Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Zenit E-opacna clona?

ferguson
ferguson 2012-06-18 23:22:46+02
Ahojte, uz par dni citam clanky, tipy a rady. Fotenie ma bavi, ale s kompaktom som spokojny nebol a na zrkadlovku nemam, tak som si od stareho otca pozical Zenit E. Najprv som si myslel, ze nastavit parametre viem, ale ostal som trochu zmateny. Totiz cim nizsie cislo nastavim (2-2.8) na clone, tak tym su fotky tmavsie a zase opacne ked nastavim vyssie (11-16) tak su svetlejsie. Resp. fotky som este nerobil, chcem si najprv par veci ujasnit. Cize je to dobre ako to je? Ja mam dojem, ze by to malo byt opacne, nie?
 
bobo222
2012-06-20 12:03:17+02
Akurát u zenita bol nejaký problém s expozimetrom, odchádzal tam selénový (alebo niečo také) článok a už sa to tuším nedalo opraviť. Inak externý expozimeter sa dá kúpiť aj v bazáre za pár korún.
 
ferguson
2012-06-20 13:10:27+02
Nastavovat to odhadom... To by som tomu asi moc nepomohol. Skoda toho expozimetra Skusim nieco vymysliet.

Inak este jedna (asi hlupa) otazka. Na tej fotke objektivu co som dal, su aj take cisla pisane zelenou. Od 0 do 16 na kazdu stranu. Na co to sluzi?
 
i-co
2012-06-20 14:03:53+02
príspevok od: ferguson
Nastavovat to odhadom... To by som tomu asi moc nepomohol. Skoda toho expozimetra Skusim nieco vymysliet.

Inak este jedna (asi hlupa) otazka. Na tej fotke objektivu co som dal, su aj take cisla pisane zelenou. Od 0 do 16 na kazdu stranu. Na co to sluzi?
Približná hĺbka ostrosti. Dôležitá je tá stupnica čo je oproti. Konkrétne na tom obrázku čo si poslal. Napríklad na clone 8 budeš mat teoreticky ostré všetko od 2,5m do 5m. Na clone 4 bude ostré všetko od 2,8m do 4m ... atď.
 
Krtko fotografom
2012-06-20 14:11:42+02
príspevok od: ferguson
Nastavovat to odhadom... To by som tomu asi moc nepomohol. Skoda toho expozimetra Skusim nieco vymysliet.

Inak este jedna (asi hlupa) otazka. Na tej fotke objektivu co som dal, su aj take cisla pisane zelenou. Od 0 do 16 na kazdu stranu. Na co to sluzi?
Ja som, ako maly chlapec, fotil s ruskou Viliou. Ta expozimeter nemala, ale ked som si kupil nejaky film, tak vacsinou vzdy tam bola, nazval by som ju, informacna tabulka, kde bolo nakreslene, a aj napisane, ze pri akom pocasi, ako nastavit fotak (cas, clona, pri danej citlivosti kupeneho filmu). A fotil som podla toho v pohode, pretoze film ma vacsiu expozicnu pruznost, ako digital, takze malych nepresnych nastaveni sa nemusis vobec bat.
Ale ci je takyto udaj, aj pri dnesnych filmoch, tak to neviem .
 
mar_tin
2012-06-20 14:51:31+02
oprava expozimetra pre šikovné ruky:
http://tomtiger.home.xs4all.nl/zenrep/meter.html
 
keko
2012-06-20 15:07:56+02
Zenit E nema baterku. Stupnica na expozimetri je v GOST a v DIN. Kazdy film ma citlivost urcenu v ISO, co je zapis a/b, kde "a" je v DIN a "b" v ASA, napr 21/100. Nastavovacie prpametre teda korensponduje so sudobymi velicinami citlivosti.
Pre farebny negativ sa daju expozicne hodnoty slusne odhadnut. Je na to niekolko metod. Vyborny je vsak osvedceny expozimetrom.
 
ferguson
2012-06-20 15:10:38+02
Presne na tom som myslel, ze by som tam zbastlil nejaky solarny clanok. Este uvidim co vymyslim. Zatial skusim asi nejake fotky nocnej oblohy, mozno blesky... kde by som pouzil Bckovy cas.

A existuju nejake tabulky, tak ako bolo kedysi na tych filmoch? Nech sa mam od coho odpichut?
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()