Hore
Fórum » Pokec
 

na čo zálohovať

marianr
2021-06-25 12:31:52+02
https://www.bleepingcomputer.com/news/security/wd-my-book-nas-devices-are-being-remotely-wiped-clean-worldwide/

a občas máte upratané
 
duroslav
2021-06-25 15:51:00+02
to sa celkom oplatí
 
fatality
2021-06-25 16:19:41+02
potesi..
 
Fuser
2021-06-25 19:29:03+02
Tu je link v CZ:
https://www.svethardware.cz/wd-radi-odpojit-nasy-my-book-live-od-site-siri-se-malware-ktery-maze-data/55339

Keby ludia neboli lenivy - napalili by data na DVD/BluRay (aj 100GB) tak ziadny virus/ransomware by im data neposkodil.
 
fatality
2021-06-25 21:23:36+02
príspevok od: Fuser
Tu je link v CZ:
https://www.svethardware.cz/wd-radi-odpojit-nasy-my-book-live-od-site-siri-se-malware-ktery-maze-data/55339

Keby ludia neboli lenivy - napalili by data na DVD/BluRay (aj 100GB) tak ziadny virus/ransomware by im data neposkodil.
tak..niekto potrebuje s datami aj pracovat(mnohokrat z ineho miesta,nez zo svojej obyvacky),nie len mat "mrtve data" na dvdcku..uploadovat,downloadovat,upra ovat..
+niekedy sa jedna o stovky gb az terabajty,co riesit (aj keby) cez br je vopruz..
+nie su tie nosice az tak spolahlive..z hladiska casu..mam nejake stare zalohy
na dvd a niektore uz neviem precitat..
 
marianr
2021-06-26 12:08:16+02
príspevok od: Fuser
Tu je link v CZ:
https://www.svethardware.cz/wd-radi-odpojit-nasy-my-book-live-od-site-siri-se-malware-ktery-maze-data/55339

Keby ludia neboli lenivy - napalili by data na DVD/BluRay (aj 100GB) tak ziadny virus/ransomware by im data neposkodil.
No, my sme v jednej firme chceli kúpiť archivačné médiá, žiadna firma nám nechcela garantovať životnosť 5 rokov ani u zlatých Kodak. Archivačné médiá na 10 rokov, to všetci utekali preč.

Zálohovanie, to je v pohode. Ale dlhodobé archivovanie je problém.
 
fatality
2021-06-26 14:56:58+02
príspevok od: marianr
No, my sme v jednej firme chceli kúpiť archivačné médiá, žiadna firma nám nechcela garantovať životnosť 5 rokov ani u zlatých Kodak. Archivačné médiá na 10 rokov, to všetci utekali preč.

Zálohovanie, to je v pohode. Ale dlhodobé archivovanie je problém.
ja na osobne dlhodobe archivovanie pouzivam klasicke 7200rpm 3.5" HDs..1-2TB..asi najlepsi
pomer cena/kapacita..odpojene od compu,siete..a ked z nich nieco potrebujem,len ich zasunem
do SATA "suflika"..kolko vydrzia vsak neviem,ale zatial to vyzera,ze dlhsie,nez dvd/br..
 
Fuser
2021-06-26 20:40:40+02
ZALOHA - fotky: zalohujem data na DVD/BluRay ktore nechcem uz prepisovat.
Pripadne viem pouzit RW - nema taku zivotnost.
Zalohuj na DVD/BluRay s oznacenim:
M-DISK - Millenniata claims that properly stored M-DISC DVD recordings will last 1000 years.[5]
https://en.wikipedia.org/wiki/M-DISC

Mam CD/DVD aj 20 rocne a su OK ale aj lacne CD co su zle....
 
fatality
2021-06-26 23:01:15+02
príspevok od: Fuser
ZALOHA - fotky: zalohujem data na DVD/BluRay ktore nechcem uz prepisovat.
Pripadne viem pouzit RW - nema taku zivotnost.
Zalohuj na DVD/BluRay s oznacenim:
M-DISK - Millenniata claims that properly stored M-DISC DVD recordings will last 1000 years.[5]
https://en.wikipedia.org/wiki/M-DISC

Mam CD/DVD aj 20 rocne a su OK ale aj lacne CD co su zle....
S tymito archaickymi nosicmi sa mi uz nechce natahovat.. ..neprakticke,
pomale, s malou kapacitou,,zle indexovatelne.. ..mne hd vyhovuju..a odpojene
od compu mi ich ziaden ransomware nevymaze.. ..
 
marianr
2021-06-26 23:41:43+02
magnetický zápis na disku časom slabne, malo by sa to obnovovať
 
j.a.r.o.
2021-06-27 09:01:24+02
https://m.alza.sk/asus-sdrw-08u7m-u-cierna-2-m-disk-d3988507.htm
 
fatality
2021-06-27 10:35:44+02
príspevok od: marianr
magnetický zápis na disku časom slabne, malo by sa to obnovovať
casom (po pretriedeni) to hodim na ssd-cka.. ..
 
z80
2021-06-27 11:03:18+02
príspevok od: fatality
casom (po pretriedeni) to hodim na ssd-cka.. ..
To, že dáta zmiznú z SSD je oveľa pravdepodobnejšie ako, že zmiznú z disku s magnetickým záznamom. SSD fungujú na princípe kvantového tunelovania a pravdepodobnosť, že elektrón, ktorý udržiava informáciu "vytuneluje" nie je nulová (zvyšuje sa pri vyššej teplote). Dlhodobé archívy sa robia v profesionálnej sfére na magnetické pásky (pred rokmi som mal na starosti zálohovanie dát v jednej veľkej banke).
Áno, je dobré raz za čas presunúť zálohy na iné médium ale pri disku je oveľa pravdepodobnejšie, že zaschne mazivo v ložiskách a disk sa nedokáže roztočiť, ako to, že by "zoslabol" samotný magnetický záznam.
 
fatality
2021-06-27 12:53:09+02
príspevok od: z80
To, že dáta zmiznú z SSD je oveľa pravdepodobnejšie ako, že zmiznú z disku s magnetickým záznamom. SSD fungujú na princípe kvantového tunelovania a pravdepodobnosť, že elektrón, ktorý udržiava informáciu "vytuneluje" nie je nulová (zvyšuje sa pri vyššej teplote). Dlhodobé archívy sa robia v profesionálnej sfére na magnetické pásky (pred rokmi som mal na starosti zálohovanie dát v jednej veľkej banke).
Áno, je dobré raz za čas presunúť zálohy na iné médium ale pri disku je oveľa pravdepodobnejšie, že zaschne mazivo v ložiskách a disk sa nedokáže roztočiť, ako to, že by "zoslabol" samotný magnetický záznam.
tak budem musiet zredukovat mnozstvo dat(aj tak je tam kopec balastu) a semtam kupit novy disk,ktory semtam roztocim
ako..nebranim sa ani m-disku,ale po tych vsetkych sluboch,ako tu budu s nami akekolvek disky
naveky,som skepticky..+je to ostara,napalovat,hladat v tom,mala kapacita..atd..
btw.tak porad,co je najtrvacnejsie,najpraktickejsie a nestoji to majland?
 
z80
2021-06-27 18:12:14+02
príspevok od: fatality
tak budem musiet zredukovat mnozstvo dat(aj tak je tam kopec balastu) a semtam kupit novy disk,ktory semtam roztocim
ako..nebranim sa ani m-disku,ale po tych vsetkych sluboch,ako tu budu s nami akekolvek disky
naveky,som skepticky..+je to ostara,napalovat,hladat v tom,mala kapacita..atd..
btw.tak porad,co je najtrvacnejsie,najpraktickejsie a nestoji to majland?
Obyčajný magnetický, rotačný externý disk (nie SSD). Aspoň raz za rok ho pripojiť k počítaču a preskenovať všetky súbory a raz za pár (maximálne 5-7) rokov všetko skopírovať na nový disk.
 
fatality
2021-06-27 22:59:06+02
príspevok od: z80
Obyčajný magnetický, rotačný externý disk (nie SSD). Aspoň raz za rok ho pripojiť k počítaču a preskenovať všetky súbory a raz za pár (maximálne 5-7) rokov všetko skopírovať na nový disk.
diky..a ten stary,z ktoreho to skopirujem mozem znova pouzit na novu 5-7 rocnu zalohu?
 
z80
2021-06-28 08:00:30+02
príspevok od: fatality
diky..a ten stary,z ktoreho to skopirujem mozem znova pouzit na novu 5-7 rocnu zalohu?
Nie, po tých 5-7 rokoch by som už disku nedôveroval. Ak aj stále funguje, dlho vydržať nemusí. Je to štatistika. Napríklad v mojom NAS za 5 rokov zo 4 diskov postupne odišli 2 (je tam RAID, o dáta som neprišiel). Vymenil som ale aj tie 2 funkčné. Okrem iného aj kvôli vyššej kapacite.
Ten starý disk si môžeš nechať a uložiť niekam do pivnice aj s pôvodnými zálohami (čo si nakopíroval na nový disk). Ak by ti napríklad vyhorel byt a prišiel by si o originály aj zálohy, máš šancu, že z toho starého disku dokážeš dostať aspoň nejaké staré zálohy.
 
fatality
2021-06-28 14:56:11+02
príspevok od: z80
Nie, po tých 5-7 rokoch by som už disku nedôveroval. Ak aj stále funguje, dlho vydržať nemusí. Je to štatistika. Napríklad v mojom NAS za 5 rokov zo 4 diskov postupne odišli 2 (je tam RAID, o dáta som neprišiel). Vymenil som ale aj tie 2 funkčné. Okrem iného aj kvôli vyššej kapacite.
Ten starý disk si môžeš nechať a uložiť niekam do pivnice aj s pôvodnými zálohami (čo si nakopíroval na nový disk). Ak by ti napríklad vyhorel byt a prišiel by si o originály aj zálohy, máš šancu, že z toho starého disku dokážeš dostať aspoň nejaké staré zálohy.
Diky..
 
marianr
2021-06-28 20:04:22+02
RAID takisto nie je bezproblémové riešenie, odporúča sa kúpiť disky z rôznych výrobných sérií a to býva problém. Keď príde z číny kontajner, všetci majú rovnaké disky.

V práci odišli 2 disky z jednej série v priebehu 2 týždňov, ešte to nebolo po prvom doriešené a fakt bol problém.
 
marianr
2021-06-28 20:08:01+02
A pripomínam, "ja to robím takto a funguje to" je malý súbor na štatistické spracovanie, niečo ako "bol som v Lurdoch a už chodím".

Skúste sa opýtať distribútora čo garantuje, vrátane finančnej kompenzácie straty.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()