Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotenie detí v interiéri s externým bleskom

marcelmmx
2013-01-25 10:21:39+01
Dobrý deň,
zaujímal by ma váš názor na uvedenú problematiku. Základné problémy sú jasné - horšie svetelné podmienky (večer umelé svetlo), rýchlo sa pohybujúce deti.
Používam objektív 17-55 f2,8 a blesk SB-700 na Nikone d5100. Zaujíma ma váš názor na optimálny čas, ISO, ostrenie a hlavne prácu s bleskom - aké nastavenia použiť, fotiť priamo či s odrazom, s rozptylom, atď. - čiže s akými nastaveniami máte najlepšie výsledky/skúsenosti. Vopred ďakujem za všetky rady.
 
DodoFot
2013-01-25 10:30:56+01
príspevok od: marcelmmx
Dobrý deň,
zaujímal by ma váš názor na uvedenú problematiku. Základné problémy sú jasné - horšie svetelné podmienky (večer umelé svetlo), rýchlo sa pohybujúce deti.
Používam objektív 17-55 f2,8 a blesk SB-700 na Nikone d5100. Zaujíma ma váš názor na optimálny čas, ISO, ostrenie a hlavne prácu s bleskom - aké nastavenia použiť, fotiť priamo či s odrazom, s rozptylom, atď. - čiže s akými nastaveniami máte najlepšie výsledky/skúsenosti. Vopred ďakujem za všetky rady.
pokial chces fotit deti, tak poterbujes co najmaksie svetlo. cas a iso ti asi nikto taxativne nepovie, lebo je zavisle na svetelnych podmienkach. na blesk softboxik...
 
marcelmmx
2013-01-25 11:04:05+01
príspevok od: DodoFot
pokial chces fotit deti, tak poterbujes co najmaksie svetlo. cas a iso ti asi nikto taxativne nepovie, lebo je zavisle na svetelnych podmienkach. na blesk softboxik...
Ok, nepotrebujem taxatívne, zaujímajú ma skúsenosti pri bežnom fotení v domácnosti - žiadne strojené scény. Samozrejme, ak má niekto nejaké tipy a triky, ktoré používa, tiež sa poteším a rád vyskúšam.
Marcel
 
polal
2013-01-25 11:34:53+01
fotak na manual, blesk TTL,FP,(BL), odrazat, odrazat, odrazat (strop, lava, prava, zem, za), vysun kartu alebo 80-20, pripadne do ruky malu odrazku a blyskaj do nej. Pracuj so svetlom blesku - manualne zoomuj blesk, CLS alebo ttl kabel.
Hlavne sleduj dostupne svetlo aby bola aspon tvar trosku nasvietena. Snaz sa o co najvaciu vzdialenost medzi dietatom a pozadim kvoli tienom. Chod kludne na kolena alebo si aj lahni. Sleduj ich pohlad. Napr ked vytiahnes ruku s bleskom nabok ich to zaujme a pozru sa tam, ked fotis "od pasa" tak sa ti pozeraju do tvare a nevyzera to na fotke dobre (sirokacom pozeraju moc hore) atd...
 
LukiK
2013-01-25 12:41:08+01
ak externy blesk, tak jednoznacne odrazat (iba ak by si mal na blesku softbox alebo nejaky difuzor). Ja radsej odrazam od bocnych stien ak od stropu. Robi to zaujimavejsie svetlo. Tu vsak treba dat pozor na vseliake farebne steny. Lebo ak svetlo odrazis od zelenej steny, tak aj tvare deti budu zelene.
Nastavenia fotaku si musis sam prisposobit. Bud na manual, alebo na clonu. S casom sa za normalnych okolnosti nedostanes nad 1/250s. Ale to ti bude bohato stacit.
 
MartinMM
2013-01-25 13:25:35+01
mam D5100 + 35mm f1,8 pripadne 18-105mm a teraz testujem SB-910 a fotenie synka (1,5r) v interieri s ext. bleskom sa mi osvedcilo fotit na manual, cas 1/200 - 1/125 clona 2,8 pri 35mm a 5,6 pri 18-105mm, blesk na TTL BL s upravenou expoziciou -0,3EV s odrazom od stropu (mam farebne steny a biely strop) a nasadenym difuzerom. Fotky su jemnejsie a maly tie zablesky az tak nevnima ako ked nasmerujem blesk na neho aalebo ked pouzijem vstavany blesk.
 
belows
2013-01-25 14:17:23+01
príspevok od: marcelmmx
Dobrý deň,
zaujímal by ma váš názor na uvedenú problematiku. Základné problémy sú jasné - horšie svetelné podmienky (večer umelé svetlo), rýchlo sa pohybujúce deti.
Používam objektív 17-55 f2,8 a blesk SB-700 na Nikone d5100. Zaujíma ma váš názor na optimálny čas, ISO, ostrenie a hlavne prácu s bleskom - aké nastavenia použiť, fotiť priamo či s odrazom, s rozptylom, atď. - čiže s akými nastaveniami máte najlepšie výsledky/skúsenosti. Vopred ďakujem za všetky rady.
M, aspon 1/125 a co najsvetelnejsi objektiv, najlepsie pevny (35 F1,8), ISO vyssie (neviem kolko tvoja D5100 znesie, ale aspon 800) a ak blesk tak odrazom.
 
PeCh
2013-01-25 14:39:22+01
Manuál ISO2000, f/5.6, 1/180s, jeden blesk priamo TTL-2EV, druhý blesk manuálne do stropu na 1/16.

Ale predpokladám, že ti to aj tak nepomôže, lebo u teba bude iné množstvo svetla, máš inú techniku (najmä iný blesk). Najlepšia rada je, ukázať fotku a spýtať sa, čo je na nej zle a ako by sme to urobili lepšie.
 
Retko
2013-01-25 15:01:24+01
Moja štandartné nastavenie. SB700 so softboxom, od plafóna, výkon stiahnutý o -0,3 ev, štandartný ttl režim. Tiež mám 17-55, manuálny režim, cloním tak na 3,5, čas 1:125-1:160, kvôli prepalom korekcia expozície -0,7 až -0,3. Na pevné sklo pri deťoch zabudni, v normálnych bytoch často býva aj 35 príliš dlhá. A jednoznačne RAW.
 
vladimirM
2013-01-25 15:29:12+01
no ja ti neviem. ako nastavit fotak ti neporadi nikto. podla mna. kto vie kolko mas svetla v miestnosti. aky vysoky mas strop a ako daleko si od steny. na akej clone chces fotit, s pozadim ci bez. prilis nizka clona pri detoch sa ti casto moze vypomstit neostrostou. ostatne rady su dobre, ale nastavit si fotak musis sam a hlavne fot do RAWu.
 
marcelmmx
2013-01-25 15:51:31+01
Vidím, že sa predsa len formuje aký taký zlatý stred - keby som to zrekapituloval, tak mi vychadza na moju Sigmu 17-50 clona 5.6, čas 1/125 až 1/180, ISO 640-800, blesk do plafonu s odrazovou kartou (prip. difuzor), RAW.
Väčšina z vás tu píše o korekcii EV nadol (blesk aj foťák), mne to vychádza skôr o máličko nahor, inak sa mi to zdá tmavé - možno je to objektívom.
Zatiaľ ďakujem, a ak máte ďalšie nápady, kľudne sa podeľte.
 
marcelmmx
2013-01-25 15:52:41+01
príspevok od: Retko
Moja štandartné nastavenie. SB700 so softboxom, od plafóna, výkon stiahnutý o -0,3 ev, štandartný ttl režim. Tiež mám 17-55, manuálny režim, cloním tak na 3,5, čas 1:125-1:160, kvôli prepalom korekcia expozície -0,7 až -0,3. Na pevné sklo pri deťoch zabudni, v normálnych bytoch často býva aj 35 príliš dlhá. A jednoznačne RAW.
Nazdar Brano, aj tu si ma vymakol
Marcel
 
marcelmmx
2013-01-25 15:55:53+01
príspevok od: Retko
Moja štandartné nastavenie. SB700 so softboxom, od plafóna, výkon stiahnutý o -0,3 ev, štandartný ttl režim. Tiež mám 17-55, manuálny režim, cloním tak na 3,5, čas 1:125-1:160, kvôli prepalom korekcia expozície -0,7 až -0,3. Na pevné sklo pri deťoch zabudni, v normálnych bytoch často býva aj 35 príliš dlhá. A jednoznačne RAW.
Mimochodom, ISO mas takto v interieri zvycajne ako nastavene na tvojej d7000?
 
belows
2013-01-25 15:56:46+01
príspevok od: Retko
Moja štandartné nastavenie. SB700 so softboxom, od plafóna, výkon stiahnutý o -0,3 ev, štandartný ttl režim. Tiež mám 17-55, manuálny režim, cloním tak na 3,5, čas 1:125-1:160, kvôli prepalom korekcia expozície -0,7 až -0,3. Na pevné sklo pri deťoch zabudni, v normálnych bytoch často býva aj 35 príliš dlhá. A jednoznačne RAW.
Vidis, a ja deti inak ako pevnym sklom nefotim
 
wlad
2013-01-25 16:23:28+01
príspevok od: marcelmmx
Vidím, že sa predsa len formuje aký taký zlatý stred - keby som to zrekapituloval, tak mi vychadza na moju Sigmu 17-50 clona 5.6, čas 1/125 až 1/180, ISO 640-800, blesk do plafonu s odrazovou kartou (prip. difuzor), RAW.
Väčšina z vás tu píše o korekcii EV nadol (blesk aj foťák), mne to vychádza skôr o máličko nahor, inak sa mi to zdá tmavé - možno je to objektívom.
Zatiaľ ďakujem, a ak máte ďalšie nápady, kľudne sa podeľte.
zakladom je pochopit ako pomocou clony, ISO a rychlosti uzavierky MIESAS dostupne (ambient) svetlo so svetlom z blesku. Je to jednoduche - staci si uvedomit ze zablesk trva obvykle len niekolko stoviek mikrosekund, a teda:
1. ISO - cim vyssie, tym viac svetla na fotke bude tvorit dostupne svetlo, cim nizsie, tym budes mat na vyslednej fotke viac svetla z blesku na ukor dostupneho svetla
2. podobne cas uzavierky - cim dlhsi cas, tym viac dostupneho svetla, cim kratsi, tym viac svetla z blesku
3. clona - cim viac otvoris clonu, tym viac dostupneho svetla, cim viac priclonis, tym viac svetla blesku

Clonu vyberas podla toho, aku chces mat hlbku ostrosti - takze tam nemas uplne volne ruky. Na f5.6 by som ale urcite nezacinal - ked fotis deti v byte, tak urcite nepotrebujes vidiet detailne vykresleny kvetinac v pozadi. Takze skor by som zacal na f2.8.

Cas takisto prilis neovplyvnis - deti sa budu hybat, ale 1/125 - 1/160 bude stacit. Rychlejsi cas a uz prichadzas o dostupne svetlo.

no a prave cez ISO mas vacsinou najviac moznost ovplyvnovat pomer medzi dostupnym svetlom a svetlom z blesku. Na D7000cke (rovnaky senzor ako D5100) sa snazim udrzat to medzi 400-1250.
 
wlad
2013-01-25 16:28:26+01
...ale pokial mas v byte hnusne CFL ziarivky alebo bodove svetla svietiace priamo dole, tak to dostupne svetlo budes chciet potlacit najviac ako to bude mozne
 
tomis.ales
2013-01-25 16:34:08+01
Ak som si spravne vsimol mas digitalny fotak. Cize fotis takmer uplne zadarmo. Nechapem, preco proste neskusis vsetky mozne varianty. Co funguje tam, nemusi fungovat inde.
 
marcelmmx
2013-01-25 17:39:59+01
príspevok od: wlad
zakladom je pochopit ako pomocou clony, ISO a rychlosti uzavierky MIESAS dostupne (ambient) svetlo so svetlom z blesku. Je to jednoduche - staci si uvedomit ze zablesk trva obvykle len niekolko stoviek mikrosekund, a teda:
1. ISO - cim vyssie, tym viac svetla na fotke bude tvorit dostupne svetlo, cim nizsie, tym budes mat na vyslednej fotke viac svetla z blesku na ukor dostupneho svetla
2. podobne cas uzavierky - cim dlhsi cas, tym viac dostupneho svetla, cim kratsi, tym viac svetla z blesku
3. clona - cim viac otvoris clonu, tym viac dostupneho svetla, cim viac priclonis, tym viac svetla blesku

Clonu vyberas podla toho, aku chces mat hlbku ostrosti - takze tam nemas uplne volne ruky. Na f5.6 by som ale urcite nezacinal - ked fotis deti v byte, tak urcite nepotrebujes vidiet detailne vykresleny kvetinac v pozadi. Takze skor by som zacal na f2.8.

Cas takisto prilis neovplyvnis - deti sa budu hybat, ale 1/125 - 1/160 bude stacit. Rychlejsi cas a uz prichadzas o dostupne svetlo.

no a prave cez ISO mas vacsinou najviac moznost ovplyvnovat pomer medzi dostupnym svetlom a svetlom z blesku. Na D7000cke (rovnaky senzor ako D5100) sa snazim udrzat to medzi 400-1250.
Dakujem - pekne vysvetlene. A svetla mame celkom prijemne doma
 
Retko
2013-01-25 19:49:47+01
príspevok od: marcelmmx
Nazdar Brano, aj tu si ma vymakol
Marcel
Ahoj Marcel, netušil som, že si to Ty ISO nastavujem na 250-320, ten blesk v pohode presvieti aj s odrazom bežnú panelákovú izbu, takže podľa mňa citlivosť netreba nastavovať vyššie. To ISO som mal na tej úrovni aj na D5000 aj na D7000. S tým ev to môže byť rôzne, foťák môže rôzne reagovať na rôzne objektívy, s 18-200 som to dole nedával. Inak z RAWu to vieš veľmi dobre vytiahnuť, radšej trochu podexponovanú fotku ako prepálenú.
 
Retko
2013-01-25 19:55:33+01
príspevok od: belows
Vidis, a ja deti inak ako pevnym sklom nefotim
No asi budeš šikovnejší Skúšal som fotiť s pevnou 50kou, ale moc som z toho nespravil, ako náhle deťom narastú nohy je to ťažké. Doma väčšinou fotím rôzne narodky a podobné rodinné akcie a pri klasickej veľkosti panelákovej izby 3,5m x 6m resp. 3,5m x 4,5m často potrebujem široké ohniská od 17 do 30 . Samozrejme niečo iné je detail tváre, ale v byte je málokedy použiteľné niečo dlhšie ako 50. Preto nedám dopustiť na môj nikkor 17-55.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()