Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Raw, Jpeg, Raw+Jpeg ?

Lukáš Podracký
2011-01-11 21:43:04+01
Cafko, som začiatočník a chcel by som vysvetliť tieto jednotlive koncovky kvality snímiek
Raw, Jpeg, Raw+Jpeg ?

vopred dakujem
 
Lukáš Podracký
2011-01-11 22:03:09+01
dakujem prečítam a vyskušam...
 
mipro
2011-01-12 01:28:37+01
Jo linky co ti pastol micuro ti urcite pomozu.. pripadne kukni toto

http://www.lmgtfy.com/?q=raw+jpg+porovnanie
 
madoler
2011-01-12 08:43:36+01
Ak sa bude malit mozes pokracovat napr. tu:

http://www.fotografovani.cz/art/fo_upravy/rom_proces2.html
 
kralik_j
2011-01-12 09:31:11+01
jpg - interpolovane data, komprimovane, aplikovane urcite sofwarove upravy priamo v aparate
- na druhej strane minimalne uzivatelske zasahy, ci narocnost na uprav (o to vyssia pozornost pri exponovani, zvoleni nastavenia v tele aparatu)

raw - opak jpg(nemusis tak bazirovat na nastaveniach v tele WB, kontrastu, a ine) avsak viac vyhod oproti 8bit verzii jpg na farebny kanal. tu si mozes nastavit, resp. je minimalne 12bit/farebn. kanal pri jemnejsich prechodoch 14 dokonca i 16bit/kanal. Vyssi DR. Kvalitnejsie moznosti post procesu (WB, kontrastu, ostrosti, redukcii sumu..) tebou preferovanym softom, resp. idealnym softom. Na druhej strane si vyzaduje vyssi datovy priestor na karte, ci disku a pomalost spracovania rawu v aparate a obmedzenia v rychlosti v seriovom snimani.


Dobre nastaveny jpg, dobre xponovany za urcitych podmienok znevyhodnuje RAW

To je len tak zhruba co by ti mohlo pomoct.
 
boras
2011-01-12 18:54:49+01
Ahojte. Nafotil som fotky Nikonom D7000 do NEF 14 bit. Adobe Bridge mi ich ukaze vo foldri, ale nezobrazi mi obraz, v Camera Raw (ver. 5.6) ich tiez neotvorim a ani v PS CS4. Otvorim ich jedine vo View NX 2. Vie mi niekto poradit, co s tym?
 
rbr69
2011-01-12 18:58:45+01
príspevok od: boras
Ahojte. Nafotil som fotky Nikonom D7000 do NEF 14 bit. Adobe Bridge mi ich ukaze vo foldri, ale nezobrazi mi obraz, v Camera Raw (ver. 5.6) ich tiez neotvorim a ani v PS CS4. Otvorim ich jedine vo View NX 2. Vie mi niekto poradit, co s tym?
Nikon je velmi nove telo na tebou pouzity PS ... potrebujes PS CS5 s upgadeovanym ACR 6.3 alebo LR 3.3
 
rbr69
2011-01-12 18:59:07+01
príspevok od: boras
Ahojte. Nafotil som fotky Nikonom D7000 do NEF 14 bit. Adobe Bridge mi ich ukaze vo foldri, ale nezobrazi mi obraz, v Camera Raw (ver. 5.6) ich tiez neotvorim a ani v PS CS4. Otvorim ich jedine vo View NX 2. Vie mi niekto poradit, co s tym?
jasne myslel som Nikon 7000
 
boras
2011-01-12 19:01:27+01
dik vyskusam. co sa tyka capture nx 2, zrejme tiez potrebujem najnovsiu verziu.
 
rbr69
2011-01-12 19:09:47+01
príspevok od: boras
dik vyskusam. co sa tyka capture nx 2, zrejme tiez potrebujem najnovsiu verziu.
mozes pouzit posledny DNG Converter http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=4924 a potom v Tvojom PS CS4 otvarat DNG (konvertovany NEF -> DNG)
 
vladimirM
2011-01-25 19:08:00+01
ja som tiez zaciatocnik a myslim ze ti radili dobre co sa tyka tych clankov. tiez zalezi co sa chystas s nafotenym materialom robit. ak nemas v plane uplne ziadne upravy tak kludne jpeg ale ak uvazyjes ze aspon co to upravis tak si myslim ze raw popripade raw+jpeg. v hocjakom priehliadaci si fotky pozries a hned mozes mazat nepodarky. a raw format sa da ovela lepsie zachranit pri zlej expozicii ako jpeg. ak sa mylim tak ma kludne opravte. rad sa priucim.
 
gabi28
2019-03-01 12:33:15+01
Ahojte, vyhľadávam tu v starých fórach odpoveď na svoju otázku - ale márne, tie články už neexistujú - preto sa skúsim spýtať - základný rozdiel medzi Raw a jpeg chápem - ale - vo finále, po úprave (keď chcem foto publikovať na internete, vytlačiť, dať ju do videa..) aj tak musím foto previesť aj tak do jpegu, že? Aké parametre si pri tomto prevode mám všímať, aby som zachovala čo najviac kvality?
 
Cako
ocenenie redakciou 2019-03-01 12:51:08+01
príspevok od: gabi28
Ahojte, vyhľadávam tu v starých fórach odpoveď na svoju otázku - ale márne, tie články už neexistujú - preto sa skúsim spýtať - základný rozdiel medzi Raw a jpeg chápem - ale - vo finále, po úprave (keď chcem foto publikovať na internete, vytlačiť, dať ju do videa..) aj tak musím foto previesť aj tak do jpegu, že? Aké parametre si pri tomto prevode mám všímať, aby som zachovala čo najviac kvality?
však pri exporte do JPEG nastaviť čo najvyššiu kvalitu, čo iné a nech to je v sRGB
 
martinmlm
2019-03-01 14:20:48+01
príspevok od: gabi28
Ahojte, vyhľadávam tu v starých fórach odpoveď na svoju otázku - ale márne, tie články už neexistujú - preto sa skúsim spýtať - základný rozdiel medzi Raw a jpeg chápem - ale - vo finále, po úprave (keď chcem foto publikovať na internete, vytlačiť, dať ju do videa..) aj tak musím foto previesť aj tak do jpegu, že? Aké parametre si pri tomto prevode mám všímať, aby som zachovala čo najviac kvality?
Raw môžte exportovat aj do TIF. Aj tlačiť.. aj publikovat na internete /pokiaľ nie je podmienkou na vkladanie JPEG/
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-03-01 15:14:36+01
príspevok od: gabi28
Ahojte, vyhľadávam tu v starých fórach odpoveď na svoju otázku - ale márne, tie články už neexistujú - preto sa skúsim spýtať - základný rozdiel medzi Raw a jpeg chápem - ale - vo finále, po úprave (keď chcem foto publikovať na internete, vytlačiť, dať ju do videa..) aj tak musím foto previesť aj tak do jpegu, že? Aké parametre si pri tomto prevode mám všímať, aby som zachovala čo najviac kvality?
Vsetky clanky su tu, nic sa nevymazava. Staci dat do vyhladavania RAW a JPG a najdes kopec clankov.
 
Janka.1997
2019-05-20 19:32:15+02
Ahojte. Nechcem zakladať novú skupinu ale chcem sa spýtať. Mám Canon eos20D. Ako mám nastaviť aby sa mi fotky ukladali RAW+JPG ? chcem vyskúšať ten rozdiel pri upravovaní. V manuáli som našla o tom niečo popísané ale nie presne napísané ako to nastaviť. Ďakujem vopred za odpovede a rady. Pekný deň
 
zlobath
2019-05-20 19:35:37+02
Na 20D som priamo nenasiel, ale hadam pomoze aj videjko z 40D , co som pozeral, tak v principe nie je rozdiel oproti 750D (aspon na tuto konkretnu vec)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-05-20 20:03:20+02
príspevok od: Janka.1997
Ahojte. Nechcem zakladať novú skupinu ale chcem sa spýtať. Mám Canon eos20D. Ako mám nastaviť aby sa mi fotky ukladali RAW+JPG ? chcem vyskúšať ten rozdiel pri upravovaní. V manuáli som našla o tom niečo popísané ale nie presne napísané ako to nastaviť. Ďakujem vopred za odpovede a rady. Pekný deň
Strana 46. https://www.aqt.sk/user/documents/upload/Navody%20PDF/EOS/EOS%2020D%20SK(300).pdf
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()