Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Chcem sa naučiť fotiť na Nikon D3100

adam1256
2015-12-10 21:05:57+01
Ahojte,
prednedávnom som si kúpil zrkadlovku pre amatérov Nikon D3100. Som naozaj amatér a zrkadlovku držím prvý krát v živote. Niečo som sa už naučil aj sám, ale fotky sú stále rozmazané a neviem si nastavovať v danej situácií nastavenia expozície. Pomôžete a poradíte mi prosím, čo robím zle a v čom by som sa mal zlepšiť? Ďakujem.
 
adam1256
2015-12-10 21:10:43+01
Fotky sú rozmazané,neviem používať blesk a toto je jedna z tých lepších. A videá sú tiež mimoriadne nekvalitné. Tá zrkadlovka fotí horšie ako smartfón, viem, že je to moja chyba, ale chcem sa to naučiť...
 
Daniel Leitman
2015-12-10 21:40:40+01
nechcem aby to vyznelo nejak nabadacsky ale za par evri mas plateny ucet na ephoto a ich fotoskola mi dala do zaciatku prakticky vsetko potrebne dalej uz postupis len ak praxou a ucastou na workshopoch. moze pomoct aj web ceskeho fotografa fotoroman(.)cz kde rozobera aj pokrocilejsie techniky a problematiky. od navodov a vysvetliviek vsak necakaj dobre vysledky ... tie musia vzist hlavne z vojich napadov a kreativity clanky ta naucia ako sa k tomu co ta napadne dostat
 
seifi
2015-12-10 21:40:58+01
nastav si to do automatiky, portrét, šport, krajina, ... a niečo by malo vypadnúť; doporučujem zájsť do kníhkupectva ( tam je kníh a kníh) alebo si zaplať tu classic za 14,- na rok, čo je lacnejšie a cez články nájdeš fotoškolu, tam je určite čítania na pol roka ak nie rok; alebo aj tu
http://www.fotoroman.cz/offer2.htm
 
flico.sk
2015-12-10 23:09:21+01
Zdravím.
Podobnú situáciu som riešil cca pred dvomi rokmi, keď som prešiel z kompaktu FZ-28 na D5100 a tiež mi nejaký čas trvalo, kým z D5100 liezli nejaké "použiteľné" fotografie, che to čas a skúšať, skúšať, skúšat ...

Je jedna kniha http://www.amazon.com/Nikon-D3100-Snapshots-Great-Shots/dp/0321754549 ale mala by sa dať zohnať aj v češtine napr. niekde na ulozto.cz ale sú to len nejaké základy.

Prípadne zaplatením 1 mesačného poplatku za plateny ucet na ephoto (cca 2 Eura) nič neskazíš a doporučujem preštudovať hlavne www.ephoto.sk/fotoskola/ a naučiť sa základné pojmy ako expozičný trojuholník, hĺbku ostrosti ... Tam v podstate nájdeš aj odpovede na to, prečo smartphón robí v takýchto situáciách "ostrejšie" fotografie ...

Ďalej je základom zvládnuť ovládanie a nastavenie fotoaparátu.

Potom už je "umeleckom" cítení, aký výsledok fotograf dosiahne.
Ja som zatiaľ na tom "míle" ďaleko.
 
Luboss7
2015-12-11 10:28:39+01
Ako už bolo povedané, najskôr si prečítaj pár základných článkov tu, alebo na stránke fotoroman.cz
Hlavne si naštuduj:
1/ nastavenie clony a čo ovplyvňuje (väčšie číslo=väčšia hĺbka ostrosti, menšie číslo=menšia hĺbka ostrosti) a čo znamená hĺbka ostrosti,
2/ expozičný čas - ako vplýva na zachytenie pohybu
3/ ISO + expozičný trojuholník, teda ako uvedené 3 veci súvisia, je to úplne jednoduché. Bez toho sa nepohneš.
4/ zaostrovanie- najradšej na konkrétny ostriaci bod (pozri čo to presne znamená, aké sú možnosti nastavenia...)
Bez týchto vecí sa ďalej nepohneš, všetko sa nauč ovládať postupne automaticky.
Automatiku ani radšej nezapínaj, radšej vyskúšaj P + auto ISO (nastav si primerané maximum- nájdeš to v manuáli.
Ak budeš fotiť portrét alebo krajinu (a veľa ďalších vecí) zvol si program A, nastav primeranú clonu (a potom si už len sleduj aký ti vychádza expozičný čas - ak je moc dlhý hrozí rozmazanie a treba to riešiť (menšie clonové číslo, väčšie ISO alebo statív
Ak fotíš pohyblivé scény, zvol režim S a zvol primeraný čas (pre "zmrazenie pohybu krátky, pre rozmazanie dlhý), musíš skúšať aký čas ešte udržíš v ruke, alebo stačí na zachytenie nejakého pohybu podľa tvojich predstáv- to chce len trochu praxe.
To (+ vyváženie bielej a prípadne korekcia expozície) by ti malo pre začiatok stačiť.
A ešte si vždy pred fotením SKONTROLUJ NASTAVENIE FOŤÁKU a prípadne si ho prestav ako potrebuješ.
No a potom to chce už len rozmýšľať čo chceš fotiť, ako chceš aby fotky vyzerali a čo na to potrebuješ.
 
juraj07
2015-12-11 11:37:12+01
Aktivacia e-konta cez SMS za 2€/mesiac mi od novembra nefunguje. Predtym fungovala, všetko robim tak ako doteraz a nefunguje. Vypise len hlasku "prebieha aktivacia e-konta a nič. 2€ z kreditu tiež nestrhne. Neviete v čom je problem?
 
seifi
2015-12-11 12:38:25+01
príspevok od: juraj07
Aktivacia e-konta cez SMS za 2€/mesiac mi od novembra nefunguje. Predtym fungovala, všetko robim tak ako doteraz a nefunguje. Vypise len hlasku "prebieha aktivacia e-konta a nič. 2€ z kreditu tiež nestrhne. Neviete v čom je problem?
napíš adminovi, alebo e-mailom na technickú pomoc, niekde to je zavesené, kam ...
 
PeCh
2015-12-11 13:01:24+01
Štúdium:
* zadarmo fotoroman.cz
* kniha "Mistrovství práce s DSLR"

Prípadne si zaplať nejaké školenie, alebo nejakého fotografa, ktorí ti čo to vysvetlí.

Dobrá rada, to že máš zrkadlovku neznamená, že máš všetko fotiť. Väčšina ľudí po kúpe zrkadlovky zabúda na to, že jednoducho niekedy sú také zlé svetelné podmienky, že sa neoplatí fotiť, lebo aj s najlepšou fototechnikou to bude len odpad a sklamanie. Príklad, čo si dal, nikdy nebude skvelá fotka. Ak chceš aby bola aspoň technicky dobrá, tak potrebuješ statív a trocha sa pohrať s postprocesom.
 
adam1256
2015-12-11 16:16:54+01
Ďakujem za pomoc všetkým, to konto som nevedel, že je také lacné. Ďakujem všetkým, veľmi ste mi pomohli.
 
blahoslav J B Art
2015-12-11 16:20:39+01
príspevok od: adam1256
Ahojte,
prednedávnom som si kúpil zrkadlovku pre amatérov Nikon D3100. Som naozaj amatér a zrkadlovku držím prvý krát v živote. Niečo som sa už naučil aj sám, ale fotky sú stále rozmazané a neviem si nastavovať v danej situácií nastavenia expozície. Pomôžete a poradíte mi prosím, čo robím zle a v čom by som sa mal zlepšiť? Ďakujem.
najskor si treba precitat manual k fotaku
dalej treba zacat skusat fotit cez den za svetla, nie po tme
treba fotit na P-ecko, auto ISO, auto WB, s korekciou expozicie, nastavit stredovy ostriaci bod a po namacknuti spuste prekomponovat a exponovat
no a potom studovat zaklady fotenia z clankov, knih, videotutorialov a spracovania fotiek
a nakoniec si treba kupit nejaky slusny kompakt s 1' cipom, ked ta omrzi vlacit so sebou zrkadlovku
 
markato1
2015-12-11 17:26:02+01
príspevok od: blahoslav J B Art
najskor si treba precitat manual k fotaku
dalej treba zacat skusat fotit cez den za svetla, nie po tme
treba fotit na P-ecko, auto ISO, auto WB, s korekciou expozicie, nastavit stredovy ostriaci bod a po namacknuti spuste prekomponovat a exponovat
no a potom studovat zaklady fotenia z clankov, knih, videotutorialov a spracovania fotiek
a nakoniec si treba kupit nejaky slusny kompakt s 1' cipom, ked ta omrzi vlacit so sebou zrkadlovku
D 3100 je na nosenie vpohode,pre zacinajuceho fotografa lepsia volba ako kompakt
 
blahoslav J B Art
2015-12-11 18:04:22+01
príspevok od: markato1
D 3100 je na nosenie vpohode,pre zacinajuceho fotografa lepsia volba ako kompakt
ohladom tohoto bude poznat spravnu odpoved jedine adam1256
 
Paladin25
2015-12-11 19:46:17+01
príspevok od: blahoslav J B Art
ohladom tohoto bude poznat spravnu odpoved jedine adam1256
tak ale to potom už môžeš stačiť aj mobil nie? začiatky sú vždy ťažké treba študovať, študovať, fotiť a fotiť...

P.S. Myslím že keď bude fotiť na automatike s 1´ kompaktom a na automatike s D3100 výsledky môžu byť podobné resp. v prospech D3100, či sa mýlim?
 
Paladin25
2015-12-11 19:48:22+01
príspevok od: adam1256
Fotky sú rozmazané,neviem používať blesk a toto je jedna z tých lepších. A videá sú tiež mimoriadne nekvalitné. Tá zrkadlovka fotí horšie ako smartfón, viem, že je to moja chyba, ale chcem sa to naučiť...
určite nefotí horšie ako smartfooon toho sa neboj mal som starší model D3000 a dovolím si povedať že ešte stále fotí lepšie ako hoc aký fotomobil

Treba študovať a fotiť... nikto to nevedel hneď... začni s poloautomatickými režimami (ja ich používam dodnes) a uvidíš že časom to bude lepšie a lepšie....
 
Luboss7
2015-12-11 21:56:50+01
príspevok od: adam1256
Fotky sú rozmazané,neviem používať blesk a toto je jedna z tých lepších. A videá sú tiež mimoriadne nekvalitné. Tá zrkadlovka fotí horšie ako smartfón, viem, že je to moja chyba, ale chcem sa to naučiť...
Takéto nočné fotky musíš fotiť zo statívu, nízke ISO, dlhší čas. Dá sa to trochu lepšie odfotiť aj z ruky, ak sa inak nedá, ale zázraky nemôžeš čakať. Skús porovnať fotky dole, posledná ja samozrejme fotená zo statívu.
 
Martin8101
2015-12-12 10:27:56+01
Veru, uz viackrat v clankoch (aj Karol) spominal, ze zaciatocnici su sklamani, ze nova zrkadlovka foti horsie ako kompakt alebo smartfon, ktorym fotili dovtedy. A odpoved je vzdy len jedna. V plnoautomatickych zariadeniach su algoritmy riesene tak, aby sa zamedzilo roztraseniu, rozostreniu, maju mensie cipy a teda aj mensiu hlbku ostrosti, lubive podanie farieb a pod... Naproti tomu zrkadlovka je kreativny nastroj, ktory dava mnoho tvorivych moznosti, ale ak ju nevieme ovladat a nastavit pre ucel, ktory chceme, nedokaze zosnimat ani tak, ako to robia plnoautomaty. Tak teda hor sa do ucenia, ako radia kolegovia. Treba zacat od piky. Okrem vyssie spomenutych rad, este pridam jednu super komplexnu knihu od Romana Pihana - Mistrovstvi prace s DSLR. Stoji sice cez 30€, ale je to takmer biblia a ked ju prestudujes a poznatky sa budes snazit adekvatne aplikovat, mal by si to uz potom zvladnut na velmi slusnej urovni...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()