Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

BULB

Jubi
2011-07-08 09:38:31+02
Preco pri pouziti funkcie bulb nedojde k preexponovaniu zaberu?
Ako to po navoleni tohoto rezimu funguje?
Zmeni sa tam citlivost snimaca?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-08 09:46:37+02
Bulb - žiarovka - funkcia závierky určená pre snímanie za veľmi nízkej hladiny osvetlenia, rádovo v desiatchach sekúnd, minutách, či hodinách. Bežný fotoaparát umožňuje v automatických a poloautomatických režimoch používať časy do 30 sekúnd. Niekedy ani to nestačí a vtedy je nutné v režime M navoliť Bulb. To umožní otvoriť závierku na takmer ľubovolne dlhý čas. Keď sa stlačí spúšť, závierka sa otvorí a keď sa spúšť pustí závierka sa zatvorí.

K preexponovaniu záberu dôjsť môže, ak dáš príliš dlhý čas, rovnako ako v ktoromkoľvek expozičnom režime. Citlivosť snímača sa nemení, ale vzhľadom na málo svetla produkuje viac šumu. Expozícia sa najčastejšie určuje metódou pokus-omyl.
 
8martin5
2011-07-08 10:28:53+02
Bulb je funkcia, ktora ti dava samostatny, neobmadzeny vyber casu expozicie- sam si expoziciu, resp. jej koniec vyberies-zvolis. {foneticky: CVAK..............CVAK , bodky uprostre je expozicia, v tomto pripade na Bulb. Na to je dobra dialkova spust.Ci drotova, alebo IR. Ako pise Karol- az po odfoteni zistis, ci bol cas adekvatny, alebo prilis dlhy/ kratky. Ja casto pouzivam na nocnu oblohu, kde sa pekne zachytavaju startrails, niekedy {hlavne v auguste} mas velku moznost zachytit aj padajuci meteorit. Tiez sa pouziva najma pri nocnej fotografii....proste kde je malo svetla. Treba dbat aj na spravne nastavenie ISO, clona...atd.
 
mirosz
2011-07-08 10:33:48+02
príspevok od: 8martin5
Bulb je funkcia, ktora ti dava samostatny, neobmadzeny vyber casu expozicie- sam si expoziciu, resp. jej koniec vyberies-zvolis. {foneticky: CVAK..............CVAK , bodky uprostre je expozicia, v tomto pripade na Bulb. Na to je dobra dialkova spust.Ci drotova, alebo IR. Ako pise Karol- az po odfoteni zistis, ci bol cas adekvatny, alebo prilis dlhy/ kratky. Ja casto pouzivam na nocnu oblohu, kde sa pekne zachytavaju startrails, niekedy {hlavne v auguste} mas velku moznost zachytit aj padajuci meteorit. Tiez sa pouziva najma pri nocnej fotografii....proste kde je malo svetla. Treba dbat aj na spravne nastavenie ISO, clona...atd.
http://www.topky.sk/cl/10/774473/Nocna-obloha-ponuka-meteory-z-roja-Perzeidy

 
8martin5
2011-07-08 10:43:42+02
príspevok od: mirosz
http://www.topky.sk/cl/10/774473/Nocna-obloha-ponuka-meteory-z-roja-Perzeidy

Ano, v auguste je najvacsia moznost pozorovat meteoricke roje.
 
Jubi
2011-07-08 11:39:00+02
No tak som to bol vyskusat . Nastavil som bulb, dal som tam starsi objektiv 18-55, vyzumoval som na max (na tych 55). Este som tam dal polarizak. A este aj Hoya NDx8. Ale aj tak akosi neviem ako mam este viacej natiahnut cas? Chcel som odfotit pohyb mracien.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-08 11:48:32+02
príspevok od: Jubi
No tak som to bol vyskusat . Nastavil som bulb, dal som tam starsi objektiv 18-55, vyzumoval som na max (na tych 55). Este som tam dal polarizak. A este aj Hoya NDx8. Ale aj tak akosi neviem ako mam este viacej natiahnut cas? Chcel som odfotit pohyb mracien.
A kto tvrdi, ze moznosti techniky su nekonecne? To nevyriesi ziaden Bulb. Zaklady exponometrie! Ked uz mam citlivost na minime a viac nedokazem priclonit, musim ubrat mnozstvo svetla, ktore vchadza do obejktivu. Ako? Este silnejsi ND filter.
 
Jubi
2011-07-08 11:54:01+02
Takze aj NDx40? Nebude to uz totalna tma?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-08 12:03:37+02
príspevok od: Jubi
Takze aj NDx40? Nebude to uz totalna tma?
Co tak pozit obycajnu expozicnu tabulku? Ked zmerias expoziciu, lahko ziastis, kolko ND potrebujes aby si predlzil expozicny cas na pozadovanu hodnotu. Obycajna matematika. Odporucam nastudovat zaklady exponometrie.
http://en.wikipedia.org/wiki/Exposure_value

P.S. Existuju Vario ND filtre, kde si mozes nastavit ucinnost aku chces.
 
PeCh
2011-07-08 13:03:39+02
príspevok od: Karol Srnec
Bulb - žiarovka - funkcia závierky určená pre snímanie za veľmi nízkej hladiny osvetlenia, rádovo v desiatchach sekúnd, minutách, či hodinách. Bežný fotoaparát umožňuje v automatických a poloautomatických režimoch používať časy do 30 sekúnd. Niekedy ani to nestačí a vtedy je nutné v režime M navoliť Bulb. To umožní otvoriť závierku na takmer ľubovolne dlhý čas. Keď sa stlačí spúšť, závierka sa otvorí a keď sa spúšť pustí závierka sa zatvorí.

K preexponovaniu záberu dôjsť môže, ak dáš príliš dlhý čas, rovnako ako v ktoromkoľvek expozičnom režime. Citlivosť snímača sa nemení, ale vzhľadom na málo svetla produkuje viac šumu. Expozícia sa najčastejšie určuje metódou pokus-omyl.
Pravda. Len doplním špeciálny prípad, že bulb sa dá použiť aj na fotenie extrémne krátkych časov. Videl som takto odfotený vystrelený náboj, ako prechádza kartou. Fotí sa to tak, že pri dostatočne nízkom osvetlení sa otvorí uzávierka a v rozhodnom čase sa odpáli veľmi rýchly záblesk, ktorí osvetlí scénu. Vtedy sa vlastne urobí samotná expozícia. Následne je možné zatvoriť závierku.

Ukážka z roku 1989 s analógovým Hasselbladom:
http://www.photaki.com/picture-bullet-goes-through-card_215434.htm
V tomto prípade bol záblesk odpálený zvukom výstrelu.
 
Jubi
2011-07-08 13:27:28+02
waw, tak to je husteeee
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-08 13:32:00+02
príspevok od: PeCh
Pravda. Len doplním špeciálny prípad, že bulb sa dá použiť aj na fotenie extrémne krátkych časov. Videl som takto odfotený vystrelený náboj, ako prechádza kartou. Fotí sa to tak, že pri dostatočne nízkom osvetlení sa otvorí uzávierka a v rozhodnom čase sa odpáli veľmi rýchly záblesk, ktorí osvetlí scénu. Vtedy sa vlastne urobí samotná expozícia. Následne je možné zatvoriť závierku.

Ukážka z roku 1989 s analógovým Hasselbladom:
http://www.photaki.com/picture-bullet-goes-through-card_215434.htm
V tomto prípade bol záblesk odpálený zvukom výstrelu.
Cas zavierky ale kratky nie je, takze je to expozicia svetlom emitovanom v kratkom case. Nie je to ziadna specialita, lebo tak funguje kazdy blesk.
 
mmonizak1
2012-05-05 08:37:39+02
príspevok od: Karol Srnec
Bulb - žiarovka - funkcia závierky určená pre snímanie za veľmi nízkej hladiny osvetlenia, rádovo v desiatchach sekúnd, minutách, či hodinách. Bežný fotoaparát umožňuje v automatických a poloautomatických režimoch používať časy do 30 sekúnd. Niekedy ani to nestačí a vtedy je nutné v režime M navoliť Bulb. To umožní otvoriť závierku na takmer ľubovolne dlhý čas. Keď sa stlačí spúšť, závierka sa otvorí a keď sa spúšť pustí závierka sa zatvorí.

K preexponovaniu záberu dôjsť môže, ak dáš príliš dlhý čas, rovnako ako v ktoromkoľvek expozičnom režime. Citlivosť snímača sa nemení, ale vzhľadom na málo svetla produkuje viac šumu. Expozícia sa najčastejšie určuje metódou pokus-omyl.
Zdravím, zaujíma ma ten BULB , dlžka snímania v tme na zrkadlovke je 30s a ak chcem este dlhsí cas napr 40 s alebo niekolko minut tak si prepnem na BULB a drzím spust a snímam tak dlho ako to potrebujem ja? teda zrejme na niekolko minutove zabery asi s dialkovým ovladacom. Je to to co si myslím?
 
inkubbus
2012-05-05 09:37:57+02
príspevok od: mmonizak1
Zdravím, zaujíma ma ten BULB , dlžka snímania v tme na zrkadlovke je 30s a ak chcem este dlhsí cas napr 40 s alebo niekolko minut tak si prepnem na BULB a drzím spust a snímam tak dlho ako to potrebujem ja? teda zrejme na niekolko minutove zabery asi s dialkovým ovladacom. Je to to co si myslím?
ano

fotené pomocou káblovej spúšte s aretácou. 180 sekúnd, ND 1000 a polarizačný filter
 
majster333
2012-05-05 10:53:04+02
príspevok od: inkubbus
ano

fotené pomocou káblovej spúšte s aretácou. 180 sekúnd, ND 1000 a polarizačný filter
super fotka
 
mmonizak1
2012-05-09 05:48:04+02
príspevok od: inkubbus
ano

fotené pomocou káblovej spúšte s aretácou. 180 sekúnd, ND 1000 a polarizačný filter
Dakujem, inak fotka je velmi zaujímavá , ja mám len ND 8 , ND 1000 už musí byt hodne tmavý filter este som sa s ním nestretla
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()