Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

AF vs. MF

treja
2013-03-05 19:58:30+01
Uvažujem nad kúpou staršieho manuálneho objektívu a tak ma zaujíma, aký je vlastne rozdiel medzi AF a MF s využitím indikácie zaostrenia. Je indikácia zaostrenia smerodajná aj pre AF a jediným rozdielom je to, že pri AF pohybuje šošovkami motor, kým pri MF moja ruka?
Ďakujem za odpovede.
 
velecky
2013-03-05 20:20:34+01
ja mám Canon 50D, keď mi v režime AF ostriaci bod mi zhasne, viem, že je zaostrené. V režime MF sa ostriace body ani nerozsvietia. Že je zaostrené, to by som mal vidieť v hľadáčiku, že je obraz ostrý, resp na displeji, vo výreze napr.
 
dynnamic
2013-03-05 20:24:01+01
asi je niekde chyba alebo nechapem co sa pytas
 
quintes
2013-03-05 20:34:26+01
asi tak AF - auto focus (automaticke zostrenie), MF - manual focus (ostris rucne)
 
Emilio
2013-03-05 20:38:36+01
Pri Nikone pri MF máš v podstate pravdu, na správne zaostrenie ťa upozorní ledka, ale pri AF si aparát pri slabšom svetle aparát prisvieti podľa potreby, až do bodu presného zaostrenia. Pri MF môže dôjsť k nepresnostiam, lebo prisvietenie je iba do bodu zaostrenia a ak točíš ďalej ostriacim prstencom môžeš mať BF/FF. Záleží teda od množstva svetla a objektívu.
 
Domino
2013-03-05 20:43:35+01
príspevok od: treja
Uvažujem nad kúpou staršieho manuálneho objektívu a tak ma zaujíma, aký je vlastne rozdiel medzi AF a MF s využitím indikácie zaostrenia. Je indikácia zaostrenia smerodajná aj pre AF a jediným rozdielom je to, že pri AF pohybuje šošovkami motor, kým pri MF moja ruka?
Ďakujem za odpovede.
Pre Nikon to platí.Ak máš objektív AF-S tak si to môžeš vyskúšať ak si na objektíve prepneš prepínač AFdo módu MF(Prípadne M/A do M)
 
treja
2013-03-05 23:18:05+01
príspevok od: quintes
asi tak AF - auto focus (automaticke zostrenie), MF - manual focus (ostris rucne)
Zrejme pokus o vtip. A zrejme vtipný len pre teba.
 
treja
2013-03-05 23:21:23+01
príspevok od: dynnamic
asi je niekde chyba alebo nechapem co sa pytas
Asi to druhé.
Ak fotím s AF, motor pohybuje šošovkami až do momentu zaostrenia, vtedy v hľadáčiku blikne bod zaostrenia, ozve sa zvukový signál a rozsvieti sa ikonka zaostrenia. Ak fotím s MF, pri zaostrení v hľadáčiku blikne bod zaostrenia, ozve sa zvukový signál a rozsvieti sa ikonka zaostrenia. Preto sa pýtam, či jediný rozdiel je v tom, čo pohybuje šošovkami. Lebo ak áno, môžem si pokojne kúpiť manuálne sklá a nahradiť motor rukou.
 
Luboss7
2013-03-05 23:52:53+01
Pokojne si kúp tie manuálne sklá a sleduj indikátor zaostrenia , je možné že rozdiel je "len" v tom či hýbe šošovkami motor (a zvládne to za desatinu sekundy) alebo ruka a tej to potrvá zopár sekúnd. Okrem bliknutia diódy dokonca zbadáš že sa zaostril obraz v hľadáčiku.
Nenapísal si aký máš foťák čo je dosť podstatné, lebo okrem zaostrenia je dosť dôležité aj meranie expozície, ktoré napr. na nikone d90 s manuálnym objektívom nefunguje, takže môžeš nastavovať expozíciu manuálne odhadom, čo je asi druhý podstatný rozdiel.
 
tankista95
2013-03-06 00:03:48+01
ale je tu este jedna moznost, ked kupy starsi objektiv povedzme m42 (hoc aky) a lasnu redukciu, pripadne uz prerobeny ako sa podarilo mne, chlapik mal prerobeny FD 50 1,4 na EF bajonet ale fotku na bazosi mal z normalneho ef 50 f1,4 usm, a tvrdil ze je to ten objektiv( podozriva cena 40 euro) tak som aj tak zo zvedavosti kupil. a ten nepotvrfzoval zaostrenie v hladaciku a ani nepipol kedze nemal ziadne kontakty. mo teraz som zacal pouzivat pentacoan 135 f2,8 m42 s redukciu s chipom na potvrdenie zaostrenia a je to parada. len si treba davat pozor
 
viking81
2013-03-06 06:56:49+01
príspevok od: treja
Asi to druhé.
Ak fotím s AF, motor pohybuje šošovkami až do momentu zaostrenia, vtedy v hľadáčiku blikne bod zaostrenia, ozve sa zvukový signál a rozsvieti sa ikonka zaostrenia. Ak fotím s MF, pri zaostrení v hľadáčiku blikne bod zaostrenia, ozve sa zvukový signál a rozsvieti sa ikonka zaostrenia. Preto sa pýtam, či jediný rozdiel je v tom, čo pohybuje šošovkami. Lebo ak áno, môžem si pokojne kúpiť manuálne sklá a nahradiť motor rukou.
sko toto je pokus o vtip...ale ver ze tento bude vtipny pre vsetkych ano...mas pravdu....jediny rozdiel je v tom co hybe sosovkami...bud motor...alebo ruka....a ked si myslis ze mas rychlejsiu a hlavne presnejsiu ruku ako USM motorcek, tak smelo do toho chcem ta vidiet ako budes rukou sledovat pohybujuci sa objekt a ked ti to nahodou aj pipne tak kym domacknes tak bude uz davno mimo HO.... nevravim ze sa v minulosti nefotilo na MF....ale to tie skla mali na to usposobenu drahu ostrenia a tak isto obrovsky hladacik a matnicu ktore manualne zaostrovanie umoznovala...v dnesnej dobe to bude pre teba utrpenie...ale skus si to...na krajinky a staticke sceny sa s tym da zit...ale zabudni na cokolvek co i len trochu akcnejsie
 
haplo602
2013-03-06 07:27:08+01
príspevok od: viking81
sko toto je pokus o vtip...ale ver ze tento bude vtipny pre vsetkych ano...mas pravdu....jediny rozdiel je v tom co hybe sosovkami...bud motor...alebo ruka....a ked si myslis ze mas rychlejsiu a hlavne presnejsiu ruku ako USM motorcek, tak smelo do toho chcem ta vidiet ako budes rukou sledovat pohybujuci sa objekt a ked ti to nahodou aj pipne tak kym domacknes tak bude uz davno mimo HO.... nevravim ze sa v minulosti nefotilo na MF....ale to tie skla mali na to usposobenu drahu ostrenia a tak isto obrovsky hladacik a matnicu ktore manualne zaostrovanie umoznovala...v dnesnej dobe to bude pre teba utrpenie...ale skus si to...na krajinky a staticke sceny sa s tym da zit...ale zabudni na cokolvek co i len trochu akcnejsie
preco hned zabiehas do extremov ? ci predpoklad je ze OP je debil ? inac skus citat, kedze chce kupit MF objektiv, tak predpoklad je ze ten MF objektiv je na MF aj stavany ....

ma pravdu. jediny rozdiel je v tom co hybe sosovkami objektivu. akurat si musi dat pozor, nakolko je fotak prisposobeny na MF. niektore vobec a potom to je velky problem aj s tou indikaciou v hladaciku.
 
viking81
2013-03-06 09:11:37+01
príspevok od: haplo602
preco hned zabiehas do extremov ? ci predpoklad je ze OP je debil ? inac skus citat, kedze chce kupit MF objektiv, tak predpoklad je ze ten MF objektiv je na MF aj stavany ....

ma pravdu. jediny rozdiel je v tom co hybe sosovkami objektivu. akurat si musi dat pozor, nakolko je fotak prisposobeny na MF. niektore vobec a potom to je velky problem aj s tou indikaciou v hladaciku.
uz len otazka sama o sebe je ako z pomocnej skoly...aky iny rozdiel by mal byt medzi AF a MF ako ten ze pri AF objektiv pouziva motor a pri MF nie...to prva vec a druha vec...aj ked kupi stary MF objektiv ktory bude mat dlhu drahu pre ostrenie tak to nemeni nic na tom ze v dnesnych hladacikoch prt uvidi a ked nebude mat vhodnu matnicu tak sa bude musiet spoliehat len na to pipanie (ak jej ho fotak podporuje) a to vsetko je vhodne max tak na krajinky kde sa tak ci tak cloni a netreba ostrit , ale len nastavit vhodnu vzdialenost zaostrenia....chcem vidiet kolko by mala odpadu s vysokosvetelnym sklom na dlhsich ohniskach...zakladatelka vlakna nepise o ake skla by mala zaujem ale 35-ka ci 50-ka vo verzii f/1.8 s AF sa da kupit za par korun (ci Nikona lebo Canon)....spekulovat so starymi aj ked kvalitnymi sklami nema zmysel, najme ked sa predavaju po bazaroch relativne draho...a tak isto aj dlhsie portretne skla nie su za nekrestancke peniaze...takze pouzivat stare skla na novych fotakoch ma podla mna skor uz len nostalgicky vyznam...
 
Martin Školiak
2013-03-06 11:19:07+01
príspevok od: treja
Uvažujem nad kúpou staršieho manuálneho objektívu a tak ma zaujíma, aký je vlastne rozdiel medzi AF a MF s využitím indikácie zaostrenia. Je indikácia zaostrenia smerodajná aj pre AF a jediným rozdielom je to, že pri AF pohybuje šošovkami motor, kým pri MF moja ruka?
Ďakujem za odpovede.
Staré manual focus objektívy nemajú v sebe zaostrovací čip takže nespolupracujú s telom a zaostrenie v tele (prebliknutím a pípnutím) nebude potvrdené. Týmto čipom sú vybavené niektoré redukcie z M42. Ja používam niektoré vynikajúce manuálne sklá napr skvelý Carl Zeiss Sonnar 300/f4 a zaostrujem cez live viev. Vlastne 90% záberov aj s autofocus objektívmi zaostrujem manuálne, ale to fotím krajinu ktorá sa nehýbe. Pri fotení dynamických scén si to neviem predstaviť a myslím že aj stým zaostrovacím čipom bude odpad strašne veľký.
 
CambalJozef
2013-03-06 11:23:50+01
ako v pomocnej škole ... já ti poradím toto : ak máš slabši zrak tak jedine manuálom a ako wiking81 a hlavne pohyb a hned budeš mat umelecké zábery ....ked budeš v MF aj ked v kuse krátky čas oslabne ti oko .....fotil som takto ked neboli AF a v komore robil fotky 40x30 cm ručné ostrenie a oči mám na p...
 
haplo602
2013-03-06 15:33:31+01
príspevok od: Martin Školiak
Staré manual focus objektívy nemajú v sebe zaostrovací čip takže nespolupracujú s telom a zaostrenie v tele (prebliknutím a pípnutím) nebude potvrdené. Týmto čipom sú vybavené niektoré redukcie z M42. Ja používam niektoré vynikajúce manuálne sklá napr skvelý Carl Zeiss Sonnar 300/f4 a zaostrujem cez live viev. Vlastne 90% záberov aj s autofocus objektívmi zaostrujem manuálne, ale to fotím krajinu ktorá sa nehýbe. Pri fotení dynamických scén si to neviem predstaviť a myslím že aj stým zaostrovacím čipom bude odpad strašne veľký.
toto je platne len pre canon. pri nikone funguje potvrdenie zaostrenia asi z kazdym manualnym objektivom.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()