Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ako odfotiť modré LED svetlo

karina.durasová
karina.durasová 2017-10-06 16:59:22+02
Zdravím, ak mi budete vedieť niekto poradiť, budem vďačná
Vyrábam náladové osvetlenie (tienidlo z hrubého číreho skla, kde je vnútri LED hadica). Vyrábam ho v rôzných farbách. Nedarí sa mi odfotiť modré svetlo, vždy tam mám odtiene žiarivo ružovej. Pri iných farbách je to v poriadku. Fotím v prítmí, teda skoro tme.
Ďakujem
 
jozef84
2017-10-16 20:29:53+02
príspevok od: lacikamo
To mi vysvetli, ako bielu nevyvážim? .jpg je rovnaký súbor dát ako RAW -čo sa týka možností úprav.
To ani náhodou ...jpeg je úplne odlišný typ súboru ako RAW. Doštuduj si to.
 
Jozep
2017-10-16 20:53:09+02
Karina - vcelku sa mi nezda ze by z roznych nastaveni vyvazenia bielej nic nedalo aspon pouzitelny vysledok, aj ked modre LED-ky su zlo... , a s cim vlastne fotis?
Do určitej miery sa dá upraviť aj jpg, podľa toho koľko potrebuješ.

Lacikamo - ten výrok si tie palce nadol zaslúžil
 
jozef84
2017-10-16 20:54:11+02
príspevok od: lacikamo
no, objavilo sa veľa "profesionálov" - fotografov - nevedia nič o expozícii a svetle, fotku robia až v počítači. Ptrebujú RAW, aby mohli veľa bez strát editovať. Lebo základ majú nahovno.
Podľa tvojho portfólia fotiek vidím, že sa v tom vyznáš. Ale vážne. Z časti máš pravdu, základ je dobre nastaviť expozičný trojuholník. Ale na obhajobu používania RAW okrem takých "zanedbateľných" vlastností ako rozsah dát a možných úprav je aj rýchlosť. Kým budem nastavovať bielu podľa tabulky, dávno mi ujde dobrý záber. V RAW to je záležitosť 2 sekúnd.
 
jozef84
2017-10-16 20:56:07+02
Karina, daj tu aj jpeg, skúsim upraviť, pokiaľ to pôjde.
 
fatality
2017-10-16 21:18:08+02
príspevok od: lacikamo
...zaujímavé.
fatality, tak napíš v čom sa mýlim?
Všetci, čo ste dali palec dole - tiež - a fakty. Nie urazená ješitnosť, čo ste sa tým cítili oslo-vení.
mne sa nechce vysvetlovat ti najzakladnejsie zaklady..
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/digitalna-fotografia/raw-tiff-jpg/
a nabuduce..ked chces odpoved,tak vpravo dole je:reagovat..
zabludil som sem uplne nahodou..
 
karina.durasová
2017-10-17 06:03:30+02
Ahojte, vidím, že sa tu rozbehla debata, ale už som z toho mimoň Skúsim Vám sem dať tú fotku. Sklo je číre, takže v tom problém nebude. Všetkým veľmi pekne ďakujem za rady, ak by sa to niekomu podarilo upraviť, budem rada
Na porovnanie prikladám aj zelené svetlo, ktoré vyšlo celkom fajn
 
Krtko fotografom
2017-10-17 08:06:00+02
Katka, modra farba, ak si dobre pamatam, sa nachadza na okraji viditelneho spektra, za nim nasleduje UV ziarenie. Modra farba ma malu vlnovu dlzku. A ked tak pozeram na tvoje fotky, tak jedine co mozes urobit je poriadne podexponovat modre svetlo pri foteni. Fotka sice nebude tak pekne "svietit", ako zelena ukazka, ale ak by si surne potrebovala, tak cez vrstvy v PS to mozes expozicne vyrovnat. Na ukazku davam tvoju fotku, vyrazne podexponovanu.
Je to robene len tak, na rychlo, v robote, tak to ber s rezervou.
 
JohnNewton
2017-10-17 08:48:37+02
príspevok od: Krtko fotografom
Katka, modra farba, ak si dobre pamatam, sa nachadza na okraji viditelneho spektra, za nim nasleduje UV ziarenie. Modra farba ma malu vlnovu dlzku. A ked tak pozeram na tvoje fotky, tak jedine co mozes urobit je poriadne podexponovat modre svetlo pri foteni. Fotka sice nebude tak pekne "svietit", ako zelena ukazka, ale ak by si surne potrebovala, tak cez vrstvy v PS to mozes expozicne vyrovnat. Na ukazku davam tvoju fotku, vyrazne podexponovanu.
Je to robene len tak, na rychlo, v robote, tak to ber s rezervou.
Presne tak, tá fialová je mimo viditeľného spektra, ale pre snímač je viditeľná. Každý si to môže vyskúšať prostredníctvom diaľkového ovládača a mobilu so zapnutým fotoaparátom. Je to jednoduchá skúška, či ovládač funguje
 
karina.durasová
2017-10-17 08:52:52+02
Fú, tak sa na to asi vykašlem. Najlepšie, čo sa mi podarilo, je tak, ako som písala vyššie - odfotila som biele svetlo a v PS prifarbila
 
JohnNewton
2017-10-17 09:05:42+02
príspevok od: karina.durasová
Fú, tak sa na to asi vykašlem. Najlepšie, čo sa mi podarilo, je tak, ako som písala vyššie - odfotila som biele svetlo a v PS prifarbila
Škoda, že si nedala foto hneď, z tohoto je zrejmé čo to spôsobilo. Nepomôže žiadne vyvažovanie bielej v jpegu ani v rawe.
 
karina.durasová
2017-10-17 09:10:47+02
jj, mala som dať hneď, ale aspoň sa predebatoval možný problém pre niekoho iného
 
helmiczka
2017-10-17 13:48:44+02
Hm, a tak myslite, ze by pomohol UV filter?
 
JohnNewton
2017-10-17 14:06:08+02
príspevok od: helmiczka
Hm, a tak myslite, ze by pomohol UV filter?
Nie, nepomôže. Vyskúšané. To spektrum je skôr na strane IR.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()