Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Súbory RAW. Dať či nedať zákazníkovi?

tomis.ales
2011-09-30 16:27:23+02
Zdravim.
O rok budem fotit svadbu. Jedna sa o cely den. Moj problem je, ze snubenci chcu okrem upravenych fotiek aj surove RAW subory. Tvrdia, ze oni sa tiez venuju foteniu svadieb, co je pravda ako som si zistil. Najprv som odmietol, ale teraz ma o to takmer prosia. Chcu si nejake upravit pre seba, kedze ako tvrdia, kazdy fotograf ma trochu ine citenie. Co je tiez pravda. Verim, ze su solidny ludia a nezneuzili by moje fotky. Aspon si myslim, pretoze byvaju len kusok odo mna
Nerad by som totiz narazil na nete na svoje neupravene fotky s tym, ze som to fotil ja. Co by ste urobili vy? Davate RAW subory zakaznikom ak vas o to poziadaju?
Dakujem za odpovede.
 
conan7
2011-09-30 16:33:24+02
nikto to zatial nechcel, ba ani nemali šajnu o tom čo je to RAW ked ti zaplatia normálne daj im, čo už
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-09-30 16:34:53+02
Myslim, ze to za teba nevyriesime. Staci sa zamysliet a statisticky je jeasne, ze drviva vacsina svadobcanov nikdy RAW nedostane. Takze statistika hovori NIE. Toa le neznamena, ze im ich nemas dat. Je to len a len o vztahu teba a konkretneho zakaznika. Ak mas obavy, daj to na papier a zabezpec sa dobre napisanou zmluvou.
 
dodo_bb
2011-09-30 16:37:12+02
Mimochodom, myslíš, že jpg sa nedá modifikovať? Fungujú naň všetky filtre a funkcie v PS, takže je to úplne jedno
 
Horak Martin
2011-09-30 16:43:44+02
Osobne si myslím, že ak o to zákazník požiada (nech je akýkoľvek) malo by sa mu vyhovieť. Zaplatil si za to. S poškodením dobrého mena by som si hlavu nerobil. Taktiež budete mat k dispozícii tie RAW súbory, a budete si ich vedieť odprezentovať tak ako bude vyhovovať Vám.
 
Cyril
2011-09-30 16:51:27+02
príspevok od: tomis.ales
Zdravim.
O rok budem fotit svadbu. Jedna sa o cely den. Moj problem je, ze snubenci chcu okrem upravenych fotiek aj surove RAW subory. Tvrdia, ze oni sa tiez venuju foteniu svadieb, co je pravda ako som si zistil. Najprv som odmietol, ale teraz ma o to takmer prosia. Chcu si nejake upravit pre seba, kedze ako tvrdia, kazdy fotograf ma trochu ine citenie. Co je tiez pravda. Verim, ze su solidny ludia a nezneuzili by moje fotky. Aspon si myslim, pretoze byvaju len kusok odo mna
Nerad by som totiz narazil na nete na svoje neupravene fotky s tym, ze som to fotil ja. Co by ste urobili vy? Davate RAW subory zakaznikom ak vas o to poziadaju?
Dakujem za odpovede.
Jasne ze dal, ved si zaplatili.
 
viking81
2011-09-30 17:05:15+02
tak tak....platia....dostanu co chcu....a nech si s tymi fotkami robia co chcu
 
JOK3R
2011-09-30 18:20:33+02
Ja som nasho svadobneho fotografa tak isto poziadal o rawy, ale iba z exterieroveho fotografovania, nie vsetky. Dodal mi ich bez problemov, vedel ze fotim. Fotografovi by som nemal dat problem aj rawy, ale laikovi asi nie. Zasa bezni zakaznicibani nevedia co je to jpg, nie este raw
 
tomis.ales
2011-09-30 18:45:39+02
Tak to je 7:1, uz ste ma asi presvedcili, ze o nic nejde
 
Leito
2011-09-30 18:51:18+02
môj názor je taky že zle meno sa nedá spraviť jednou svadbou či? ak máš dobré meno tak ťa to vôbec nemusí zaujímať a druhá vec budú ťa platiť takže zišlo by sa trocha vyhovieť
 
Fatty
2011-09-30 18:58:44+02
jaaaaj to je zas filozofovania
ale ináč chápem, je to asi trošku ponižujúce, týmto ťa jaksavraví dajú do polohy tajtrlíka ktorý im to nacvaká a upravovať budú už sami...
podla mňa trochu manipulatívne od nich
 
Pospo
2011-09-30 19:09:05+02
Predat. Aj to je moznost. Napriklad aj Yervant to tak robi.
 
Crazy41
2011-09-30 20:24:56+02
urcite,ale za mensi priplatok,predsalen odovzdavas svoje negativy
 
seifi
2011-09-30 20:26:42+02
svadba bude o rok, o rok, každý sa vyvíja a mení názory; o rok to môže celé vyzerať inak
 
slavmiro
2011-09-30 21:10:58+02
dnesny svet je plny luzy, lamerskych otazok, fotoamaterov s 2rocnou praxou co sa pasuju za niekoho, kto moze pytat peniaze za fotenie hocikoho a hocicoho. Popri tom tu padaju detinske otazky typu, idem si kupit prve zrkadlo k Vianociam (zvycajne na splatky), poradte prosim co mam fotit, alebo fotim profesionalne svadby, poradte mi prosim nejaku zrkadlovku do 600 EUR.
Najhorsie je ze cely trh s fotografickym umenim sa deformuje, jednak cenami za taku robotu a tiez znizovanim kvalitativnej urovne samotnych fotografii. Nemyslite?

Tomi, udavas ze si stredne pokrocily, nie si tu kratko, hoc v minulosti sme pri tvojej fotografii VEK riesili otazky moralky a kde je hranica pripustnych uprav. Tu je moj nazor k tvojej lama otazke. Techniku mas slusnu, mozno Ti chyba sebavedomie. Ja s raw nemam problem, lebo komponujem rawy tak ze sa pod ne hocikedy podpisem a druha vec je ze editacny PP robim na urovni RAWu, co by stredne pokrocilemu majitelovi s D700 nemalo robit problem. Ak by klient chcel rawy, tak mu ich kludne dam. Koniec koncov na fotke su oni, svadobcania. Tiez ta zbavia starosti s archivovanim ak tu starost presunies na nich. Ja som mal svadbu 16 rokov dozadu, profifotograf si nechal negativy a ako fotograf funguje dodnes. Akurat tie negativy uz nedokaze najst. Keby mi ich vtedy dal, nemam dnes problem.
 
Daniel.U
2011-09-30 21:30:14+02
ja by som nedal ani keby sa posrali. Ja uz nedam ani nepodarenejsie zabery lebo vsetko sa na druhy den objavi na facebooku
 
Fatty
2011-09-30 21:36:49+02
ja zas by som im nedával žiadne rawy...nech si trhnú labou
načo preboha? objednali si hotové fotky tak ich budú mať
maliar vari dodáva skice podla ktorých maloval? sochár dodá sadrový model sochy? a načo, to nikoho nezaujíma, ide o výsledný produkt

a je to otázka dôvery - požadovaním rawu naznačujú nedôveru že fotky budú dobre spracované
tak načo si objednávajú človeka ktorému neveria na 100%
 
seifi
2011-09-30 22:03:58+02
príspevok od: slavmiro
dnesny svet je plny luzy, lamerskych otazok, fotoamaterov s 2rocnou praxou co sa pasuju za niekoho, kto moze pytat peniaze za fotenie hocikoho a hocicoho. Popri tom tu padaju detinske otazky typu, idem si kupit prve zrkadlo k Vianociam (zvycajne na splatky), poradte prosim co mam fotit, alebo fotim profesionalne svadby, poradte mi prosim nejaku zrkadlovku do 600 EUR.
Najhorsie je ze cely trh s fotografickym umenim sa deformuje, jednak cenami za taku robotu a tiez znizovanim kvalitativnej urovne samotnych fotografii. Nemyslite?

Tomi, udavas ze si stredne pokrocily, nie si tu kratko, hoc v minulosti sme pri tvojej fotografii VEK riesili otazky moralky a kde je hranica pripustnych uprav. Tu je moj nazor k tvojej lama otazke. Techniku mas slusnu, mozno Ti chyba sebavedomie. Ja s raw nemam problem, lebo komponujem rawy tak ze sa pod ne hocikedy podpisem a druha vec je ze editacny PP robim na urovni RAWu, co by stredne pokrocilemu majitelovi s D700 nemalo robit problem. Ak by klient chcel rawy, tak mu ich kludne dam. Koniec koncov na fotke su oni, svadobcania. Tiez ta zbavia starosti s archivovanim ak tu starost presunies na nich. Ja som mal svadbu 16 rokov dozadu, profifotograf si nechal negativy a ako fotograf funguje dodnes. Akurat tie negativy uz nedokaze najst. Keby mi ich vtedy dal, nemam dnes problem.
súhlasím s tvojim názorom; ono základ tvojmu postrehu obsiahnutému v prvom odstavci dávame aj tu na ephoto vzájomným potľapkávaním sa, akí sme borci, aké skvele foto produkujeme, známky 7 a 6 v 90%, a známka 5 to je tak do bitky alebo očakávaj trestnú výpravu vo svojej galerke; žiadnej kritičnosti, ktorá by nás vyviedla z našich omylov a chýb; atd, atd. no mohli by sme si vykladať dosť dlho;
 
JOK3R
2011-09-30 23:19:46+02
Pani ake silne slova, kazdy kto sa tu zapaja do debaty fotografuje a vase argumenty mi pridu trochu mimo. Ano, platim fotograva a cakam za zaplatenu cenu adekvatne vysledky, ale to neznamena ze nemam chut si fotky na ktorych sa nachadzam upravit niekedy mozno podla svojho stylu. A urcite by som sa neuspokojil uparavovani uz raz upravenych 8bit komprimovanych jpg. Je to vsetko o dohode a ak ja ako zakaznik ktory za zakazku plati chcem aj negativy, neviem preco by som ich nemal dostat. Toze chce niekto raw neznamena ze je nespokojny s fotkami!
 
JOK3R
2011-09-30 23:22:50+02
príspevok od: Daniel.U
ja by som nedal ani keby sa posrali. Ja uz nedam ani nepodarenejsie zabery lebo vsetko sa na druhy den objavi na facebooku
No hlavne ze ti FB maniaci vedia upravit/exportovat RAW...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()