Hore
Fórum » Vybavenie ateliéru
 

Softboxy pre

dilong77
dilong77 2013-02-03 22:04:40+01
Zakladam tuto temu s prosbou o radu. Pomaly si davam dokopy svetla (trvale lampy) k difuznym daznikom by som rad doplnil zopar softboxov (s vostinou, klasicky 60x60 a nejaky kominok).

Nevyznam sa v tom este velmi a neviem ake, resp. ci sa mi nejake softboxy daju nasadit na klasicke trvale svetla - mam tieto 3 dtrziaky so stativmi a difuznymi daznikmi: http://www.elementrix.sk/www-elementrix-sk/eshop/1-1-Studiova-svetla/0/5/21-Drziak-ziarovky-a-dazdnika
a na nich 27cm svietidla.

Rad by som sa venoval produktovej fotografii (preto vyber trvalych svetiel) ale urcite by som popri tom vyskusal aj portrety.
Softboxy chcem hlavne preto, ze tieto svetla su viac menej "neovladatelne" a chyba im upriamenie (vostina).

Dakujem za kazdu radu.
 
upir13
- moderator
2013-02-04 00:21:19+01
príspevok od: dilong77
vedel by si mi poradit nieco s cim mas konkretne skusenostis?
Este k realnym skusenostiam:
Mas velky rozdiel ci fotis matne predmety, leskle predmety alebo jedlo. Ku kazdemu typu fotenia treba pristupovat uplne inac. Na jedno potrebujes fotostan, na druhe fotostol, pripadne iba leskly povrch, cierny matny. Treba si ovedomit ze aj farba okolia kde to fotis na to vplyva, nehovoriac uz o odraze v pripade leskleho predmetu.
Poviem ti to asi tak. Pred rokom aj nieco som fotil pre Red Bull dva produkty na billboardy. Fotili sme to niekolko hodin u nich. Ale presne z dovodu mixovania svetelnych zdrojov sa to nedalo. Nakoniec som si nechal produkty poslat ku mne do studia a tu som zabil asi 3 hodiny na kus kym som dosial vysledok, ktory vedel grafik pouzit a este ho doladit za dialsich zopar hodin v kompe.

Mozno ta teraz velmi sklamem a nastvem velmi vela ludi z fora a este viac z AKF a inych skol. Ale ziadny kurz ta nenauci fotit. Oni ti to nasvietia, vysvetlia atd ale su to modelove priklady. Jedine co ti v tomto pomoze je skusat!!!! A pokial chces pochopit zaklady svetla, tak chod do IKEA, kup si 5 kusov stolnych lamp a zopar modelov auticiek a inych kravin. Postav si ten model doma na stol a nasviet si to kludne tymito 5korunovymi lampickami z IKEI. Tam pochopis ako funguje svetlo a da ti to dostatok skusenosti aby si mohol vobec uvazovat nad tym ze si kupis normalne svetla a ides fotit.

Sorry ze som sa tak do teba pustil. Ale to ze si kupis svetla a fotak este z teba produktaka nespravi. A ked polozis takuto banalnu otazku na fore, tak mozes ocakavat ze sa do teba ludia pustia. Tiez neprijdes na forum subaru a nespytas sa ake puklice su dobre na imprezu na elektronoch
 
upir13
- moderator
2013-02-04 00:27:26+01
príspevok od: upir13
Este k realnym skusenostiam:
Mas velky rozdiel ci fotis matne predmety, leskle predmety alebo jedlo. Ku kazdemu typu fotenia treba pristupovat uplne inac. Na jedno potrebujes fotostan, na druhe fotostol, pripadne iba leskly povrch, cierny matny. Treba si ovedomit ze aj farba okolia kde to fotis na to vplyva, nehovoriac uz o odraze v pripade leskleho predmetu.
Poviem ti to asi tak. Pred rokom aj nieco som fotil pre Red Bull dva produkty na billboardy. Fotili sme to niekolko hodin u nich. Ale presne z dovodu mixovania svetelnych zdrojov sa to nedalo. Nakoniec som si nechal produkty poslat ku mne do studia a tu som zabil asi 3 hodiny na kus kym som dosial vysledok, ktory vedel grafik pouzit a este ho doladit za dialsich zopar hodin v kompe.

Mozno ta teraz velmi sklamem a nastvem velmi vela ludi z fora a este viac z AKF a inych skol. Ale ziadny kurz ta nenauci fotit. Oni ti to nasvietia, vysvetlia atd ale su to modelove priklady. Jedine co ti v tomto pomoze je skusat!!!! A pokial chces pochopit zaklady svetla, tak chod do IKEA, kup si 5 kusov stolnych lamp a zopar modelov auticiek a inych kravin. Postav si ten model doma na stol a nasviet si to kludne tymito 5korunovymi lampickami z IKEI. Tam pochopis ako funguje svetlo a da ti to dostatok skusenosti aby si mohol vobec uvazovat nad tym ze si kupis normalne svetla a ides fotit.

Sorry ze som sa tak do teba pustil. Ale to ze si kupis svetla a fotak este z teba produktaka nespravi. A ked polozis takuto banalnu otazku na fore, tak mozes ocakavat ze sa do teba ludia pustia. Tiez neprijdes na forum subaru a nespytas sa ake puklice su dobre na imprezu na elektronoch
aby si si nemyslel ze si z teba robim srandu pomocou modeliku a malej lampy zistovali ako svietit Lambo http://www.youtube.com/watch?v=8w638djAPyA
 
dilong77
2013-02-04 00:57:16+01
príspevok od: upir13
Este k realnym skusenostiam:
Mas velky rozdiel ci fotis matne predmety, leskle predmety alebo jedlo. Ku kazdemu typu fotenia treba pristupovat uplne inac. Na jedno potrebujes fotostan, na druhe fotostol, pripadne iba leskly povrch, cierny matny. Treba si ovedomit ze aj farba okolia kde to fotis na to vplyva, nehovoriac uz o odraze v pripade leskleho predmetu.
Poviem ti to asi tak. Pred rokom aj nieco som fotil pre Red Bull dva produkty na billboardy. Fotili sme to niekolko hodin u nich. Ale presne z dovodu mixovania svetelnych zdrojov sa to nedalo. Nakoniec som si nechal produkty poslat ku mne do studia a tu som zabil asi 3 hodiny na kus kym som dosial vysledok, ktory vedel grafik pouzit a este ho doladit za dialsich zopar hodin v kompe.

Mozno ta teraz velmi sklamem a nastvem velmi vela ludi z fora a este viac z AKF a inych skol. Ale ziadny kurz ta nenauci fotit. Oni ti to nasvietia, vysvetlia atd ale su to modelove priklady. Jedine co ti v tomto pomoze je skusat!!!! A pokial chces pochopit zaklady svetla, tak chod do IKEA, kup si 5 kusov stolnych lamp a zopar modelov auticiek a inych kravin. Postav si ten model doma na stol a nasviet si to kludne tymito 5korunovymi lampickami z IKEI. Tam pochopis ako funguje svetlo a da ti to dostatok skusenosti aby si mohol vobec uvazovat nad tym ze si kupis normalne svetla a ides fotit.

Sorry ze som sa tak do teba pustil. Ale to ze si kupis svetla a fotak este z teba produktaka nespravi. A ked polozis takuto banalnu otazku na fore, tak mozes ocakavat ze sa do teba ludia pustia. Tiez neprijdes na forum subaru a nespytas sa ake puklice su dobre na imprezu na elektronoch
V pohode, nevadi mi to. Privitam kazdu kritiku ktora ma niekam posunie. Uvedomujem si ze sa zrejme pytam pre mnohych na chobotiny, ale fotografia je velmi draha zalezitost a da sa tu vyhodit kopec prachov za nic. Nemam problem si priznat ze som lama a radsej prijmem kritiku, popr. posmesky ale vyvarujem sa zbytocnosti a aj sa niecomu priucim

O svetlach uz co to viem - aj ked sa to z fotografiou neda celkom porovnavat. Takmer 20 rokov robim grafiku 2D/3D (v 3D hlavne pozovanie a sceny)
 
Napster050
2013-02-04 01:09:20+01
ten tvoj "výkon" je v skutočnosti príkon... žiarovka má účinnosť okolo 8%, tak si to vypočítaj koľko má teda "výkonu".
Svetelný tok sa udáva v lumenoch. na každom obale žiarivky by si to mal mať napísané (značka Lm)

takisto je to s reproduktormi... výkon ktorý udavajú predajcovia je v skutočnosti taktiež príkon. Výkon je v akustickom tlaku, ktorý má zase mizernú účinnosť.

ale to je vlastne jedno, nejdem sa s vami hádať, lebo tu je každý pánom svetla
 
Napster050
2013-02-04 01:15:25+01
btw: Watt second tiež udáva len koľko energie dané zariadenie zožere, nie koľko vie vivinúť.

príklad: 1200Ws záblesk môže byť slabší ako 1000Ws záblesk. záleži od riadiacej elektroniky.
 
dilong77
2013-02-04 01:47:46+01
príspevok od: Napster050
btw: Watt second tiež udáva len koľko energie dané zariadenie zožere, nie koľko vie vivinúť.

príklad: 1200Ws záblesk môže byť slabší ako 1000Ws záblesk. záleži od riadiacej elektroniky.
Su to irelevantne veci. Cely svet udava silu osvetlenia (nie len slovensko) vo Ws a W len ty si vymyslel iny system. Viem co su Lumeny lenze odjakziva bol a vzdy je sila osvetlenia/vykon spajana z Watt, resp. s Watt sekundami.

Chcel by som vidiet ako 100W ziarovka podla tvojho vydava menej svetla nez 60W ziarovka (za rovnakeho zdroja el. prudu.
 
Napster050
2013-02-04 02:00:55+01
príspevok od: dilong77
Su to irelevantne veci. Cely svet udava silu osvetlenia (nie len slovensko) vo Ws a W len ty si vymyslel iny system. Viem co su Lumeny lenze odjakziva bol a vzdy je sila osvetlenia/vykon spajana z Watt, resp. s Watt sekundami.

Chcel by som vidiet ako 100W ziarovka podla tvojho vydava menej svetla nez 60W ziarovka (za rovnakeho zdroja el. prudu.
stačí hrubšie vlákno a bude svietiť menej za rovnakeho prudu....

ja som si nevymyslel novú teóriu, to sú všetko zákony fyziky...
 
markus
2013-02-04 07:41:28+01
príspevok od: dilong77
to je fakt - cim viac do toho clovek pozera a studuje, tim viac ma pocit ze je sprosty ako tago a nic o tom nevie
Svetelnemu stanu by som sa rad vyhol, pretoze ma viac laka kreativne riesenia produktovych fotografii resp. reklamna fotogradia. Ale tak ci tak, svetelny stan si zadovazim.
Nepochopil si má to je jedno či budeš mat stan alebo nie dôležité je mat plnú vybavenosť a skúsenosti ako zvladat svetlo a rôzne nezelane odrazí/lesky. Pretože to sú tie hranice ktore tá budu brzdit
 
Marek Janicko
2013-02-04 08:07:43+01
príspevok od: dilong77
Zakladam tuto temu s prosbou o radu. Pomaly si davam dokopy svetla (trvale lampy) k difuznym daznikom by som rad doplnil zopar softboxov (s vostinou, klasicky 60x60 a nejaky kominok).

Nevyznam sa v tom este velmi a neviem ake, resp. ci sa mi nejake softboxy daju nasadit na klasicke trvale svetla - mam tieto 3 dtrziaky so stativmi a difuznymi daznikmi: http://www.elementrix.sk/www-elementrix-sk/eshop/1-1-Studiova-svetla/0/5/21-Drziak-ziarovky-a-dazdnika
a na nich 27cm svietidla.

Rad by som sa venoval produktovej fotografii (preto vyber trvalych svetiel) ale urcite by som popri tom vyskusal aj portrety.
Softboxy chcem hlavne preto, ze tieto svetla su viac menej "neovladatelne" a chyba im upriamenie (vostina).

Dakujem za kazdu radu.
Vidim, ze sa tu klasicky riesi i dost bordelu okolo hlavnej temy. Tak teda ti napisem odpoved.

K tvojim drziakom neexistuje prislusenstvo jedine za predpokladu, ak by si vyuzil prislusenstvo pre strobistov.
Napr.: http://www.ebay.com/itm/Meking-Softbox-For-SpeedLight-Speedlite-Flash-60cm-24-Flash-Softbox-E6060-/140912058293?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20cf035fb5
k tomu je potreba si dokupit redukcia aby si mohol nasadit tvoj drziak. Pokial si dobre pametam tak standardne sa s tym dodava hlinikova.

Co sa tyka kominikov, reflektorov, i softboxov... tak v mini-maxe maju drziak pre strobistov
http://www.mini-max.sk/product/default/1597
na ktory nasadis Fomei a Bowens prislusenstvo. K tomu samozrejme mozes dokupovat vostinu, klapky, ...

No ci ziarovka nebude natolko velka, aby ti prekazala nasadenie si uz budes musiet odskusat sam.

Prajem prijemne hranie sa.
 
dilong77
2013-02-04 10:07:53+01
príspevok od: markus
Nepochopil si má to je jedno či budeš mat stan alebo nie dôležité je mat plnú vybavenosť a skúsenosti ako zvladat svetlo a rôzne nezelane odrazí/lesky. Pretože to sú tie hranice ktore tá budu brzdit
Jasne. Vies mi este poradit aky vykon zableskovych hlav potrebujem? Uvazujem o 3 zdrojoch svetla (+ mam ako doplnkove svetlo 2 blesky Metz 45 CL-1 - su starsie ale vykonne).
Pozeral som ze vykon zableskovych hlav sa pohybuje od 120W hore. Chcel by som ich teda pouzit pri produktovej/reklamnej fotografii a urcite by som ich vyuzil aj pre portrety.

thx
 
markus
2013-02-04 10:56:46+01
príspevok od: dilong77
Jasne. Vies mi este poradit aky vykon zableskovych hlav potrebujem? Uvazujem o 3 zdrojoch svetla (+ mam ako doplnkove svetlo 2 blesky Metz 45 CL-1 - su starsie ale vykonne).
Pozeral som ze vykon zableskovych hlav sa pohybuje od 120W hore. Chcel by som ich teda pouzit pri produktovej/reklamnej fotografii a urcite by som ich vyuzil aj pre portrety.

thx
Posielam ti tabulku na porovnavku vykonu blesku a zables. systemu. Nezabudni ze vykon sa straca pri pouziti modifikatorov a je to samozrejme individualne od druhu mod. Tvoja metz predpokladam ma GN 45
 
markus
2013-02-04 11:00:53+01
príspevok od: markus
Posielam ti tabulku na porovnavku vykonu blesku a zables. systemu. Nezabudni ze vykon sa straca pri pouziti modifikatorov a je to samozrejme individualne od druhu mod. Tvoja metz predpokladam ma GN 45
Osobne pouzivam 2x400WS, 250WS, 500WS na produkty to postacuje aj na portrety.
 
dilong77
2013-02-04 11:42:36+01
príspevok od: markus
Osobne pouzivam 2x400WS, 250WS, 500WS na produkty to postacuje aj na portrety.
velka vdaka - na zaklade toho som si urobil dobry obraz.
Pozeram na tieto v celkom zaujimavej cene:
http://www.elementrix.sk/www-elementrix-sk/eshop/2-1-Blesky-a-prislusenstvo/5-2-Zableskove-lampy/3/


Pouzivas aj pilotne svetla? Ked nato pozeram tak v podstate zableskove spotrebuju pocas fotenia este viac prudu ako trvale (ak sa pouziva pilotna - u tych silnejsich je to 150Ws). Nepisu vsak ci je to realnych 105W alebo je to ziarivka a je to menej.
 
markus
2013-02-04 11:52:01+01
príspevok od: dilong77
velka vdaka - na zaklade toho som si urobil dobry obraz.
Pozeram na tieto v celkom zaujimavej cene:
http://www.elementrix.sk/www-elementrix-sk/eshop/2-1-Blesky-a-prislusenstvo/5-2-Zableskove-lampy/3/


Pouzivas aj pilotne svetla? Ked nato pozeram tak v podstate zableskove spotrebuju pocas fotenia este viac prudu ako trvale (ak sa pouziva pilotna - u tych silnejsich je to 150Ws). Nepisu vsak ci je to realnych 105W alebo je to ziarivka a je to menej.
velmi malo je to aby si aspon nejako videl smerovanie svetla ale chrakter a tvrdost je aj tak odlisny oproti bleskom. Zvacsa fakt na ten nahlad nemam piloty vypeckovane na MAX. V dobe digitalu si radsej skontrolujem vysledok na displeji a tak korigujem svetlo.
 
dilong77
2013-02-04 14:21:51+01
príspevok od: markus
velmi malo je to aby si aspon nejako videl smerovanie svetla ale chrakter a tvrdost je aj tak odlisny oproti bleskom. Zvacsa fakt na ten nahlad nemam piloty vypeckovane na MAX. V dobe digitalu si radsej skontrolujem vysledok na displeji a tak korigujem svetlo.
OK, thx za pomoc, naozaj mi to pomohlo. Na zaciatok si asi zaobstaram 2x250W a 1x400W (uvidim co a ako)
Hadam sa s tymito svetlami neseknem a na zaciatok mi rok-dva posluzia:

http://www.elementrix.sk/www-elementrix-sk/eshop/2-1-Blesky-a-prislusenstvo/5-2-Zableskove-lampy/5/364-Mini-blesk-zableskova-lampa-svetlo-250W
http://www.elementrix.sk/www-elementrix-sk/eshop/2-1-Blesky-a-prislusenstvo/5-2-Zableskove-lampy/5/314-Profi-studiovy-blesk-zableskova-lampa-svetlo-vykon-600W
 
pxls.jpg
2013-02-05 21:24:26+01
príspevok od: upir13
tiez pouzivam zablesky na produkty vacsinou si s 3-4 zableskami vystacim + samozrejme kopec odraznych ploch a ciernych blokov Vyhoda je ze mozes pouzivat lubovolne modifkatory a nakombinovat to so systemovym bleskom
http://www.youtube.com/watch?v=JP3ykBzk_RU tu mas jedno video kde Lee Morris vysvetluje jak svietil hodinky
5 hodin fotenia, 5 hodin photoshopu a vysledok je velmi rozpacity. Za vzor by som to urcite nedaval. Intenzivne photoshopovanie v produktovej fotografii prezradza ze fotograf nezvlada svietenie. Clona f/36 je znie tiez ako vtip. Neviem ako si prisiel na to ze z toho mnozstva navodov ako fotit produkt je toto video to prave.
 
upir13
- moderator
2013-02-05 23:20:11+01
príspevok od: pxls.jpg
5 hodin fotenia, 5 hodin photoshopu a vysledok je velmi rozpacity. Za vzor by som to urcite nedaval. Intenzivne photoshopovanie v produktovej fotografii prezradza ze fotograf nezvlada svietenie. Clona f/36 je znie tiez ako vtip. Neviem ako si prisiel na to ze z toho mnozstva navodov ako fotit produkt je toto video to prave.
vitaj vo svete ta fotka bola pouzita na niekolko reklamnych kampani po celom svete
 
pxls.jpg
2013-02-06 01:09:49+01
príspevok od: upir13
vitaj vo svete ta fotka bola pouzita na niekolko reklamnych kampani po celom svete
lol... ze si ty to video ani nevidel?
 
Blackman
2013-02-06 09:43:24+01
príspevok od: dilong77
OK, thx za pomoc, naozaj mi to pomohlo. Na zaciatok si asi zaobstaram 2x250W a 1x400W (uvidim co a ako)
Hadam sa s tymito svetlami neseknem a na zaciatok mi rok-dva posluzia:

http://www.elementrix.sk/www-elementrix-sk/eshop/2-1-Blesky-a-prislusenstvo/5-2-Zableskove-lampy/5/364-Mini-blesk-zableskova-lampa-svetlo-250W
http://www.elementrix.sk/www-elementrix-sk/eshop/2-1-Blesky-a-prislusenstvo/5-2-Zableskove-lampy/5/314-Profi-studiovy-blesk-zableskova-lampa-svetlo-vykon-600W
Inak to 250W svetlo je len o 3GN silnejsie ako tie Metz blesky co mas, takze to este zvaz.
 
dilong77
2013-02-06 10:12:27+01
príspevok od: Blackman
Inak to 250W svetlo je len o 3GN silnejsie ako tie Metz blesky co mas, takze to este zvaz.
S trvalych svetiel som zisil (hadam spravne), ze nato aby som dokazal ovladat svetlo mi dazdniky nestacia (produkuju priliz vela roztyleneho svetla a uz pri 2 svetlach mam miestnost ak v las vegas)- preto tie zableskove hlavy.
Neviem ci by som dokazal najst sposob ako na Metz umiestnit softbox s vostinou. Skor som myslel ze ho budem vyuzivat ako velke makke roztylene svetlo na dosvietenie scen.
Hadam uvazujem spravne. Od svetla chem kominok, vostinu a klasicky rozptyl.

Rad by som chcel zvladnut zo svetlom nieco take: http://www.renderosity.com/mod/gallery/index.php?image_id=2404828
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()