Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ako fotiť skupinu ľudí?

petfoto
2023-10-05 10:24:25+02
Mám fotiť skupinu naraz asi 20-25 ľudí vonku v centre mesta ako na pamiatku. Pomaturitné stretnutie. Uvažujem aký objektív by bol na to vhodný, mám na mysli ohniskovú vzdialenosť. Čo sa týka pozadia, asi je jedno či bude rozostrené alebo nie.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2023-10-05 11:31:18+02
Čo sa týka ohniska, tak širokouhlým záberom by som sa vyhol. Všetko od 40 mm, aby skreslenie bolo minimálne. Ak je to možné nechal dostatok priestoru okolo portrétovaných osôb a pri väčšom počte osob fotografovať na šírku. Pozadie by som nepodceňoval, lebo to často súvisí s tým, prečo sa na danom mieste osoby nachádzajú. Napríklad fotenie učiteľského zboru na poli by asi nedávalo celkom zmysel. Pri fotení by som sa vyhol foteniu z podhľadu a fotil v rovine horizontu alebo jemne z nadhľadu. Fotografovať v dostatočnej vzdialenosti )nie príliš blízko, ale ani nie príliš ďaleko). Pri veľkom pošte osôb je problém v tom, že často dochádza k tomu, že sa niektoré osoby nesmejú alebo majú zatvorené oči, nepozerajú sa do objektívu a podobne. Z tohto dôvodu by som skupinové fotenie nepredlžoval, lebo ľudia stratia po krátkom čase záujem a pozerajú sa všade možne a riešia veci s ľudmi okolo ných. Menší ľudia dopredu, ženy a deti do stredu a dopredu a muži po okrajoch a tí najvyšší dozadu.(hlavne, nech je vidieť všetky hlavičky). Treba si preto skontrolovať, či sú všetky hlavy v obraze a podľa toho ich usporiadať a tomu aj zvoliť miesto, kde sa bude fotografovať (schodište a pod.). Jemne rozostrené pozadie môže fotke pridať na exkluzivite. Pokiaľ je to možné, by som sa foteniu na priamom slnku vyhol a tiež foteniu v protisvetle. Pokiaľ sa fotí v meste na pamiatku, pozadie by som zvolil také, ktoré najviac vystihuje dane mesto. Nech je jasné každému, kde fotografia vznikla. Teda ak je to možné.
 
petfoto
2023-10-05 18:51:09+02
Ďakujem, portréty nebudem fotiť. Bohužiaľ fotiť sa má podľa ich požiadavky o 12 hod., ale jesenné slnko je už nízko. Slnku sa budem snažiť vyhnúť. Ohnisko zvolíme asi okolo 50 to bude asi ideálne.
 
gytheio
2023-10-08 12:33:02+02
príspevok od: petfoto
Ďakujem, portréty nebudem fotiť. Bohužiaľ fotiť sa má podľa ich požiadavky o 12 hod., ale jesenné slnko je už nízko. Slnku sa budem snažiť vyhnúť. Ohnisko zvolíme asi okolo 50 to bude asi ideálne.
Ja by som na skupinku zobral 24mm max 35mm, 50mm je portretny objektiv, fotit skupinku ludi s 50 znamena ustupovat a tym sa vzdalujes a tym nebudu fotografie tak ostre ako by si mal s 24mm. Ked niekto chce fotografovat skupinku ludi v exterieroch chce tam aj pozadie, s 50 toho pozadia moc nezachytis a tym padom utrpi aj atmosfera.
 
petfoto
2023-10-09 18:04:24+02
Ďakujem, portréty nebudem fotiť. Bohužiaľ fotiť sa na podľa ich požiadavky o 12 hod., ale jesenné slnko je už nízko. Slnku sa budem snažiť vyhnúť. Ohnisko zvolíme asi okolo 50m to bývalo byť ideálne.
Tak toto je úplne iný názor.
 
gytheio
2023-10-09 18:37:03+02
príspevok od: petfoto
Ďakujem, portréty nebudem fotiť. Bohužiaľ fotiť sa na podľa ich požiadavky o 12 hod., ale jesenné slnko je už nízko. Slnku sa budem snažiť vyhnúť. Ohnisko zvolíme asi okolo 50m to bývalo byť ideálne.
Tak toto je úplne iný názor.
50mm objektivom sa nefoti skupinka 25 ludi v meste, tak ci onak je to na tebe ale ja by som si urcite zobral siroky objektiv.. bolo by to ostrejsie s pozadim a atmosferou.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()