Hore
Fórum » Pokec
 

Fotobanka - Živnosť

ROCK4891
2018-05-02 11:31:00+02
Ahojte chcel by som sa vás opýtať pár otázok čo sa týka fotobaniek.
Čo to som prečítal na českých fórach ale neviem ako je to u nás?
Pridávam na Shutterstock a na Adobe Stock Fotolia.
Mám už pár predajov a tak sa chcem opýtať:
1. Musím si založiť živnosť alebo stačí zmluva o dielo?
2. Pri akej sume (ročne) si musím založiť živnosť alebo zmluvu o dielo ( ja som počul 500€)?
Ak by ste mali nejaké info bol by som rád aby som neskôr nemal problémy zo zákonom
Lebo snažím sa tie fotobanky nejako rozbehnúť asi to budem musieť do budúcna riešiť.
Ako to robíte vy čo prispievate do fotobánk?
Ďakujem za pomoc
 
z80
2018-05-02 13:04:30+02
príspevok od: ROCK4891
Ahojte chcel by som sa vás opýtať pár otázok čo sa týka fotobaniek.
Čo to som prečítal na českých fórach ale neviem ako je to u nás?
Pridávam na Shutterstock a na Adobe Stock Fotolia.
Mám už pár predajov a tak sa chcem opýtať:
1. Musím si založiť živnosť alebo stačí zmluva o dielo?
2. Pri akej sume (ročne) si musím založiť živnosť alebo zmluvu o dielo ( ja som počul 500€)?
Ak by ste mali nejaké info bol by som rád aby som neskôr nemal problémy zo zákonom
Lebo snažím sa tie fotobanky nejako rozbehnúť asi to budem musieť do budúcna riešiť.
Ako to robíte vy čo prispievate do fotobánk?
Ďakujem za pomoc
Zivnost nepotrebujes, prijem nad 500 € rocne ale musis zdanit. Pocitaju sa do toho vsetky "ostatne prijmy" teda napriklad aj prijem z prenajmu a pod.
Ak si vsak zalozis zivnost alebo s.r.o. s predmetom cinnosti fotografovanie, mozes si do nakladov dat napriklad kupu fotoparatu (do 1700 € celu sumu, nad 1700 € musis riesit danove odpisy) alebo inej fototechniky a zdanujes potom len rozdiel medzi prijmami a vydavkami.
 
ROCK4891
2018-05-02 13:50:21+02
Takže ak by som mal príjem vyšší ako 500€ ročne tak mi stačí proste podať daňové priznanie?
Alebo treba aj niečo iné?
Ak by to išlo veľmi dobre tak by som určite riešil živnosť ale zatiaľ sú to drobné tak chcem dopredu vedieť na čo sa pripraviť..
Ale ten príjem budem zdaňovať len v tedy keď budem odosielať peniaze zo Shutterstocku na účet nie ? Kým sú peniaze tam tak nemusím robiť nič?
 
PeCh
2018-05-02 13:51:37+02
Podnikanie je sústavná činnosť vykonávaná vo vlastnom mene za účelom dosiahnutia zisku. Pokiaľ to máš ako príležitostný príjem, nie je to podnikanie a ani živnosť nepotrebuješ. Ak by si z toho mal pravidelný príjem, tak si budeš musieť založiť živnosť alebo firmu. Bez ohľadu na to či máš živnosť, firmu alebo nie, tak aj príležitostný príjem musíš zdaniť (oslobodených je 500 € a na rok 2018 sú tam tuším nové podmienky, ktoré to ešte znevýhodňujú - hlavne, že to, že oslobodenie si nebudeš môcť uplatniť na príjem, ktorý máš na základe zmluvy, ktoré si takto niekto dáva do účtovníctva ako svoj náklad - čo sa celkom určite bude týkať fotobánk, nie príležitostného fotenia pre fyzické osoby). Znamená to, že aj príležitostný príjem musíš uviesť v daňovom priznaní. Súčasne platí, že ak máš všetky zdaniteľné príjmy (t.j. zamestnanie, prenájom, finančné, ostatné) do sumy 1 901,67 € (platné pre rok 2017), tak daňové priznanie nemusíš podávať (typicky študent). Že ho nemusíš podávať neznamená, že ho nemôžeš podať (často je výhodnejšie ho podať, závisí to od príjmov a zaplatených zrážkových daní).

Inak je vhodné si prečítať zákon a dani z príjmu. Problémom je, že daňové zákony sa každý rok menia, tak ich musíš neustále sledovať. Prípadne si môžeš zaplatiť účtovníka, či daňového poradcu.

A s tými odpismi v príspevku vyššie to nie je také jednoznačné, ale toto nie je účtovnícky portál.
 
z80
2018-05-02 14:19:30+02
príspevok od: PeCh
Podnikanie je sústavná činnosť vykonávaná vo vlastnom mene za účelom dosiahnutia zisku. Pokiaľ to máš ako príležitostný príjem, nie je to podnikanie a ani živnosť nepotrebuješ. Ak by si z toho mal pravidelný príjem, tak si budeš musieť založiť živnosť alebo firmu. Bez ohľadu na to či máš živnosť, firmu alebo nie, tak aj príležitostný príjem musíš zdaniť (oslobodených je 500 € a na rok 2018 sú tam tuším nové podmienky, ktoré to ešte znevýhodňujú - hlavne, že to, že oslobodenie si nebudeš môcť uplatniť na príjem, ktorý máš na základe zmluvy, ktoré si takto niekto dáva do účtovníctva ako svoj náklad - čo sa celkom určite bude týkať fotobánk, nie príležitostného fotenia pre fyzické osoby). Znamená to, že aj príležitostný príjem musíš uviesť v daňovom priznaní. Súčasne platí, že ak máš všetky zdaniteľné príjmy (t.j. zamestnanie, prenájom, finančné, ostatné) do sumy 1 901,67 € (platné pre rok 2017), tak daňové priznanie nemusíš podávať (typicky študent). Že ho nemusíš podávať neznamená, že ho nemôžeš podať (často je výhodnejšie ho podať, závisí to od príjmov a zaplatených zrážkových daní).

Inak je vhodné si prečítať zákon a dani z príjmu. Problémom je, že daňové zákony sa každý rok menia, tak ich musíš neustále sledovať. Prípadne si môžeš zaplatiť účtovníka, či daňového poradcu.

A s tými odpismi v príspevku vyššie to nie je také jednoznačné, ale toto nie je účtovnícky portál.
"A s tými odpismi v príspevku vyššie to nie je také jednoznačné, ale toto nie je účtovnícky portál."

Podnikam (zivnost aj s.r.o) viac ako 10 rokov, sam si vediem uctovnictvo s.r.o. a v danovych a uctovnych zakonoch nepovazujem za jednoznacne nic
 
marianr
2018-05-02 14:30:58+02
Možno by sa oplatilo naštudovať autorský zákon.

Ja som voľakedy dostával peniaze za softvér (programátor) a paušálne náklady (t.j. netreba dokladovať) boli 80% príjmu. Nemal som živnosť, mal som inde trvalý pracovný pomer.

Samozrejme som zvyšok zdaňoval. Daňové priznanie som si robil sám.

Edit: Študent síce do uvedenej sumy daňové priznanie podávať nemusí, ale ak ho urobí, dostane odvedené preddavky na daň späť.
 
marianr
2018-05-02 14:34:38+02
Samozrejme študent do uvedenej sumy daňové priznanie podávať nemusí, ale mal by, dostane odvedené preddavky na daň späť.
 
PeCh
2018-05-02 16:12:15+02
príspevok od: z80
"A s tými odpismi v príspevku vyššie to nie je také jednoznačné, ale toto nie je účtovnícky portál."

Podnikam (zivnost aj s.r.o) viac ako 10 rokov, sam si vediem uctovnictvo s.r.o. a v danovych a uctovnych zakonoch nepovazujem za jednoznacne nic
Jednoznačnosť a nejednoznačnosť značne závisí od toho, s čím si ochotný sa hádať s daňovákmi a ako dobre poznáš zákony. Osobne mám dojem, že zákony sú tu písané, aby maximálne potrápili malých a veľký podnikatelia si aj tak nájdu cestu ako ich obísť. Pričom všetky zákony potrebné k daniam z príjmu a DPH by sa dali urobiť na jednu A4, rovnako samotné tlačivo pre daňové priznanie. A zamedzilo by sa obchádzaniu daní a podvodom s vratkami DPH. Ale niekomu vyhovuje neprehľadný systém.

A k tým odpisom aspoň toľko, že rozlišovanie medzi HIM a DHIM by sa nemalo robiť len podľa ceny, ale aj podľa účelu a hlavne podľa toho, ako to vyhovuje podnikateľovi. Niekedy to môže byť pre podnikateľa výhodnejšie dať to do nákladov hneď, niekedy je vhodnejšie rozložiť náklady v čase. Ďalšia vec, na ktorú sa často zabúda, že je dobré mať veci v majetku (aj keď odpísané v nulovej cene...) a nie v spotrebe a vyradené, sú prípadné pozáručné opravy a pod. (napríklad, ak vyradíš fotoaparát, tak by si naň nemal ďalej kupovať objektívy/akumulátory, podobne ako do tlačiarne toner...). Takže bez poznania konkrétnej situácie a zámeru je niekedy ťažko radiť najlepšie riešenie (lebo možností je často viacej a výhodnosť závisí od situácie).
 
z80
2018-05-02 17:48:15+02
príspevok od: PeCh
Jednoznačnosť a nejednoznačnosť značne závisí od toho, s čím si ochotný sa hádať s daňovákmi a ako dobre poznáš zákony. Osobne mám dojem, že zákony sú tu písané, aby maximálne potrápili malých a veľký podnikatelia si aj tak nájdu cestu ako ich obísť. Pričom všetky zákony potrebné k daniam z príjmu a DPH by sa dali urobiť na jednu A4, rovnako samotné tlačivo pre daňové priznanie. A zamedzilo by sa obchádzaniu daní a podvodom s vratkami DPH. Ale niekomu vyhovuje neprehľadný systém.

A k tým odpisom aspoň toľko, že rozlišovanie medzi HIM a DHIM by sa nemalo robiť len podľa ceny, ale aj podľa účelu a hlavne podľa toho, ako to vyhovuje podnikateľovi. Niekedy to môže byť pre podnikateľa výhodnejšie dať to do nákladov hneď, niekedy je vhodnejšie rozložiť náklady v čase. Ďalšia vec, na ktorú sa často zabúda, že je dobré mať veci v majetku (aj keď odpísané v nulovej cene...) a nie v spotrebe a vyradené, sú prípadné pozáručné opravy a pod. (napríklad, ak vyradíš fotoaparát, tak by si naň nemal ďalej kupovať objektívy/akumulátory, podobne ako do tlačiarne toner...). Takže bez poznania konkrétnej situácie a zámeru je niekedy ťažko radiť najlepšie riešenie (lebo možností je často viacej a výhodnosť závisí od situácie).
Keby boli zakony jednoznacne, hadat s danovakmi by sa nebolo treba, jednoducho by sme si obaja precitali zakon a rovnako si ho vysvetlili

P.S: samozrejme viem, ze nakup tovaru aj nad 1700 €, ktory ma dobu spotreby kratsiu ako 1 rok sa da dat rovno do spotreby, obavam sa ale, ze danovakov by sa presvedcit nedalo, ze ten fotak za 5000 € planujem "spotrebovat" do 1 roka
 
PeCh
2018-05-04 08:42:39+02
príspevok od: z80
Keby boli zakony jednoznacne, hadat s danovakmi by sa nebolo treba, jednoducho by sme si obaja precitali zakon a rovnako si ho vysvetlili

P.S: samozrejme viem, ze nakup tovaru aj nad 1700 €, ktory ma dobu spotreby kratsiu ako 1 rok sa da dat rovno do spotreby, obavam sa ale, ze danovakov by sa presvedcit nedalo, ze ten fotak za 5000 € planujem "spotrebovat" do 1 roka
Skôr som myslel, že niekedy sa oplatí odpisovať aj foťák za iba 1000 €, namiesto priamej spotreby.
 
z80
2018-05-04 12:40:33+02
príspevok od: PeCh
Skôr som myslel, že niekedy sa oplatí odpisovať aj foťák za iba 1000 €, namiesto priamej spotreby.
Ale ano, ked celu sumu, co zaplatil za fotak, nezarobi za dany rok, ked fotak kupil, tak je lepsie odpisovat. Len je s tym viac roboty v uctovnictve.
Na prvy raz ma to nenapadlo, lebo ja podnikam v IT sluzbach a taketo "problemy" riesit nemusim, vydavky na techniku mam ovela nizsie ako rocne prijmy. Teda u mna ide do spotreby vsetko, co sa do spotreby moze dat.
 
ObjectiveLy
2022-06-01 17:18:00+02
Ahojte, obnovujem tému, nakoľko v tejto oblasti nemám jasno. Za každú dobrú (a najlepšie ľahko pochopiteľnú) radu vopred ďakujem

Chcem sa spýtať na to, že či môžem predávať fotky a videá na Shutterstock-u v rámci slobodného povolania, teda, že si nemusím zakladať živnosť. Predávate tam niekto? Ak áno, ako to máte vyriešené, čo sa daní, odvodov týka? Mám tam konto aj s fotkami a aj s nejakými (drobnými) predajmi, no som zaseknutý v tomto bode.

A moja ďalšia otázka znie: Pokiaľ si peniaze (ak ich tam našetrím) nepresuniem zo Shutterstock účtu na môj bankový účet, tak sa to berie tak, akoby som ani príjem nemal a teda môžem tam veselo predávať ďalej? A ak budem mať vyriešené právne hľadisko (či slobodné povolanie, živnosť atď.), tak až potom si to presuniem na účet a odovzdám dane? Môže to byť takto?

To je už všetko
 
Marcel Rebro
2022-06-01 19:20:47+02
príspevok od: ObjectiveLy
Ahojte, obnovujem tému, nakoľko v tejto oblasti nemám jasno. Za každú dobrú (a najlepšie ľahko pochopiteľnú) radu vopred ďakujem

Chcem sa spýtať na to, že či môžem predávať fotky a videá na Shutterstock-u v rámci slobodného povolania, teda, že si nemusím zakladať živnosť. Predávate tam niekto? Ak áno, ako to máte vyriešené, čo sa daní, odvodov týka? Mám tam konto aj s fotkami a aj s nejakými (drobnými) predajmi, no som zaseknutý v tomto bode.

A moja ďalšia otázka znie: Pokiaľ si peniaze (ak ich tam našetrím) nepresuniem zo Shutterstock účtu na môj bankový účet, tak sa to berie tak, akoby som ani príjem nemal a teda môžem tam veselo predávať ďalej? A ak budem mať vyriešené právne hľadisko (či slobodné povolanie, živnosť atď.), tak až potom si to presuniem na účet a odovzdám dane? Môže to byť takto?

To je už všetko
Ahoj. S fotobankami skúsenosti nemám. Pri predaji fotografií ma zastupuje globálne jedna švédska spoločnosť. Ja im len postupujem práva, oni sa starajú o zvyšok. Predávajú cez on-line aj kamenné predajne po celom svete. Podľa zmluvy sa všetko zdaňuje u nich. Moje odmeny mi posielajú na PayPal. A z toho PayPal platím normálne všetko čo sa dá. Na účet si neprevádzam nič.
 
ObjectiveLy
2022-06-02 01:09:09+02
Ďakujem ti za odpoveď. Ak sa chceš bližšie zmieniť o danej spoločnosti, môžeš

Myslel som to tak, že zo Shutterstock účtu si tie peniaze presuniem na nejaký môj osobný, či je to už bankový alebo Paypal, to je jedno. Čiže, ak sa to zdaňuje u nich, ty už nemáš povinnosť odvádzať dane, ani nič iné, tu, tak?
 
Marcel Rebro
2022-06-02 11:31:32+02
príspevok od: ObjectiveLy
Ďakujem ti za odpoveď. Ak sa chceš bližšie zmieniť o danej spoločnosti, môžeš

Myslel som to tak, že zo Shutterstock účtu si tie peniaze presuniem na nejaký môj osobný, či je to už bankový alebo Paypal, to je jedno. Čiže, ak sa to zdaňuje u nich, ty už nemáš povinnosť odvádzať dane, ani nič iné, tu, tak?
Na bankový nepresúvam nič. Pre istotu. Na PayPal prídu a aj z neho odídu. Je viazaný na email. Napísali že zdaňujú a viac som to neriešil.
 
marianr
2022-06-02 18:33:03+02
Ja som z dediny a veľmi tomu nerozumiem, ale v daňovom priznaní máš hádam povinnosť uviesť všetky účty.

Ak raz danieri vyžiadajú podklady napr. od PayPal, bude tu veľký plač a škrípanie zubov.
 
digihelion
2022-06-03 08:38:26+02
príspevok od: ObjectiveLy
Ahojte, obnovujem tému, nakoľko v tejto oblasti nemám jasno. Za každú dobrú (a najlepšie ľahko pochopiteľnú) radu vopred ďakujem

Chcem sa spýtať na to, že či môžem predávať fotky a videá na Shutterstock-u v rámci slobodného povolania, teda, že si nemusím zakladať živnosť. Predávate tam niekto? Ak áno, ako to máte vyriešené, čo sa daní, odvodov týka? Mám tam konto aj s fotkami a aj s nejakými (drobnými) predajmi, no som zaseknutý v tomto bode.

A moja ďalšia otázka znie: Pokiaľ si peniaze (ak ich tam našetrím) nepresuniem zo Shutterstock účtu na môj bankový účet, tak sa to berie tak, akoby som ani príjem nemal a teda môžem tam veselo predávať ďalej? A ak budem mať vyriešené právne hľadisko (či slobodné povolanie, živnosť atď.), tak až potom si to presuniem na účet a odovzdám dane? Môže to byť takto?

To je už všetko
Cez fotobamky mozes predavat v ramci slobodneho povolania. Ked si to posles na normalny ucet, treba to zdanit. Berie sa to ako pasivny prijem (tantiemy a podobne). Z pasivneho prijmu sa nemusia platit odvody do socialky, ale nemozes si tam ani uplatnit odpocitatelnu polozku.


Autori, resp. umelci neplatia odvody do Sociálnej poisťovne v týchto prípadoch:

ak majú príjem z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ods. 4 zákona, to znamená, ak im plynie príjem už z vytvoreného diela, či podaného výkonu (napr. ak ide o príjem vyplatený autorovi na základe licenčnej zmluvy)


Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/socialne-a-zdravotne-odvody/kedy-sa-neplatia-odvody-do-socialnej-poistovne © Podnikajte.sk
 
Porubo
2022-06-03 09:54:55+02
Ja som kedysi skusal sa zaregistrovat na fotobanke, a ak si pamatam tak podla pravidiel Oni to automaticky zdanuju. Avsak, ak som chcel nejake danove ulavy podla USA zakonov (kde sidli fotobanka) tak som mal poslat nejake papiere do Austinu v Texase, zaregistrovat sa tam na ich danovom urade.
Takze pravdepodobne tie veci netreba riesit, lebo su automaticky zdanene ako prijem.
 
asklen
2022-06-03 12:42:33+02
príspevok od: Porubo
Ja som kedysi skusal sa zaregistrovat na fotobanke, a ak si pamatam tak podla pravidiel Oni to automaticky zdanuju. Avsak, ak som chcel nejake danove ulavy podla USA zakonov (kde sidli fotobanka) tak som mal poslat nejake papiere do Austinu v Texase, zaregistrovat sa tam na ich danovom urade.
Takze pravdepodobne tie veci netreba riesit, lebo su automaticky zdanene ako prijem.
Preco chces branit slobodnym obcanom platit dane zo zdanenych penazi?
 
B.C.
2022-06-04 16:53:08+02
fotobanky vás majú akúrár píp, chcú len vaše prachy
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()