Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

farebné pixely v nočnej fotke

hjk
2019-10-17 22:15:19+02
Ahojte,
kúpil som si statív, tak som šiel vyskúšať fotiť aj s variabilným ND filtrom, ale priznávam chybu, nechal som ISO na automatiku. Výsledok je ISO 1600 a 13sekúnd.
Otázka je, že som tam objavil RGB pixely, na rôznych fotkách vždy na tom istom mieste. Je to chyba snímača alebo som len spravil chybu v ISO?
Druhá otázka, variabilný ND filter mi robí nerovnomerné stmavnutie v určitej polohe. Robia to všetky, alebo len tie lacné čínske (K&F concept)?
 
fatality
2019-10-17 22:31:58+02
príspevok od: hjk
Ahojte,
kúpil som si statív, tak som šiel vyskúšať fotiť aj s variabilným ND filtrom, ale priznávam chybu, nechal som ISO na automatiku. Výsledok je ISO 1600 a 13sekúnd.
Otázka je, že som tam objavil RGB pixely, na rôznych fotkách vždy na tom istom mieste. Je to chyba snímača alebo som len spravil chybu v ISO?
Druhá otázka, variabilný ND filter mi robí nerovnomerné stmavnutie v určitej polohe. Robia to všetky, alebo len tie lacné čínske (K&F concept)?
hot pixely..objavuju sa pri dlhsich expoziciach..vplyvom zvysenej teploty senzoru..
 
belco
2019-10-18 06:24:43+02
Vysoké ISO a dlhý čas spôsobuje vytváranie hot pixels. To sú tie farebne bodky na obrazku, v podstate šum.

Ano robia to všetky variabilne ND fitre, uz len z pricipu ako funguju. V podstate su to dva polarizacné filtre, tento efekt je vyraznejsí, cím je širšie ohnisko.
 
JohnNewton
2019-10-18 09:16:28+02
Tá foto je komplet neostrá, ostatné nemá zmysel riešiť, hot pixely sa dajú v astrofoto riečiť v softe, tak že sa jedna dlhá expozícia so zatemneným objektívom odčíta od výslednej expozícii oblohy.
 
zlobath
2019-10-18 09:50:31+02
Okrem toho ze je to nezaostrene, mi skorej napada otazka, preco pri vecernej fotografii pouzivat ND filter ?
 
PeCh
2019-10-21 10:30:09+02
Niekoľko chýb:
* Variabilný ND sa pri fotení prakticky nepoužíva. Je skôr pre video. Variabilné ND filtre to robia. Čím lacnejšie a silnejšie, tým viac.
* V noci nedáva zmysel používať ND filter, najmä ak sa potom sťažuješ na vysoké ISO.
* V noci sa musíš naučiť ostriť manuálne. Tu si zaostril úplne mimo.
* Máš to podexponované. Nauč sa ovládať expozičný trojuholník.
* Fotil si už príliš neskoro, prípadne ti filter zabil všetko svetlo. Aj "nočné" foto sa fotí za aspoň nejakého zbytkového svetlá. Výnimkou sú fotky, kde je iný zdroj svetla (polárna žiara, svetlá mesta...).
* Musíš sa naučiť, kedy nemá zmysel fotiť. Toto je pre nováčika najťažšie.

Viac už rieši Google.
 
majster333
2019-10-22 09:32:37+02
čím silnejší efekt variabilného filtra a širokouhlejšie ohnisko tým výraznejší tmavý "kríž" to vytvára. sú drahšie variabilné filtre kde je kombinácia klasického ND filtra s viariabilným ND, tam nemusíš toľko stmavovať variabilne a na dlhších ohniskách ten efekt kríža potom skoro nevzniká. Inak je variablný ND filter skôr "núdzovka" pre video, tam sa ten efekt stratí, zamaskuje v pohybe objektov a kamery...
 
hjk
2019-10-23 11:31:38+02
Ďakujem za konštruktívne názory.
Nechápem kritiku ostrosti fotky, to som tu neprišiel riešiť. Ja viem že nie je ostrá, ale na nej to bolo najlepšie vidieť tie škaredé pixely. Fotka nie je na chválenie sa, ale na otázku technického charakteru.
Spravil som aj ostré fotky, aj s takmer celou červenou oblohou, ale ako vravím, neprišiel som sa chváliť.

Prosím o zhovievavosť pre začiatočníka, čo prvýkrát v živote použi variabilný ND filter a statív.

Ale myslím, že mi bolo potvrdené, čo som tušil v úvodnej otázke.
 
zlobath
2019-10-27 13:11:15+01
islo tam skorej o to, ze naco pouzivat ND filter v noci, ked ho netreba, ND sa skorej vyuzije na slnecneho dna/sera, ked chces rozmazat obraz, napr vodopad, jazero, alebo ti vychadzaju casy, ktore sa nehodia k clone co mas a si na maxime ( svetelne objetivy)

Cize pouzitim toho ND filtra si spravil to, ze napr fotku co si mohol pri danej clone fotit na ISO 800-1600 2 alebo 3 sekundy si musel fotit 16 sekund s tym ze sa cip zbytocne prehrieval a tym padom vznikli hot pixely (niektore fotoaparaty maju funkciu odstranenia sposobom ze nasnimaju este jednu ciernu snimku a dane body odstrania )

Ale aj tieto tvrdenia davam ako laik a zaciatocnik vo foteni
 
kubizmus
externý redaktor 2019-10-29 09:34:00+01
Na tie hotpixely môže pomocť aj možnosť odčítania darkframe priamo vo foťáku. Ak si dáš čosi ako noise reduction v nastavení fotoaparátu, malo by to zmiznúť. Po expoicii ti bude fotoaparát exponovať ešte DF rovnako dlhý čas.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()