Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

fušovanie do ateliérových foto?

Steju
2011-10-01 15:24:04+02
Dobrý deň, zaujala ma nedávna skúsenosť s jedným ateliérovým fotografom a fotením fotiek na oznamká. Tak by som chcel vedieť váš názor, či sa to zdá divné len mne ale aj vám, a neviem či som to zaradil do správnej sekcie ale lepšiu som nenašiel :

Priateľka sa bola nedávno fotiť na oznamká. Meno ani firmu nepíšem, aj tak ich neviem), fotenie prebiehalo celkom normálne. Potom mi poslala čo jej (a každému z triedy) poslal fotograf - bolo to 100 až 200 fotiek rovno z foťáku (aj podľa ich číslovania vidno že idú zaradom, žiadne mazanie), z toho viac ako polovica sú úplne nepodarky (napr polovica tváre úplne v tieni, nejaké chyby krásy ako trčiace veci z oblečenia, zlá grimasa a podobne, áno veci čo sa stanú každému ale načo ich posielať zákazníkovi?) ale hlavne a to skoro na každej fotke školácky zlá kompozícia (odseknuté končatiny že vyzerajú ako amputované, horná polovica fotky úplne prázdna...) s tým že si každý má vybrať 2 fotky na oznamko a uviesť ich počet a on to vytlačí. Ak niekto chce viac ako 2 druhy, má si tlačiť sám. úprimne by som z nich vybral asi tak 1 na oznamko a 2 len tak na vytlačenie a pamiatku. taktiež som z EXIFu vyčítal že daný fotograf používa entry-level zrkadlovku a zoomový objektív (aj keď aspoň že radu L) čo sa mi vôbec nezdá ako správne vybavenie do ateliéru. Keďže fotky sú úplne bez úprav hádam že keď si tie 2 vyberú a pošlú mu, on ich ešte nejako upraví (opäť načo sú zákazníkovi neupravené fotky kt. budú vyzerať inak ako finálne?).

Tak a teraz otázka, som sám komu to príde úplne neprofesionálne až priam fušujúce alebo je to v poriadku a iba zo zle chápem? (snáď sa nikto nebude hnevať za takúto tému, aj tak sa tu stále riešia aj väčšie blbosti )
 
WildSammy
2011-10-01 15:57:03+02
mozno dali chalanovi nafotit daco, co fotil 1x hodili ho do rybnika plneho ryb a mozno len zaskakoval vselico sa moze stat
 
micuro
2011-10-01 16:07:32+02
jeden moj znamy hromadne upravy raw fotky (expoziciu),samozrejme po selekcii podarenych zaberov. Potom posle klientovi nahlad v malom rozliseni, nech si vyberie ktore sa mu pacia a tie potom retusuje,takto je to podla mna v poriadku. Zda sa mi dost nezmyselne retusovat kazdu jednu fotku,ono kvalitna retus nejaky cas zaberie.
A ten fotograf ktoreho opisujes, je to jeho problem a uz teraz ma negativnu reklamu. Priatelkina trieda bola asi obetny baranok.
 
upir13
- moderator
2011-10-01 16:24:51+02
Ako by som ti to povedal.. 1) tvoja priatelka je trosku tapa. mala sa poradit s tebou, ci jej to nenafotis alebo minimalne sa s tebou poradit. ked uz nic ine aspon si mohla pozriet fotky na nete daneho "fotografa"
2) so studentami mam velmi zlu skusenost, lebo chcu aby to bolo co najlacnejsie (idealne zadarmo) a neuvedomia si, ze ak chcu pekne fotky, tak to niec stoji. ZIADNY fotograf (pokial to nie je trieda jeho frajerky alebo dcery) nedonese fotak s Lkovymi sklami a prenosnym atelierom do skoly, bude 2 hodiny cvakat pubertalne deti a potom im retusovat tvar plnu vyraziek za 5 EUR
 
Brian
2011-10-01 16:34:32+02
príspevok od: upir13
Ako by som ti to povedal.. 1) tvoja priatelka je trosku tapa. mala sa poradit s tebou, ci jej to nenafotis alebo minimalne sa s tebou poradit. ked uz nic ine aspon si mohla pozriet fotky na nete daneho "fotografa"
2) so studentami mam velmi zlu skusenost, lebo chcu aby to bolo co najlacnejsie (idealne zadarmo) a neuvedomia si, ze ak chcu pekne fotky, tak to niec stoji. ZIADNY fotograf (pokial to nie je trieda jeho frajerky alebo dcery) nedonese fotak s Lkovymi sklami a prenosnym atelierom do skoly, bude 2 hodiny cvakat pubertalne deti a potom im retusovat tvar plnu vyraziek za 5 EUR
miestami si to troska prehanal ale mas pravdu s tymi studentami tazko, chcu to co najlacnejsie a casto tieto veci si neplatia ani oni, zaplatia im to rodicia...no a potom to dopada tak ze nakoniec foti niektory zo ziakov kamarat, pretoze za take peniaze by to ziadny normalny fotograf nesiel robit...
 
irisos
2011-10-01 16:40:37+02
príspevok od: Steju
Dobrý deň, zaujala ma nedávna skúsenosť s jedným ateliérovým fotografom a fotením fotiek na oznamká. Tak by som chcel vedieť váš názor, či sa to zdá divné len mne ale aj vám, a neviem či som to zaradil do správnej sekcie ale lepšiu som nenašiel :

Priateľka sa bola nedávno fotiť na oznamká. Meno ani firmu nepíšem, aj tak ich neviem), fotenie prebiehalo celkom normálne. Potom mi poslala čo jej (a každému z triedy) poslal fotograf - bolo to 100 až 200 fotiek rovno z foťáku (aj podľa ich číslovania vidno že idú zaradom, žiadne mazanie), z toho viac ako polovica sú úplne nepodarky (napr polovica tváre úplne v tieni, nejaké chyby krásy ako trčiace veci z oblečenia, zlá grimasa a podobne, áno veci čo sa stanú každému ale načo ich posielať zákazníkovi?) ale hlavne a to skoro na každej fotke školácky zlá kompozícia (odseknuté končatiny že vyzerajú ako amputované, horná polovica fotky úplne prázdna...) s tým že si každý má vybrať 2 fotky na oznamko a uviesť ich počet a on to vytlačí. Ak niekto chce viac ako 2 druhy, má si tlačiť sám. úprimne by som z nich vybral asi tak 1 na oznamko a 2 len tak na vytlačenie a pamiatku. taktiež som z EXIFu vyčítal že daný fotograf používa entry-level zrkadlovku a zoomový objektív (aj keď aspoň že radu L) čo sa mi vôbec nezdá ako správne vybavenie do ateliéru. Keďže fotky sú úplne bez úprav hádam že keď si tie 2 vyberú a pošlú mu, on ich ešte nejako upraví (opäť načo sú zákazníkovi neupravené fotky kt. budú vyzerať inak ako finálne?).

Tak a teraz otázka, som sám komu to príde úplne neprofesionálne až priam fušujúce alebo je to v poriadku a iba zo zle chápem? (snáď sa nikto nebude hnevať za takúto tému, aj tak sa tu stále riešia aj väčšie blbosti )
ja ked som zacinal fotit v 90-tich rokoch kazda fotka musela sa nastrihat,a neexistovalo ze by sa zakaznikovi odisla zle vybrana fotka a fotilo sa na svitkovy film ktory sa kontakto m kopiroval,bohuzial teraz je situacia ina .a zmieneny fotograf je bohuzial jeden z tych co fotku v poriadku videl z rychliku a fotografom ktory to skutocne vedia berie pracu.odporucam navstevovat uz len atelieri ktore maju meno a nesetrit.ved stuzkova je raz za zivot
 
Steju
2011-10-01 16:43:39+02
príspevok od: upir13
Ako by som ti to povedal.. 1) tvoja priatelka je trosku tapa. mala sa poradit s tebou, ci jej to nenafotis alebo minimalne sa s tebou poradit. ked uz nic ine aspon si mohla pozriet fotky na nete daneho "fotografa"
2) so studentami mam velmi zlu skusenost, lebo chcu aby to bolo co najlacnejsie (idealne zadarmo) a neuvedomia si, ze ak chcu pekne fotky, tak to niec stoji. ZIADNY fotograf (pokial to nie je trieda jeho frajerky alebo dcery) nedonese fotak s Lkovymi sklami a prenosnym atelierom do skoly, bude 2 hodiny cvakat pubertalne deti a potom im retusovat tvar plnu vyraziek za 5 EUR
1) tak pozor! ja by som aj nafotil, ale nevlastním ateliér a k tomu potrebné veci. (keby že áno tak je to samozrejmosť), fotky na jeho stránke sú celkom okej, niečo úplne iné ako som videl tu...
2) čo to má spoločné s témou?
 
upir13
- moderator
2011-10-01 17:00:15+02
príspevok od: Steju
1) tak pozor! ja by som aj nafotil, ale nevlastním ateliér a k tomu potrebné veci. (keby že áno tak je to samozrejmosť), fotky na jeho stránke sú celkom okej, niečo úplne iné ako som videl tu...
2) čo to má spoločné s témou?
zas nie je taky problem doniest tam blesk s dazdnikom a postavit to pred stenu
a spolocne s tebou to ma asi tolko, ze studentom nevysvetlis, ze maju rozmyslat, takze teraz priatelke vysvetli, ze za fotky nemaju platit a radsej im to chod nafotit ty
 
tom-o
2011-10-01 17:03:49+02
nas na oznamka tiez fotil spoluziakov kamarat ale vyzerali tie fotky ako na obciansky ci skor vezanske fotky... tak sme sli do original atelieru a tam sme sa vsetci odfotili kolkokrat sme chceli, priamo na fotaku nam ukazali fotky, my sme si vybrali ktore sme chceli a tie nam potom retusli a vytlacili... myslim ze tento system je este vcelku rychli... nemusia sa fotky posielat od fotografa ku zakaznikovi potom spat a zese pri platbe uz retusovane a vytlacene...
 
bonifacko
2011-10-01 17:36:58+02
príspevok od: Steju
Dobrý deň, zaujala ma nedávna skúsenosť s jedným ateliérovým fotografom a fotením fotiek na oznamká. Tak by som chcel vedieť váš názor, či sa to zdá divné len mne ale aj vám, a neviem či som to zaradil do správnej sekcie ale lepšiu som nenašiel :

Priateľka sa bola nedávno fotiť na oznamká. Meno ani firmu nepíšem, aj tak ich neviem), fotenie prebiehalo celkom normálne. Potom mi poslala čo jej (a každému z triedy) poslal fotograf - bolo to 100 až 200 fotiek rovno z foťáku (aj podľa ich číslovania vidno že idú zaradom, žiadne mazanie), z toho viac ako polovica sú úplne nepodarky (napr polovica tváre úplne v tieni, nejaké chyby krásy ako trčiace veci z oblečenia, zlá grimasa a podobne, áno veci čo sa stanú každému ale načo ich posielať zákazníkovi?) ale hlavne a to skoro na každej fotke školácky zlá kompozícia (odseknuté končatiny že vyzerajú ako amputované, horná polovica fotky úplne prázdna...) s tým že si každý má vybrať 2 fotky na oznamko a uviesť ich počet a on to vytlačí. Ak niekto chce viac ako 2 druhy, má si tlačiť sám. úprimne by som z nich vybral asi tak 1 na oznamko a 2 len tak na vytlačenie a pamiatku. taktiež som z EXIFu vyčítal že daný fotograf používa entry-level zrkadlovku a zoomový objektív (aj keď aspoň že radu L) čo sa mi vôbec nezdá ako správne vybavenie do ateliéru. Keďže fotky sú úplne bez úprav hádam že keď si tie 2 vyberú a pošlú mu, on ich ešte nejako upraví (opäť načo sú zákazníkovi neupravené fotky kt. budú vyzerať inak ako finálne?).

Tak a teraz otázka, som sám komu to príde úplne neprofesionálne až priam fušujúce alebo je to v poriadku a iba zo zle chápem? (snáď sa nikto nebude hnevať za takúto tému, aj tak sa tu stále riešia aj väčšie blbosti )
Ja viem o jednom členovi tu z fora, čo vraj fotí 15 rokov a fotí podobne ako píšeš. Je to take male mesto na záhorí, poblíž BA. Tam ma sídlo.
 
slavmiro
2011-10-01 19:17:13+02
Made in SK FotoLuza, lot of fun and low price Profesional = fotim (je jedno ako) za prachy
 
PeCh
2011-10-01 21:07:13+02
Pozri, ak je to naozaj taký fušer, tak veľmi rýchlo skončí. Ak si študenti vyberú dobrú fotku, tak OK, ale ak sa im ani jedna nepáči, tak nech mu to priamo povedia, že sa im nepáči kvalita a buď bye-bye alebo lepšie nafotiť.

Z počutia však ťažko hodnotiť. Možno cena zodpovedá kvalite. Často sa stáva, že ľudia aj pri fotení obetujú kvalitu v prospech ceny. Si si istý, že to nie je tento prípad? Ak áno, tak je to chyba toho, čo ho najal. Ja by som si fotografa nenajal bez toho, aby som videl jeho prácu.
 
LastHit
2011-10-01 22:49:50+02
nepisem to z vlastnej skusenosti, takze mozno nemam vsetky info, no uz som sa stretol aj s nazorom, ze foti sa len do vysky ceny. nizka cena aby bola prvotna spokojnost? ... ok, ale vsetci ako na beziacom pase. takze toto sice neuznavam, no mozno sa len citi "otesany casom"
 
Paulie
2011-10-02 08:26:06+02
príspevok od: LastHit
nepisem to z vlastnej skusenosti, takze mozno nemam vsetky info, no uz som sa stretol aj s nazorom, ze foti sa len do vysky ceny. nizka cena aby bola prvotna spokojnost? ... ok, ale vsetci ako na beziacom pase. takze toto sice neuznavam, no mozno sa len citi "otesany casom"
Aj keby dotyčný fotil zadarmo, nemal by to flákať, nerobí si tým dobrú reklamu.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()