Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

svetelnost objektivov verusus ich fyzikalne rozmery

root27
2012-11-15 11:35:54+01
zaujimalo by ma , ci je svetelnost objektivov udavana na objektivoch udaj relativny k rozmeru objektivu alebo je to udaj absolutny ? teda ci napr svetelnost kompaktneho objektivu 3,5 je to iste ako svetelnost objektivov pri trebars FF zrkadlovkach
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-11-15 11:43:52+01
Staci len pozriet definiciu svetelnosti: http://sk.wikipedia.org/wiki/Svetelnosť
 
Deusexmachina
2012-11-15 11:53:29+01
príspevok od: Karol Srnec
Staci len pozriet definiciu svetelnosti: http://sk.wikipedia.org/wiki/Svetelnosť
http://sk.wikipedia.org/wiki/Svetelnos%C5%A5
 
tomis.ales
2012-11-15 12:04:17+01
f = ohniskova vzdialenost / priemer clony
priklad:
100mm objektiv
f2
cize priemer dzury clony je 5cm.

Nic viac, nic menej. Nemusis tam pliest rozmery fotakov ani nicoho ineho.
F3,5 je to iste na kompakte ako na FF, t.j. rovnaky cas, clona. Fyzicke rozmery su ine pretoze na kompaktoch su ohniskove vzdialenosti v mm ale pri FF je to skor v desietkach mm, preto ten rozdiel vo velkosti.
 
teoTT
2012-11-15 12:25:16+01
Ja mam len pevne skla (14mmf2.8, 50mm f1.4, 90mm f1.8) a je to niekedy na ostaru nosit vsade "batozinu" . U pevnych skiel sa asi moc velkost neriesi. Co mam aspon ja prehlad tak su pri rovnakej ohniskovej vzdialenosti skoro rovnake ci je to f1.2 alebo 2.8. Skor ta cena je dost rozdielna
 
netmouse
2012-11-15 12:35:51+01
príspevok od: root27
zaujimalo by ma , ci je svetelnost objektivov udavana na objektivoch udaj relativny k rozmeru objektivu alebo je to udaj absolutny ? teda ci napr svetelnost kompaktneho objektivu 3,5 je to iste ako svetelnost objektivov pri trebars FF zrkadlovkach
jedna sa priamu zavislost .... pomer ohniskovej vzdialenosti k velkosti sosovky ti da maximalnu svetelnost .... sosovcky .... pri objektive treba ratat s obalom, zavitom, stabilitaciou preto su rozmerovo vacsie aku maju skutocnu svetelnost ....
ale pri pevnych maz priblizne predstavu
moja 180 so svetelnostou 2,8 ma filtrovy zavit ca. 72mm ... 180/2,8=64,28571mm - minimalne taka velka sosovka tam musis byt .... alebo inak
180/72 dava svetelnost 2,5 .... a je 2,8
 
netmouse
2012-11-15 12:53:02+01
príspevok od: root27
zaujimalo by ma , ci je svetelnost objektivov udavana na objektivoch udaj relativny k rozmeru objektivu alebo je to udaj absolutny ? teda ci napr svetelnost kompaktneho objektivu 3,5 je to iste ako svetelnost objektivov pri trebars FF zrkadlovkach
... cim vacsia ke svetelnost objektivu tym je mensie cislo .... to sa vola nepriama umera ....preto je udavane f / 2,8
 
daze
2012-11-15 13:12:27+01
cim vacsia svetelnost a rozsah zoomu, tym tazsi objektiv vid. sigma 200-500 ex dg apo f2,8 na celej dlzke zoomu 15,7 kg
 
neXor
2012-11-15 15:54:50+01
príspevok od: netmouse
jedna sa priamu zavislost .... pomer ohniskovej vzdialenosti k velkosti sosovky ti da maximalnu svetelnost .... sosovcky .... pri objektive treba ratat s obalom, zavitom, stabilitaciou preto su rozmerovo vacsie aku maju skutocnu svetelnost ....
ale pri pevnych maz priblizne predstavu
moja 180 so svetelnostou 2,8 ma filtrovy zavit ca. 72mm ... 180/2,8=64,28571mm - minimalne taka velka sosovka tam musis byt .... alebo inak
180/72 dava svetelnost 2,5 .... a je 2,8
Dovolím si nesúhlasiť... Pri zložitých optickych sustavach (čo je každý foto objektív) sa neberie do uvahy priemer predného člena. To platí len pri sustavach s málo členmi ako napr. astro dalekohlady.
 
haplo602
2012-11-15 16:17:01+01
príspevok od: neXor
Dovolím si nesúhlasiť... Pri zložitých optickych sustavach (čo je každý foto objektív) sa neberie do uvahy priemer predného člena. To platí len pri sustavach s málo členmi ako napr. astro dalekohlady.
ono su dve klasifikacie:

f-stop co sa pouziva vo fotografii
t-stop sa pouziva vo filme

t-stop je skutocna svetelnost, teda meria sa prechod cez celu sustavu objektivu a teda aj vplyv antireflexnych vrstiev, pocet optickych clenov atd.

f-stop je definovana ako uz bolo napisane.
 
samusko
2012-11-15 16:27:04+01
ja sa priznam, ze mne to stale nejde do hlavy. ked mam objektiv s f/3,5 a 35mm ohniskovu vzdialenost tak aky je priemer predneho clena a aky je priemer otvroenej clony pri danej svetelnosti ?
 
neXor
2012-11-15 17:31:48+01
príspevok od: haplo602
ono su dve klasifikacie:

f-stop co sa pouziva vo fotografii
t-stop sa pouziva vo filme

t-stop je skutocna svetelnost, teda meria sa prechod cez celu sustavu objektivu a teda aj vplyv antireflexnych vrstiev, pocet optickych clenov atd.

f-stop je definovana ako uz bolo napisane.
No ja neviem, ale potom prečo sa to nevolá t2,8 namiesto f2.8? Potom pri ultraširokáči s priemerom vstupnej šošovky 50mm a ohniskom 10mm by podla teba vychádzala svetelnosť f: 10/50=0,2... no ja neviem, ale za to by som musel predať pol republiky.

Vo fotografií sa používa f, čo je reálna svetelnosť so všetkými faktormi.
 
neXor
2012-11-15 17:33:12+01
príspevok od: samusko
ja sa priznam, ze mne to stale nejde do hlavy. ked mam objektiv s f/3,5 a 35mm ohniskovu vzdialenost tak aky je priemer predneho clena a aky je priemer otvroenej clony pri danej svetelnosti ?
Optický priemer vychádza na 10mm, ale skutočný predný člen môže mať oveľa viac mm.
 
netmouse
2012-11-15 19:02:15+01
príspevok od: neXor
Dovolím si nesúhlasiť... Pri zložitých optickych sustavach (čo je každý foto objektív) sa neberie do uvahy priemer predného člena. To platí len pri sustavach s málo členmi ako napr. astro dalekohlady.
neviem s cim nesuhlasis .... lebo si vobec nepisal co mam nespravne ... a ako je to spravne. Len si doplnil ze objektiv je opticka sustava ... ja som idealizoval ... snazil som sa pouzit jednoduchsiu variantu ... kedze autorka potrebuje zacat od piky
 
Rastibor
2012-11-15 19:19:00+01
príspevok od: neXor
No ja neviem, ale potom prečo sa to nevolá t2,8 namiesto f2.8? Potom pri ultraširokáči s priemerom vstupnej šošovky 50mm a ohniskom 10mm by podla teba vychádzala svetelnosť f: 10/50=0,2... no ja neviem, ale za to by som musel predať pol republiky.

Vo fotografií sa používa f, čo je reálna svetelnosť so všetkými faktormi.
t je transmitancia teda udaj, ktory reflektuje aj straty svetla pri prechode optickou sustavou f vyratana hodnota. t-stop pouzivaju hlavne vo filme/videografii.
 
neXor
2012-11-15 19:21:11+01
príspevok od: netmouse
neviem s cim nesuhlasis .... lebo si vobec nepisal co mam nespravne ... a ako je to spravne. Len si doplnil ze objektiv je opticka sustava ... ja som idealizoval ... snazil som sa pouzit jednoduchsiu variantu ... kedze autorka potrebuje zacat od piky
" Pri zložitých optickych sustavach (čo je každý foto objektív) sa neberie do uvahy priemer predného člena."

Toto som napísal, čo odporuje tvojmu príspevku.

" pomer ohniskovej vzdialenosti k velkosti sosovky ti da maximalnu svetelnost"

Potrebuje začať od piky, ale načo ju zavádzať? Zbytočne budú vznikať ďalšie témy o svetelnosti, kde má objektív horšiu svetelnost ako by mal mať s predným clenom.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()