Hore
Fórum » Ephoto - návrhy a pripomienky
 

Galéria - informovanie o postprocese

Jan1
2013-12-22 10:01:34+01
Nie je v mojich silách prejsť celé fórum a takto narýchlo som takúto tému nenašiel, tak sa ospravedlňujem, ak so už riešilo:

Podľa mňa by bolo dobré, keby sa pri zverejňovaní fotografií muselo uviesť, či bola fotka nejako spracovaná v počítači. Ja si tu pozerám fotografie, porovnávam, chcem sa z nich učiť a snažím sa z nich vytiahnuť to dobré, ale v podstate neviem, na čo sa pozerám - na ozajstnú fotografiu alebo na výsledok práce v počítači?
Mne sa napríklad moc nechce babrať sa s fotkou v počítači a teda by som rád vedel, aké fotky vedia ľudia urobiť bez úprav v počítači a rád by som sa inšpiroval a poučil. Lenže teraz to vlastne nie je možné.
A naopak, môže byť zaujímavé aspoň zhruba vedieť, akým spracovaním v počítači autor dosiahol takú peknú fotku, akú zverejnil. Pre nás, začiatočníkov, by to mohlo byť poučné.

Išlo by to spraviť rýchlo, stačilo by dať do formulára vkladania fotografie zopár checkboxov, ktoré by bolo možné zaškrtnúť:
- orez (tu by zrejme bolo zaškrnutie prednastavené)
- úprava expozície
- úprava vyváženia bielej
- doostrenie
- úprava farieb
- retuš
... prípadne nejaké ďalšie

Prípadne by pri každom checkboxe mohlo byť políčko aj pre krátky bližší slovný opis úpravy.

Áno, viem, že veľa ľudí by sa na takéto vypĺňanie vykašlalo, ale o to cennejší by bolí tí autori, ktorí by to vyplnili...
 
landov
2013-12-22 10:11:00+01
1. kazda dig.foto, resp.99,9% je nejako upravovana v PC,
2. pokial sa Ti nechce babrat s fotkou v PC, tak asi nemas vhodne zvoleného konicka, t.j. fotografovanie s digitálom,
3. rozhodne by som nevyplnoval taketo checkboxy, ktore by o podstate a postupe upravy fotky vypovedali velke H...O.
 
Jan1
2013-12-22 10:32:46+01
Nuž, do mojich koníčkov Ťa nič nie je

OK, ak by aj bola každá fotka upravovaná v počítači, tak práve to je to, čo navrhujem - aby autor aspoň indikatívne uviedol, aké úpravy urobil. Ja nie som proti úpravám v počítači a pomaličky sa ich učím, iba by som rád vedel, aké úpravy na vystavenej fotke boli urobené.

Mimochodom, je veľa fotografov, ktorí podobne ako ja málo "babrú" v počítači (okrem orezu) a napriek tomu mi tá či oná fotografia od nich páči. To, že viac či menej upravuješ fotografie v počítači, neznamená, že si lepší alebo horší alebo nejako iný fotograf ako ostatní. Znamená to iba toľko, že viac alebo menej upravuješ fotky v počítači. Nič viac, nič menej. A ver mi, to že ty upravuješ 99,9 svopjich fotiek v počítači neznamená, že takl robia aj ostatní.

To, že Ty by si takéto veci nevypĺňal, nevadí. Skrátka by si ich nevypĺňal. Verím, že by sa našlo dostatok ľudí, ktorí sú navrhovaným spôsobom poradiť iným, aby to zôvodnilo zavedenia takéhoto vylepšenia.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-12-22 10:46:57+01
A ako si predstavujes to donutenie ludi, aby to vypisali?
Ako cenni su autori, ktori by to vyplnili, ale ich fotky by neboli nic moc?

Chces nieco, co nie je mozne. Takuto funkciu naprogramujeme lahko, ludi ale nepreprogramujeme,. Ja sa prvy, ktoremu by sa to nechcelo vyplnovat. Ja ukazujem fotky, nie postupy, ktore k nim vedu. O upravach sa obcas podelim v nejakom tutorialy a tak to robia aj ini fotografi, ak sa chcu podelit o svoje know how.
 
Jan1
2013-12-22 11:02:45+01
OK, v tom prvom príspevku som to zle formuloval - "nemuselo" by sa to vyplniť, ale bola by tam taká možnosť. Takže by nebolo treba ľudí "nútiť" -)

Pri autoroch, ktorých fotky sa mi nepáčia, ma nebudú zaujímať ani informácie o ich digi úpravách, či už to vyplnili alebo nie. Cieľom môjho návrhu nebolo spraviť sumár, že čo kto a ako upravuje, ale dozvedieť sa, aké úpravy boli pre tej či onej peknej fotke použité.

Táto stránka má (predpokladám) tisícky užívateľov a iba percento z nich si o sebe myslí, že sú skvelí fotografi, ktorí sa už nemajú čo nové dozvedieť. Všetci ostatní by podľa mňa takúto vec ocenili a neverím, že by si nepozerali, ako ten či onen autor dospel k tej či onej fotografii. Ľudia sem chodia nie iba preto, aby vystavovali, ale aj preto, aby sa niečo dozvedeli. Pravdupovediac, partia, ktorá mi o tejto stránke povedala, mi ju odporučila s tým, že tu sa človek čo-to dozvie, priučí, inšpiruje a nie že tu môže človek vystavovať. Chápeš?

Tak či tak, ak tú funkciu naprogramujete ľahko, nestálo by to za pokus? Veď najhorie, čo sa môže stať, že to nikdo nevyplní a t po troch mesiacoch to zase odprogramujete.

Podľa mňa by to zvýšilo hodnotu stránky medzi jej užívateľmi.


 
rasto.tn
2013-12-22 13:29:29+01
príspevok od: Jan1
Nie je v mojich silách prejsť celé fórum a takto narýchlo som takúto tému nenašiel, tak sa ospravedlňujem, ak so už riešilo:

Podľa mňa by bolo dobré, keby sa pri zverejňovaní fotografií muselo uviesť, či bola fotka nejako spracovaná v počítači. Ja si tu pozerám fotografie, porovnávam, chcem sa z nich učiť a snažím sa z nich vytiahnuť to dobré, ale v podstate neviem, na čo sa pozerám - na ozajstnú fotografiu alebo na výsledok práce v počítači?
Mne sa napríklad moc nechce babrať sa s fotkou v počítači a teda by som rád vedel, aké fotky vedia ľudia urobiť bez úprav v počítači a rád by som sa inšpiroval a poučil. Lenže teraz to vlastne nie je možné.
A naopak, môže byť zaujímavé aspoň zhruba vedieť, akým spracovaním v počítači autor dosiahol takú peknú fotku, akú zverejnil. Pre nás, začiatočníkov, by to mohlo byť poučné.

Išlo by to spraviť rýchlo, stačilo by dať do formulára vkladania fotografie zopár checkboxov, ktoré by bolo možné zaškrtnúť:
- orez (tu by zrejme bolo zaškrnutie prednastavené)
- úprava expozície
- úprava vyváženia bielej
- doostrenie
- úprava farieb
- retuš
... prípadne nejaké ďalšie

Prípadne by pri každom checkboxe mohlo byť políčko aj pre krátky bližší slovný opis úpravy.

Áno, viem, že veľa ľudí by sa na takéto vypĺňanie vykašlalo, ale o to cennejší by bolí tí autori, ktorí by to vyplnili...
Aby si vedel, ako začiatočník má upravovať fotky v PC (postproces), musíš si v prvom rade čítať o tom literatúru (napríklad od Scotta Kelbyho, oficiálny výukový kurz Adobe Photoshop...), tam sa dozvieš gro toho, čo využívajú aj ostatní fotografi. Ak budeš mať túto znalosť (povedzme po pár mesiacoch študovania), kľudne sa spýtaj pod hociktorou fotkou hociakého autora, aký konkrétny postup použil, aby si sa vedel fundovane opýtať a on ti relevantne odpovedať. Určite ti 99% užívateľov rado odpovie, aké konkrétne postupy pri úprave použili.
 
Jan1
2013-12-22 14:55:13+01
Rasťo, díky, to je v pohode - lúskam jednu knihu za druhou a niekedy mám dojem, že viac čítam o fotografovaní, ako fotografujem...
 
Paladin25
2013-12-22 16:48:03+01
príspevok od: Jan1
Rasťo, díky, to je v pohode - lúskam jednu knihu za druhou a niekedy mám dojem, že viac čítam o fotografovaní, ako fotografujem...
Ku každej foto sa dá pridať popis takže kto chce svoj postup napíše...
 
seifi
2013-12-22 21:21:36+01
všetky tebou vymenované činnosti, okrem retuše, sú pre drvivú väčšinu fotografov to základné, ktoré urobí v Lr; to sú minimálne úpravy; do toho sem tam odstránenie rušivého konárika, či pohodeného odpadu na zemi, žiadne prenášanie oblohy, vrstvy apod., - zákl. veci, pre mňa; iných výčet základných činností bude skôr širší ako užší
ja by som ti navrhoval sa skôr s úpravami oboznámiť, a potom, ak ich nepotrebuješ, tak sa na ne vykašlať; tiež závisí, čo fotíš; ak fotíš vecí, kde je obsah v čb rozhodujúci a tvorí 95% toho, čím chceš diváka osloviť, a aj oslovíš, tak neupravuj; ak fotíš krajinu, zátišie, portrét,...tak sa úpravám nevyhneš
 
total empty
2013-12-22 21:44:24+01
príspevok od: Jan1
Nie je v mojich silách prejsť celé fórum a takto narýchlo som takúto tému nenašiel, tak sa ospravedlňujem, ak so už riešilo:

Podľa mňa by bolo dobré, keby sa pri zverejňovaní fotografií muselo uviesť, či bola fotka nejako spracovaná v počítači. Ja si tu pozerám fotografie, porovnávam, chcem sa z nich učiť a snažím sa z nich vytiahnuť to dobré, ale v podstate neviem, na čo sa pozerám - na ozajstnú fotografiu alebo na výsledok práce v počítači?
Mne sa napríklad moc nechce babrať sa s fotkou v počítači a teda by som rád vedel, aké fotky vedia ľudia urobiť bez úprav v počítači a rád by som sa inšpiroval a poučil. Lenže teraz to vlastne nie je možné.
A naopak, môže byť zaujímavé aspoň zhruba vedieť, akým spracovaním v počítači autor dosiahol takú peknú fotku, akú zverejnil. Pre nás, začiatočníkov, by to mohlo byť poučné.

Išlo by to spraviť rýchlo, stačilo by dať do formulára vkladania fotografie zopár checkboxov, ktoré by bolo možné zaškrtnúť:
- orez (tu by zrejme bolo zaškrnutie prednastavené)
- úprava expozície
- úprava vyváženia bielej
- doostrenie
- úprava farieb
- retuš
... prípadne nejaké ďalšie

Prípadne by pri každom checkboxe mohlo byť políčko aj pre krátky bližší slovný opis úpravy.

Áno, viem, že veľa ľudí by sa na takéto vypĺňanie vykašlalo, ale o to cennejší by bolí tí autori, ktorí by to vyplnili...
Ja ti na to ani neviem čo povedať.
A ak by som napísal, čo chcem, bolo by to na 4 strany A4.
Ty si ešte na úplnom začiatku a za dva dni chceš vedieť to, čo sa iný učili dva roky.
Teoreticky by to bolo možné, ale zase by si si musel naštudovať teoriu relativity http://sk.wikipedia.org/wiki/Dilat%C3%A1cia_%C4%8Dasu .
To je asi tak, ako by som svojeje babke vysvetľoval, že v kontraste je aj úroveň gamma,nastavenie čisto čiernej..........Ťažko s tebou, človek by ti aj pomohol, lenže musíš aj sám niečo robiť a študovať.
 
Jan1
2013-12-22 23:01:42+01
Jesus Maria, prečo my Slováci musíme všetkých vždy a stále poučovať? Adminovi som navrhol nejakú novú vec. Admin mi odpovedal, že sa mu to, čo navrhujem, nepáči, trochu som sa ešte posnažil argumentovať a hotovo, padla klec, neakceptované. Vítané názory či rady, aj keď trichu off-topic, poslali Rasťo, Paladin a Seifi, za ne ďakujem a OK, debata by sa mohla skončiť.

No a popritom som sa úplne zbytočne a bez toho, aby som o to niekoho požiadal, od ďalších poučovateľov dozvedel, že:
- som si vybral nevhodného koníčka;
- že za dva dni by som chcel vedieť, čo sa iný (mimochodom, hrubka) učili dva roky;
- mal by som sa naučiť teóriu relativity;
- musím ešte veľa robiť a študovať.
Ďakujem, o takéto rady nestojím. Oveľa viac by som si cenil, keby ste sa namiesto poučovania pozreli na tých mojich zopár trápnych fotiek, čo som tu zatiaľ zavesil a riadne mi ich skritizovali. Lenže to je asi ťažšie, než len tak pindať na fóre, že...

Inak, všetkým prajem príjemné Sviatky

 
pufko
2013-12-22 23:32:12+01
Ja jááááj , pozri ked niečo fotím tak toho nafotím viac ako jednu fotku, ked to spracujem tak to spracujem všetko naraz, niekedy to naraz trva aj dva dni, ked sa mi pri tom nechce sedieť a pri tom to môže byť len 100 foto. A ty od niekoho chceš aby uviedol čo s danou foto urobil...

Za dalšie to niekto nemusí chcieť prezradiť...

Jedno čo ti viem určite povedať je, že treba kvalitný soft, to znamená drahý, taký čo treba kúpiť, lebo to čo dostaneš k foťáku, respektíve to čo je zdarma stojí za deravý groš.

Sám to mám vyskúšané, mám ACDSee PRO a používal som ACDSee Photo manager a garantujem ti že v tom "Photo manager" nedostanem z fotky to isté ani keby som sa rozkrájal ako z "Pro" verzie. Možeš vedieť teoriu, môžeš poznať postup, ale jednoducho soft nedovolí aby si dosiahol dokonalý výsledok
 
Jan1
2013-12-22 23:51:16+01
Chápem Díky za objasnenie.

Inak, ja som na PS Elements.
 
total empty
2013-12-23 09:10:51+01
príspevok od: Jan1
Jesus Maria, prečo my Slováci musíme všetkých vždy a stále poučovať? Adminovi som navrhol nejakú novú vec. Admin mi odpovedal, že sa mu to, čo navrhujem, nepáči, trochu som sa ešte posnažil argumentovať a hotovo, padla klec, neakceptované. Vítané názory či rady, aj keď trichu off-topic, poslali Rasťo, Paladin a Seifi, za ne ďakujem a OK, debata by sa mohla skončiť.

No a popritom som sa úplne zbytočne a bez toho, aby som o to niekoho požiadal, od ďalších poučovateľov dozvedel, že:
- som si vybral nevhodného koníčka;
- že za dva dni by som chcel vedieť, čo sa iný (mimochodom, hrubka) učili dva roky;
- mal by som sa naučiť teóriu relativity;
- musím ešte veľa robiť a študovať.
Ďakujem, o takéto rady nestojím. Oveľa viac by som si cenil, keby ste sa namiesto poučovania pozreli na tých mojich zopár trápnych fotiek, čo som tu zatiaľ zavesil a riadne mi ich skritizovali. Lenže to je asi ťažšie, než len tak pindať na fóre, že...

Inak, všetkým prajem príjemné Sviatky

teóriu relativity potrebuješ len vtedy, ak sa chceš rýchlo naučiť veľa veci za krátky čas.
Ty si uviedol len že máš záujem o základne úpravy RAW, a to môže byť individuálne pre každú fotku, foťák a použitý objektív. A potom nasleduje iný postproces aj v iných programoch z rôznymi puginmi. Napr.
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/241301/jesenna-impresia-2011/

Je to tak jednoducjé :

Jedná sa o HDR z jednej fotky vloženej tri krát z posunom EV +-1, full hdr fúzia,orton efekt,match color efekt,10.000K v softe DynamicPhotoHDR 5, efekt olejomaľby,tiene a svetlo doladené-zvýraznené vo photoshope.
 
seifi
2013-12-23 09:36:58+01
príspevok od: total empty
teóriu relativity potrebuješ len vtedy, ak sa chceš rýchlo naučiť veľa veci za krátky čas.
Ty si uviedol len že máš záujem o základne úpravy RAW, a to môže byť individuálne pre každú fotku, foťák a použitý objektív. A potom nasleduje iný postproces aj v iných programoch z rôznymi puginmi. Napr.
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/241301/jesenna-impresia-2011/

Je to tak jednoducjé :

Jedná sa o HDR z jednej fotky vloženej tri krát z posunom EV +-1, full hdr fúzia,orton efekt,match color efekt,10.000K v softe DynamicPhotoHDR 5, efekt olejomaľby,tiene a svetlo doladené-zvýraznené vo photoshope.
to by som nezvládol, už hdr je pre mňa neznámy pojem , kto koľko potrebuje, toľko si toho nabalí, aby bol s výsledkom spokojný; po toľkých úkonoch ja ti tam ale fotografiu prestávam vidieť
 
Havirka
2013-12-23 09:52:36+01
príspevok od: Jan1
Nie je v mojich silách prejsť celé fórum a takto narýchlo som takúto tému nenašiel, tak sa ospravedlňujem, ak so už riešilo:

Podľa mňa by bolo dobré, keby sa pri zverejňovaní fotografií muselo uviesť, či bola fotka nejako spracovaná v počítači. Ja si tu pozerám fotografie, porovnávam, chcem sa z nich učiť a snažím sa z nich vytiahnuť to dobré, ale v podstate neviem, na čo sa pozerám - na ozajstnú fotografiu alebo na výsledok práce v počítači?
Mne sa napríklad moc nechce babrať sa s fotkou v počítači a teda by som rád vedel, aké fotky vedia ľudia urobiť bez úprav v počítači a rád by som sa inšpiroval a poučil. Lenže teraz to vlastne nie je možné.
A naopak, môže byť zaujímavé aspoň zhruba vedieť, akým spracovaním v počítači autor dosiahol takú peknú fotku, akú zverejnil. Pre nás, začiatočníkov, by to mohlo byť poučné.

Išlo by to spraviť rýchlo, stačilo by dať do formulára vkladania fotografie zopár checkboxov, ktoré by bolo možné zaškrtnúť:
- orez (tu by zrejme bolo zaškrnutie prednastavené)
- úprava expozície
- úprava vyváženia bielej
- doostrenie
- úprava farieb
- retuš
... prípadne nejaké ďalšie

Prípadne by pri každom checkboxe mohlo byť políčko aj pre krátky bližší slovný opis úpravy.

Áno, viem, že veľa ľudí by sa na takéto vypĺňanie vykašlalo, ale o to cennejší by bolí tí autori, ktorí by to vyplnili...
Ahoj,
Mozno ako napad to nie je zle, ale bolo by mozno malo ludi, ktory by sa podelili o svoje know how ako co upravovat.
A ostatne je na skusani a skusani, ja tiez zacinam aj s postprocesom, velmi mi pomohol napriklad clanok tusim od Karola, ktory v 3 dieloch popisal, postup postprocesu aj s prilozenymi obrazkami.
ak chces porovnavat, mozes skusat napriklad takym sposobom, vsetko je o skusani a samozrejme aj o tom, kolko kucharov tolko chuti ma jedlo, to znamena, inac by si upravil fotku ty a inac niekto iny

teraz idu sviatky, bude viac casu Mozes sa viac hrat napr. s Lightroomom, o ktorom su tu aj pekne a poucne videa ako s nim pracovat
Ja sa s nim aspon hrat cez sviatky budem, mam kopec este nerozdelenych fotiek
tak pekne sviatky a dobre svetlo prajem
 
sankiakis
ocenenie redakciou 2013-12-23 09:53:30+01
toto je riadne LOL
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-12-23 10:07:44+01
príspevok od: Jan1
Jesus Maria, prečo my Slováci musíme všetkých vždy a stále poučovať? Adminovi som navrhol nejakú novú vec. Admin mi odpovedal, že sa mu to, čo navrhujem, nepáči, trochu som sa ešte posnažil argumentovať a hotovo, padla klec, neakceptované. Vítané názory či rady, aj keď trichu off-topic, poslali Rasťo, Paladin a Seifi, za ne ďakujem a OK, debata by sa mohla skončiť.

No a popritom som sa úplne zbytočne a bez toho, aby som o to niekoho požiadal, od ďalších poučovateľov dozvedel, že:
- som si vybral nevhodného koníčka;
- že za dva dni by som chcel vedieť, čo sa iný (mimochodom, hrubka) učili dva roky;
- mal by som sa naučiť teóriu relativity;
- musím ešte veľa robiť a študovať.
Ďakujem, o takéto rady nestojím. Oveľa viac by som si cenil, keby ste sa namiesto poučovania pozreli na tých mojich zopár trápnych fotiek, čo som tu zatiaľ zavesil a riadne mi ich skritizovali. Lenže to je asi ťažšie, než len tak pindať na fóre, že...

Inak, všetkým prajem príjemné Sviatky

Na fotky som sa pozrel, potrebuješ sa vyfotiť a nájsť. Foť, foť, foť.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-12-23 10:11:53+01
príspevok od: Havirka
Ahoj,
Mozno ako napad to nie je zle, ale bolo by mozno malo ludi, ktory by sa podelili o svoje know how ako co upravovat.
A ostatne je na skusani a skusani, ja tiez zacinam aj s postprocesom, velmi mi pomohol napriklad clanok tusim od Karola, ktory v 3 dieloch popisal, postup postprocesu aj s prilozenymi obrazkami.
ak chces porovnavat, mozes skusat napriklad takym sposobom, vsetko je o skusani a samozrejme aj o tom, kolko kucharov tolko chuti ma jedlo, to znamena, inac by si upravil fotku ty a inac niekto iny

teraz idu sviatky, bude viac casu Mozes sa viac hrat napr. s Lightroomom, o ktorom su tu aj pekne a poucne videa ako s nim pracovat
Ja sa s nim aspon hrat cez sviatky budem, mam kopec este nerozdelenych fotiek
tak pekne sviatky a dobre svetlo prajem
Na internete je tolko tutorialov, ze ich do konca zivota nestihnes pozriet. Urcite su uzitocnejsie nez kratky popis pod fotkou.
 
total empty
2013-12-23 13:12:30+01
príspevok od: seifi
to by som nezvládol, už hdr je pre mňa neznámy pojem , kto koľko potrebuje, toľko si toho nabalí, aby bol s výsledkom spokojný; po toľkých úkonoch ja ti tam ale fotografiu prestávam vidieť
Fotka je vťdy základ, tam išlo o to, aby to vyzeralo ako maľba na plátne.Buď to spravíš tak, alebo zoberieš štetec a farby a maľuješ na plátno.
Vždy je lepšie pozrieť videotutorial ako popis práce na jednustranu.Ono aj ten orton efekt má kopu čudlíkov a možnosti na ovládanie, a to sa týka každého popisaného úkonu.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()