Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Landscape panorama , aké nastavenia ?

Martin Piňák
2012-08-02 15:21:35+02
Zdravím,

kukal som tak zbežne tu na fóre, ale nedočítal som sa konkrétne pri akej ohniskovej vzdialenosti je optimálne fotografovať panorámy, mám Sigmu 12-24 , resp aj tamron 17-50 (pri ňom viem použiť aj cokiny ND) , teraz som si vyskúšal skladanie pano so sigmy 12-24 ale pri 12 mm je to značne deformované http://imgupload.sk/images/9/3/93n92iyzt2m9hw9s5rv7.jpg , viem že zrovna toto niesú kopce ale vidno tam deformáciu ktorej sa chcem vyhnúť, mám statív manfrotto 293 A3 a momentálne guľovú hlavu manfrotto 494 RC2 ale plánujem vo veľmi krátkom čase zakúpenie panoramatickej hlavy s možnosťou snímania aj vertikálne a horizontálne- píšem to len preto aby sme zas nerozoberali techniku a blbosti miesto podstatných vecí . Ďakujem.
 
DodoFot
2012-08-02 15:54:59+02
príspevok od: Martin Piňák
Zdravím,

kukal som tak zbežne tu na fóre, ale nedočítal som sa konkrétne pri akej ohniskovej vzdialenosti je optimálne fotografovať panorámy, mám Sigmu 12-24 , resp aj tamron 17-50 (pri ňom viem použiť aj cokiny ND) , teraz som si vyskúšal skladanie pano so sigmy 12-24 ale pri 12 mm je to značne deformované http://imgupload.sk/images/9/3/93n92iyzt2m9hw9s5rv7.jpg , viem že zrovna toto niesú kopce ale vidno tam deformáciu ktorej sa chcem vyhnúť, mám statív manfrotto 293 A3 a momentálne guľovú hlavu manfrotto 494 RC2 ale plánujem vo veľmi krátkom čase zakúpenie panoramatickej hlavy s možnosťou snímania aj vertikálne a horizontálne- píšem to len preto aby sme zas nerozoberali techniku a blbosti miesto podstatných vecí . Ďakujem.
landscape panoramu mozes fotit aj ohniskom 200, len ju potom vyskladas z viacerych obrazkov vertikalne aj horizontalne. tu deformaciu pri 12 mozes odstranit korekciou objektivu.
 
Blackman
2012-08-02 15:58:07+02
príspevok od: Martin Piňák
Zdravím,

kukal som tak zbežne tu na fóre, ale nedočítal som sa konkrétne pri akej ohniskovej vzdialenosti je optimálne fotografovať panorámy, mám Sigmu 12-24 , resp aj tamron 17-50 (pri ňom viem použiť aj cokiny ND) , teraz som si vyskúšal skladanie pano so sigmy 12-24 ale pri 12 mm je to značne deformované http://imgupload.sk/images/9/3/93n92iyzt2m9hw9s5rv7.jpg , viem že zrovna toto niesú kopce ale vidno tam deformáciu ktorej sa chcem vyhnúť, mám statív manfrotto 293 A3 a momentálne guľovú hlavu manfrotto 494 RC2 ale plánujem vo veľmi krátkom čase zakúpenie panoramatickej hlavy s možnosťou snímania aj vertikálne a horizontálne- píšem to len preto aby sme zas nerozoberali techniku a blbosti miesto podstatných vecí . Ďakujem.
Ponal si to vyborne, vacsina sirokacov ma najvacsie sudkovite skreslenie prave na najmensom ohnisku. Musis si vybrat ohnisko pri ktorom mas skreslenie najmensie a napasovat pri panorame jednotlive zabery s co najvacsim prekrytim na seba. Ak nevies ake skreslenie ma ta Sigma pri jednotlivych ohniskach, tak tu to odskusali za teba http://www.photozone.de/Reviews/310-sigma-af-12-24mm-f45-56-ex-hsm-dg-lab-test-report--review?start=1
 
Bpali
2012-08-02 15:58:57+02
ja fotim setakom z ruky a skladanim to ide...len treba skusat...
 
Blackman
2012-08-02 15:58:59+02
Detto plati pre ten Tamron http://www.photozone.de/Reviews/289-tamron-af-17-50mm-f28-sp-xr-di-ii-ld-aspherical-if-canon-test-report--review?start=1
 
Martin Piňák
2012-08-02 16:01:57+02
príspevok od: Blackman
Detto plati pre ten Tamron http://www.photozone.de/Reviews/289-tamron-af-17-50mm-f28-sp-xr-di-ii-ld-aspherical-if-canon-test-report--review?start=1
takže tých 24mm použiteľných ak som správne porozumel
 
Martin Piňák
2012-08-02 16:03:43+02
príspevok od: Bpali
ja fotim setakom z ruky a skladanim to ide...len treba skusat...
vieš ono sa to dá, len potom orežem zvrchu tretinu , zospodu tretinu a mám z toho palacinku, nie každý vie tak presne sfotiť z ruky a myslím si že fotiť východ slnka pri krajinke bez statívu je blbosť
 
Blackman
2012-08-02 16:04:27+02
príspevok od: Martin Piňák
takže tých 24mm použiteľných ak som správne porozumel
Presne tak, este treba davat pozor na vinetaciu, lebo ti to potom pri skladani spravi pasy v miestach kde to skladas. Preto som ti pisal ze pri foteni jednotlivych snimkov si daj tak 30% rezervu.
 
Martin Piňák
2012-08-02 16:08:42+02
príspevok od: Blackman
Presne tak, este treba davat pozor na vinetaciu, lebo ti to potom pri skladani spravi pasy v miestach kde to skladas. Preto som ti pisal ze pri foteni jednotlivych snimkov si daj tak 30% rezervu.
s týmto nemám problém skôr mi šlo o súdkovitosť fotiek a o nepríjemnú deformáciu , samozrejme fotím v manuale , pri tejto foto mi napr v 12 mm nezdeformovalo až tak strašne, je to od perspektívy hodne http://www.pinak-art.com/wp-content/uploads/pano_hrad.jpg
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-08-02 16:19:53+02
Skreslenie, ktore ukazujes nema nic spolocne so sferickym skreslenim objektivu, ale so sposobom snimania panoramy a sposobom jej skladania a prezentovania. Najma u takychto sirokouhlych panoram je dolezite, aby fotoaparat nebol nakloneny. Su softvery, ktore sa s tym popasuju horsie a ine lepsie. Vyskusa niekolko trial verzii a mozno zistis, ze iny program vykoriguje skresleni omnoho lepsie. S takymito panoramami je aj velky problem pri prezentacii. AK si ju pustas cez smecialny panoramaticky prehliadac a postupne prechadzas obrazom, moze byt vsetko OK. Ak s nej robis beznu plochu fotku, vyberas akym sposobom bude fotka projekciovana. Skus nastudovat avyskusat rozne projekcie panoramy.
 
Martin Piňák
2012-08-02 16:25:06+02
príspevok od: Karol Srnec
Skreslenie, ktore ukazujes nema nic spolocne so sferickym skreslenim objektivu, ale so sposobom snimania panoramy a sposobom jej skladania a prezentovania. Najma u takychto sirokouhlych panoram je dolezite, aby fotoaparat nebol nakloneny. Su softvery, ktore sa s tym popasuju horsie a ine lepsie. Vyskusa niekolko trial verzii a mozno zistis, ze iny program vykoriguje skresleni omnoho lepsie. S takymito panoramami je aj velky problem pri prezentacii. AK si ju pustas cez smecialny panoramaticky prehliadac a postupne prechadzas obrazom, moze byt vsetko OK. Ak s nej robis beznu plochu fotku, vyberas akym sposobom bude fotka projekciovana. Skus nastudovat avyskusat rozne projekcie panoramy.
ďakujem za radu,

skúšal som Hugin, ten je absoultne bezmocný pri širokouhlých fotkách (12mm) ani sa s tým nezačne baviť, fotošop to zvláda vcelku dobre, nechcem zas skladať nejaké super pano náhľady na weby v neviem koľko megapixelovom rozlíšení skôr mi ide o fotky typu ako fotí napr. photoab.wz.cz , viem že on na to nemá špeciálnu techniku ale už má roky skúseností tak si musím pomôcť ako viem a ako sa mi to osobne bude najlepšie fotiť.
 
atlantel
2012-08-02 18:45:20+02
príspevok od: Martin Piňák
Zdravím,

kukal som tak zbežne tu na fóre, ale nedočítal som sa konkrétne pri akej ohniskovej vzdialenosti je optimálne fotografovať panorámy, mám Sigmu 12-24 , resp aj tamron 17-50 (pri ňom viem použiť aj cokiny ND) , teraz som si vyskúšal skladanie pano so sigmy 12-24 ale pri 12 mm je to značne deformované http://imgupload.sk/images/9/3/93n92iyzt2m9hw9s5rv7.jpg , viem že zrovna toto niesú kopce ale vidno tam deformáciu ktorej sa chcem vyhnúť, mám statív manfrotto 293 A3 a momentálne guľovú hlavu manfrotto 494 RC2 ale plánujem vo veľmi krátkom čase zakúpenie panoramatickej hlavy s možnosťou snímania aj vertikálne a horizontálne- píšem to len preto aby sme zas nerozoberali techniku a blbosti miesto podstatných vecí . Ďakujem.
Panoramy mozes robit na akomkolvek ohnisku . Ak nechces ziadnu deformaciu , musis pouzit dlhsie ohniska 40mm a vyssie. V takomto pripade budes musiet panoramu vyskladavat z viacerych radov. Zalezi ake rozlisenie od vysledku pozadujes a ako je scena velka , vzdialena od roviny snimania. Robit panoramu zo sirokacom je jednoduchsie,logicky staci aj nizsi pocet dielcich snimkov ale problem je prave v deformacii a vzniku U-rampy blizkeho popredia. Od druhu pouziteho objektivu , jeho deformacnich vlastnosti zavisi aj druh projekcie ktory pozijes. Na sirokac sa poziva sfericka projekcia, na dlhsie skla planarna alebo cylindricka. Dobre softy to vedia excelentne korigovat. Tu je ukazka pomerne velkej budovy Ernst & Young ktoru som snimal zo vzdialensti 25 metrov, ohniskom 50mm, 3 rady a sedem stlpcov > http://gigapan.com/gigapans/98645 ... a zvislice su kolme. Nasledujuca je zasa robena na ohnisku 14mm (FF) z troch snimkov a perspektiva sa tu prijemne roztiahla > http://static.panoramio.com/photos/original/68136106.jpg
 
Martin Piňák
2012-08-02 19:08:20+02
príspevok od: atlantel
Panoramy mozes robit na akomkolvek ohnisku . Ak nechces ziadnu deformaciu , musis pouzit dlhsie ohniska 40mm a vyssie. V takomto pripade budes musiet panoramu vyskladavat z viacerych radov. Zalezi ake rozlisenie od vysledku pozadujes a ako je scena velka , vzdialena od roviny snimania. Robit panoramu zo sirokacom je jednoduchsie,logicky staci aj nizsi pocet dielcich snimkov ale problem je prave v deformacii a vzniku U-rampy blizkeho popredia. Od druhu pouziteho objektivu , jeho deformacnich vlastnosti zavisi aj druh projekcie ktory pozijes. Na sirokac sa poziva sfericka projekcia, na dlhsie skla planarna alebo cylindricka. Dobre softy to vedia excelentne korigovat. Tu je ukazka pomerne velkej budovy Ernst & Young ktoru som snimal zo vzdialensti 25 metrov, ohniskom 50mm, 3 rady a sedem stlpcov > http://gigapan.com/gigapans/98645 ... a zvislice su kolme. Nasledujuca je zasa robena na ohnisku 14mm (FF) z troch snimkov a perspektiva sa tu prijemne roztiahla > http://static.panoramio.com/photos/original/68136106.jpg
Je mi jasné že pri architektúre to nebude len tak, mňa tak momentálne asi brzdí len tá panoramatická hlava lebo pomocou guľovej mi to moc dobre nejde, foťák je rozmerný a ťažký so sigmou 12-24 , verím že asi aj ty ju používaš
 
atlantel
2012-08-02 19:51:41+02
90 % vsetkych panoram za bieleho dna robim z ruky, je to otazka cviku. Pouzivam Nikon D800 a 14-24 G co je spolu 2100 gramov. Gulova hlava nie je bohvieco na pano snimky ale zase by som pano hlavy tak neprecenoval. Urobil som stovky panoram z ruky s perfektnym vyvazenim horizontu a naklon ktory snimky mali bol casto len 0.5-0.8 uhloveho stupna. To je zanedbatelne a softy si pomocou spickovych interpolacnych algoritmov ako je Lanczos 5 dokazu poradit a naklon susedneho snimku "stretchnu" nepozorovatelnou mierou. Stativ pouzivam len pri nocnych expoziciach alebo v zlych dennych podmienkach - tmavo alebo silny vietor... Tisice ludi pisu po weboch "mudrosti" o nodalnych bodoch, ci ma pretinat fokalnu rovinu alebo os vedenu cez objektiv v strede alebo bajonetom atd. atd.... - netrap sa tym. Prax je podstatne jednoduchsia pokial ju zvladnes....
 
Martin Piňák
2012-08-02 20:58:41+02
príspevok od: atlantel
90 % vsetkych panoram za bieleho dna robim z ruky, je to otazka cviku. Pouzivam Nikon D800 a 14-24 G co je spolu 2100 gramov. Gulova hlava nie je bohvieco na pano snimky ale zase by som pano hlavy tak neprecenoval. Urobil som stovky panoram z ruky s perfektnym vyvazenim horizontu a naklon ktory snimky mali bol casto len 0.5-0.8 uhloveho stupna. To je zanedbatelne a softy si pomocou spickovych interpolacnych algoritmov ako je Lanczos 5 dokazu poradit a naklon susedneho snimku "stretchnu" nepozorovatelnou mierou. Stativ pouzivam len pri nocnych expoziciach alebo v zlych dennych podmienkach - tmavo alebo silny vietor... Tisice ludi pisu po weboch "mudrosti" o nodalnych bodoch, ci ma pretinat fokalnu rovinu alebo os vedenu cez objektiv v strede alebo bajonetom atd. atd.... - netrap sa tym. Prax je podstatne jednoduchsia pokial ju zvladnes....
máš pravdu, ide mi trocha aj o nočné snímky určite ( mestá a pod) z vtáčej perspektívy , takže u mňa to nebude celkom vyhodená investícia
 
LetajiciCestmir
2012-08-02 21:46:27+02
príspevok od: atlantel
90 % vsetkych panoram za bieleho dna robim z ruky, je to otazka cviku. Pouzivam Nikon D800 a 14-24 G co je spolu 2100 gramov. Gulova hlava nie je bohvieco na pano snimky ale zase by som pano hlavy tak neprecenoval. Urobil som stovky panoram z ruky s perfektnym vyvazenim horizontu a naklon ktory snimky mali bol casto len 0.5-0.8 uhloveho stupna. To je zanedbatelne a softy si pomocou spickovych interpolacnych algoritmov ako je Lanczos 5 dokazu poradit a naklon susedneho snimku "stretchnu" nepozorovatelnou mierou. Stativ pouzivam len pri nocnych expoziciach alebo v zlych dennych podmienkach - tmavo alebo silny vietor... Tisice ludi pisu po weboch "mudrosti" o nodalnych bodoch, ci ma pretinat fokalnu rovinu alebo os vedenu cez objektiv v strede alebo bajonetom atd. atd.... - netrap sa tym. Prax je podstatne jednoduchsia pokial ju zvladnes....
Vedel by si dat nejake tipy na fotenie z ruky? Na pano som si ako zaciatocnik netrufal prave kvoli tomu ze si to bez stativu neviem ani predstavit.
 
atlantel
2012-08-02 22:22:58+02
Pevna ruka, nefotit cez LV - len cez hladacik, tym si zabezpecis urcite zastabilizovanie fotaku pritlakom k tvari, v hladaciku si urcit ktore "znacky " pouzijes ako vodiace ciary horizontu, samozrejmostou je fotit na vysku, mat vopred zaostrene a potom vypnut AF aby nedoslo k breathingu, ja fotim vyhradne s pevne danou expoziciou v rezime M, najprv si expozimetrom prebehnem celu panoramu a overim si idealny "bezpecny" expozicny cas pouzitelny pre vsetky dielcie snimky, pripadne rozdiely v expozicii dokazu urobit neuveritelny bordel v tonalnom vyvazeni a teda dlhe prasenie sa s fotoshopom, casto neuspokojive. Dobre si rozmysliet pouzitie polarizacneho filtra, ten dokaze pri zmene uhlu snimania urobit na oblohe sinusoidovu paseku , ktora sa opat zdlhavo retusuje. No a zadrzat dych, nemenit svoju poziciu, otacat sa len v pase. U ZOOMOV ZASADNE NEZMENIT OHNISKO !!!!!!!
 
LetajiciCestmir
2012-08-03 19:05:41+02
Dakujem za tipy, pojdem vyskusat.
 
pano360sk
2012-09-12 19:54:37+02
ako tu uz bolo pisane, deformacia ktora je vidiet na snimku nema nic (priamo) spolocne s ohniskovou vzdialenostou objektivu. aky program pouzivas na skladanie panoram? poskladalo to pekne, ale skus najst vhodnejsiu prezentaciu.

vo vseobecnosti sa neda povedat aku ohniskovu vzdialenost pouzivat. ide skor o to ako ma panorama vyzerat, ake rozlysenie potrebujes dosiahnute a podobne.

mala ohniskova vzdialenost
+ menej fotkami zaberies sirsi uhol pohladu a teda jednoduchsie skladanie
+ vacsia hlbka ostrosti. (ak chces mat napriklad na panorame v popredi cloveka a v pozadi kopce a obe veci ostre)
- cim mensia ohniskova vzdialenost, tym mensie rozlysenie vyslednej panoramy

napriklad tuto pano: http://www.pano360.sk/semana_santa.php som fotil pri ohniskovej vzdialenosti 8mm cannon eos 5D mark II + 8mm sigma. -> maximalne rozlysenie sferickej panoramy 7000x3500px

vacsia ohniskova vzdialenost:
+ vacise mozne rozlysenie
- potrebujes viac fotiek na zabratie urciteho vyseku priestoru
- mensia hlbka ostrosti

napriklad tuto panoramu som fotil pri ohniskovej vzdialenosti 70mm. viditelne sa tam da nazoomovat ovela viac ako pri tej prvej
http://www.pano360.sk/nitra.php
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()