Hore
Fórum » Stredný formát
 

flexaret - spust

Paaloo
Paaloo 2011-07-17 17:13:58+02
zdravim,
rozhodol som sa oprasit stary flexaret, ktory sme mali doma, je to pravdepodobne verzia V.
zavierka je fukcna, ale zistil som, ze funguje iba pri otvorenej zadnej steny. v zadu je poistka, ktora po zatvoreni steny zablokuje spust, neviem preco... tym padom pri zatvorenom aparate mi nefunguje spus, no po opatovnom otvoreni je spust uvolnena a funkcna.
Neviete poradit cim to je?
dakujem za pomoc
 
keko
2012-09-30 21:47:10+02
príspevok od: quintes
Opäť otváram túto tému.. Mám menší zadrhel s mojim flexaretom VII, pri studiovom fotení mi film vyšiel celý podexponovany... Meral som hodnoty podľa digitalu...

A mám možnosť kúpiť mamcu 124 aj s pentaconom six za 3500českých... Oplatí sa? Je spoľahlivejšia ako flexaret?
Asi mas na mysli Yashica 124-ku?
Aj tych bolo niekolko. Vlastnim 124 G-Mat a foti vyborne. Merani ja ale na 625PX baterku, ktora je tazko dostupna. Obcas nejake mame, ale buducnost je v samostatnom expozimetri.
Treba si pozriet, ci nie je objektiv moc zapatlany. V tom pripade nejake extra naklady je jeho vycistenie. Zvladol som to aj sam, ale za cenu straty antireflexnej vrstvy. Odvtedy foti ovela ostrejsie, ale so silnymi zdrojmi svetla musim opatrne.
Yashicu odporucam. P-Six nie.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-09-30 21:47:41+02
Ak mas digital, pouzi ho ako expozimeter.
 
panpriatel
2012-09-30 22:21:54+02
príspevok od: zlate.slnko
ja sa uz neviem dockat opravenej jasiky ..... a mam plnu igelitku vseliakych zvitkov

nestiahm sa zastavit vo vasej komore, ani keby slo o zivot, 3x do tyzdna robim rozvoz deti po kruzkoch a to mam aktivitu na cele popoludnie potom, zvysne dni dobieham zameskane .... ale myslim na vas a v dobrom zavidim
Ja teraz tiez na komoru vobec nemam cas... este min tyzden si uzivam pourazovy odpocinok!
uzivaj yashicu!
mas taku s ktorou sa daju robit viacnasobne expozicie?
 
quintes
2012-10-01 08:27:54+02
príspevok od: Karol Srnec
Ak mas digital, pouzi ho ako expozimeter.
Ako som už písal, digitalom (canon 60d) som meral expozíciu, dokonca namiesto času 1/160 som použil dlhší, 1/125, a úplne podexponovane... Je na to vraj nejaký vzorec: vypočítat hodnotu clony podle citlivosti filmu, směrného čísla blesku a vzdálenosti:
směrné číslo blesku GN (guide number obvykle pro ISO 100) = vzdálenost * clonová hodnota
z toho clonová hodnota = GN/vzdálenost
většinou je u blesků udané směrné číslo pro přepočet na metry i stopy - nesplést se!
směrné číslo platí pro přímé směřování, bez přídavných difůzérů, odrazek (bounce), atd, při sestavách bleskových světel už je nejlepší použít kvalitní flashmeter.
 
quintes
2012-10-01 08:34:08+02
príspevok od: keko
Asi mas na mysli Yashica 124-ku?
Aj tych bolo niekolko. Vlastnim 124 G-Mat a foti vyborne. Merani ja ale na 625PX baterku, ktora je tazko dostupna. Obcas nejake mame, ale buducnost je v samostatnom expozimetri.
Treba si pozriet, ci nie je objektiv moc zapatlany. V tom pripade nejake extra naklady je jeho vycistenie. Zvladol som to aj sam, ale za cenu straty antireflexnej vrstvy. Odvtedy foti ovela ostrejsie, ale so silnymi zdrojmi svetla musim opatrne.
Yashicu odporucam. P-Six nie.
Áno áno, yashica 124, slnečná clona, a hranol z pentaconu six... Je to dobrá cena?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-10-01 09:29:20+02
príspevok od: quintes
Ako som už písal, digitalom (canon 60d) som meral expozíciu, dokonca namiesto času 1/160 som použil dlhší, 1/125, a úplne podexponovane... Je na to vraj nejaký vzorec: vypočítat hodnotu clony podle citlivosti filmu, směrného čísla blesku a vzdálenosti:
směrné číslo blesku GN (guide number obvykle pro ISO 100) = vzdálenost * clonová hodnota
z toho clonová hodnota = GN/vzdálenost
většinou je u blesků udané směrné číslo pro přepočet na metry i stopy - nesplést se!
směrné číslo platí pro přímé směřování, bez přídavných difůzérů, odrazek (bounce), atd, při sestavách bleskových světel už je nejlepší použít kvalitní flashmeter.
Pokial nezmenis vykon a rozmiestnenie svetiel, mala by sa expozicia odskusana na digitale dat preniest aj na analog. Bez flashmetra ju aj tak urcis metodou pokus-omyl.
 
quintes
2012-10-01 09:35:47+02
príspevok od: Karol Srnec
Pokial nezmenis vykon a rozmiestnenie svetiel, mala by sa expozicia odskusana na digitale dat preniest aj na analog. Bez flashmetra ju aj tak urcis metodou pokus-omyl.
Svetlá som nemenil, fotil som sériu najprv digitalom, potom analog, s tými istými nastaveniami. Podľa skúseností z iného fóra takto to tiež nefungovalo, tiež to bolo podexponovane, je to proti logike, ale je to tak. Synchro blesku a závierky mám otestované, funguje krásne.
 
keko
2012-10-01 14:26:40+02
príspevok od: quintes
Áno áno, yashica 124, slnečná clona, a hranol z pentaconu six... Je to dobrá cena?
3500 je hodne korun, ale povedzme, ze ja som len Yashicu kupil za 170€. Takze 100€ je skvela cena, povedzme 170€ za oba aparaty je celko fajn. ALe kukni na ebay, ci sa ti nebude pacit nieco viac, treba ale pocitat, ze len doprava vyjde na 20- 30€.
Takze urcite neprerobis
 
zlate.slnko
2012-10-01 15:27:55+02
príspevok od: panpriatel
Ja teraz tiez na komoru vobec nemam cas... este min tyzden si uzivam pourazovy odpocinok!
uzivaj yashicu!
mas taku s ktorou sa daju robit viacnasobne expozicie?
Nemam, ale viem si poradit .... uz som skusala a podarilo sa . Len na to doma nemam skener a v labe maju problem mi to odskenovat - vraj masina nevie rozoznat osvietenu stranu filmu ci co mi to povedali
 
panpriatel
2012-10-01 17:58:58+02
príspevok od: zlate.slnko
Nemam, ale viem si poradit .... uz som skusala a podarilo sa . Len na to doma nemam skener a v labe maju problem mi to odskenovat - vraj masina nevie rozoznat osvietenu stranu filmu ci co mi to povedali
v akom labe?
to znie dost cudne. skus iny lab...
(aupark, frantiskanske namestie...?)
 
quintes
2012-10-01 18:06:57+02
príspevok od: keko
3500 je hodne korun, ale povedzme, ze ja som len Yashicu kupil za 170€. Takze 100€ je skvela cena, povedzme 170€ za oba aparaty je celko fajn. ALe kukni na ebay, ci sa ti nebude pacit nieco viac, treba ale pocitat, ze len doprava vyjde na 20- 30€.
Takze urcite neprerobis
Pisal som uz, ale akosi sa to tu neobjavilo.... Mozno hlupa otazka, ale ta yashica, v com je lepsia ako flexaret... Viem, ze opticky, aj spolahlivostou... ale v com este
 
keko
2012-10-01 20:28:47+02
- Yashica ma ostrenie na koliesku na lavom boku tela. To mi nesmierne vyhovuje, je to lepsie ako strkat prsty pred objektiv. Ostrenie ide zlahka, nie je odvisle od velkej skrutkovice. Vzdy.
- Zavierka je extremne spolahliva. Nexistuje, aby neodexponovala. Vsetky casy su dostatocne presne.
- Objektiv nie je ziaden zazrak, ale je to tmeleny triplet, teda zaruka postacujucej ostrosti a kontrastu, keby bol aj zmrseny vyrobcom. Zavadou moze byt fungus. Nic neriesitelne, jeden objektivovy kluc, savo a asi 2 hodiny cistenia. Nebude antireflexna vrstva, ale puristi ju aj tak nechcu a mne nechyba.
- Je cierna. Nezrkadlis sa v polarizujucich predmetoch, mozno to nie je fotak na technicku fotografiu, ale pri portretoch a okuliaroch ocenis.
- Je to skoro uplne verna kopia Rolleiflexu. Co samo o sebe dava predpoklad subor vynikajucich technickych rieseni.
- Ma ovela svetelnejsi hladacik. Lupa neskresluje tak velmi, ako u Flexaretky.
- Velka klucka na previjanie filmu dopredu (previnies film rychlejsie, ako winder na Hasselblade) a na natiahnutie zavierky dozadu. Nehovorim uz ani o dokoncenie filmu, ci natiahnutie filmu po prve policko.
- Moznost pouzit aj 220-ky filmu. To e len teoria, lebo take uz nenajdes, ale je to tam.
- Rozbustne kozene puzdro. Ked hovorim robustne, tak robustne.
Rolleiflex 2,8 je tak za 3000€. Nie je to to iste, ale napadne sa to pripblizuje.
Ale Flexaretov mam viac. Pokojne sedia - penzisti - v policke v druhom rade. Mam ich rad. Pekne vonaju a ked sa rozhodnem zaostrit, s vypatim vsetkych sil sa mi to podari. A potom ta velka neznama. Odfotil som?
 
quintes
2012-10-01 20:44:11+02
príspevok od: keko
- Yashica ma ostrenie na koliesku na lavom boku tela. To mi nesmierne vyhovuje, je to lepsie ako strkat prsty pred objektiv. Ostrenie ide zlahka, nie je odvisle od velkej skrutkovice. Vzdy.
- Zavierka je extremne spolahliva. Nexistuje, aby neodexponovala. Vsetky casy su dostatocne presne.
- Objektiv nie je ziaden zazrak, ale je to tmeleny triplet, teda zaruka postacujucej ostrosti a kontrastu, keby bol aj zmrseny vyrobcom. Zavadou moze byt fungus. Nic neriesitelne, jeden objektivovy kluc, savo a asi 2 hodiny cistenia. Nebude antireflexna vrstva, ale puristi ju aj tak nechcu a mne nechyba.
- Je cierna. Nezrkadlis sa v polarizujucich predmetoch, mozno to nie je fotak na technicku fotografiu, ale pri portretoch a okuliaroch ocenis.
- Je to skoro uplne verna kopia Rolleiflexu. Co samo o sebe dava predpoklad subor vynikajucich technickych rieseni.
- Ma ovela svetelnejsi hladacik. Lupa neskresluje tak velmi, ako u Flexaretky.
- Velka klucka na previjanie filmu dopredu (previnies film rychlejsie, ako winder na Hasselblade) a na natiahnutie zavierky dozadu. Nehovorim uz ani o dokoncenie filmu, ci natiahnutie filmu po prve policko.
- Moznost pouzit aj 220-ky filmu. To e len teoria, lebo take uz nenajdes, ale je to tam.
- Rozbustne kozene puzdro. Ked hovorim robustne, tak robustne.
Rolleiflex 2,8 je tak za 3000€. Nie je to to iste, ale napadne sa to pripblizuje.
Ale Flexaretov mam viac. Pokojne sedia - penzisti - v policke v druhom rade. Mam ich rad. Pekne vonaju a ked sa rozhodnem zaostrit, s vypatim vsetkych sil sa mi to podari. A potom ta velka neznama. Odfotil som?
...lebo ja som naposledy neodfotil ale tot problem vyssie.... stve ma to sklamanie pri vyvolani, pretoze ta namaha predtym bola velka... ale je to ine ako ked fotim digitalom, totizto taky "strach" nemam ale neviem ci yashica vyriesi moj problem so svetlom, nemal som cas si to kuknut, ci to ma elektronicky expozimeter... nestiham viac veci riesit///
 
keko
2012-10-01 20:58:54+02
príspevok od: quintes
...lebo ja som naposledy neodfotil ale tot problem vyssie.... stve ma to sklamanie pri vyvolani, pretoze ta namaha predtym bola velka... ale je to ine ako ked fotim digitalom, totizto taky "strach" nemam ale neviem ci yashica vyriesi moj problem so svetlom, nemal som cas si to kuknut, ci to ma elektronicky expozimeter... nestiham viac veci riesit///
Ma aj expozimeter
Ale osobne by som vzal taky ten Sverdlovsk za 10€ z bazara.
V atelieri dokonca expozimeter na dopadajuce svetlo. Minolta, Gossen, Sekonic. Sekonic L-398 A mam, uplna parada
A na blesky potom flashmeter.
 
Blaho1509
2016-02-28 16:54:38+01
Dobrý deň! Mám s Flexaretom V. podobný problém ako Paaloo. Bohužiaľ som sa na tomto fóre nedočítal, ako odstrániť stav, pri ktorom by som musel fotiť len s odklopenou zadnou stenou.
Za posledné roky nedospel niekto z Vás k nejakému riešeniu alebo vysvetleniu?
Za odpoveď ďakujem
 
peterblasko
2016-09-17 13:53:33+02
príspevok od: Blaho1509
Dobrý deň! Mám s Flexaretom V. podobný problém ako Paaloo. Bohužiaľ som sa na tomto fóre nedočítal, ako odstrániť stav, pri ktorom by som musel fotiť len s odklopenou zadnou stenou.
Za posledné roky nedospel niekto z Vás k nejakému riešeniu alebo vysvetleniu?
Za odpoveď ďakujem
Zdravim, mal som ten isty problem, ale dnes som zistol, ze to problem nie je staci normalne zalozit film podla navodu ( ja som zalozil ilford xp2 400) a po zavreti veka pretacacim koleckom DLHO pretacat, previjanie cvakne asi trikrat a az potom sa na pocitadle zmeni 0 na 1 a vtedy docvakme previjanie nadoraz a mozete exponovat. Pozor este na poistku spuste - taky maly cuplik nad spustou - musi byt posunuty smerom hore, aby bolo vidno cervenu bodku.
 
majo 5
2020-04-19 08:19:19+02
dobry den ma zaseknutu spust na flexarete 6 a nvm co stym mam robit skusal som wd40 ale trosku sa uvolnila ale ide iba do polovice
 
belco
2020-04-20 07:01:00+02
príspevok od: majo 5
dobry den ma zaseknutu spust na flexarete 6 a nvm co stym mam robit skusal som wd40 ale trosku sa uvolnila ale ide iba do polovice
WD40 je to najmenej vhodne mazivo do fotaku. Odporucam zverit do odborneho servisu a netrapit sa opravami doma pokial s tym clovek nema skusenosti. Servis je nakoniec to najlacnejsie a najjednoduchsie riesenie.
 
majo 5
2020-04-20 09:25:08+02
príspevok od: belco
WD40 je to najmenej vhodne mazivo do fotaku. Odporucam zverit do odborneho servisu a netrapit sa opravami doma pokial s tym clovek nema skusenosti. Servis je nakoniec to najlacnejsie a najjednoduchsie riesenie.
Dobre len najblizsi servis je v BA. A ja som z Trstenej
 
michaldudik
2020-04-20 09:49:45+02
príspevok od: majo 5
Dobre len najblizsi servis je v BA. A ja som z Trstenej
Ved existuju zasielkove sluzby
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()