Hore
Fórum » Pokec
 

Tlač fotografií

fotoMK
2023-05-16 09:04:42+02
Ahoj. Vcsera som bol tlacit fotografie upravene Adobe LR . Schvalne som niektore foto preexponoval aby som videl rozdiely po tlaci ci su identicke.
Pouzivam farebny priestor sRGB monitora LG IPS aj vo PS a pracujem z Raw Nikon.
Teraz neviem kde ej chyba kedze tie fotografie su ako som pisal prexponovane po tlaci maju nadych znizenia tienov a expeozice resp svetlost.
Uvedomujem si ze nie kazda fotosluzba ma ine tlaciarne s inym anstavenim farebneho priestora.
Ci pred exportom s LR res PS nedat nastavenie na tlac prislusnej tlaciarne. Alebo je moj monitor nepresny.

Dakujem za pomoc.
 
Rofo
2023-05-16 11:31:12+02
príspevok od: fotoMK
Ahoj. Vcsera som bol tlacit fotografie upravene Adobe LR . Schvalne som niektore foto preexponoval aby som videl rozdiely po tlaci ci su identicke.
Pouzivam farebny priestor sRGB monitora LG IPS aj vo PS a pracujem z Raw Nikon.
Teraz neviem kde ej chyba kedze tie fotografie su ako som pisal prexponovane po tlaci maju nadych znizenia tienov a expeozice resp svetlost.
Uvedomujem si ze nie kazda fotosluzba ma ine tlaciarne s inym anstavenim farebneho priestora.
Ci pred exportom s LR res PS nedat nastavenie na tlac prislusnej tlaciarne. Alebo je moj monitor nepresny.

Dakujem za pomoc.
Monitor a tlacena fotografia nikdy nesedia na 100% pokial sa pozeras v rovnakom osvetleni na fotku aj monitor zaroven. Papier odraza svetlo a monitor svieti. Jas monitora by si mal mat vzdy upraveny podla osvetlenia prostredia v ktorom pracujes. Casto byva problem ze fotky ktore sa javia na monitore akurat jasne su na papieri tmave.

Fotky co si poslal na tlacenie mali priradeny profil sRGB ?
Monitor mas skalibrovany ?
 
fotoMK
2023-05-17 06:52:28+02
pekny den. resne tak vacsinou si zatiahnem zaluzie pre lepsiu viditelnost.
Ano vzdy som tak daval aj fotim od zaciatku do sRGB a snazim sa davat aj profil na monitore aj v PS.
Srada je ze medzi casom tie foto sluzby niecim presli lebo som s tim nemal problém.
Moj monitor praveze ni je sondou kalibrovany a je nastevny stale od zaciatku tovarenske nastavenie
stale mam tento uz 12 rok
https://www.lg.com/sk/podpora/produkt/lg-IPS235P-BN.AEU
a nastavenia svoje skusal som prepnut na sRGB mode ale to je asi nic a gama mam 2.2 brightnes. 70 contrast 70
 
Rofo
2023-05-17 11:59:16+02
príspevok od: fotoMK
pekny den. resne tak vacsinou si zatiahnem zaluzie pre lepsiu viditelnost.
Ano vzdy som tak daval aj fotim od zaciatku do sRGB a snazim sa davat aj profil na monitore aj v PS.
Srada je ze medzi casom tie foto sluzby niecim presli lebo som s tim nemal problém.
Moj monitor praveze ni je sondou kalibrovany a je nastevny stale od zaciatku tovarenske nastavenie
stale mam tento uz 12 rok
https://www.lg.com/sk/podpora/produkt/lg-IPS235P-BN.AEU
a nastavenia svoje skusal som prepnut na sRGB mode ale to je asi nic a gama mam 2.2 brightnes. 70 contrast 70
Tak vyskusaj inu tlac a porovnaj si vytlacky. Ak ti doteraz vyhovovalo ako tlacia, mozno sa skutocne nieco zmenilo na ich nastaveniach. Alebo sa nieco zmenilo na tvojich nastaveniach ...
 
fotoMK
2023-05-17 12:50:38+02
príspevok od: Rofo
Tak vyskusaj inu tlac a porovnaj si vytlacky. Ak ti doteraz vyhovovalo ako tlacia, mozno sa skutocne nieco zmenilo na ich nastaveniach. Alebo sa nieco zmenilo na tvojich nastaveniach ...
Skusil som vcera inom fotolabe a sranda ze ked fotky si davali do pc boli totazne na pohlad pred tlacou a po vytlaceni oproti inemu fotolabu boli mierne lepsie ale ani by pri prvom pohlade to nevidno.

 
MaxGamut
2023-05-19 17:35:51+02
V podstate neexistuje zariadenie (okrem drahych kalibrovanych+profilovanych monitorov zo zapnutou simulaciou sRGB alebo AdobeRGB), ktore by ti fotku zobrayili naoyaj presne. A to stale vidis len "monitorovu" reprezentaciu fotky.
Presna a kvalitna tlac fotiek je zlozita problematika. Je za tym kopec prepoctov a tie nie su jednoznacne. Kompresia (stlacenie farieb) do tlacoveho priestoru tlaciarne ma mnoho nastaveni a yiadne nie je univerzalne dobre. Bohuzial, dnesne fotolaby tuto problematiku ponizili na uroven dopekanych rozkov zo supermarketu - lacne a aj kvalita tomu zodpoveda.

Moja prakticka rada - vzdy do fotky vloz profil, v ktorom si ju upravoval.
Prepni si monitor na nejaky rezim, ktory dava vyrazne menej svetla a ma zltsiu bielu. (akoze papier)
Ak si si neni isty svojim monitorom (lacny), tak skus na webe pohladat "monitor gamma test" - su to take obrazky s ciarami, kde sa ocami porovnava ozajstna zobrazena stredna hodnota so striedajucimi sa ciarami 0/max/0/max .... a skus nastavit gamma krivku (ak ti to dovoluje graficka karta). Bezne monitory by mali mat tu gamma 2.2.
Vyber si fotolab, kde maju "najvacsie a najlepsie " stroje.
Zaluzie nezatahuj, ale naopak odtiahni.
Mne sa kedysi osvedcila Fotokniha Cewe - tam robili celkom slusne fotky. Dnes neviem.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()