Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

ostrenie na fotke

martinpsenky
2012-08-31 15:45:34+02
Ahojte,

prosim Vas o info ( teda nie presne o info, skor o potvrdenie toho co si myslim)
A prosim neukamenujte ma tu ok?
Som niekde v ateliery, kde mam stabilne svetelne podmienky.
Na fotaku mam 9 ostriacich bodov.
Idem ostrit na oci modelky, avsak najblizsi ostriaci bod mi zaostri na bradu.
Nasledny postup ma byt spravny tak, ze zaostrim na bradu, podrzim spust do polovice, cim vlastne uzamknem expoziciu, presuniem uzamknuty zaostreny bod na oci a dotlacim spust?
Tym padom by malo byt pekne ostrene na oci?
Moze to takto byt?
Alebo moze nastat pri tomto postupe nejaky problem.
Dakujem za rady.
A ano cital som, googlil som ale chcem si byt isty radami/radou vacsich profikov ako som ja
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-08-31 15:57:03+02
Ked zaostris na bradu, bude ostra brada, nech budes prekomponovavat kolko chces. Zaostri na oko a potom prekomponuj.
 
martinpsenky
2012-08-31 16:02:48+02
asi nechapem sorry, ale ked zaostrim na bradu, uzamknem to zaostrenie a presuniem na oko a docvaknem, budem mat stale ostru bradu a oko nie?
 
hombreee
2012-08-31 16:05:20+02
Nemoze to takto byt. Ostri na oko, proste tam kde to chces mat ostre. A prekomponovaniu sa pri nizkych clonovych cislach vyhybaj. Stoj ako skala, staci ze sa pohnes o centimeter a uz mozes mat oci mimo hlbky ostrosti
 
ivalko
2012-08-31 16:06:53+02
ved si vyber sam najblizsi spolahlivy ostriaci bod k miestu ktore chces mat zaostrene (oko). zaostri, namacknutim spuste defaultne (pokial to nezmenis v menu) aktivujes AF lock - uzamknutie zaostrenia, fotak uz nepreostruje pri rekomponovani.
 
ASTRALEK
2012-08-31 16:08:02+02
ak budes fotit na nizkej clone, z blizka a este k tomu s teleobjektivom oko a brada nemusia byt ostre zaroven - treba si nastudovat zakladne veci o ojektivoch - vid fotoskola
 
LetajiciCestmir
2012-08-31 16:13:42+02
príspevok od: martinpsenky
asi nechapem sorry, ale ked zaostrim na bradu, uzamknem to zaostrenie a presuniem na oko a docvaknem, budem mat stale ostru bradu a oko nie?
Ano, ked zaostris na bradu a uzamknes, tak ostra bude brada, kedze si to zamkol na brade. Ked chces mat ostre oci tak ostri na oci, nie na bradu.
Ak ti z tych 9 bodov zvoli automatika vzdy bradu (lebo je najblizsie), ale ty chces mat ostre oci, tak si namiesto vsetkych 9 bodov zvol len ostrenie na jeden - ten, ktory je na oku.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-08-31 16:15:20+02
Zamysli sa nad tym. Teraz vypust z hlavy bradu a oko. Mas dva rozne vzdialene objekty. Objekt A vo vzdialenosti X a objekt B vo vzdialenosti Y. Vzdialenosti X a Y su rozdielne.
Ak zaostris na objekt A, zaostris na vzdialenost X. Stlacenim a pridrzanim spuste tuto vzdialenost zablokujes. Potom senzor presunies na objekt B, vo vzdialenosti Y. Kedze si zablokoval zaostenie na vudialenost X, ktora je ina ako vzdialenost Y, bude objekt B nezaostreny.
 
CambalJozef
2012-08-31 16:24:41+02
možno trepnem blbost ,ale ak máš nadstaveneé AI SERVO a pohneš sa preostruješ inam ale .daj si AE FOKUS a porekomponuješ.
 
WildSammy
2012-08-31 16:26:36+02
ak chces ma ostre oci, niekedy sa oplati ostrit aj na krk alebo hrud, co je zhruba v jednej rovine, ale neplati to vzdy radsej ostri na to oko najblizsim bodom, aby si potom prekomponovaval co najmenej
 
ivalko
2012-08-31 16:27:01+02
Uz ti to tu spominali, prekomponovanim menis rovinu zaostrenia. ak mas dlhsie sklo a nizsie clonove cislo, tak mozes mat vdaka tomu vo vysledku zaostrene aj tak uplne inde ako si chcel
 
martinpsenky
2012-08-31 16:27:44+02
príspevok od: LetajiciCestmir
Ano, ked zaostris na bradu a uzamknes, tak ostra bude brada, kedze si to zamkol na brade. Ked chces mat ostre oci tak ostri na oci, nie na bradu.
Ak ti z tych 9 bodov zvoli automatika vzdy bradu (lebo je najblizsie), ale ty chces mat ostre oci, tak si namiesto vsetkych 9 bodov zvol len ostrenie na jeden - ten, ktory je na oku.
Ano to chapem, to mam aj zvolene, ale stava sa mi trebars ze mam hlavu modelky jej oci vlavo hore, v zmysle zlateho rezu a tym padom dam najblizsi ostriaci bod smerom na oci, ale stava sa mi ze pri urcitej kompozicii, ked nechcem pohnut fotakom doprava alebo dolava aby ten ostriaci bod vysiel presne na oko ( ja neviem lebo je tam stlp, odpadkovy kos alebo ja neviem co) ze tan najblizsi ostriaci bod z 9 mi vyjde na bradu, asi sa neviem vyjdrit
 
ivalko
2012-08-31 16:30:04+02
príspevok od: martinpsenky
Ano to chapem, to mam aj zvolene, ale stava sa mi trebars ze mam hlavu modelky jej oci vlavo hore, v zmysle zlateho rezu a tym padom dam najblizsi ostriaci bod smerom na oci, ale stava sa mi ze pri urcitej kompozicii, ked nechcem pohnut fotakom doprava alebo dolava aby ten ostriaci bod vysiel presne na oko ( ja neviem lebo je tam stlp, odpadkovy kos alebo ja neviem co) ze tan najblizsi ostriaci bod z 9 mi vyjde na bradu, asi sa neviem vyjdrit
tak odstup dalej, zaostri na to oko a v postprocesse orez na pozadovanu kompo...
 
enthylsa
2012-08-31 16:34:54+02
Myslim, ze tu ide o to, ze ma nastaveny automaticky vyber ostriaceho bodu, prestav fotak aby pouzival len stredovy ostriaci bod (napriklad...), zaostri nim na oko, ked mas namacknute prekomponuj a potom docvakni... a budes mat ostre oko.
 
ASTRALEK
2012-08-31 16:36:11+02
príspevok od: ivalko
tak odstup dalej, zaostri na to oko a v postprocesse orez na pozadovanu kompo...
toto nie je prave nejlepsia rada
 
martinpsenky
2012-08-31 16:36:32+02
príspevok od: Karol Srnec
Zamysli sa nad tym. Teraz vypust z hlavy bradu a oko. Mas dva rozne vzdialene objekty. Objekt A vo vzdialenosti X a objekt B vo vzdialenosti Y. Vzdialenosti X a Y su rozdielne.
Ak zaostris na objekt A, zaostris na vzdialenost X. Stlacenim a pridrzanim spuste tuto vzdialenost zablokujes. Potom senzor presunies na objekt B, vo vzdialenosti Y. Kedze si zablokoval zaostenie na vudialenost X, ktora je ina ako vzdialenost Y, bude objekt B nezaostreny.
Ok toto asi chapem, stojim pred modelkou, je 2 metre predo mnou za nou je dalsie 2 metre stolicka ( cize 4 metre odo mna) ak zaostrim na stolicku, a prekomponujem na tvar modelky, domacknem spust tak vlastne budem mat v " zaostrene 2 metre za modelkou. Ale plati to aj v ramci tak kratkej vzdialenosti ako je hlava? A vidis ako pisal vyssie ivalko, protireci to s tym co pises ty nie? Ako cital som xy veci a uz sa mi to pomiesalo a sibe mi z toho jeden hovori tak druhy tak
 
ivalko
2012-08-31 16:41:11+02
príspevok od: enthylsa
Myslim, ze tu ide o to, ze ma nastaveny automaticky vyber ostriaceho bodu, prestav fotak aby pouzival len stredovy ostriaci bod (napriklad...), zaostri nim na oko, ked mas namacknute prekomponuj a potom docvakni... a budes mat ostre oko.
dotazovatel neuviedol pouzivany objektiv a clonove cislo... pri dlhsich sklach a nizkych clonach moze naklonenie roviny zaostrenia sposobene prekomponovanim viest k uplne chybnemu zaostreniu vysledneho zaberu.
Riesenim je rucne vybrat spolahlivy zaostrovaci bod najblizsie k pozadovanemu miestu zaostrenia, zaostrit a prekomponovat velmi opatrne (kusok), alebo neprekomponovat a doriesit to dodatocnym orezom v postprocesse.

alebo najnovsie super hyper modely iste maju v lajfviu rezime skvely fejs deteksn alebo smajl deteksn, to bude zaiste to prave...
 
ASTRALEK
2012-08-31 16:42:11+02
zvol pribliznu kompoziciu, aktivuj oku najblizsi ostriaci bod, nasmeruj ho na to oko, stlac spust do polovice, prekomponuj na presnu kompoziciu a odfot casom prides na to preco je to spravne
 
ivalko
2012-08-31 16:42:36+02
príspevok od: ASTRALEK
toto nie je prave nejlepsia rada
a preco? radsej budem mat 10mpix ostru foto ako 12mpix s chybnym zaostrenim...
 
ivalko
2012-08-31 16:44:42+02
príspevok od: ASTRALEK
zvol pribliznu kompoziciu, aktivuj oku najblizsi ostriaci bod, nasmeruj ho na to oko, stlac spust do polovice, prekomponuj na presnu kompoziciu a odfot casom prides na to preco je to spravne
sprav to takto na 135/2 a potom sa cuduj co vyprodukujes...
ale asi je to mimo, majitelia tychto skiel maju tieto veci davno zvladnute...
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()