Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

V jaskyni

petrofka
petrofka 2011-09-13 21:48:02+02
Mate nejake overene typy ako fotit v jaskyni?
 
Ivan99
2013-05-01 14:55:47+02
príspevok od: JOK3R
Pri bežnej prehliadke pre verejnosť nemáš šancu niečo normálne vyfotiť (nedostatok času). Bez statívu a času zasa nemá význam platiť poplatok za fotenie ktorý je vyšší ako vstupné. Buď máš známeho ktorý tam s tebou pôjde na celý deň, alebo na dobré fotky zabudni.
jedine ak nejake makro sa da vyfotit celkom slušne a inak je to pravda
 
misom
2013-06-11 17:30:02+02
tento viend som bol v Belianskej jaskyni. nikon d5100 + stativ + dialkova spust, fotil som bez blesku + relativne dost casu. sprievodkyna bola viac nez ustretova. vysledok. priemerne fotky. asi 2 alebo 3 su ok. ostatne odpad.
 
sonyalfa
2015-06-17 15:10:21+02
V jaskyni sa doporučuje fotografovať so statívom s nastavenými dlhšími časmi a nastaviť externý blesk na pomalú synchronizáciu (synchronizácia s pomalými expozičnými časmi) s cieľom osvetliť tmavšie miesta , zvýrazniť tvary,textúru,farby a neprepáliť blízke objekty.(Chris George :Blesk v digitálnej fotografii strana 97) Moja skúsenosť z Moravského krasu bola tragikomická. Slečna sprievodkyňa mi oznámila, že použitie statívu je zakázané .Na moju slušnú otázku ,prečo to nemajú napísané na pokladnici, kde som si kupoval lístok na fotografovanie, som dostal arogantnú odpoveď : za dva roky, čo ona sprevádza hostí, nikto nepoužíval statív a so mnou nebude diskutovať...Fotil som just ďalej so statívom ale zistil som, že mám vybité baterky v blesku...
 
Martin Kurka
2015-06-17 19:17:17+02
za seba poviem že najlepšie fotky z jaskyň su bez blesku s nasvietením priestoru svetlami ktoré tam sú... prípadne, ale v slovenských jaskyniach nerealne, použiť aj vlastné osvetlenie. blesk ničí prirodzenú atmosféru mekkého svetlo v jaskyniach používaného. v návštevnom poriadku je presne špecifikované za akých podmienok je možné počas prehladky fotit, samozrejme bez statívu. na zvláštny vstup a fotenie so statívom a osvetlovacou technikou je potrebný súhlas správy slov jaskýn a je to aj patrične spoplatnené...
 
jan21
2015-06-18 09:52:43+02
Čo tak si vyskúšať v nejakej voľne prístupnej jaskyni, diere, previse? A potom ísť aj za cenu platenia do veľkej jaskyne. Ked mi napíšeš lokalitu a sama nenajdeš tak ti poradím (aspoň slovensko).
Toto je fotené z ruky, bez blesku iba čelovka v jednej jaskynke vo Velkej Fatre. Len tak, že čo dokáže prcek Canon G7X
 
sonyalfa
2015-06-19 09:56:56+02
príspevok od: Martin Kurka
za seba poviem že najlepšie fotky z jaskyň su bez blesku s nasvietením priestoru svetlami ktoré tam sú... prípadne, ale v slovenských jaskyniach nerealne, použiť aj vlastné osvetlenie. blesk ničí prirodzenú atmosféru mekkého svetlo v jaskyniach používaného. v návštevnom poriadku je presne špecifikované za akých podmienok je možné počas prehladky fotit, samozrejme bez statívu. na zvláštny vstup a fotenie so statívom a osvetlovacou technikou je potrebný súhlas správy slov jaskýn a je to aj patrične spoplatnené...
Nie je zvláštne ,že fotiť obstojné snímky sa dá v jaskyni len so statívom, a ten je "zakázaný"? To jest , uvedie sa v omyl spústa návštevníkov , ktorý tam odušu cvakajú foťákmi (so zaplatením fotografovania) a doma zistia, že je všetko nepoužiteľné...Pritom by som od profesionálnych správcov jaskýň čakal, že im je to jasné.Alebo nie? Podľa mňa, čistý podvod na ľuďoch, trápne šikanovanie, možno nápomoc pri predaji oficiálnych pohľadníc...čo keby niekto vytvoril krajšiu fotografiu ako oficiálny umelec?Čo sa týka použitia blesku, treba mať nastavenú synchronizáciu s pomalými expozičnými časmi.Potom blesk " neničí prirodzenú atmosféru mäkkého svetla v jaskyniach používaného", ale naopak - umocňuje.Asi treba vyskúšať....Pripájam dve snímky (nič extra...) fotené so statívom ale bez blesku .Tá synchronizácia blesku s pomalými časmi by veľmi pomohla pri nasvietení tmavého pozadia a vyfarbenia (do červena) jaskynných útvarov.
 
Seemann Martin
2015-06-19 13:09:10+02
https://www.facebook.com/martin.s.seemann.7/media_set?set=a.3631592638447.161101.1533077842&type=3
tu sú moje foto z demänovskej jaskyne slobody - veľký okruh.
Zaplatil som si klasické fotenie, žiaden statív, žiaden blesk .. iba zachytenie atmosféry prirodzeného osvetlenia jaskyne. Použitý fotoaparát APS-C fotoaparát Sony A550 a objektív Sigma 17-70/2.8-4. Musím podotnúť, že stabilizovaný čip Sony v mašinke je veľké plus.
Vačšinou som používal ISO1600-3200, pri pár snímkoch aj 6400. Všetko fotené cez manuálny režim a manuálne doostrovanie. Nezdržoval som skupinu, nemusel som platiť samostatný vstup za 50€ (len na hodinu fotenia) a foto ktoré som spravil sú po vytlačení pozerateľné šum je vidieť ale dá sa prehltnúť.
Mať inú FF techniku, výsledky by boli určite lepšie. Ale keď človek chce tak sa dá.
 
Seemann Martin
2015-06-19 14:43:18+02
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3631592638447.161101.1533077842&type=1&l=44ec06f9a9 takto by to malo zobraziť aj bez konta na fejsbúku.
 
jagi11
2017-10-16 15:03:11+02
Dúfam, že ktosi na toto tu ešte zareaguje, keďže posledný príspevok v tejto téme bol pred dlhším časom. Ja som tiež skúsil čosi nafotiť v jaskyniach a hoci som možno sprievodcovi trocha liezol na nervy, bol tolerantný a mal aj zmysel pre humor - pýtal 50 centov za 1 šľahnutie blesku. Tempo bolo vyššie a keďže som nemal človeka, ktorý by mi tam behal s bleskom odpaľovaným na diaľku, mal som ho na foťáku. Výsledok nie je síce dychvyrážajúci, ale keď som to ešte trocha upravil, krása jaskyne sa ukázala. Mám však otázku ohľadne predaja takýchto fotiek vo fotobankách. Potrebujem na to špeciálne povolenie ako napríklad pri hradoch a zámkoch? Konkrétne sa jedná o Stanišovskú jaskyňu. Inak vrelo odporúčam. Je fakt nádherná, úplne autentická, žiadne drôty a káble, sem tam nejaké zábradlie. Domorodí jaskyniari sú v pohode a pokiaľ si dobre pamätám, tak za fotenie nič nechceli, ba aj zľavu nám dali. Vďaka za odpoveď!
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()