Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Elektronická alebo mechanická uzavierka

neons
2018-08-13 14:41:37+02
Dobrý deň, zožiera ma táto dilema, elektronická alebo mechanická uzávierka.
1. Aký je dôvod výrobcov tejto kombinácie?
2. Keď už to máme, tak elektronická má asi viac výhod?
3. Pri dnešných stále zrýchlujúcich snímačoch je mechanická už len nostalgia, alebo?

A ešte pri používaní mechanickej dochádza k jej opotrebeniu, pri používaní elektronickej može to mať vplyv na životnosť snímača?
Vďaka.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-08-13 15:05:15+02
V buducnosti mechanicka uzavierka zmizne. Stane sa nepotrebnym kuskom mechaniky, ktora obmedzuje parametre a je potencionalne poruchova.
Vyhody elektronickej: tichost, kratsi expozicny cas
Nevyhody: mozne problemy so synchronizaciou s bleskom, blikajucimi zdrojmi svetla, mozny jelly efekt aj vo fotografii

Nevyhody suvisia s tym, ze este nie su na trhu fotoaparaty s tzv. globalnou uzavierkou. Vraj pripravovany profi Olympus by uz mohol mat globalnu uzavierku. Globalna uzavierka dokaze naraz odcitat informacie zo vsetkych bodov snimaca. Sucasne el. uzavierky citaju obraz po riadkoch (ako vo videu), preto tie problemy s bleskami a jelly efekt.

Ja napr. vidim na mojich Olympusoch, aky je rozdiel v elektronickej uzavierke. Olympus PEN-F ma pomalsie citanie a blesk sa neda pouzit. Zaroven som si vsimol jelly pri foteni pohybu. E-M1 Mark II ma ovela rychlejsie citanie snimaca a blesk sa da pouzit, aj ked uzavierka este nie je globalna. Jelly efekt sa neprejavuje.
 
JohnNewton
2018-08-13 21:21:28+02
Nevýhody e uzávierky nie sú zatiaľ uspokojivo odstránené, deformácie pohybujúcich sa objektov, nezriedka zvýšený šum a farebný posun.
 
neons
2018-08-13 21:47:48+02
farebný posun?? to neviem čo je? to je aj pri statických objektoch?? ide mi o to či e zavierku možem v klude používať bez straty kvality RAWka
 
PeCh
2018-08-13 22:27:23+02
Neviem aký máš fotoaparát, no vo všeobecnosti platí, že elektronickú uzávierku by si nemal používať s bleskom a na scény s rýchlym pohybom (šport). Inak je jedno akú uzávierku použiješ.
 
JohnNewton
2018-08-14 05:45:19+02
príspevok od: neons
farebný posun?? to neviem čo je? to je aj pri statických objektoch?? ide mi o to či e zavierku možem v klude používať bez straty kvality RAWka
Ak nemáš konkrétny dôvod nepoužiť mech. uzávierku (napríklad vibrácia uzávierky, potreba úplne tichého režimu) tak ju treba prioritne používať. Je jedno, či RAW alebo Jpeg, U niektorých snímačov šum narastá. Farebný posun ( napr. Panasonic G 80) znamená, že na pôvodne bielych plochách sa začne vyskytovať červenkastý alebo purpurový nádych. Niektoré testy preto vyhodnocujú kvalitu obrazu pri mech. ako aj e. uzávierke pri tom istom modely fotoaparátu.
 
neons
2018-08-14 10:10:22+02
Fotoaparát mám Olympus OM-D E-M10II, hned som si všimol, že fotím bez vibrácií, čo je super. To ticho je zvláštne. Ale vďaka za vysvetlenie, skúsim spraviť porovnania, inak mechanická mi nevadí, ani životnosti sa nebojím, len som sa trochu zamyslel nad tou e zavierkou .
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-08-14 10:55:44+02
Ticha elektronicka uzavierka je niekedy !nevyhodou" pri foteni portretov. Portretovany nevie, ci ho fotis, alebo stale este len komponujes a nastavujes. Vyrobcovia budu musiet pridat funkciu zvukovej simulacie uzavierky.
 
fatality
2018-08-14 11:36:45+02
príspevok od: Karol Srnec
Ticha elektronicka uzavierka je niekedy !nevyhodou" pri foteni portretov. Portretovany nevie, ci ho fotis, alebo stale este len komponujes a nastavujes. Vyrobcovia budu musiet pridat funkciu zvukovej simulacie uzavierky.
x-t20 ju ma..a tympadom asi aj ostatne fuji,alebo aspon neskorsie modely..
+ niekedy pri foteni beznych ludi a amaterskych modeliek je dobre,ked nic nepocuju a myslia si ze este nieco nastavujem,komponujem..tvaria sa prirodzenejesie a vela zaberov mam lepsich z "pred" fotenia ako zo samotnej session,ked uz zacali "pozovat".. ..
 
sharkyyy
2018-08-14 12:45:29+02
Prave naopak(aspon u fuji). Ak nemas dovod pouzit mechanicku, pouzivaj elektronicku.
Vyhnes sa potencionalne neostrym snimkam, ziskas cas az 1/320000. Nerusis okolie, cinuz muzea,svadby.... Setris fotoaparat.
Kvalita je uplne totozna u fuji, porovnaval som za roznych podmienok pixel to pixel .
Pre elektrickej si akurat davaj pozor pri rychlo pohybujucich sa objektoch.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()