Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fish eye vs. širokouhlý objektív

Cassul
Cassul 2013-01-17 15:56:02+01
Zdravím Vás.
Na tému virtuálne prehliadky som si tu prečítal množstvo článkov a názorov od fotoaparátov a statív s panohlavou až po software, ktorý by bol najlepší. Vo všetko sa skoro všetci zhodujete (myslím tých, čo sa fotografovaniu venujú dlhú dobu a majú za sebou veľa praxe). Ale v jednej veci sa tu nikto nezhodol a to je aký objektív na to použiť. Jeden povie že určite Fish eye, ďalší povie, že širokáč je oveľa lepší a kvalitnejšie výsledky sú s ním a tretí nesúhlasí ani s jedným Teraz riešim kúpu objektívu na tento účel, hlavne v interiéroch! Viete mi viac menej jednohlasne odporučiť ktorý k nikonu D5100? Ďakujem
 
salves
2013-01-21 10:25:48+01
so širokáčom, ohnisko 10mm potrebuješ 17 snímkov...
 
Cassul
2013-01-21 10:50:15+01
príspevok od: salves
so širokáčom, ohnisko 10mm potrebuješ 17 snímkov...
Tak to je fakt dosť by som povedal..Keď som čítal nejaké príspevky ohľadom virtuálok, tak viem, že ty si v tomto smere dosť skúsený. Používaš fisheye alebo ?
 
Cassul
2013-01-21 10:55:48+01
Táto firma mi robievala takéto virtuálky:
http://bratislava-2.directreal.sk/sk/nehnutelnosti/bratislava-ruzinov-4-izbovy-byt-predaj-perfektny-4-izbovy-mezonetovy-byt-v-koloseu-na-tomasikovej-ul-v-ba-23857

fakt si už nepamätám, aký objektív použili, ale keď bol v jednej miestnosti 3 minuty, tak to je moc.... predpokladám, že to mal asi fisheye. Výsledok pekný by som povedal
 
salves
2013-01-21 15:53:28+01
príspevok od: Cassul
Tak to je fakt dosť by som povedal..Keď som čítal nejaké príspevky ohľadom virtuálok, tak viem, že ty si v tomto smere dosť skúsený. Používaš fisheye alebo ?
osobne ak xceš robiť virtuálne prehliadky pre potreby realít tak ti stačí oko, kvalita je dostatočná a stačí ti tak 4-5 záberov a to sa lepí rýchlejšie, samozrejme otázka času je vtedy zaujímavá, ak to vieš robiť už ako skúsený pracant, lebo zlepiť 5 alebo 17 obr nie ej až taký rozdiel ak máš silné PC, sila PC je daná počtom jadier CPU a pamäťou...
Inak dôležité je čo je obsahom tých záberov, ak ide o holé steny tak sa to robí veľmi zle lebo SW sa nemá načo zachytiť aby to to pospájal automaticky, ak je interiér vyplnený stačí určite rybie oko, širokáč síce veľa záberov ale je lepší samozrejme hlavne na exteriér a to členitý, pestrý, nakoniec ak pouvažuješ tak je logické aká je početnosť bodov na snímači aparátu z oka a zo širokáču, proste tým je daná kvalita výslednej fotografie. Preto by som na bežný interiér dal oko a nie širokáč, aj šanca to zlepiť oprieť sa o kontrolné body je vtedy väčšia keďže plochy na spájanie akoby menej. Dúfam že rozumieš. Inak oko som nikdy nepoužíval nemám ho ale spájal som ukážky takže preto to píšem. Spájam to PTguiom a ten mi vyhovuje, samozrejme môžeš sa stretnúť potom s kopou iných problémov ktoré teraz neriešiš ale to prinesie čas...
 
salves
2013-01-21 15:56:53+01
príspevok od: Cassul
Tak to je fakt dosť by som povedal..Keď som čítal nejaké príspevky ohľadom virtuálok, tak viem, že ty si v tomto smere dosť skúsený. Používaš fisheye alebo ?
ešte ma napadla jedna vec, myslím žeby si nepotreboval plnú gulu 360 stupňov nie? neviem či je potrebné aby v prehliadke bolo vidieť aj úplne celý plafon aj dlážku, proste spraviť len panorámu so širokým záberom - objektív na výšku - kolom dokola a je to ale to je len úvaha, práve inak preto, lebo najhoršie sa väčšinou pridáva ten spokod v mieste statívu, možno bez toho by to šlo fotiť so skúsenosťou aj z ruky - možno...
 
Cassul
2013-01-21 18:06:07+01
príspevok od: salves
ešte ma napadla jedna vec, myslím žeby si nepotreboval plnú gulu 360 stupňov nie? neviem či je potrebné aby v prehliadke bolo vidieť aj úplne celý plafon aj dlážku, proste spraviť len panorámu so širokým záberom - objektív na výšku - kolom dokola a je to ale to je len úvaha, práve inak preto, lebo najhoršie sa väčšinou pridáva ten spokod v mieste statívu, možno bez toho by to šlo fotiť so skúsenosťou aj z ruky - možno...
Fu tak veľmi ďakujem za tvoju rozsiahlu odpoveď. Presvedčil si ma o oku. Čo sa týka toho, či chcem plnú guľu alebo iba dokola, tak radšej chcem, aby bolo vidieť aj strop a podlahu.. podlahy v bytoch sú pre niektorých klientov dosť dôležité, tak nech to tam mám. A keď je podlaha, tak treba aj plafón. Statív z foto odstránim asi len tím, že vložím moje logo na podlahu a bude repektíve odstránim v kolor autopano A dokončím v panotour... PTgui je lacnejší, ale zdá sa mi nejak komplikovaný Môj PC má 8gb RAM a 4 jadrá, tak problém by nemal byť. Idú mi tam náročné grafické programy... Ešte raz ďakujem
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()