Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Vážky - ako na ne

sachmo
2012-08-19 22:00:22+02
Nedávno som si kúpil Tamron 90mm a s vervou som sa pustil do hmyzu - motýľov, kadejakých chrobákov,... Chcel som skúsiť aj vážky, len zatiaľ som neprišiel ako na to.
Máte nejaké rady, tipy, triky a grify ako sa dostať k vážke čo najbližšie, kde zvyknú sedieť a oddychovať, v ktorej časti dňa sú menej aktívne, ako sa k nim približovať, aby sa nevyplašili,...
Chystám sa niečo o vážkach naštudovať, ale praktické skúseností sú lepšie ako teória.
 
Paulie
2012-08-19 22:24:57+02
Makristi tu niekde na fóre spomínali, že ráno ešte keď je chladnejšie sú menej aktívne, ale to si musíš riadne privstať.
 
matus321
2012-08-19 22:56:29+02
Ja ich chodím cvakať na rybníky k večeru po práci,vtedy nemám preblém z plachosťou .Klasickým pomalým spôsobom približovania sa,ťa pustia až neuveriteľne blízko.A ako spomýna kolega vyššie z rána myslím si že jednoznačne,vtedy máš ešte bonus v podobe rosy,ale treba si ako bolo zmienené privstať.
 
keko
2012-08-19 23:09:01+02
Kup si toto
http://www.amazon.com/Adorama-Reversing-Pentax-Manual-Thread/dp/B001140LQM
sirokouhly obj., nejake medzikruzky k tomu a hlavne repelent. Vazka je dravy hmyz a chutia mu komare.
 
sachmo
2012-08-19 23:31:58+02
príspevok od: keko
Kup si toto
http://www.amazon.com/Adorama-Reversing-Pentax-Manual-Thread/dp/B001140LQM
sirokouhly obj., nejake medzikruzky k tomu a hlavne repelent. Vazka je dravy hmyz a chutia mu komare.
Skus si precitat toto www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/makrofotografia-close-up/makro-s-digitalnou-zrkadlovkou-i-s-cim-na-makro/
Pise sa tam o.i., ze makroobjektiv je na makro najidealnejsi a ze problem reverzneho kruzku je manualne meranie a kratka zaostrovacia vzdialenost, co asi nie celkom chceme.
No a repelent - asi nepojdem s bubnom na zajace.
 
keko
2012-08-20 00:36:52+02
príspevok od: sachmo
Skus si precitat toto www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/makrofotografia-close-up/makro-s-digitalnou-zrkadlovkou-i-s-cim-na-makro/
Pise sa tam o.i., ze makroobjektiv je na makro najidealnejsi a ze problem reverzneho kruzku je manualne meranie a kratka zaostrovacia vzdialenost, co asi nie celkom chceme.
No a repelent - asi nepojdem s bubnom na zajace.
Prezradim ti zivotnu pravdu. Je mnoho nazorov a objektivne nemozno urcit, ktory je najspravnejsi.
Reverzny kruzok, mech a 20-ka objektiv s priemerom 49mm (a nadhera je, ze nevadi akak znacka objektivu) dava to najvacsie zvacsenie a to uz za manualne meranie stoji.
Kolkoze pisu ze ide zvacsit tym makro-objektivom? 1:2? 1:1? Ja hovorim o zvacseni az 10:1.
Nemusis s bubnom na zajace, staci dosiahnut stav, ze po prvom foteni budes chciet zopakovat akciu etse raz
 
fatality
2012-08-20 02:03:25+02
ja ich fotim hocikedy..teda hocikedy po 15ej,ked uz je svetlo ako tak oka..staci sa iba pomalinky priblizovat,nerobit prudke pohyby a necha sa cvaknut aj z 20-30cm..samozrejme zavisi niekedy od "nalady" nikedy sa daju viac,niekedy menej a samozrejme aj kus od kusu..niektora je plachejsia niektora menej..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-08-20 08:51:23+02
Na vazky treba ist, ked su menej aktivne, cize rano, vecer, pred alebo po dazdi. Na vazky nepotrebujes supermakroobjektiv, toboz nie nejake prevraciace sady. Vazky fotis v zvacseni 1:2 az 1:4. Preto su na ne dobre teleobjektivy. Vela vazkarov pouziva 300/4 alebo 400/5,6. Tieto objektivy mozes aj odclonit, a napriek tomu maju dostatocne velku hlbku ostrosti, pritom pozadie rozmazu do hladka. Makroobjektiv 100/105 mm toto nedokaze. Musis ho clonit a na pozadi je to vidiet.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-20 09:23:24+02
príspevok od: sachmo
Nedávno som si kúpil Tamron 90mm a s vervou som sa pustil do hmyzu - motýľov, kadejakých chrobákov,... Chcel som skúsiť aj vážky, len zatiaľ som neprišiel ako na to.
Máte nejaké rady, tipy, triky a grify ako sa dostať k vážke čo najbližšie, kde zvyknú sedieť a oddychovať, v ktorej časti dňa sú menej aktívne, ako sa k nim približovať, aby sa nevyplašili,...
Chystám sa niečo o vážkach naštudovať, ale praktické skúseností sú lepšie ako teória.
Tamron 70-300 VC je napríklad lacné riešenie na vážky a podobné potvory na APS-C senzor
 
sachmo
2012-08-20 09:34:01+02
príspevok od: Karol Srnec
Na vazky treba ist, ked su menej aktivne, cize rano, vecer, pred alebo po dazdi. Na vazky nepotrebujes supermakroobjektiv, toboz nie nejake prevraciace sady. Vazky fotis v zvacseni 1:2 az 1:4. Preto su na ne dobre teleobjektivy. Vela vazkarov pouziva 300/4 alebo 400/5,6. Tieto objektivy mozes aj odclonit, a napriek tomu maju dostatocne velku hlbku ostrosti, pritom pozadie rozmazu do hladka. Makroobjektiv 100/105 mm toto nedokaze. Musis ho clonit a na pozadi je to vidiet.
Teleobjektiv by riesil aj problem plachosti vazok, na druhej strane to nieco stoji, takze kym nasetrim, tak budem trenovat trpezlivost.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-20 09:46:45+02
príspevok od: sachmo
Teleobjektiv by riesil aj problem plachosti vazok, na druhej strane to nieco stoji, takze kym nasetrim, tak budem trenovat trpezlivost.
určite si ho skus požičať od niekoho ( skús na FB) takéto 300-400,- objektívy sa požičiavajú ľahšie ako 2000-3000,- , možno zistíš že by si sa s 90tkou trápil iba zbytočne
 
sachmo
2012-08-20 09:48:38+02
príspevok od: keko
Prezradim ti zivotnu pravdu. Je mnoho nazorov a objektivne nemozno urcit, ktory je najspravnejsi.
Reverzny kruzok, mech a 20-ka objektiv s priemerom 49mm (a nadhera je, ze nevadi akak znacka objektivu) dava to najvacsie zvacsenie a to uz za manualne meranie stoji.
Kolkoze pisu ze ide zvacsit tym makro-objektivom? 1:2? 1:1? Ja hovorim o zvacseni az 10:1.
Nemusis s bubnom na zajace, staci dosiahnut stav, ze po prvom foteni budes chciet zopakovat akciu etse raz
A teraz si predstav, ze sa s touto mechovou zostavou mas nepozorovane priblizit k vazke a este aj alchymisticky nastavovat expoziciu. Navyse, ako pise Karol, zvacsanie 10:1 nepotrebujem, to je asi na ine prilezitosti.
 
sachmo
2012-08-20 10:30:53+02
príspevok od: Jozef Peniak
Tamron 70-300 VC je napríklad lacné riešenie na vážky a podobné potvory na APS-C senzor
No len chlapci v Tamrone nejako zabudli na pentaxovy bajonet
 
01pralinka
2012-08-20 11:48:49+02
ja mam 60mm macro a vazky som odfotila celkom lahko. neviem ci je to tym, ze som celkom utle ziena a jednoducho ma nevidia ,) ale pekne si odpozorujem kde si casto sada a sadnem si aj ja co najblizsie. ona sa mi tam potom pekne vracia. samozrejma treba robit pomale pohyby a hodi sa aj dalsia osoba, ktora bude vazku plasit, ked si sadne niekde inde dovolim si prilozit starsiu foto, aby bolo vidiet ako blizko sa da dostat so 60mm.
 
Krtko fotografom
2012-08-20 11:53:16+02
príspevok od: 01pralinka
ja mam 60mm macro a vazky som odfotila celkom lahko. neviem ci je to tym, ze som celkom utle ziena a jednoducho ma nevidia ,) ale pekne si odpozorujem kde si casto sada a sadnem si aj ja co najblizsie. ona sa mi tam potom pekne vracia. samozrejma treba robit pomale pohyby a hodi sa aj dalsia osoba, ktora bude vazku plasit, ked si sadne niekde inde dovolim si prilozit starsiu foto, aby bolo vidiet ako blizko sa da dostat so 60mm.
Nadherna fotka, aspon mne sa velmi paci .
 
lowenature
2012-08-20 12:32:14+02
Vážky sa zasa až tak lahko nefotia , ovsem ako ktoré niektoré si vám sadnú rovno pod nos a nechajú sa fotit iné sú veľmi plaché.Na internete je niekolko článkov , doporučujem google. Doporučuje sa fotit ráno a večer , vlastne ako vetsinu hmyzu ale má to jednu nevýhodu menej svetla.Vážky sa často zdržujú na mieste kde lovia vyhladávajú nad vodou steblá trávy, rákosie, na takéto fotenie však treba už inú výbavu , neopren a fotovor.
 
keko
2012-08-20 14:12:34+02
príspevok od: sachmo
A teraz si predstav, ze sa s touto mechovou zostavou mas nepozorovane priblizit k vazke a este aj alchymisticky nastavovat expoziciu. Navyse, ako pise Karol, zvacsanie 10:1 nepotrebujem, to je asi na ine prilezitosti.
Ja? Preco ja? Su ich tisice
http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/nikon/nikkoresources/ultrawides/20mm.htm
 
KESKOSENI
2012-08-20 15:07:47+02
ked sa k nej priblizujes treba si dat fotak k oku skorej a potom uz len cvakat
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()