Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Začiatočník

Janka.1997
2019-05-04 19:32:00+02
Ahojte. 😊 Chcem sa spýtať. Mám Canon eos 20D s objektívom Canon 18-55mm a Tamron 28- 300 mm. Už dlhšiu dobu skúšam fotiť na manuál no stále sa mi nedarí. Pri fotení krajiny s nastavením veľkej clony mam stále pozadie nezaostrene. Pri ISO 100 mam stále šum na fotkách. Pri portretoch mam modelku stále nezaostrenu. Skúšala som si dat tri magnetky na stôl jedna vpredu jedna v strede a tretia vzadu a podla toho skúšať aj clonu aj všetko ostatné. Pri rovnakom svetle som použila aj automatiku a odraziť sa od toho lenže pri manuále to stále nieje ono. Mam len otázku či nieje niekde chyba v tom ze tato zrkadlovka je už z tych starých modelov alebo je chyba v objektivoch? Ďakujem vopred za nejaké rady a tipy a prajem pekný deň 😊
 
martinmlm
2019-05-04 20:43:20+02
Keď si dáš foto do galérie alebo sem, tak tí čo ti budú chcieť poradiť to budú mať lahšie
 
JohnNewton
2019-05-04 20:48:06+02
príspevok od: Janka.1997
Ahojte. 😊 Chcem sa spýtať. Mám Canon eos 20D s objektívom Canon 18-55mm a Tamron 28- 300 mm. Už dlhšiu dobu skúšam fotiť na manuál no stále sa mi nedarí. Pri fotení krajiny s nastavením veľkej clony mam stále pozadie nezaostrene. Pri ISO 100 mam stále šum na fotkách. Pri portretoch mam modelku stále nezaostrenu. Skúšala som si dat tri magnetky na stôl jedna vpredu jedna v strede a tretia vzadu a podla toho skúšať aj clonu aj všetko ostatné. Pri rovnakom svetle som použila aj automatiku a odraziť sa od toho lenže pri manuále to stále nieje ono. Mam len otázku či nieje niekde chyba v tom ze tato zrkadlovka je už z tych starých modelov alebo je chyba v objektivoch? Ďakujem vopred za nejaké rady a tipy a prajem pekný deň 😊
To sa skutočne nedá takto povedať, či je chyba v technike alebo v Tebe. Daj fotoaparát do ruky niekomu skúsenejšiemu aby to identifikoval. A prečo manuál, čo si vlastne pod tým predstavuješ ?
 
seifi
2019-05-05 09:24:59+02
alebo inak ... ak fotíš scénu na Av trebárs, tak je to v pohode ? ak áno, nastav tie isté parametre v manuáli a pri nezmenenej scéne by mal byť výsledok ten istý; najskôr na statíve a potom z ruky; ak je to nesúhlasí chyba bude v režime manuál
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-05-05 10:06:50+02
1. Tvoje objektivy patria k tomu najhorsiemu, co existuje.
2. Pri velmi vysokej clone mas teoreticky velku hlbku ostrosti, ale prakticky sz fotky neostre, pretoze dochada k difrakcii, ktora vyrazne zmakci kresbu. Obzvlast u takych zlych objektivov.

Odporucam zohnat si kvalitnejsie objektivy a neclonit viac , ako na f/13.
 
Janka.1997
2019-05-05 11:50:03+02
Som len neskúsená začiatočníčka. Baví ma fotenie a chcela by som sa tomu venovať aj nejak ďalej. Nemám absolvovaný žiaden kurz fotenia ani nič podobné. Ako som už. spomínala, zo začiatku som fotila na automatiku a fotky boli pekné. Manuál ma zaujal hlavné tým, že si sama možem nastaviť bod ktorý chcem mať zaostrený. Áno, fotím v poslednej dobe na Av s prioritou clony ale ked vidím už na displeji, že fotka nieje taká ako chcem, tak prejdem na M a snažím sa to nejak ponastavovať, a ked už zase vidím, že fotka nieje dobrá tak prejdem na Automatiku.

Most - Av , ISO 100 , 1/13 , f/9.0
Koľajnice - Av , ISO 100 , 1/15 , f/13

Som za každú radu.
Ďakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-05-05 11:57:38+02
Ak na automatiku boli fpotky pekne, tak nezvaldas pokrocile rezimy. Takze studovat a fotit. Ked do toho das dostatok energie, vysledky sa dostavia.
 
Paladin25
2019-05-05 12:31:17+02
Chyba bude skôr v tebe ako vo foťáku... treba viac študovať alebo si zohnať niekoho kto sa vyzná a učiť sa od neho...
 
martinmlm
2019-05-05 13:00:25+02
príspevok od: Janka.1997
Som len neskúsená začiatočníčka. Baví ma fotenie a chcela by som sa tomu venovať aj nejak ďalej. Nemám absolvovaný žiaden kurz fotenia ani nič podobné. Ako som už. spomínala, zo začiatku som fotila na automatiku a fotky boli pekné. Manuál ma zaujal hlavné tým, že si sama možem nastaviť bod ktorý chcem mať zaostrený. Áno, fotím v poslednej dobe na Av s prioritou clony ale ked vidím už na displeji, že fotka nieje taká ako chcem, tak prejdem na M a snažím sa to nejak ponastavovať, a ked už zase vidím, že fotka nieje dobrá tak prejdem na Automatiku.

Most - Av , ISO 100 , 1/13 , f/9.0
Koľajnice - Av , ISO 100 , 1/15 , f/13

Som za každú radu.
Ďakujem
Jedna z chybičiek je, že ak si fotila z ruky tak ti treba kratší čas....1/13 je z ruky dlho. Skús si na začiatok nastaviť napr. v M režime čas:1/250, clonu f4-9, ISOauto
 
jozef84
2019-05-05 14:07:02+02
príspevok od: Janka.1997
Som len neskúsená začiatočníčka. Baví ma fotenie a chcela by som sa tomu venovať aj nejak ďalej. Nemám absolvovaný žiaden kurz fotenia ani nič podobné. Ako som už. spomínala, zo začiatku som fotila na automatiku a fotky boli pekné. Manuál ma zaujal hlavné tým, že si sama možem nastaviť bod ktorý chcem mať zaostrený. Áno, fotím v poslednej dobe na Av s prioritou clony ale ked vidím už na displeji, že fotka nieje taká ako chcem, tak prejdem na M a snažím sa to nejak ponastavovať, a ked už zase vidím, že fotka nieje dobrá tak prejdem na Automatiku.

Most - Av , ISO 100 , 1/13 , f/9.0
Koľajnice - Av , ISO 100 , 1/15 , f/13

Som za každú radu.
Ďakujem
Vidím tam pohybovú neostrosť. Skrátka z ruky si neudržala pevne objektív s foťákom pri takom dlhom čase. Riešenia máš dve. 1. Použiť aj statív - ak chceš takéto a ešte dlhšie časy uzávierky2. Pri objektíve 18-55 použiť čas kratší ako 1/60...1/120...1/250(ako ťa pustí expozičný trojuholník- dáš clonu 5,6-až podľa mňa max 13, ideálne okolo 9-11 krajinka). Pri objektíve 28-300 by som časy dal ešte kratšie. Zjednodušene aké máš ohnisko, tak prevrátená hodnota clony. Napríklad ohnisko 200, tak min 1/200 čas, ohnisko 100, tak minimálne 1/100 čas. Skús radšej fotiť na plný manuál. Aspoň ti vojde viac do krvi v akých hodnotách sa môžeš hýbať. (ISO napríklad najlepšie 100-400, clona 5,6-11 a k tomu čas aký potrebuješ. Ak chceš fotiť zo statívu, tak máš viac možností použitia času, ako z ruky. Treba len skúšať. Dokúp si časom ešte polarizačný filter, UV filter a ND64. No a plus k tomu statív ak ti vyjde rozpočet. Ak nevyjde, tak aspoň igelitové vrecko s ryžou a toto sa dá v núdzi použiť ako statív. Chce to fotiť a priebežne prídeš na to, aké informácie ešte potrebuješ. Tie si nájdeš aj tu aj napríklad veľa na Youtube aj s obkecom. Nech sa darí.
 
JohnNewton
2019-05-05 14:08:49+02
Tak to bude trochu dlhšia cesta učenia. Av, nie je manuál ale priorita clony, musíš začať od začiatku, či už nejakým kurzom na webe alebo ináč. Pár základných vzťahov sa musíš naučiť aby si vedela čo v danom okamihu robíš alebo čo chceš dosiahnúť.
V tomto prípade si nevedela kam zaostriť aby HO pokryla Tvoje požiadavky a čo obnáša príliš dlhý exp. čas pri fotografovaní z ruky .
 
Janka.1997
2019-05-05 17:58:14+02
Ďakujem veľmi pekne a chcem sa spýtať pri M mi ide nastaviť aj ISO aj rýchlosť uzávierky ale nejde mi clonu nastaviť
 
seifi
2019-05-05 18:41:33+02
vrelo doporučujem, tu sú základy ... https://www.martinus.sk/?uItem=18842
pri M - manuál - môžeš nastaviť všetky 3 parametre .. čas, clonu, citlivosť senzora/ISO ; u niektorých fotoaparátoch sa dá nastaviť ISO na automatiku, podľa času a clony ti podľa jasu scény ISO nastaví automatika ... ale pozor, potom ti pri stlačení spúšte do polovice, pri zaostrení, pri rôznom nasmerovaní foťáku na inú časť scény , čo si ani neuvedomíš, nastaví automatika iné ISO a ty budeš prekvapená, prečo je jeden snímok tmavší a druhý svetlejší; veľa písania, čítaj tu knihu a rozmýšľaj
 
seifi
2019-05-05 19:15:56+02
korektúra k tej knihe ..táto edícia má 5 dielov, ja som ti doporučil krajinu, ale tebe by sa hodila škola - základy, tipy a triky majstrov, nájdeš keď nie priamo vo vydavateľstve, tak v antikvariate, pozri aj české ...
 
North510
2019-05-05 19:37:55+02
Fotky máš rozmazané pretože máš nastavený príliš dlhý čas. Nevidím zmysel prečo chceš fotiť v režime M. Foť v režime A. Čas drž na 1/50 sec. a nebudeš mať fotky rozmazané. Ak fotíš s tým Tamronom tak čas 1/250 a rýchlejšie. Nastav si clonu F podľa toho čo chceš mať ostré. Veľké F - veľa ostrého f8 , f11. Malé f 3,5, f4 málo ostrého. Nesnaž sa ísť na manuál kým nevieš na čo to potrebuješ. V podstate, manuál možno nikdy ani potrebovať nebudeš. Ak ešte niečo potrebuješ, kľudne napíš.
 
fatality
2019-05-05 20:25:24+02
príspevok od: Janka.1997
Ahojte. 😊 Chcem sa spýtať. Mám Canon eos 20D s objektívom Canon 18-55mm a Tamron 28- 300 mm. Už dlhšiu dobu skúšam fotiť na manuál no stále sa mi nedarí. Pri fotení krajiny s nastavením veľkej clony mam stále pozadie nezaostrene. Pri ISO 100 mam stále šum na fotkách. Pri portretoch mam modelku stále nezaostrenu. Skúšala som si dat tri magnetky na stôl jedna vpredu jedna v strede a tretia vzadu a podla toho skúšať aj clonu aj všetko ostatné. Pri rovnakom svetle som použila aj automatiku a odraziť sa od toho lenže pri manuále to stále nieje ono. Mam len otázku či nieje niekde chyba v tom ze tato zrkadlovka je už z tych starých modelov alebo je chyba v objektivoch? Ďakujem vopred za nejaké rady a tipy a prajem pekný deň 😊
ahoj..toto bude na dlhsie..
nic moc fotak,nic moc objektivy a nic moc znalosti..
a este ti tu kazdy radi dost komplikovane..
v jednoduchosti:
zaplat si tu mesacne konto,stoji 2e a mas pristup k perfektnej fotoskole..
fot na P..to je automatika,do ktorej mozes zasahovat..
alebo na Av..to je priorita clony a udrzuj casy od 1/40 po 1/300(cim viac "vyzoomovany),
tym kratsi cas..
a studuj..a fot..a porovnavaj.. ..
 
fatality
2019-05-05 21:39:08+02
príspevok od: fatality
ahoj..toto bude na dlhsie..
nic moc fotak,nic moc objektivy a nic moc znalosti..
a este ti tu kazdy radi dost komplikovane..
v jednoduchosti:
zaplat si tu mesacne konto,stoji 2e a mas pristup k perfektnej fotoskole..
fot na P..to je automatika,do ktorej mozes zasahovat..
alebo na Av..to je priorita clony a udrzuj casy od 1/40 po 1/300(cim viac "vyzoomovany),
tym kratsi cas..
a studuj..a fot..a porovnavaj.. ..
*cim viac "vyzoomovany" objektiv,tym kratsi cas..
 
PeCh
2019-05-06 08:49:59+02
príspevok od: Janka.1997
Ďakujem veľmi pekne a chcem sa spýtať pri M mi ide nastaviť aj ISO aj rýchlosť uzávierky ale nejde mi clonu nastaviť
Určite ide. Len musíš pohľadať ako. Skúšaj, alebo sa pozri do manuálu.

Inak zopár postrehov k diskusii:
* Šum pri ISO100 nerieš. Lepšie to nebude.
* Máš techniku, za ktorú by som ja nedal asi ani 10 € (reálne pre predaj tak 50-100 ak sa nájde taký zúfalec). Nemôžeš s ňou čakať výsledky ako s nejakou aktuálnou technikou.
* Zbytočne sa snažíš fotiť na manuál (M). Tento režim sa používa v naozaj špecifických situáciách. Pokiaľ nevieš v akých, tak ten režim naozaj nepotrebuješ použiť. V situáciách, ktorých fotíš, sa bežne používa automatika a scénické režimy. Pokročilí používatelia v týchto situáciách používajú A, T alebo P režim. Zase je potrebné si naštudovať prečo. Používaním M režimu neznamená, že sa naučíš fotiť. Ak ho používaš zbytočne, len dokazuješ, že fotiť nevieš.
* Pri tak krátkych časoch buď rada, že si nedosiahla bez statívu úplnú mazanicu. Ako radili, ak si nastavíš takýto čas, tak potrebuješ použiť statív. Ak neplánuješ použiť statív, tak takýto čas nenastavuj. Dobrá rada čas drž nad 1/125. V najhoršom prípade 1/60. Pri použití teleobjektívu aj kratšie časy ako 1/250. Pri športe radšej nechoď pod 1/500. A to radím aj bez ohľadu na stabilizáciu. Dlhšie časy používaj len keď sa ti na scéne nič nehýbe (a tým myslím aj vietor pri krajike) alebo chceš pohyb použiť kreatívne. So skúsenosťami zistíš, kedy tieto pravidlá môžeš porušiť.
* Zdá sa mi, že si pletieš manuálny expozičný režim a manuálne ostrenie. Nepísala si to však dosť presne, tak dúfam, že tento dojem je len zlý.
* Študuj. Skús napríklad fotoroman.cz.
 
MaxGamut
2019-05-06 16:36:21+02
Nastavovanie clony v rezime Manual:
str.80

http://gdlp01.c-wss.com/gds/9/0900000259/01/EOS20DIM-EN.pdf
 
Janka.1997
2019-05-06 20:09:39+02
Ďakujem veľmi pekne za všetky rady. Ak by som chcela v budúcnosti zainvestovať do objektívov, do čoho by som mala ísť ? Alebo mám kúpiť aj novú zrkadlovku?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()