Hore
Fórum » Právna poradňa
 

zmluva o dielo (svadobna tema)

Robert Simeg
2012-09-23 21:38:55+02
Ahojte, zaujimalo by ma, ci ako svadobni fotografi (alebo aj iny zaner) podpisujete s klientom zmluvu o dielo alebo nie. Doplnkova otazka: ci sa stretavate s poziadavkou, ze mladomanzelia chcu okrem upravenych odovzdanych fotografii aj vsetky ostatne fotky ktore vznikli a ktore neboli upravovane, proste vsetky fotky zo svadby a ako k tomu pristupujete.

Dakujem
 
simonross
2012-09-23 21:50:23+02
Zmluvu podpisujem s klientmi vzdy a fotografie dostanu iba tie, ktore im upravim a vo formate ako sa dohodneme, ziadne ine a vobec nie surove a neuprave.
 
Kaiman81
2012-09-23 21:51:09+02
príspevok od: Robert Simeg
Ahojte, zaujimalo by ma, ci ako svadobni fotografi (alebo aj iny zaner) podpisujete s klientom zmluvu o dielo alebo nie. Doplnkova otazka: ci sa stretavate s poziadavkou, ze mladomanzelia chcu okrem upravenych odovzdanych fotografii aj vsetky ostatne fotky ktore vznikli a ktore neboli upravovane, proste vsetky fotky zo svadby a ako k tomu pristupujete.

Dakujem
Ja osobne žiadnu zmluvu o dielo neriešim, ale v poslednej dobe sa mi akosi často stáva že zákazník chce vidieť všetky foto ktoré sa nafotili, stalo sa mi už aj to že chceli všetko čo sa nafotilo...
Osobne sa snažím zákaznikom vysvetliť že dostanú len to na čom sme sa dohodli, napr: komplet svadba cca 300 foto finálne upravené a to ostatné čo sa nafotilo akoby tým pádom neexistovalo.
niekedy je to komplikované vysvetliť, ale ideálne je ak zákazník ani netuší že koľko sa toto v skutočnosti nafotilo, lebo potom moc špekulujú...
 
LastHit
2012-09-24 07:43:08+02
Priamo podpisovanie zmluvy nie, ale vzdy chcem tieto veci aj v pisomnej forme, napr. komplet spisane v maile. Dohodnut sa ustne je pekne, ale clovek aj zabuda a niekedy zabuda na to, co chce
A tak isto mam dopredu dohodnute, ze ja vyberam fotky ktore sa odozvdavaju. Pri foteni maju moznost si raz za cas pozriet nahlad na fotaku, inac sa odovzdava len to, co bolo dohodnute. Ziadne neupravene.
 
martin9113
2012-09-24 07:50:41+02
je dobre si to aspon napisat na papier co kedy zaco. ak fotis svadbu ber zalohu, dvakrat sa mi stalo ze mi odvolali termin 10 dni pred svadbou a nahradny uz nezozenies . raw neodovzdavam ved naco.
 
valec86
2012-09-24 08:35:41+02
zmluvu o dielo stale s predlozenou zalohou, s presne stanovenymi pravidlami a povinnym osobnym stretnutim. uz nikdy viac bez osobneho stretnutia. Rokmi som si tuto zmluvu upravil a myslim ze je celkom ok. Raw nikdy nikomu neodovzdavam, ako by som im dal 64 GB rawov? fotky ako aj priprava fotoknihy je v mojej rezii, ak sa jedna o znamych, mozu dojst pomoct .
este jedna dobra rada : ak fotis znamych, a nechces mat casom problemy, snaz sa udrzat si profesionalny odstup, ludia to zvyknu vyuzivat, resp nechapu odvedenu pracu, myslia si ze tym ze foti clovek znamych sa fotky upravuju rychlejsie
 
Pentaxfan
2012-09-24 09:18:42+02
Ked som sa pred rokom zenil, mali sme s fotografom spisanu zmluvu, kde bolo napisane, co nam doda. Nakoniec sme dostali este aj trochu viac, co sa tyka poctu zaberov. A kedze som si s nim dopredu trochu pokecal ako radoby fotograf a bavili sme sa o rawoch (na co som ja medzicasom zabudol), tak bol taky dobry, ze mi napalil z fotenia portretov aj vsetky rawy na asi 2-3 DVD. Ale normalne to nerobi, vacsine ludi su zbytocne, asi by ani nevedeli, co s tym.
 
martin9113
2012-09-24 09:26:08+02
príspevok od: Pentaxfan
Ked som sa pred rokom zenil, mali sme s fotografom spisanu zmluvu, kde bolo napisane, co nam doda. Nakoniec sme dostali este aj trochu viac, co sa tyka poctu zaberov. A kedze som si s nim dopredu trochu pokecal ako radoby fotograf a bavili sme sa o rawoch (na co som ja medzicasom zabudol), tak bol taky dobry, ze mi napalil z fotenia portretov aj vsetky rawy na asi 2-3 DVD. Ale normalne to nerobi, vacsine ludi su zbytocne, asi by ani nevedeli, co s tym.
nieje problem pripalit aj zopar raw . ale bezny uzivatel ani nevie co to je. uz sa mi aj stalo ze som zakaznikovy ukazoval na hostine raw v notebooku ale oni boli taky nedockavy ze si ich skopirovali na kluc ked som bol odbehnuty v aute pre nejake veci. o dva dni mi volali ze co su to za fotky ved im to nejde ze take fotky oni nechcu. dalo mi dost zabrat aby som iom vysvetlic co je raw a aj to ze nemaju pravo stahovat si fotky.
 
Robert Simeg
2012-09-24 09:30:34+02
príspevok od: valec86
zmluvu o dielo stale s predlozenou zalohou, s presne stanovenymi pravidlami a povinnym osobnym stretnutim. uz nikdy viac bez osobneho stretnutia. Rokmi som si tuto zmluvu upravil a myslim ze je celkom ok. Raw nikdy nikomu neodovzdavam, ako by som im dal 64 GB rawov? fotky ako aj priprava fotoknihy je v mojej rezii, ak sa jedna o znamych, mozu dojst pomoct .
este jedna dobra rada : ak fotis znamych, a nechces mat casom problemy, snaz sa udrzat si profesionalny odstup, ludia to zvyknu vyuzivat, resp nechapu odvedenu pracu, myslia si ze tym ze foti clovek znamych sa fotky upravuju rychlejsie
Nemyslel som raw, proste jpeg vsetkych fotografii ktore vznikli, okrem tych ktore vybral, upravil a odovzdal sam fotograf : ), je mi jasne, ze to asi nikto nebude robit s radostou, ukazovat svoje neupravene fotografie ale zaujimalo ma, ci sa s tym stretavate a ako to riesite, lebo niektori mladomanzelia radi vymyslaju a hlavne po svadbe a preto je dobra aj ta zmluva. Mimochodom bol by si ochotny ukazat aku zmluvu pouzivas ty Valec? Dakujem
 
markus
2012-09-24 09:31:49+02
príspevok od: martin9113
nieje problem pripalit aj zopar raw . ale bezny uzivatel ani nevie co to je. uz sa mi aj stalo ze som zakaznikovy ukazoval na hostine raw v notebooku ale oni boli taky nedockavy ze si ich skopirovali na kluc ked som bol odbehnuty v aute pre nejake veci. o dva dni mi volali ze co su to za fotky ved im to nejde ze take fotky oni nechcu. dalo mi dost zabrat aby som iom vysvetlic co je raw a aj to ze nemaju pravo stahovat si fotky.
RAWy by som nikdy nikomu neodovzdal pretoze je to neupraveny a nespracovany subor. Pardon raz som to dal babe ktora robi retuserku s tym nech to nikam nedava. Pod tlakom nedockavosti pribuzenstva hodila bez uprav len vywolala rawka do jepgu a hodila to rovno na face a na portal mojasvadba.
Nepotesilo ma to.
 
Robert Simeg
2012-09-24 09:32:35+02
príspevok od: martin9113
nieje problem pripalit aj zopar raw . ale bezny uzivatel ani nevie co to je. uz sa mi aj stalo ze som zakaznikovy ukazoval na hostine raw v notebooku ale oni boli taky nedockavy ze si ich skopirovali na kluc ked som bol odbehnuty v aute pre nejake veci. o dva dni mi volali ze co su to za fotky ved im to nejde ze take fotky oni nechcu. dalo mi dost zabrat aby som iom vysvetlic co je raw a aj to ze nemaju pravo stahovat si fotky.
: ))) tak to si mal teda parik podareni
 
Robert Simeg
2012-09-24 09:33:54+02
Len upresnim, ze nemam na mysli raw ale jpg samozrejme.
 
markus
2012-09-24 09:36:17+02
príspevok od: Kaiman81
Ja osobne žiadnu zmluvu o dielo neriešim, ale v poslednej dobe sa mi akosi často stáva že zákazník chce vidieť všetky foto ktoré sa nafotili, stalo sa mi už aj to že chceli všetko čo sa nafotilo...
Osobne sa snažím zákaznikom vysvetliť že dostanú len to na čom sme sa dohodli, napr: komplet svadba cca 300 foto finálne upravené a to ostatné čo sa nafotilo akoby tým pádom neexistovalo.
niekedy je to komplikované vysvetliť, ale ideálne je ak zákazník ani netuší že koľko sa toto v skutočnosti nafotilo, lebo potom moc špekulujú...
Ja uz som bol zlomeny zakaznikmi uz odovzdavam vsetko okrem mazanic takze mam robotu z upravou vyse hlavy. Nastastie neretusujem reportaz iba ju farebne doladujem pripadne orez.
Naucilo ma to ale nerobit vela odpadu lebo si to potom odskacem preberanim za PC.
 
Bofo
2012-09-24 09:52:42+02
Ja osobne nemám "(s)právnu" zmluvu. Mám však predtlačený akýsi formulár na A4, kde si, na tiež povinnom stretnutí, všetko zapíšeme a kópiu odovzdám mladým. Je tam približné časovanie, všetky "povinné" jazdy a v neposlednom rade aj konečná cena. Upozorňujem vopred, že odovzdávam všetky podarené zábery vhodné pre vyvolanie vo fotolabe (čiže JPEG). Zatiaľ som nemal požiadavku aj o zábery typu "mazanica". Táto špecialitka musela doraziť určite z nejakého fóra, kde sa prudko diskutovalo o fotografiách.
 
tomis.ales
2012-09-24 10:07:14+02
-ziadna zmluva (iba jedna, lebo ju chceli), vsetko mam v maily
-ziadne RAWy (tiez iba raz, fotil som svadbu fotografa)
-iba upravene jpg, ked chcu vsetky co som nafotil, poviem ze su to tie iste zabery alebo rozmazane, co je vlastne aj pravda
 
Robert Simeg
2012-09-24 10:15:05+02
príspevok od: Bofo
Ja osobne nemám "(s)právnu" zmluvu. Mám však predtlačený akýsi formulár na A4, kde si, na tiež povinnom stretnutí, všetko zapíšeme a kópiu odovzdám mladým. Je tam približné časovanie, všetky "povinné" jazdy a v neposlednom rade aj konečná cena. Upozorňujem vopred, že odovzdávam všetky podarené zábery vhodné pre vyvolanie vo fotolabe (čiže JPEG). Zatiaľ som nemal požiadavku aj o zábery typu "mazanica". Táto špecialitka musela doraziť určite z nejakého fóra, kde sa prudko diskutovalo o fotografiách.
Nemyslel som mazanice, ak su pre teba vsetky podarene zabery tie, ktore nie su rozmazane tak ok : ) ale ja to robim napr. tak, ze spravim cca 500 fotiek a z tych vyberiem priblizne polovicu a tu potom celkom pracne upravujem, aj ked oslavu uz vacsinou len orez, farby, expozicia ale aj tam si vyberiem par fotiek, ktore upravim zaujimavejsie. Takze vyberam len fotografie, ktore su niecim zaujimave, nie kazdy "cvak". A preto som sa pytal, co robite a ako k tomu pristujetem, ked chcu od vas vsetky fotky, aj tie neupravene a ci to mate prip. podchytene v zmluve. Kazdopadne dakujem za prispevok
 
Pospo
2012-09-24 10:28:26+02
príspevok od: Robert Simeg
Ahojte, zaujimalo by ma, ci ako svadobni fotografi (alebo aj iny zaner) podpisujete s klientom zmluvu o dielo alebo nie. Doplnkova otazka: ci sa stretavate s poziadavkou, ze mladomanzelia chcu okrem upravenych odovzdanych fotografii aj vsetky ostatne fotky ktore vznikli a ktore neboli upravovane, proste vsetky fotky zo svadby a ako k tomu pristupujete.

Dakujem
- ziadna zmluva, ale spisane v maily (zmluva je pripravena v sufliku, zatial netrebalo)
- vopred si vzdy ujasnim aku maju predstavu mladi o pocte fotiek, realne sa to pohybuje v pocte od 400 (malo) do 1000 (vela). Nema to vplyv na cenu. Mladomanzelia nemaju potuchy kolko som toho nafotil a realne si nechavam len fotky, s ktorymi som spokojny. A tie vsetky (!) upravim.
- davam 6Mpix jpegy, ak chcu tlacit na vacsi format tak pripravim jpeg podla potreby (limit 10 kusov je v cene)
- ja este dodatocne ponukam bud DNG-cka, alebo hires jpegy (aj tak to pozerat nebudu, ale kazda dalsia zaloha je dobra)
- cela pointa je v tom ze vcas dodam to, na com sme sa vopred dohodli, zatial to fungovalo (15 svadieb)
 
Bofo
2012-09-24 10:51:56+02
To kubrak: Moja prva reakcia bola odpovedou na temu.
Pokracovanie: mnou nafotene zabery prejdu niekolkostupnovym sitom a tie co ostanu, tak vsetky (!) upravujem. Ja osobne zastavam nazor, ze repotaz je hlavne o ludoch a atmosfere.
Otazka: Co ked vyradim fotografiu, ktora nie je "perfektna" co sa kompozicie a pod. tyka, ale je na tej fotografii clovek, ktory tu uz zajtra byt nemusi?
 
Robert Simeg
2012-09-24 12:09:01+02
príspevok od: Bofo
To kubrak: Moja prva reakcia bola odpovedou na temu.
Pokracovanie: mnou nafotene zabery prejdu niekolkostupnovym sitom a tie co ostanu, tak vsetky (!) upravujem. Ja osobne zastavam nazor, ze repotaz je hlavne o ludoch a atmosfere.
Otazka: Co ked vyradim fotografiu, ktora nie je "perfektna" co sa kompozicie a pod. tyka, ale je na tej fotografii clovek, ktory tu uz zajtra byt nemusi?
V pohode, uz ti rozumiem, taky nazor mame viaceri, je to o atmoske a emociach. Na tvoju otazku ti poviem len tolko, ze kazdy mame svoje hranice co je este akceptovatelne a co uz nie. Ak je to uplne zle, tak dam proste inu fotku, na ktorej sa dotycny nachadza, vacsinou sa ludia objavia na fotkach viackrat.
 
valec86
2012-09-24 12:10:50+02
príspevok od: Robert Simeg
Nemyslel som raw, proste jpeg vsetkych fotografii ktore vznikli, okrem tych ktore vybral, upravil a odovzdal sam fotograf : ), je mi jasne, ze to asi nikto nebude robit s radostou, ukazovat svoje neupravene fotografie ale zaujimalo ma, ci sa s tym stretavate a ako to riesite, lebo niektori mladomanzelia radi vymyslaju a hlavne po svadbe a preto je dobra aj ta zmluva. Mimochodom bol by si ochotny ukazat aku zmluvu pouzivas ty Valec? Dakujem
jop, daj mail a poslem ti ju, nerozsirovat prosim
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()