Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Volba AF bodu

Boledko
2013-01-11 22:34:11+01
zdravim, chcem sa spytat ci mi neviete podrobnejsie vysvetlit ako sa robi toto com som tu nasiel v jednom navode
Zatlačte spúšť do polovice, kým vám fotoaparát vysvietením ostriaceho bodu alebo zvukovým signálom nepotvrdí zaostrenie na daný bod.
Držte spúšť do polovice zatlačenú a prekomponujte scénu podľa svojich predstáv. Jedna sa mi hlavne o to prekomponovanie, konkretne chcem odfotit skupinku ludi (asi 15 ludi pokope) a chcem aby boli vacsinou vsetci ostry.
 
Luboss7
2013-01-11 22:52:43+01
To prekomponovanie neslúži na to čo píšeš, znamená to len, že si niečo zaostríš na určitý zaostrovací bod (väčšinou stredový ktorý býva najcitlivejší) a potom po zaostrení posunieš zaostrený objekt mimo stredu (alebo keď napr. fotíš dve osoby zaostríš na jednu z nich a potom ich presunieš aby boli symetricky- inak by ti foťák zaostril na pozadie ktoré je v strede).
Ostrosť väčšej skupiny ľudí dosiahneš tak, že ich:
1/ umiestniš rovnako ďaleko od foťáku
2/ použiješ takú clonu aby boli všetci ostrí (pozri si heslo "hĺbka ostrosti")
 
total empty
2013-01-11 22:55:30+01
Návody sú občas tak písané,že je im ťažko porozumieť.
Dajsi v menu ostrenie na max počet bodov a zaklikni zoroznávanie tváry-všetky(nie primárne).
Toto si nastav najprv,potom spúšť do polovice a on ti zaostrí.
Môžeš ešte použiť scénu portrét,alebo skupinový portrét.
 
Boledko
2013-01-11 22:55:46+01
príspevok od: Luboss7
To prekomponovanie neslúži na to čo píšeš, znamená to len, že si niečo zaostríš na určitý zaostrovací bod (väčšinou stredový ktorý býva najcitlivejší) a potom po zaostrení posunieš zaostrený objekt mimo stredu (alebo keď napr. fotíš dve osoby zaostríš na jednu z nich a potom ich presunieš aby boli symetricky- inak by ti foťák zaostril na pozadie ktoré je v strede).
Ostrosť väčšej skupiny ľudí dosiahneš tak, že ich:
1/ umiestniš rovnako ďaleko od foťáku
2/ použiješ takú clonu aby boli všetci ostrí (pozri si heslo "hĺbka ostrosti")
Diky za radu
 
retepsk
2013-01-11 23:04:11+01
prekomponovanie sceny znamena ze po zaostreni na niektory zaostrovaci bod tym namacknutim spuste a podrzanim namacknutia si fotak vzdialenost uz pamata a mozes prekomponovat / posunut vyber sceny trebars doprava , dolava a uplnym zatlacenim odfotit. Priklad je asi: chcem mat ostry strom na luke, tak si mozem stredovym zaostrovacim bodom zaostrit na strom, ale na vyslednej fotke chcem mat strom na okraji fotky, tak uz len prekomponujem zaber a stlacim spust.
 
Boledko
2013-01-12 09:04:01+01
príspevok od: retepsk
prekomponovanie sceny znamena ze po zaostreni na niektory zaostrovaci bod tym namacknutim spuste a podrzanim namacknutia si fotak vzdialenost uz pamata a mozes prekomponovat / posunut vyber sceny trebars doprava , dolava a uplnym zatlacenim odfotit. Priklad je asi: chcem mat ostry strom na luke, tak si mozem stredovym zaostrovacim bodom zaostrit na strom, ale na vyslednej fotke chcem mat strom na okraji fotky, tak uz len prekomponujem zaber a stlacim spust.
prekomponujem zaber na luku znamena ze len presuniem fotoaparat na luku, alebo musim aj nieco stlacit pred tym ako dotlacim spust uplne na odfotenie?
 
markato1
2013-01-12 09:13:14+01
príspevok od: Boledko
prekomponujem zaber na luku znamena ze len presuniem fotoaparat na luku, alebo musim aj nieco stlacit pred tym ako dotlacim spust uplne na odfotenie?
Prekonponovanie ma vyznam vtedy,pokial nie si spokojny s umiestnenim fotografovaneho objektu z hladiska kompozicie.Pokial chces mat ludi co najviac ostrych,na to musis mat vecsi odstup od nich a pouzivat menej otvorenu clonu napriklad f 7..,f8..a viac.
Pocas prekonponovania drzis dopoly stlacenu spust,ale daj si one shot nie all focus..a po prekonpovani spust dotlacis do konca a je..
 
retepsk
2013-01-12 10:16:28+01
príspevok od: Boledko
prekomponujem zaber na luku znamena ze len presuniem fotoaparat na luku, alebo musim aj nieco stlacit pred tym ako dotlacim spust uplne na odfotenie?
Ano uz len pootocim fotoaparatom podla potreby a dotlacim spust. A strom bude ostry, kedze sme si namacknutim spuste a podrzanim namacknutia zachovali zaostrovaciu vzdialenost na strom.
 
blahoslav J B Art
2013-01-12 12:39:07+01
príspevok od: Boledko
zdravim, chcem sa spytat ci mi neviete podrobnejsie vysvetlit ako sa robi toto com som tu nasiel v jednom navode
Zatlačte spúšť do polovice, kým vám fotoaparát vysvietením ostriaceho bodu alebo zvukovým signálom nepotvrdí zaostrenie na daný bod.
Držte spúšť do polovice zatlačenú a prekomponujte scénu podľa svojich predstáv. Jedna sa mi hlavne o to prekomponovanie, konkretne chcem odfotit skupinku ludi (asi 15 ludi pokope) a chcem aby boli vacsinou vsetci ostry.
Boledko, teraz som s hrozou zistil, ze pred casom si tu mal na fore otazky, ci mas vymenit svoj Canon 450d za nejaky novsi alebo vyssi model a teraz sa tu pytas na taketo zakladne veci ?

'prekomponujem zaber na luku znamena ze len presuniem fotoaparat na luku, alebo musim aj nieco stlacit pred tym ako dotlacim spust uplne na odfotenie?'

WTF???
 
Paulie
2013-01-12 13:40:16+01
príspevok od: blahoslav J B Art
Boledko, teraz som s hrozou zistil, ze pred casom si tu mal na fore otazky, ci mas vymenit svoj Canon 450d za nejaky novsi alebo vyssi model a teraz sa tu pytas na taketo zakladne veci ?

'prekomponujem zaber na luku znamena ze len presuniem fotoaparat na luku, alebo musim aj nieco stlacit pred tym ako dotlacim spust uplne na odfotenie?'

WTF???
To akože presuniem foťák na lúku a mám odísť, či môžem zostať pri ňom?
 
Boledko
2013-01-12 13:53:41+01
not comment
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()