Hore
Fórum » Ephoto - návrhy a pripomienky
 

ephoto - kam smeruješ?

poqy
2021-01-22 20:03:44+01
Ahojte.
Postrehol som, že pán Srnec ukončil pracovný pomer v ephoto. Moja otázka na administrátora (ale aj na kohokoľvek kto odpovie) ephota, čo sa chystá, čo bude nové. Má význam si obnoviť platený účet?
0
0
 
francesco
2021-01-22 20:44:49+01
To este niekto za to co (ne)ponuka ephoto aj plati?
0
7
 
vlados
2021-01-23 01:31:38+01
ahaaá, tak preto uz nie je fotostlpcek sefredaktora.
0
2
editovaný
 
Ajax2
2021-01-23 01:56:51+01
Čo mi najviac chýba, je práve pondelňajší fotostlpček šefredaktora.
0
12
 
landov
2021-01-23 09:11:14+01
príspevok od: poqy
Ahojte.
Postrehol som, že pán Srnec ukončil pracovný pomer v ephoto. Moja otázka na administrátora (ale aj na kohokoľvek kto odpovie) ephota, čo sa chystá, čo bude nové. Má význam si obnoviť platený účet?
Nemá...ale urob si obraz sam. To, ze to tu ide od 10. k 5. ma korene roky dozadu, ked spoplatnili forum. Ale to je uz ina pesnicka. Bohuzial !
0
4
 
poqy
2021-01-23 10:10:40+01
príspevok od: landov
Nemá...ale urob si obraz sam. To, ze to tu ide od 10. k 5. ma korene roky dozadu, ked spoplatnili forum. Ale to je uz ina pesnicka. Bohuzial !
Mne osobne najviac chýbajú kritické okienka. Super by boli články ktoré sa venujú konkrétnejším problémom. Napríklad ako fotiť makro, o tom je článkov kopa, ale rozobrať konkrétne len blesk v makre, o tom by sa dal napísať aj seriál.
Mám ale pocit, že to je skôr príznak doby. Komunikácia sa fragmentuje. Pred 20 rokmi ľudia ulietavali na četovaní, odovzdávaní informácií. Dnes konzumujú jednotlivé obrázky, krátke statusy, tagy, klipy. Ten objem akoby zabíjal obsah, kvalitu. Viem, že je to obohratá pesnička, ale na tomto webe tomu napríklad prispelo lajkovanie.
Čo tak reštart? Back to basics. Na ephote je veľká mlčiaca komunita, len ju treba rozhýbať k aktivite. Ako na to?
0
11
 
fatality
2021-01-23 10:47:38+01
skoda..prave vo chvili,ked som mal dojem,ze to tu trochu(aj vdaka pravidelnym pondelnajsim stlpcekom) zacalo zit..samozrejme nie ako kedysi,ale vyzeralo to tak,ze sa ephoto odrazilo od dna a zacalo si ziskavat novych pravidelnych navstevnikov..
0
3
 
poqy
2021-01-23 11:10:17+01
príspevok od: fatality
skoda..prave vo chvili,ked som mal dojem,ze to tu trochu(aj vdaka pravidelnym pondelnajsim stlpcekom) zacalo zit..samozrejme nie ako kedysi,ale vyzeralo to tak,ze sa ephoto odrazilo od dna a zacalo si ziskavat novych pravidelnych navstevnikov..
Stĺpčeky vychádzali tuším 2 roky. Plus ďalšie články. To je na jedného človeka veľa. Možno je na čase aby sa zapojila komunita, možno aj skrz nejakú motiváciu.
0
2
 
z80
2021-01-23 11:16:49+01
Vyzerá to tak, že Karol sa bude živiť ako fotograf:
"Prišiel čas, fotografovať na 100%. Batérie sú nabité, karty naformátované, šošovky čisté."
http://karolsrnec.sk/home-photographer/
0
2
 
Hakuna Matata
2021-01-23 11:57:41+01
príspevok od: poqy
Ahojte.
Postrehol som, že pán Srnec ukončil pracovný pomer v ephoto. Moja otázka na administrátora (ale aj na kohokoľvek kto odpovie) ephota, čo sa chystá, čo bude nové. Má význam si obnoviť platený účet?
Administrátor Ti na takúto otázku neodpovie. Ale môžem skúsiť odpovedať ja
.
Podľa dostupných info, je Karol Srnec stále šéfredaktorom ephoto.sk
zdroj: www.ephoto.sk/ephoto/kontakt/

To, že prestal písať svoje stĺpčeky, je pochopiteľné. Robil to so železnou pravidelnosťou tuším tri roky. Viem, aké je náročné udržiavať pravidelnosť, robiť rešerše a ešte k tomu napísať obsahovo dobrý článok. Za stĺpčeky treba poďakovať. Navštevovať ephoto iba kvôli stĺpčekom by bolo veľmi plytké.

Ephoto je podľa dostupných info v dlhodobých finančných "nesnázích"
zdroj 1: http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=278115&SID=2&P=1 a následne zdroj 2: https://www.finstat.sk/47403187
Kontinuálna účtovná strata, to znamená, že musí byť krížovo dotované, aby vôbec fungovalo. Dôvodov môže byť viacero, znižovanie počtu platených profilov je jeden z nich (k tomu sa dostanem o chvíľku). Bolo by zaujímavé porovnať tento web s inými fotografickými. Čo ponúka, čo obsahuje, kto sú jeho návštevníci a pod. Napríklad "konkurenčná" fotoma.sk je na tom oveľa horšie (z hľadiska obsahu), avšak navštevuje ju iná cieľová skupina (podľa môjho názoru vyspelejšia)
.
Zaplatiť si platený profil má podľa môjho názoru význam, bez ohľadu na smerovanie ephota. V platených sekciách je veľa veľmi dobre písaných článkov, najmä fotoškola. Sú napísané trefne a pochopiteľne. Bez ohľadu na tony tutoriálov na youtube, prečítať si dobré rady v slovenčine je vždy lepšie, navyše poznáš autora článku a nemusíš sa obávať, či to nie je nejaký uleletený umelec z Brooklynu. Ročný poplatok je SMIEŠNE MALÝ oproti tomu, čo zaň čitateľ dostane.
.
To, že mnoho ľudí prestalo platiť poplatky, je podľa môjho názoru dané spôsobom komunikácie ephota. Ja sám som Karola viackrát upozornil na formálne a gramatické chyby v článkoch, odpoveďou bolo vysmiatie sa mi a vymazanie mojich kritických komentárov. Tu niekde by som začal hľadať dôvody zlých účtovných výsledkov firmy ephoto.
.
O tom, že aj mne chýbajú kritické okienka som písal viac krát, naposledy tento týždeň v komentári na fotku Marcela Rebra, kde som mu naznačil, že by bolo dobré, aby sa ľudia, ktorí vedia fotiť (ja si myslím, že on fotiť vie) na toto podujali. Môj komentár ponechal bez reakcie (čo ja čítam, že z nejakých dôvodov kaká na to) . Zdroj: www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/663427/na-krasnom-modrom-dunaji/?s=critics
.
Potom tu máme pokus Ivana Čanigu, ktorý 10.12.2020 sľuboval a sľuboval, no žiadne texty odvtedy nezverejnil... Možno bolo potrebné napísať, že písať bude 2 články do roka, aby nemali čitatelia príliš veľké oči. Zdroj: www.ephoto.sk/ephoto/redakcny-blog/fotografia-laska-na-cely-zivot/
.
Ja si myslím, že keby sa ročný poplatok kľudne aj zdvojnásobil a bol by vyvážený slušnou komunikáciou redakcie a atraktívnym obsahom, tak by to nebol pre užívateľov problém. Takmer všetci tu máme (relatívne) drahú fotovýbavu. Zaplatiť 2-3 eurá mesačne v čase, kedy si kávu musíme spraviť doma, a nezaplatíme ju tak v kaviarni, je naozaj bagateľ. Aspoň pre tých, ktorí to s fotografiou myslia aspoň troška "so srdcom" a vážnejšie.
Včera som bol fotiť jednu knižnicu a vytiahol som do boja Nikkor 8-15 mm f/3,5-4,5 Fisheye. Veľmi okrajový žáner. Možno pre niektorých čitateľov by bolo zaujímavé ukázať, čo ten objektív dokáže, aby neboli odkázaní na Kena Rockwella... Ale prečo by som mal fotky zverejňovať, alebo nebodaj o tom niečo napísať, keď odmenou na moje niektoré komentáre je ticho adresátov? A to sú otázky, nad ktorými by sa malo vedenie veľmi vážne zamyslieť. Tu nejde ješitne o mňa, je tu plno lepších fotografov (aj praktikov aj teoretikov), ale povedzme si úprimne, celé ephoto je postavené na jednej osobe, čo samo o sebe nie je veľmi dobré. Ako rád by som sa mýlil!
.
Každý z nás je na inom mieste na známom grafe (viď. príloha). Iba konštruktívna kritika nás posúva všetkých vpred. Tá sa ale z ephota rokmi vytráca a tí, ktorí ju uvedú o pár hodín zistia, že bola márna. Viackrát sa mi totiž stalo, že keď som sa niekomu vyjadril kriticky k fotke, tak ju dotyčný stiahol, lebo uznal chyby. Bohužiaľ, nikto iný už nebude mať možnosť sa z tej kritiky poučiť (učiť sa na cudzích chybách je vždy výhodnejšie ako na svojich vlastných). Ja by som zaviedol pravidlo, že pokiaľ užívateľ zaradí fotku na kritiku, a táto fotka bude písomne komentovaná, nemal by mať možnosť ju stiahnuť. Degraduje sa tým úsilie a čas komentátorov a možno aj preto niektorí dobrí fotografi si povedali, že nebudú strácať čas radami pre ostatných. Prípadne by mohla zostať fotka zverejnená a zaradená medzi anonymnými autorov, pokiaľ by autorovi malo vadiť, že je spájaná s jeho menom (nickom). To sú už technické drobnosti, ktoré by nemalo byť problém vyladiť, aby boli v súlade s autorským zákonom a inými predpismi.
Keby mi na ephote nezáležalo, tak príspevok v tomto rozsahu nenapíšem. Uvidíme, či nebol márny.

Dobré svetlo prajem všetkým!
0
14
 
kwido
2021-01-23 12:38:38+01
A este k tomu ani nejde upgradnut ucet na plateny. Mam chvilu cas, tak som si chcel precitat nejake clanky z archivu ale bohuzial dostal som iba toto:
"Funkcia je dočasne nedostupná"
Nie ze by som bol pravidelny predplatitel ale 8-10 krat som za rok zaplatil mesacne predplatne. Ale uz ked nejde citat ani archiv a nie je uz tyzdenny stlpcek od Karola, nezostava uz nic ine iba:
Zbohom ephoto.
0
0
editovaný
 
poqy
2021-01-23 12:44:12+01
Platil som si konto niekoľko rokov. Ale len kvôli archívu necítim potrebu. Rád zaplatím za nový obsah(slovenčina, ako si spomínal je pridaná hodnota).

Komunikácia v podstate neexistuje. Opravy a vylepšenia stránky sa neudiali celé roky. Napríklad obyčajný gumený layout pre mobil by sa žiadal ako soľ. Nehovoriac o tých mikroskopických náhľadoch v galérii.

Mlčiaca komunita, to je asi problém viacerých stránok založených na komunikácii. Treba vyskúšať nové formy. Rozhýbať tento vlak kým sa zotrvačnosťou ešte pohybuje. Ak sa zastaví bude milosrdnejšie to zabaliť úplne, myslím ja.

Vďaka za graf, pobavil aj... (The HDR hole - )

0
0
 
Otecadams
2021-01-23 12:52:01+01
príspevok od: z80
Vyzerá to tak, že Karol sa bude živiť ako fotograf:
"Prišiel čas, fotografovať na 100%. Batérie sú nabité, karty naformátované, šošovky čisté."
http://karolsrnec.sk/home-photographer/
Ak je to pravda, želám Karolovi veľa zdaru.
0
3
 
fatality
2021-01-23 13:33:54+01
príspevok od: Hakuna Matata
Administrátor Ti na takúto otázku neodpovie. Ale môžem skúsiť odpovedať ja
.
Podľa dostupných info, je Karol Srnec stále šéfredaktorom ephoto.sk
zdroj: www.ephoto.sk/ephoto/kontakt/

To, že prestal písať svoje stĺpčeky, je pochopiteľné. Robil to so železnou pravidelnosťou tuším tri roky. Viem, aké je náročné udržiavať pravidelnosť, robiť rešerše a ešte k tomu napísať obsahovo dobrý článok. Za stĺpčeky treba poďakovať. Navštevovať ephoto iba kvôli stĺpčekom by bolo veľmi plytké.

Ephoto je podľa dostupných info v dlhodobých finančných "nesnázích"
zdroj 1: http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=278115&SID=2&P=1 a následne zdroj 2: https://www.finstat.sk/47403187
Kontinuálna účtovná strata, to znamená, že musí byť krížovo dotované, aby vôbec fungovalo. Dôvodov môže byť viacero, znižovanie počtu platených profilov je jeden z nich (k tomu sa dostanem o chvíľku). Bolo by zaujímavé porovnať tento web s inými fotografickými. Čo ponúka, čo obsahuje, kto sú jeho návštevníci a pod. Napríklad "konkurenčná" fotoma.sk je na tom oveľa horšie (z hľadiska obsahu), avšak navštevuje ju iná cieľová skupina (podľa môjho názoru vyspelejšia)
.
Zaplatiť si platený profil má podľa môjho názoru význam, bez ohľadu na smerovanie ephota. V platených sekciách je veľa veľmi dobre písaných článkov, najmä fotoškola. Sú napísané trefne a pochopiteľne. Bez ohľadu na tony tutoriálov na youtube, prečítať si dobré rady v slovenčine je vždy lepšie, navyše poznáš autora článku a nemusíš sa obávať, či to nie je nejaký uleletený umelec z Brooklynu. Ročný poplatok je SMIEŠNE MALÝ oproti tomu, čo zaň čitateľ dostane.
.
To, že mnoho ľudí prestalo platiť poplatky, je podľa môjho názoru dané spôsobom komunikácie ephota. Ja sám som Karola viackrát upozornil na formálne a gramatické chyby v článkoch, odpoveďou bolo vysmiatie sa mi a vymazanie mojich kritických komentárov. Tu niekde by som začal hľadať dôvody zlých účtovných výsledkov firmy ephoto.
.
O tom, že aj mne chýbajú kritické okienka som písal viac krát, naposledy tento týždeň v komentári na fotku Marcela Rebra, kde som mu naznačil, že by bolo dobré, aby sa ľudia, ktorí vedia fotiť (ja si myslím, že on fotiť vie) na toto podujali. Môj komentár ponechal bez reakcie (čo ja čítam, že z nejakých dôvodov kaká na to) . Zdroj: www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/663427/na-krasnom-modrom-dunaji/?s=critics
.
Potom tu máme pokus Ivana Čanigu, ktorý 10.12.2020 sľuboval a sľuboval, no žiadne texty odvtedy nezverejnil... Možno bolo potrebné napísať, že písať bude 2 články do roka, aby nemali čitatelia príliš veľké oči. Zdroj: www.ephoto.sk/ephoto/redakcny-blog/fotografia-laska-na-cely-zivot/
.
Ja si myslím, že keby sa ročný poplatok kľudne aj zdvojnásobil a bol by vyvážený slušnou komunikáciou redakcie a atraktívnym obsahom, tak by to nebol pre užívateľov problém. Takmer všetci tu máme (relatívne) drahú fotovýbavu. Zaplatiť 2-3 eurá mesačne v čase, kedy si kávu musíme spraviť doma, a nezaplatíme ju tak v kaviarni, je naozaj bagateľ. Aspoň pre tých, ktorí to s fotografiou myslia aspoň troška "so srdcom" a vážnejšie.
Včera som bol fotiť jednu knižnicu a vytiahol som do boja Nikkor 8-15 mm f/3,5-4,5 Fisheye. Veľmi okrajový žáner. Možno pre niektorých čitateľov by bolo zaujímavé ukázať, čo ten objektív dokáže, aby neboli odkázaní na Kena Rockwella... Ale prečo by som mal fotky zverejňovať, alebo nebodaj o tom niečo napísať, keď odmenou na moje niektoré komentáre je ticho adresátov? A to sú otázky, nad ktorými by sa malo vedenie veľmi vážne zamyslieť. Tu nejde ješitne o mňa, je tu plno lepších fotografov (aj praktikov aj teoretikov), ale povedzme si úprimne, celé ephoto je postavené na jednej osobe, čo samo o sebe nie je veľmi dobré. Ako rád by som sa mýlil!
.
Každý z nás je na inom mieste na známom grafe (viď. príloha). Iba konštruktívna kritika nás posúva všetkých vpred. Tá sa ale z ephota rokmi vytráca a tí, ktorí ju uvedú o pár hodín zistia, že bola márna. Viackrát sa mi totiž stalo, že keď som sa niekomu vyjadril kriticky k fotke, tak ju dotyčný stiahol, lebo uznal chyby. Bohužiaľ, nikto iný už nebude mať možnosť sa z tej kritiky poučiť (učiť sa na cudzích chybách je vždy výhodnejšie ako na svojich vlastných). Ja by som zaviedol pravidlo, že pokiaľ užívateľ zaradí fotku na kritiku, a táto fotka bude písomne komentovaná, nemal by mať možnosť ju stiahnuť. Degraduje sa tým úsilie a čas komentátorov a možno aj preto niektorí dobrí fotografi si povedali, že nebudú strácať čas radami pre ostatných. Prípadne by mohla zostať fotka zverejnená a zaradená medzi anonymnými autorov, pokiaľ by autorovi malo vadiť, že je spájaná s jeho menom (nickom). To sú už technické drobnosti, ktoré by nemalo byť problém vyladiť, aby boli v súlade s autorským zákonom a inými predpismi.
Keby mi na ephote nezáležalo, tak príspevok v tomto rozsahu nenapíšem. Uvidíme, či nebol márny.

Dobré svetlo prajem všetkým!
s komunikaciou mas bohuzial pravdu,dost zly styl(nie vzdy,ale casto krat povysenecky,bohorovny,arogantny)..ked clovek cita zahranicne servery,ceske
servery,tak to je uplne ina liga..komunikacia slusne a s respektom..
0
0
 
jozef84
2021-01-23 13:38:47+01
Karol urobil kus veľmi dobrej a fundovanej práce. Dá sa na tom stavať. Len na jedného je to fakt veľa. Pondelňajšie články mi budú chýbať. No a Karolovi želám nech zužitkuje svoje vedomosti a skúsenosti čo najlepšie.
0
13
 
seifi
2021-01-23 14:09:26+01
Roky som platil, skôr som to bral, že je to členské, že tu môžem chodiť a debatiť. Vďaka. A nadstavba predsa z niečoho musí žiť. Druhým rokom neplatím, viazla komunikácia, názory na fotografie sú nepotrebné. Cítim, že autora foto poteší skôr lajk. Tí čo sú zbehli a dobrí fotografi rozdávajú lajky, na slová sú skúpi alebo, žiaľ, zaznievajú falošné pochvaly. Dnes musí byť začínajúci fotograf hladkaný, čičíkaný, kritika musí byť podaná tak, aby to vyznelo ako pochvala. Všetko vidieť len pozitívne. Tak im píšte, ale tak, aby nespanikárili, bo hodia fotoaparátom o zem a čo bude ? Tu je výsledok. Dobu posledných 10-15 rokov vystihuje názor trénera či učiteľa napísaný dnes na Sme ... Keď ma nepustili na ihrisko, plakal som. Teraz deti plačú, keď tam musia ísť, ... a to je tak (skoro) so všetkým.
A Karolovi prajem, aby si našiel prácu, ktorá ho bude napĺňať, nie toto trápenie tu. To nie je na jeho povahu. Myslím si, že podobne budú na tom aj iné fotoweby. To nie je tu tak kvôli Karolovi či redakcii. Doba sa zmenila. Vychovávajú média, nie škola a rodičia.
0
13
 
blahoslav J B Art
2021-01-24 00:31:52+01
skoda ... ale je to prilezitost pre niekoho noveho, mladeho ... fotografa, ktory vie aj pisat clanky
0
0
 
poqy
2021-01-24 10:00:51+01
Heh, vidím že všetci aktívny členovia sa už vyjadrili, už tu chýba len acton(naposledy isomaniak?) a jeho alteregá (:
0
0
 
jozef84
2021-01-24 12:02:03+01
príspevok od: poqy
Heh, vidím že všetci aktívny členovia sa už vyjadrili, už tu chýba len acton(naposledy isomaniak?) a jeho alteregá (:
nestras
0
0
 
Stanislav Marko
2021-01-24 12:06:11+01
V pondelok som tiež rád prečítal fotostĺpček, bola to už taká tradícia ku kávičke. Som členom už cca 14 rokov a mrzí ma ako to tu ide z kopca Mne sa napríklad páčilo dávne hodnotenie fotografií systémom bodov za TK, kompozíciu a impakt. Bolo by skvelé keby sa ephoto posunulo dopredu, pretože kto sem chodí vidí, že stránka je neaktívna a zaspala dobu. Budem ephotu držať palce aby sa zasa niekedy vrátila tam kam patrí.
0
7
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()