záhadu bytia , ktorú sa snažíme pomocou zmrazených okamihov trochu viac pochopiť ....
 
Marek Bučko
2018-03-13 18:12:21+01
Pre mňa je fotografia hra svetiel a tieňov, ktorú stálo za to zvečniť.
 
kubizmus
externý redaktor 2018-03-14 07:22:21+01
príspevok od: spektrum
každý má niekedy pocit, že zažíva niečo naozaj výnimočné..a doslovne objavuje svet. Tak to je moja motivácia. Jeden chlapček na výstave spontánne reagoval, teta, vy robíte zázraky...iní dospelí, no ja mám pocit, že som zase dieťa a objavujem svet, akoby som doteraz nic nevidela.. A samozrejme nehovorím o dokumentarnej foto, ktora ma hodnotu vzdy...takze asi ide o ten pocit uchopit nejaky vynimocny okamih pre seba a inych...a absolutne nesuhlasim s tym, ze vsetko bolo odfotene...ja som zazila tolko neuveritelnych veci, ktore nezail nikto iny...a v tej kreativnej foto, je predsa realita len odrazovym mostikom na vyjadrenie tvojho videnia sveta.. Vela fotografii u mna ma taky potencial, ze k nim pisem pribehy, magicke rozpravky, ktore su ako dobrodrzrva v krajine zazrakov...pozyvam ta k sebe do galerie...a ked budes mat cestu okolo hvezdarne v RS aj na velkoformatovu vystavu ...
pekne povedane...
 
mab
2018-03-14 08:46:53+01
okrem všetkých tu zmyslu plných príspevkov treba nahliadnuť do nového Foto Video na článok: CES Las Vegas 2018...ako nás /starších/ nevinná zábavka od vynájdenia fotografie vymrští do stratosfér úplne nového bytia, ktoré ľudstvo zomelie a takéto /seba/-reflexie sa už ani neobjavia ...
 
Ros
2018-03-14 14:28:44+01
Pre mňa je zmyslom fotografie preniesť do obrázkov svoje pocity. Svoj individuálny osobný prejav.
Z toho dôvodu fotograf by mal byť učený nie v manuálnej zručnosti ,ale skôr v narábaní s intelektom.
Zmyslom fotenia je urobiť dobrú fotografiu a dobrá fotografia je tá ktorá divákovi interpretuje pocit fotografa.
Inými slovami ak je na začiatku fotografov pocit, ktorý to zaznamenal a na konci rovnaký pocit diváka , ktorý ho prežíva , potom ide o dobrú fotografiu a to je zmyslom fotenia.
 
pa10
2018-03-15 15:08:44+01
Fotografia ma stale rovnaky zmysel ako vzdy, resp. z mojho pohladu su dva (korespondujuce s dvomi zakladnymi zanrovymi vetvami ako ich ja vnimam):

- prvym- a elementarnym je zachytenie casu- okamihu. Inymi slovami dokumentarna fotografia- vytvaranie zaznamov miesta a casu, ku ktorym sa mozeme vracat, spominat, objavovat...
- druhym je prostriedok vyjadrenia subjektivnych pocitov alebo pohladov prostrednictvom hry svetla, farieb, objektov- co je pre maliara stetec, je pre fotografa jeho pristroj a dalsie pomocky- teda umelecka fotografia.

Toto je podla mna stale nemenne, ci je rok 1890, 1960 alebo 2018. Menia sa len technicke moznosti, zakladny zmysel je stale ten isty. Zachytenie okamihu. Vyjadrenie sa.

V urcitom zmysle je fotografia jednym zo stupnov evolucie, ktora zapocala u pravekeho cloveka, ked uhlikom z pahreby zaznamenal zazitok zo svojho zivota na stenu jaskyne. Neskor sme zistili ze lepsie a trvacnejsie to ide stetcom na platno, az sme sa dostali napokon k fotografii a jej pohyblivej verzii. Zachytavanie okamihu je napriek tomu aku si myslime ze mame namakanu techniku je stale v plienkach, za tisicky rokov sme sa nedokazali odputat od dvojrozmerneho zaznamu, a ani ten nie je zatial dokonaly. Mozno niekde tisicky rokov v buducnosti existuju dokonale snapshoty casu a priestoru vratane pocitov, ku ktorym sa bude dat vratit a detailne ich skumat- a zariadenia schopne zaznamenavania pozicii atomov a rozptylu energie, no my sa musime uspokojit s moznostami v case, v ktorom zijeme. A zachytavat zivot v case, ako najlepsie vieme. Cvak.
 
kubizmus
externý redaktor 2018-03-15 21:11:03+01
príspevok od: Ros
Pre mňa je zmyslom fotografie preniesť do obrázkov svoje pocity. Svoj individuálny osobný prejav.
Z toho dôvodu fotograf by mal byť učený nie v manuálnej zručnosti ,ale skôr v narábaní s intelektom.
Zmyslom fotenia je urobiť dobrú fotografiu a dobrá fotografia je tá ktorá divákovi interpretuje pocit fotografa.
Inými slovami ak je na začiatku fotografov pocit, ktorý to zaznamenal a na konci rovnaký pocit diváka , ktorý ho prežíva , potom ide o dobrú fotografiu a to je zmyslom fotenia.
Presne toto je pre mna definicia umeleckej fotografie... Ked som tvoril svoje fotografie hlavne krajinarske alebo nocne, spajalo sa to vzdy s istym dojmami, impresiami. Rad som doplnal popisy poetickymi textami. Tento celok mal divakovi navodit podobne myslienky a pocity ake som mal ja. Akoby to ani nebol zaznam obrazu, ale konkretneho dusevneho rozpolozenia...

Lenze ked sa pozriem na nasu fotogaleriu, tak mi to tak neprichodi ... Ci azda vsetci sa snazia povedat to iste stale rovnakymi prefarbenymi krajinkami? Alebo co nam chcu povedat autori obnazenych dievcat... tieto fotky sa opakuju akurat su obnazene striedavo rozne casti zenskeho tela. Zvieratka a gycove krajinky vo mne neevokuju velmi konkretne pocity. To ma zaujimalo, aky je zmysel tejto tvorby?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()