Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Postup pri fotení

bobino38
2018-08-08 12:28:43+02
Ahojte , rád by som sa spýtal profíkov či môj postup pri fotení krajiniek je správny...ak napr.mám danú scénu, ktorú chcem nafotiť, vybratí kompozície a po upevnení fotoaparátu na statív si ešte dajme tomu vypočítam hyperfokálnu vzdialenosť aby vedel kde ostriť,nastavím si expozičné hodnoty. Po tomto nastavení si zvolím jeden ostriaci bod na hladačiku (prípadne cez LiveView ) , ktorým budem ostriť na miesto podľa vypočítanej hyperfokálnej vzdialenosti a potom by som mal exponovať, alebo druhý postup, ak nemám fotoaparát v statíve a ostrím stredovým bodom na bod podľa vypočítanej hyperfokalnej vzialenosti , namáčknem do polovice, zamknem tým ostrenie a prekomponujem. Sú tieto postupy OK?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-08-08 13:29:50+02
Ano, je to OK.
 
bobino38
2018-08-08 13:42:45+02
príspevok od: Karol Srnec
Ano, je to OK.
Srdečná vďaka.
 
bonifacko
2018-08-09 10:48:26+02
"...budem ostriť na miesto podľa vypočítanej hyperfokálnej vzdialenosti ..."

teoria je OK, ako vieš ale, že naozaj ostríš na tu vzdialenosť, ktorú si vypočítal?
 
Marcel Rebro
2018-08-09 11:58:00+02
príspevok od: bonifacko
"...budem ostriť na miesto podľa vypočítanej hyperfokálnej vzdialenosti ..."

teoria je OK, ako vieš ale, že naozaj ostríš na tu vzdialenosť, ktorú si vypočítal?
Možností je viac :
1. odkrokuješ si od statívu na hyperfokálnu vzdialenosť a švacneš tam vlajočku a na tú potom ostríš
2. použiješ laserový diaľkomer a nájdeš si bod v hyperfokálnej vzdialenosti a naň zaostríš
3. použiješ dron a zaletíš s ním do hyperfokálnej vzdialenosti. Potom naň zaostríš a odletíš do Humpolce
4. vyprdneš sa na kalkulačku a hyperfekálnu vzdialenosť, nastavíš f8-11 a zaostríš niekam inam ako na slnko. Myslím že väčší problém je nájsť zaujímavý záber / kompozíciu / svetlo ako mať všetko ostré od hentiaľ až do nekonečne.
 
Marcel Rebro
2018-08-09 12:15:16+02
Len doplním, aby bolo jasné - pre MŇA je väčší problém nájsť zaujímavý záber / kompozíciu / svetlo ako mať všetko ostré od hentiaľ až do nekonečna.
 
bobino38
2018-08-09 12:48:41+02
príspevok od: bonifacko
"...budem ostriť na miesto podľa vypočítanej hyperfokálnej vzdialenosti ..."

teoria je OK, ako vieš ale, že naozaj ostríš na tu vzdialenosť, ktorú si vypočítal?
myslím, že nejaký ten odhad alebo zmeranie sa dá predsa urobiť. vzdialenosť popredia nedám nejako veľa metrov , do tých 10 viem odhadnuť alebo odkrokovať kde asi 10metrov v danej scéne je. A zaostriť potom niekde do tej vzdialenosti predsa nemože byť problém.
http://www.dofmaster.com/dofjs.html
 
bobino38
2018-08-09 12:50:54+02
príspevok od: Marcel Rebro
Možností je viac :
1. odkrokuješ si od statívu na hyperfokálnu vzdialenosť a švacneš tam vlajočku a na tú potom ostríš
2. použiješ laserový diaľkomer a nájdeš si bod v hyperfokálnej vzdialenosti a naň zaostríš
3. použiješ dron a zaletíš s ním do hyperfokálnej vzdialenosti. Potom naň zaostríš a odletíš do Humpolce
4. vyprdneš sa na kalkulačku a hyperfekálnu vzdialenosť, nastavíš f8-11 a zaostríš niekam inam ako na slnko. Myslím že väčší problém je nájsť zaujímavý záber / kompozíciu / svetlo ako mať všetko ostré od hentiaľ až do nekonečne.
Áno , máš pravdu, profíci to robia jednoduchšie, lebo to majú v malíčku rokmi praxe, dal som tú otázku všeobecne a verím, že pomôže veľa začiatočníkom, ktorí by radi aj nejakú teóriu okolo fotografovania.
 
Krtko fotografom
2018-08-10 07:48:20+02
príspevok od: Marcel Rebro
Možností je viac :
1. odkrokuješ si od statívu na hyperfokálnu vzdialenosť a švacneš tam vlajočku a na tú potom ostríš
2. použiješ laserový diaľkomer a nájdeš si bod v hyperfokálnej vzdialenosti a naň zaostríš
3. použiješ dron a zaletíš s ním do hyperfokálnej vzdialenosti. Potom naň zaostríš a odletíš do Humpolce
4. vyprdneš sa na kalkulačku a hyperfekálnu vzdialenosť, nastavíš f8-11 a zaostríš niekam inam ako na slnko. Myslím že väčší problém je nájsť zaujímavý záber / kompozíciu / svetlo ako mať všetko ostré od hentiaľ až do nekonečne.
 
Tibor78
2018-08-10 09:06:45+02
Vsak je aj uplne jednoduchy postup: Zaostrim na koniec 1/3 fotografovanej sceny, zvysim clonove cislo a fotim...
 
philippo
2018-08-10 09:42:44+02
Pri krajine je ešte fajn focus stack. Odfotíš tú istú kompo 3x, manuálne si popreostruješ spodok, stred aj pozadie pri clone 8-16 a v PS to prekryješ. Tam mám vždy istotu, že to budem mať komplet ostré
 
fedike
2018-08-10 10:05:37+02
https://www.youtube.com/watch?v=jAk_xhs0Rcw

5:35

Pozri si aj toto...
 
Marcel Rebro
2018-08-10 10:18:53+02
Keď som mal tuším 13-14 rokov dostala sa mi do rúk knižka "SAMBO - Samozaščita bez oružija". Bol som fascinovaný. Bolo v nej popísaných viac ako 5000 bojových techník. Len proti priamemu úderu päsťou (direkt) ich bol hádam tucet. Každá začínala "uhneme sa vľavo / vpravo" a potom komplikovaný popis ako pokračujeme ďalej v eliminácii súpera. A pritom celá pointa je v tom "uhneme sa vľavo / vpravo".

A vo fotení mi to často príde podobné. "Postavíme sa v správny čas na správne miesto" a potom ...
 
j.a.r.o.
2018-08-10 10:24:55+02
Ako na ostrú fotografiu: dáš znamení panu Košťálovi, pan Košťál dá znamení hudbě, hudba začne hrát a ty doktore fotíš…
 
MaxGamut
2018-08-14 23:44:10+02
Najprv vypocitam vzdialenost... potom si zvolim bod, na ktory budem ostrit...
Kam si nastavil vysledok toho vypoctu ? Ci to akoze vyberies ostriaci bod, ktory ukazuje na objekty priblizne v tej vzdialenosti ? To je nejaky special laboratorny postup ? Ved kazdy slusny fotak Ti pri normalnych podmienkach osti velmi dobre. A ked uz nevies inak, tak odaretujes stativ, zaostris stredom a vratis naspat. (a vypnes na objektive autofocus).
Alebo som nieco nepochopil ?
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()