Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

chyba vo fotografii - co ju sposobuje a ako ju odstranit?

molnart
molnart 2011-08-01 23:28:54+02
Ahojte,

dneska som sa konecne vybral na slavin prevetrat moju novu fotovybavu, a trosku sa priucit novym veciam. Fotil som auta na sancovej na dlhe expozicie so stativu, skusal som rozne nastavenia clony apod. Doma som si vsimol, ze na kazdej fotke v rovnakom bode sa nachadza nejaky zeleny odlesk ci co. Nizsie pripajam obrazok, je to v tom cervenom ramceku. Mate nejaky tip, cim to moze byt? Moj typ je UV filter na objektive (Tiffen 67mm), ale nemal som to ako odskusat, kedze som to zistil az doma. Fotene Nikonom D5100 + Nikkor 18-105mm VR

Za akekolvek tipy a rady som vdacny, dakujem
 
IceDive1
2011-08-02 12:18:34+02
príspevok od: haplo602
predstav si to takto:

fotak na stative, nastavis kompoziciu, skontrolujes expozicu, potom sa postavis (stativ ma malo kto tak vysoko kvoli stabilite) a kablovou spustou/dialkovym exponujes (pri dlhych expoziciach bezna prax).

v momente ako das oko od hladacika ti donho a teda aj na expozimeter vnutri dopada svetlo cez hladacik. ak si predtym nenastavil expoziciu v manualnom rezime resp nepouzil AE lock, tak v momente stlacenia spuste fotoaparat namera expoziciu NESPRAVNU. a to je ten problem.

len tak na okraj, volakedy nikon merali zableskovu expoziciu kontinualne pocas expozicie. prechodom na i-TTL (Canon to uz ma davno) to uz nerobia.
Ja som pri foteni s dialkovou spustou a kratkych casoch nikdy ziadny problem nemal. Vzdy sa to prejavilo len ked som za pomerne este silneho svetla fotil s ND400 s casmi radovo v sekundach.
 
denySK
2011-08-02 12:49:50+02
odleskom z UV filtra to nebude, si vsimni ze to ma formu stopy zakoncenej svetlymi kruzkami obdobne ako pri svetlach automobiloch, takze jedine vysvetlenie, ktore ma napada je, ze si zachytil pohyb nejakej mimozemskej civilizacie
 
vlcimak
2011-08-02 12:59:23+02
Nalavo od ciar sa v rovnakom uhle tiez pravidelne (asi 6x) opakuje odlesk poulicneho svetla. Vychadza mi to tak, ze tie ciary su zrkadlenim svetiel z okna...
 
snowball
2011-08-02 13:12:44+02
príspevok od: vlcimak
Nalavo od ciar sa v rovnakom uhle tiez pravidelne (asi 6x) opakuje odlesk poulicneho svetla. Vychadza mi to tak, ze tie ciary su zrkadlenim svetiel z okna...
Ano ,a ja myslim tiez z semafor
 
molnart
2011-08-02 13:41:40+02
príspevok od: vlcimak
Nalavo od ciar sa v rovnakom uhle tiez pravidelne (asi 6x) opakuje odlesk poulicneho svetla. Vychadza mi to tak, ze tie ciary su zrkadlenim svetiel z okna...
uz som na to asi prisiel, je to vlastne odlesk prudu aut, tie bodky vedla su vlastne odrazy svetiel popri ceste. mne to pripada, ako keby sa obraz odrazal na prednej sosovke objektivu, toto nasledne na vnutornej strane uv filtra a tako sa to dostane na snimac a fotku...
 
Kaiman81
2011-08-02 16:11:59+02
aká dlhá debata a koľko úvah o jednom obyčajnom odlesku. DD
 
PeCh
2011-08-02 16:56:08+02
príspevok od: molnart
jednoducho z dovodu ze mam ho na objektive vzdy ako ochranu a nikdy to dole nedavam.

k tomu zakrytiu hladacika: ked fotim v manualnom rezime a rucne nastavim uzavierku, clonu aj iso, tak predpokladam ze expozimeter ani nepracuje, takze nejake svetlo ho nema ako rusit. a ten dopad svetla na chip cez hladacik je realny jav?
"jednoducho z dovodu ze mam ho na objektive vzdy ako ochranu a nikdy to dole nedavam." Bežná chyba. Predpokladám, že Nikkor 18-105 je super kvalitný a drahý objektív, ktorého škodu by si ľutoval aj o 10 rokov. Preto ho treba chrániť super kvalitným a super drahým filtrom (20 €).

Sorry, samozrejme to berte ako off-topic príspevok s trochou irónie. Ten filter za to nemusí môcť. To by si zistil, keby to vyskúšal ešte raz bez neho. Každý nech si sám zváži, či mu stojí používanie UV filtra za to; finančne i kvalitatívne.

BTW tu každý každému hovorí aké je nevyhnutné používať UV filter. Tu je dôvod, prečo ich nepoužívam ja:
www.lensrentals.com/blog/2011/06/good-times-with-bad-filters
 
haplo602
2011-08-02 17:17:31+02
príspevok od: molnart
jednoducho z dovodu ze mam ho na objektive vzdy ako ochranu a nikdy to dole nedavam.

k tomu zakrytiu hladacika: ked fotim v manualnom rezime a rucne nastavim uzavierku, clonu aj iso, tak predpokladam ze expozimeter ani nepracuje, takze nejake svetlo ho nema ako rusit. a ten dopad svetla na chip cez hladacik je realny jav?
no to posledne sa snazim s Icom vyjasnit. Mne osobne sa to este nestalo a je to riadne nepravdepodbne inak ako chyba konstrukcie fotaku. co sa tyka manualneho rezimu ano, v tom pripade hladacik zakryvat netreba.
 
haplo602
2011-08-02 17:18:20+02
príspevok od: IceDive1
Ja som pri foteni s dialkovou spustou a kratkych casoch nikdy ziadny problem nemal. Vzdy sa to prejavilo len ked som za pomerne este silneho svetla fotil s ND400 s casmi radovo v sekundach.
boli to smuhy alebo ostrejsie svetelne body ?
 
haplo602
2011-08-02 17:22:30+02
príspevok od: PeCh
"jednoducho z dovodu ze mam ho na objektive vzdy ako ochranu a nikdy to dole nedavam." Bežná chyba. Predpokladám, že Nikkor 18-105 je super kvalitný a drahý objektív, ktorého škodu by si ľutoval aj o 10 rokov. Preto ho treba chrániť super kvalitným a super drahým filtrom (20 €).

Sorry, samozrejme to berte ako off-topic príspevok s trochou irónie. Ten filter za to nemusí môcť. To by si zistil, keby to vyskúšal ešte raz bez neho. Každý nech si sám zváži, či mu stojí používanie UV filtra za to; finančne i kvalitatívne.

BTW tu každý každému hovorí aké je nevyhnutné používať UV filter. Tu je dôvod, prečo ich nepoužívam ja:
www.lensrentals.com/blog/2011/06/good-times-with-bad-filters
podobny test (makro objektiv vs filter) som nasiel niekde davnejsie a dopadlo to velmi podobne.

ono ten UV filter je taky folklor pomaly
 
IceDive1
2011-08-02 23:14:54+02
príspevok od: haplo602
boli to smuhy alebo ostrejsie svetelne body ?
Tak tu to mas.
 
haplo602
2011-08-03 08:03:18+02
príspevok od: IceDive1
Tak tu to mas.
ak myslis tu smuhu tak to vyzera ako lens flare ...
 
IceDive1
2011-08-03 08:41:12+02
príspevok od: haplo602
ak myslis tu smuhu tak to vyzera ako lens flare ...
Vyzerat moze ale je to z hladacika parazitne svetlo. Stalo sa mi to uz 3x. V noci pri dlhych casoch je to jedno ale cez den ocividne nie. Po uzavreni hladacika tvoj "lens flare" zmizne.
 
haplo602
2011-08-03 14:08:10+02
príspevok od: IceDive1
Vyzerat moze ale je to z hladacika parazitne svetlo. Stalo sa mi to uz 3x. V noci pri dlhych casoch je to jedno ale cez den ocividne nie. Po uzavreni hladacika tvoj "lens flare" zmizne.
tak to by som videl na servis ... niekde v sachte ti nieco netesni.
 
Marcel Rebro
2011-08-03 14:29:36+02
príspevok od: haplo602
tak to by som videl na servis ... niekde v sachte ti nieco netesni.
mne to potom netesni v sachte na troch fotakoch ... neviem preco potom soudruzi z Nipponu montuju na D700 a D3 (F5) bazmeg ktorym sa da zakryt hladacik ... k ostatnym (D)SLR dodavaju krytku hladacika a v manuale pisu ze pri dlhych expoziciach zakryt ...
 
haplo602
2011-08-03 14:31:51+02
príspevok od: Marcel Rebro
mne to potom netesni v sachte na troch fotakoch ... neviem preco potom soudruzi z Nipponu montuju na D700 a D3 (F5) bazmeg ktorym sa da zakryt hladacik ... k ostatnym (D)SLR dodavaju krytku hladacika a v manuale pisu ze pri dlhych expoziciach zakryt ...
no zeby to islo do kytek ? na F100 sa mi take nieco nestalo (sice takych dlhych expozicii som vela nespravil). btw pri D3 napriklad dodavali kusy s posunutou matnicou v hladaciku ... takze tolko ku tomu ...
 
trnavsky
2011-08-03 14:52:51+02
príspevok od: molnart
Ahojte,

dneska som sa konecne vybral na slavin prevetrat moju novu fotovybavu, a trosku sa priucit novym veciam. Fotil som auta na sancovej na dlhe expozicie so stativu, skusal som rozne nastavenia clony apod. Doma som si vsimol, ze na kazdej fotke v rovnakom bode sa nachadza nejaky zeleny odlesk ci co. Nizsie pripajam obrazok, je to v tom cervenom ramceku. Mate nejaky tip, cim to moze byt? Moj typ je UV filter na objektive (Tiffen 67mm), ale nemal som to ako odskusat, kedze som to zistil az doma. Fotene Nikonom D5100 + Nikkor 18-105mm VR

Za akekolvek tipy a rady som vdacny, dakujem
Debata fajn, ale asi by nebola keby si nenapísal "Doma som si vsimol, ze na kazdej fotke v rovnakom bode sa nachadza nejaky zeleny odlesk ci co", a potom si našiel logické vysvetlenie, avšak aplikovateľné len na jeden záber...
 
Marcel Rebro
2011-08-03 14:54:46+02
príspevok od: haplo602
no zeby to islo do kytek ? na F100 sa mi take nieco nestalo (sice takych dlhych expozicii som vela nespravil). btw pri D3 napriklad dodavali kusy s posunutou matnicou v hladaciku ... takze tolko ku tomu ...
... manual D3 (en) strana. napr 102, 103, 215 ... vyraz "Viewfinder Eyepiece Shutter"
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()