Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Vysoka Skola

Luu
Luu 2012-10-24 04:14:09+02
Zdravim vas.

Uz dlhsiu dobu mam v hlave otazku o mojej buducnosti. Rad by som sa stal profesionalnym fotografom. A kedze asi takto o rok uz budem musiet sa rozhodnut na aku skolu pojdem po strednej a zatial nemam vela predstav na aku skolu chcem ist. Viem ze ked chcem byt fotograf nemusim mat vysoku skolu a vysoka skola my nezaruci ze budem dobry fotograf ale aj tak by som chcel na niaku ist. Hlavne preto sa pytam lebo nemam ponatia o fotografickych vysokych skolach. Najradsej by som siel na umelecku aj ked sa obavam ze ma neprimu lebo kreslit dobre neviem mal som asi 4 roky zakladnu umelecku skolu ale asi my to niak neslo a ani nezaujimalo. Vo fotografii som zistil ze mozem tvorit umenie bez toho aby som vedel kreslit. Nechces sa stat umelcom ale chcem byt komercnim fotografom ale stale by som chcel zachovat umelckost fotky. Chcel by som fotit naozaj vsetko a ja neverim ze krajinkar nemoze byt dobry portretovi fotograf. Verim ze vsetko sa da naucit staci trocha telentu a drina. Asi zatial co sa my najviac pozdava je Zlin aj ked neviem co mam chapat pod produktova fotografia? studuje tam niekdo alebo studoval? Potom VSMU ale niekdo my povedal ze to neni bohvie co ale tak neviem to je len jeden nazor. A inak som aj dost samouk, som precital vacsiu cast fotoskoly asi 6 kniziek o fotografii a raz som precital vsetko o technickej stranke o fotaku(aj ked nie vsetko som si zapametal), toeriu ako tak ovladam lenze tazie je to previest na prax a to by som od vysoke skoly hlavne ocakaval prax a pripravu na pracu. Inak teraz som na rok v USA ale asi skola tu nak asi nepripada do uvahy kedze su strasne drahe a testy na stipendium vskole by som nespravil.
 
Luu
2012-10-25 02:30:14+02
príspevok od: hanyman
chod na vs, ktora ti zaruci aby si po jej skonceni dostal slusnu pracu. ked ta fotografovanie bude bavit aj pocas jej studia a budes dobry, uz pocas toho studia si budes vediet zarobit pekne peniaze. ale ak pojdes na umelecku a tvoju tvorbu nebudes vediet predat(teda sa nou uzivit) budes lutovat.
noved prave toho sa obavam na umelckej radsej by som sa zameral na komercnu fotografiu(ako je to myslim na Zline, aj ked neviem co si predstavit pod pojmom produktova lebo ako prdukt si predstavim fotienie vaz ...)
 
Luu
2012-10-25 02:31:37+02
príspevok od: kaFOtka
ak sa chces venovat fotke, chod na taku skolu, ktora ti zabezpeci prachy v buducnosti, lebo technika je draha.. ak pojdes studovat umenie, tak pravdepodobne len stratis iluzie o tom co je to umenie.. a po 5tich rokoch prides na to, ze si sa nenaucil v skole nic k veci..
dakujem za radu....
 
Luu
2012-10-25 02:36:00+02
príspevok od: Belerog
Mozno sa mylim a mozno to tu uz bolo stokrat spomenute, ale myslim ze vysoka skola fotografie neprispeje vo velkej miere tvojmu talentu. Fotografia je odbor, ktory je podla mojho nazoru z velkej casti samostudium - hlavne treba stale dookola skusat a fotit, casom sa na teba nieco nalepi. Ja osobne som chvilu rozmyslal nad studovanim fotografie, no nakoniec som skoncil na architekture, ktoru som chcel studovat odmala - a dobre som spravil. To, ze studujem architekturu mi nijak nebrani fotit, no keby som isiel na fotografiu, z architektur by som si ani neskrtol. Chapes, o co mi ide? Myslim ze je v dnesnej dobe na Slovensku mat fotografiu skor ako hobby ako riadnu pracu, dnes uz vie pekne fotit kadekto a uzivit sa tym nieje najlahsie, treba vela kontaktov a ake-take zazemie.

Len dalej fot, nieje to s tebou beznadejne ale stale je kam pokrocit. FIlozofiu si casom utvoris vlastnu, na to skolu nepotrebujes ak k tomu mas naozaj taky vztah ako hovoris.

Vela zdaru
viem co myslis ale urcite by som nechcel zostat na slovensku rad by som sa vratil po vyske spat do ameriky alebo by som tu zostal lenze ako som vravel za darmo sa na vysku je tazke dostat a peniaze nemam .... A nechcel by som ist na inu skolu chcel by som sa fotografie venovat na plno ako myslim na vysokej skole nemas pristup k technike a ostatnym veciam
 
Luu
2012-10-25 02:43:07+02
príspevok od: veronikaS
Ja poznám jedného učitela, že keby mu poviem že som prečítala 6 knižiek tak ma vysmeje.. Ono je v podstate úplne jedno koľko si ich prečítal, ale trebárs akú čítaš teraz ??? čo si si s tých predchádzajúcich zobral??? Píšem to lebo všetko podstatné Ti už napísali... Je to viac o svojom duchovnom raste a naberaní zručností a skúseností. Na vysokej škole Ti mnohí pedagógovia pomožu, ale musíš chodiť za nimi, pracovať na sebe, skúšať.. Je to aj o ľudoch ktorých stretneš preto Ti aj ja odporúčam navštíviť každú školu, ktorá by mohla byť tým miestom kde by si sa chcel vzdelávať.. Takže teraz sa zober a sprav si zoznam všetkých škôl a začni ich spoznávať, chod tam a zisťuj Veľa šťastia, život Ti ukáže správnu cestu
jasne ze my dali vela my dali inak by som ich necital... jedna knizka my dala skoro vsetky co o technike fotaku by som mal vediat ako funguje ostrenie ako funguje meranie expozicie...ale urcite jeden raz nestaci pretoze som to len cital a nie studoval...teraz citam portretni fotografie od Marka Jenkinsona co je dost dobra knizka kde je navrhov ako cvicit a ucit sa tym. dalej som precital knizky od Micheala Freemana ktore sa my velmi pacili a vysvetluje tam co je to vlastne pekne a jak je to chapane.
 
Luu
2012-10-25 02:47:46+02
príspevok od: muska
Neviem koľko máš času, ale vysoké školy si môžeš ísť obzrieť aj osobne (prieskumy) a zistiť, ktorá je o čom a čo vyžadujú od záujemcov o štúdium, prípadne si dohodnúť konzultácie prác a prípravu na prijímacie skúšky s pedagógom (alebo absolventom ...) konkrétnej školy. Je to hlavne o príprave, to že si samouk je dobré, no nemusí to stačiť (čo sa týka prijímačiek). Z toho čo si napísal usudzujem, že je tvoja príprava slabá a v podstate ešte poriadne nevieš čo chceš, len vieš že chceš ísť na školu a chceš sa stať fotografom. Na výšky prijímajú najmä ľudí so svojim jasným konceptom a dobrým prehľadom v problematike ktorej sa chcú venovať.
dakujem za radu....ako viem co by som chcel dosiahnut v zivote ale neviem co zivot prinesie a asi zo zaciatku by som chcel fotit ludi, ako svadby ci mat maly atelier... a nevedel som ze na ako skolu chcem ist ci na umelecke alebo naneumelcke....ale podla tychto rad asi usudzujem ze lepsia volba by bola asi neumelcka
 
Luu
2012-10-25 02:55:48+02
príspevok od: keko
Su rozne skoly suvisiace s fotografiou, jedna je VSMU a podobne - to su skoly s akademickym umenim, na ktore sa treba dostat s naozjstnym talentom, lebo absolvent bez talentu potom dlho hlada svoje miesto v zivote a dost casto ho nenajde...
Potom su skoly s takym uzitym umenim, kde ta ucia fotografovat k nejakemu ucelu. Zvacsa okrem fotografie naucia zvladat aj ine druhy vytavarnych zrucnosti, napr kamera, strih, malba v PS ale i v AI atd. Paneuropska Univerzita v Bratislave Fakulta masmedii, skolne asi 2500/rok. Fajn skola, decka uz pocas skoly co-to zarobia. Ale s ceruzkou treba preukazat aspon zaklady, aby si sa zacal pripravovat. Vyhodou je, ze clovek je orientovany viac do zivota, nevyhodou, ze len malo kto z absolventov bude umelec formatu Martin Benka
P.S: Skonzuluj napred s rodicmi.
dakujem to znie dobre lebo aj kamera ma naozaj bavi a co to viem aj z kamerou a poprvde niesom az tak umelecky orientovany ako myslim ze mojim cielom nie je fotit na vystavy a mat 20 cm pradu a fajkat fajku....moj bratranec chodi na tu skolu ale len na kameru, hovori ze je to velmi dobra skola ako na aky odbor chodi on... a neviem ci to neni 2500 za semester....a neviem ci si to mozem dovolit..aj on chcel ist najprv na fotografiu lenze nikdy pred tym nefotil a ked vydel niake fotografie uchadzacov tak redsej siel na odbor kamera.
 
Luu
2012-10-25 03:25:40+02
príspevok od: bonifacko
No ja si myslim, že s takymito fotografiami ako napr. toto:
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/318375/mask-i/
Tak to je tak na vysoku smetiarsku
a co tato
www.ephoto.sk/moje-ephoto/fotografie/318616/mr-ed/
a dakujem za citlive vyjadrenie ze moje fotky su na nic....vzdy to povzbudi ale co som ocakaval od najlepsich fotografov na svete ze my vlastne odpovedia
 
Luu
2012-10-25 04:36:16+02
príspevok od: Luu
dakujem to znie dobre lebo aj kamera ma naozaj bavi a co to viem aj z kamerou a poprvde niesom az tak umelecky orientovany ako myslim ze mojim cielom nie je fotit na vystavy a mat 20 cm pradu a fajkat fajku....moj bratranec chodi na tu skolu ale len na kameru, hovori ze je to velmi dobra skola ako na aky odbor chodi on... a neviem ci to neni 2500 za semester....a neviem ci si to mozem dovolit..aj on chcel ist najprv na fotografiu lenze nikdy pred tym nefotil a ked vydel niake fotografie uchadzacov tak redsej siel na odbor kamera.
ok je to za rok ...ako vedel by som si na to zarobil siel by som pracoval na 2 mesiace do rakuska, dalsie leto a keby ze my primu tak potom to dlasie tiez a zarobil by som si asi na 2 roky lenze to by som musel sa vratiz z ameriky skor a neviem co sa my oplati viac zostat v usa mesiac alebo pracovat ....urcite budem o tom rozmyslat ... a aj to ze ked si zarobim 5000 eur tak ich vsetky musim dat na studium a namiesto toho by som si mohol dovolit dost peknu foto vybavu
 
bonifacko
2012-10-25 06:37:02+02
príspevok od: Luu
a co tato
www.ephoto.sk/moje-ephoto/fotografie/318616/mr-ed/
a dakujem za citlive vyjadrenie ze moje fotky su na nic....vzdy to povzbudi ale co som ocakaval od najlepsich fotografov na svete ze my vlastne odpovedia
Požadovanú stránku sa nepodarilo nájsť

Ak by si mal trochu filipa, čo zrejme ešte nemaš, tak by si prišiel na to, ako vyhladať link na fotografiu a presne skopirovať
 
DropDead
2012-10-25 08:33:36+02
príspevok od: Luu
Zdravim vas.

Uz dlhsiu dobu mam v hlave otazku o mojej buducnosti. Rad by som sa stal profesionalnym fotografom. A kedze asi takto o rok uz budem musiet sa rozhodnut na aku skolu pojdem po strednej a zatial nemam vela predstav na aku skolu chcem ist. Viem ze ked chcem byt fotograf nemusim mat vysoku skolu a vysoka skola my nezaruci ze budem dobry fotograf ale aj tak by som chcel na niaku ist. Hlavne preto sa pytam lebo nemam ponatia o fotografickych vysokych skolach. Najradsej by som siel na umelecku aj ked sa obavam ze ma neprimu lebo kreslit dobre neviem mal som asi 4 roky zakladnu umelecku skolu ale asi my to niak neslo a ani nezaujimalo. Vo fotografii som zistil ze mozem tvorit umenie bez toho aby som vedel kreslit. Nechces sa stat umelcom ale chcem byt komercnim fotografom ale stale by som chcel zachovat umelckost fotky. Chcel by som fotit naozaj vsetko a ja neverim ze krajinkar nemoze byt dobry portretovi fotograf. Verim ze vsetko sa da naucit staci trocha telentu a drina. Asi zatial co sa my najviac pozdava je Zlin aj ked neviem co mam chapat pod produktova fotografia? studuje tam niekdo alebo studoval? Potom VSMU ale niekdo my povedal ze to neni bohvie co ale tak neviem to je len jeden nazor. A inak som aj dost samouk, som precital vacsiu cast fotoskoly asi 6 kniziek o fotografii a raz som precital vsetko o technickej stranke o fotaku(aj ked nie vsetko som si zapametal), toeriu ako tak ovladam lenze tazie je to previest na prax a to by som od vysoke skoly hlavne ocakaval prax a pripravu na pracu. Inak teraz som na rok v USA ale asi skola tu nak asi nepripada do uvahy kedze su strasne drahe a testy na stipendium vskole by som nespravil.
nezachytil som na akej strednej si, ale moja rada je taká..

umelecké smery sú v tom dobré, že nepotrebuješ žiadne školy aby si bol najlepší, ja som na elektrotechnickej a mám ešte pár mesiacov na to sa rozhodnúť, kam ísť, potom maturita a som tam, nehovorím, že elektrotechniku neznášam, no nie je to zlé, plánujem, že to budem študovať, v dnešnej dobe je vysoký dopyt po IT technikoch, analytikov,...chcem vedieť, že okrem fotenia si budem môcť vybudovať aj stabilnejšie pracovné postavenie, pretože je tu otázka "čo ak"...čo ak sa niečo stane a nebudem môcť fotiť ? čo ak sa mi nepodarí premeniť moju prácu na peniaze, s ktorými by som mohol žiť spokojne ? takéto otázky by si si mal položiť + je stále dobre mať vo vrecku ing. titul, je to na tebe, nikto ti správne neporadí, musíš si udať priority a myslieť na budúcnosť zo širšej perspektívy, t.j. názor rovesníka

a nechcem ti skákať do tvorby, ale...zapracuj na nej, píšeš, že koľko teórie máš + koľko fotokníh alebo čo si prečítal, no ako spomínaš - prax, tá je dôležitá, zapracuj na tom
 
keko
2012-10-25 10:13:24+02
príspevok od: Luu
dakujem to znie dobre lebo aj kamera ma naozaj bavi a co to viem aj z kamerou a poprvde niesom az tak umelecky orientovany ako myslim ze mojim cielom nie je fotit na vystavy a mat 20 cm pradu a fajkat fajku....moj bratranec chodi na tu skolu ale len na kameru, hovori ze je to velmi dobra skola ako na aky odbor chodi on... a neviem ci to neni 2500 za semester....a neviem ci si to mozem dovolit..aj on chcel ist najprv na fotografiu lenze nikdy pred tym nefotil a ked vydel niake fotografie uchadzacov tak redsej siel na odbor kamera.
Teraz je to vyssi rocnik 2300 za dva semestre. V septembri som platil ..
 
alkaline
2012-10-25 10:35:32+02
príspevok od: bonifacko
Požadovanú stránku sa nepodarilo nájsť

Ak by si mal trochu filipa, čo zrejme ešte nemaš, tak by si prišiel na to, ako vyhladať link na fotografiu a presne skopirovať
...nebudeš ty taký ten kamoško...?...


www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/318616/mr-ed/

...inak tá fotečka je celkom fajn...
...ale pri tom jak je chlapík otočený...
...by som na ľavú stranu...
...umiestnil text čo máš v popise...
...a to by bola sila...

 
juve16
2012-10-25 12:21:13+02
príspevok od: bonifacko
Požadovanú stránku sa nepodarilo nájsť

Ak by si mal trochu filipa, čo zrejme ešte nemaš, tak by si prišiel na to, ako vyhladať link na fotografiu a presne skopirovať
to ho snáď naučia na vysokej škole fotografickej
 
netmouse
2012-10-25 12:35:10+02
príspevok od: alkaline
...nebudeš ty taký ten kamoško...?...


www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/318616/mr-ed/

...inak tá fotečka je celkom fajn...
...ale pri tom jak je chlapík otočený...
...by som na ľavú stranu...
...umiestnil text čo máš v popise...
...a to by bola sila...

Mr. Ed bol zly ... ze sedi v kute a pozera sa na stenu?
 
xmartankox
2012-10-25 12:54:48+02
príspevok od: Luu
viem co myslis ale urcite by som nechcel zostat na slovensku rad by som sa vratil po vyske spat do ameriky alebo by som tu zostal lenze ako som vravel za darmo sa na vysku je tazke dostat a peniaze nemam .... A nechcel by som ist na inu skolu chcel by som sa fotografie venovat na plno ako myslim na vysokej skole nemas pristup k technike a ostatnym veciam
Som v amerike
Pridem si na slovensko zadarmo vystudovat
znova zdrhnem

Ako mam ja takychto chytrolinov bez gramatatiky raaaaaaaaaaad...

Alebo ako mrco minule pisal, posledny nech zhasne

Nikam sa ty nevracaj, zostan kde si.
 
Belerog
2012-10-25 15:38:58+02
Nechcem zabrdat, ale gramatika v popise fotky Mr. Ed sa tiez straca.
 
Luu
2012-10-25 17:49:35+02
príspevok od: DropDead
nezachytil som na akej strednej si, ale moja rada je taká..

umelecké smery sú v tom dobré, že nepotrebuješ žiadne školy aby si bol najlepší, ja som na elektrotechnickej a mám ešte pár mesiacov na to sa rozhodnúť, kam ísť, potom maturita a som tam, nehovorím, že elektrotechniku neznášam, no nie je to zlé, plánujem, že to budem študovať, v dnešnej dobe je vysoký dopyt po IT technikoch, analytikov,...chcem vedieť, že okrem fotenia si budem môcť vybudovať aj stabilnejšie pracovné postavenie, pretože je tu otázka "čo ak"...čo ak sa niečo stane a nebudem môcť fotiť ? čo ak sa mi nepodarí premeniť moju prácu na peniaze, s ktorými by som mohol žiť spokojne ? takéto otázky by si si mal položiť + je stále dobre mať vo vrecku ing. titul, je to na tebe, nikto ti správne neporadí, musíš si udať priority a myslieť na budúcnosť zo širšej perspektívy, t.j. názor rovesníka

a nechcem ti skákať do tvorby, ale...zapracuj na nej, píšeš, že koľko teórie máš + koľko fotokníh alebo čo si prečítal, no ako spomínaš - prax, tá je dôležitá, zapracuj na tom
Diki za radu...zatial mam len take zaklady ale urcite nadalej sa budem snazit zdokonalit tvorbu a sam viem ze to neni nic moc...
 
Luu
2012-10-25 17:50:22+02
príspevok od: keko
Teraz je to vyssi rocnik 2300 za dva semestre. V septembri som platil ..
takze ty si na tej vyske? ake to tam je? co my bratrance popisal jeho odbor tak sa mu tam velmi paci
 
Luu
2012-10-25 17:51:36+02
príspevok od: alkaline
...nebudeš ty taký ten kamoško...?...


www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/318616/mr-ed/

...inak tá fotečka je celkom fajn...
...ale pri tom jak je chlapík otočený...
...by som na ľavú stranu...
...umiestnil text čo máš v popise...
...a to by bola sila...

dakujem za radu urcite skusim
 
Luu
2012-10-25 18:23:31+02
príspevok od: xmartankox
Som v amerike
Pridem si na slovensko zadarmo vystudovat
znova zdrhnem

Ako mam ja takychto chytrolinov bez gramatatiky raaaaaaaaaaad...

Alebo ako mrco minule pisal, posledny nech zhasne

Nikam sa ty nevracaj, zostan kde si.
cely svoj zivot som zatial bol iba na slovensku toto je prvy krat co som v amerike a ked pojdem na sukromnu skolu za ktoru musim platit 2500 az tak zadarmo sa my to nezda...a som mlady chcem cestova spoznavat svet a ludi nechcem skysnut na slovensku a fotit traktory do casopisu Dobry Farmar....
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()