Hore
Fórum » Pokec
 

Zbierka starych fotakov

Marek Janicko
2011-12-04 18:35:45+01
Caute chlopaci,
cez vikend som rozsiril foto vybavu o novo/stare kusky. Take nepriame dedicstvo od jednej pani a da sa povedat, ze velmi neviem posudit co som ziskal. O objektivoch si viem urobit mienku, ale o telach vobec.

Cez leto by som chcel poskusat i obe fotaky, urobit si o nich aku taku mienku a jednej sady sa zbavit. Rad by som privital na zaciatok nejake navrhy, ktoru vybavu si nechat.
Takisto co si myslite o objektivoch,

A este jedna vec, kedze jedna znacka je Canon a momentalne som Nikonista, tak je moznost tieto stare objektivy v buducnosti pouzit na digital? Nepoznam momentalne bajonet u Canonu, takze neviem to posudit.

Google samozrejme viem pouzivat, no rad si spravim nazor z viacerych zdrojov.

Canon
Telo FTb - QL
Objektivy 55mm f/1.2 (toto je urcite najvacsia supa z celej vybavy)
50mm f/1.4
80-200mm f/4.5

Mamiya
Telo NC1000s
Objektivy 50mm f/1.4
25mm f/2.8
135mm f/2.8
80-200mm f/3.8

Ine znacky
Objektivy Carl Zeiss 50mm f/2.8

Dik dopredu za posudenie a za vsetky prispevky.
 
Marek Janicko
2011-12-04 18:37:37+01
Este by som dodal.

U canonu mam jediny objektiv od ineho vyrobcu, ako je samotne telo a to 80-200 Makinon
 
Marek Janicko
2011-12-05 10:08:34+01
Vcera som pocistil zbierku, kedze bolo to nutne a na stole vznikol kopecek prachu a piesku.
No rad by som sa opytal starsich fotografov, ktori mozno fotili s danymi fotakmi. Neviete, ako cistit v tychto fotakoch matnice? Je v nich riadny bordel za tie roky a cesty co absolvovali. Hadam i ujo google pomoze, no zatial sa mi nedari najst o tom informacie.

Dufam, ze uz cez vikend zalozim film do Canonu a ide sa fotit. To telo v spojeni s 55mm 1.2 vyzera brutalne. Ze vraj king of bokeh tak som zvedavy.
 
bobo222
2011-12-05 10:17:34+01
V solídnych kinofilmových zrkadlovkách boli matice výmenné, takže rozobratie na základe manuálu (stryčko google) spravidla nebol problém. Čistenie už je trošku horšie, viem že chlapci používali rôzne liehové domorobo zmesi (s éterom a podobne).
Bacha na mechanické poškodenie, spravidla je to dosť citlivé.
 
dmedia
2011-12-05 10:44:37+01
Matnica, pokial je vyberatelna-nie kazdy stroj to umoznuje, tak ma na dlhsej strane, vacsinou vpredu hned za bajonetom na ramiku co drzi matnicu taky asi2x5mm vystupok, na ktory ked sa zatlaci tak sa ramcek sklopi smerom dole k zrkadlu a da sa matnica vybrat.

Pri cisteni ziadne dotyky prstami, plus pokial je to matnica s klinom, tak pozor na chlpky z handricky, stetca apod. Takisto nejake silnejsie drhnutie matnice skonci vacsinou poskriabanim prachom ...

Stroje su celkom zaujimave, oba 35mm kinofilmovky, ta mamiya je relativne malo rozsirena, mozno ma celkom zaujimavu zberatelsku hodnotu.

Canon je standardne 35mm telo svojej doby, dobre a spolahlive masinky.

Skla su dobre viacmenej vsetky, 50/1,2 sa davala do kitov k tomu telo dost casto, samozrejem podla penazenky fotografa. J eto isto velmi zaujimave sklo, ale z mechanickych skiel od Canonu bola perfekt 50/1,8, ked sme svojho casu robili pokus Nikon 50/1,8MF co je spicka a Canon 50/1,8MF, pri zvacseni na 70x100cm vysiel o 1-2 chlpy lepsie ten Canon.
Tym nechcem povedat ze ta 50/1,2 nie je dobra samozrejme.

Treba pozriet bazare na nete ako idu tie skla a budes v obraze ako su cenen jednotlive skla.

 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-12-05 10:51:10+01
Ja pridam info k Mamiya. Zrkadlovky tejto znacky su velmi malo rozsirene. Stastie mas, ze mas cely set, pretoze objektivy sa zhanaju tazsie. Ako fotoaparat to nie je ani horsie, ani lepsie, ako cokolvek v tej triede. Na film to bude fotit urcite dobre.
 
Marek Janicko
2011-12-05 12:10:41+01
Dik chlopaci,
co to som uz nasurfoval cez google a mal som podozrenie, ze ta Mamiya bude nieco specificke a ze objektivy sa relativne tahsie zhanaju. Pri jednom fotaku bolo razitko kupi Kuvajt, takze pravdepodobne to bude ta Mamiya z toho dovodu, je specificka v nasom kraji.
 
Marek Janicko
2011-12-05 12:14:36+01
príspevok od: dmedia
Matnica, pokial je vyberatelna-nie kazdy stroj to umoznuje, tak ma na dlhsej strane, vacsinou vpredu hned za bajonetom na ramiku co drzi matnicu taky asi2x5mm vystupok, na ktory ked sa zatlaci tak sa ramcek sklopi smerom dole k zrkadlu a da sa matnica vybrat.

Pri cisteni ziadne dotyky prstami, plus pokial je to matnica s klinom, tak pozor na chlpky z handricky, stetca apod. Takisto nejake silnejsie drhnutie matnice skonci vacsinou poskriabanim prachom ...

Stroje su celkom zaujimave, oba 35mm kinofilmovky, ta mamiya je relativne malo rozsirena, mozno ma celkom zaujimavu zberatelsku hodnotu.

Canon je standardne 35mm telo svojej doby, dobre a spolahlive masinky.

Skla su dobre viacmenej vsetky, 50/1,2 sa davala do kitov k tomu telo dost casto, samozrejem podla penazenky fotografa. J eto isto velmi zaujimave sklo, ale z mechanickych skiel od Canonu bola perfekt 50/1,8, ked sme svojho casu robili pokus Nikon 50/1,8MF co je spicka a Canon 50/1,8MF, pri zvacseni na 70x100cm vysiel o 1-2 chlpy lepsie ten Canon.
Tym nechcem povedat ze ta 50/1,2 nie je dobra samozrejme.

Treba pozriet bazare na nete ako idu tie skla a budes v obraze ako su cenen jednotlive skla.

dmedia: kedze mam fotak pri sebe v praci, tak hladam tu spominanu packu na cistenie matnice a nevidim ju. No ako tak, cumim do tej diery, napada ma, ze bordel ani nemusi byt pod matnicou. Vela nalepeneho bordelu je na zrkadle a na matnici zospodu a mozno iba to sa prenasa do hladacika a vo vnutri matnica je cista.

Vies mi odporucit, ako cistit tento priestor? Napr. mozem kludne pouzit roztok na cistenie optiky na zrkadlo a na matnicu zospodu? Pripadne matnica je nachylna na dotyk z oboch stran, alebo ta strana, ktora je k zrkadlu je prisposobena na cistenie? dik za odpoved.

Inac o tej 50tke 1.8 som cital, ze to bolo tiez riadne delo.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-12-05 12:22:17+01
príspevok od: Marek Janicko
dmedia: kedze mam fotak pri sebe v praci, tak hladam tu spominanu packu na cistenie matnice a nevidim ju. No ako tak, cumim do tej diery, napada ma, ze bordel ani nemusi byt pod matnicou. Vela nalepeneho bordelu je na zrkadle a na matnici zospodu a mozno iba to sa prenasa do hladacika a vo vnutri matnica je cista.

Vies mi odporucit, ako cistit tento priestor? Napr. mozem kludne pouzit roztok na cistenie optiky na zrkadlo a na matnicu zospodu? Pripadne matnica je nachylna na dotyk z oboch stran, alebo ta strana, ktora je k zrkadlu je prisposobena na cistenie? dik za odpoved.

Inac o tej 50tke 1.8 som cital, ze to bolo tiez riadne delo.
Predpokladam, ze tie aparaty dlho staly a za cely ich zivot ich nikto poriadne neprecistil. Zasluzili by si generalne precistenie v servise aj s kontrolou expozimetra a zavierky. Na objektivoch treba preskusat funkcnost clony.
 
Marek Janicko
2011-12-05 12:28:06+01
príspevok od: Karol Srnec
Predpokladam, ze tie aparaty dlho staly a za cely ich zivot ich nikto poriadne neprecistil. Zasluzili by si generalne precistenie v servise aj s kontrolou expozimetra a zavierky. Na objektivoch treba preskusat funkcnost clony.
Zatial nastastie vsetko funguje. Su spinave z dovodu, ze nimi bolo precestovane vsade mozne. Okrem Azie. Inac sa divim, pretoze byvaly majitel ich mal relativne dobre ulozene. No podpisalo sa pod to, ze bol toho nazoru, ze jemu sa pacilo, ked fotak mal osumely obal (jeho manzelky slova). To sa podpisalo na to. Vela bordelu co na tom bolo, bol zo stareho roztruseneho obalu.

Vies mi odporucit este fungujuci servis na tento typ fotakov?

 
blasi
2011-12-05 12:34:22+01
dobry servis: http://www.matunak.sk/
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()