Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Clona 2.8 a nizsie

Marek Janicko
2011-10-07 12:22:20+02
Caute chlopaci,
rad by som sa Vas opytal, ako sa Vam dari na dynamickej scene za nizkych svetelnych podmienkach pouzivat clonu 2.8 a nizsie? Ja mam zatial skusenost, ze fotky vo vacsine pripadov mam mimo DOF. Ci uz fotim s AF-S alebo AF-C. Vedeli by ste mi dat nejake tipy? ISO a cas neriesim, no strasi ma DOFko pri clonach 2.8 pripadne s 50tkou i nizsie v pripade nudze.

Na zajtra som bol poziadany fotit jedno divadelne predsatavenie (vobec som to nevyhladaval no idem zachranovat situaciu z dovodu, ze im fotograf odhovoril ucast) a mam trosku respekt pred tym.

Berem si so sebou na to Nikon D90 + Nikon 24-70 2.8 (backup Nikon 50 1.8), Tokinu 11-16 2.8 a monopod.
Monopod som len nedavno kupil, takze nemam odkusanu pracu s nim v takych svetelnych podmienkach.

Diky vopred za tipy.
 
landov
2011-10-07 12:28:13+02
Sice som s mojou T11-16 fotil zatial len v exteriery, ale myslim, ze pri tychto ohniskach by si mal mat vacsiu istotu, ze scena bude v DOF.
 
lu_boss
2011-10-07 12:31:45+02
... otazka je, ako to bude nasvietene, mozno budes moct aj priclonit.
Moj pristup by bol podobny ruskemu vedeniu vojny - len stlacaj spust co to da, nieco sa ujme
 
zolec
ocenenie redakciou 2011-10-07 12:34:39+02
..Dofku neries, snaz sa presne ostrit a spravit zabery, ktore zaujmu obsahom, tokinou dynamicke zabery od podlahy a tak.. Neboj sa vysokeho isa, aby si dosiahol spravne casy exp. a nenafotil same mazanice, monopod nechaj doma, ked neplanujes fotit teleobjektivom, bude ti len zavadzat..
 
zolec
ocenenie redakciou 2011-10-07 12:40:13+02
príspevok od: lu_boss
... otazka je, ako to bude nasvietene, mozno budes moct aj priclonit.
Moj pristup by bol podobny ruskemu vedeniu vojny - len stlacaj spust co to da, nieco sa ujme
.. s tymto pristupom nesuhlasim a uz vobec by som ho neradil dalsim..
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2011-10-07 12:48:07+02
Pri divadelnom predstavení je veľa momentov, kedy sa herci veľmi nehýbu. Vtedy skús zachytiť ich výraz v tvári.
 
Shooter
2011-10-07 13:26:50+02
Myslím, že s clonou 2.8 pri týchto ohniskách by nemal byť problém. Pokiaľ nebudeš pri hercov stáť bližšie ako 2 metre, tak sa myslím nemáš čoho báť. Aj keď sa to nezdá, divadlo, presnejšie javisko býva dosť dobre nasvietené. Odporúčam nastaviť buď bodové meranie alebo radšej plný manuál, pretože svetelné podmienky sa veľmi nemenia, možno len pri zmene scény. Prikladám aj foto: fotené v DAB v Nitre, Nikon D40, Sigma 70-200/2.8 bez stabilizátora, ISO800, čas vychádzal 1/125 - 1/200, samozrejme plná diera, stál som na schodoch na úrovni 7.-8. radu od javiska.
 
haplo602
2011-10-07 14:05:14+02
zalezi od vzdialenosti ... stale mozes priclonit a dvihnut iso
 
Marek Janicko
2011-10-07 14:10:13+02
Som si vedomy toho, ze s narastajucou vzdialenostou pri nizkej clone DOF narasta, takze trosku som v klude.

Rusky styl fotenia rozhodne nebudem vykonavat. Jedna sa o neplatenu zakazku (ja viem skoda nevyuzit, no bez skusenosti pytat peniaze niesom ochotny) a ma to byt iba prierez vystupenia. Vysledok nejakych 150 fotiek.

No nic, asi to necham v style s panom bohom. Ak nieco bude schopne, tak sa s tym pochvalim na kritike.
 
Saas
2011-10-07 14:14:21+02
príspevok od: Shooter
Myslím, že s clonou 2.8 pri týchto ohniskách by nemal byť problém. Pokiaľ nebudeš pri hercov stáť bližšie ako 2 metre, tak sa myslím nemáš čoho báť. Aj keď sa to nezdá, divadlo, presnejšie javisko býva dosť dobre nasvietené. Odporúčam nastaviť buď bodové meranie alebo radšej plný manuál, pretože svetelné podmienky sa veľmi nemenia, možno len pri zmene scény. Prikladám aj foto: fotené v DAB v Nitre, Nikon D40, Sigma 70-200/2.8 bez stabilizátora, ISO800, čas vychádzal 1/125 - 1/200, samozrejme plná diera, stál som na schodoch na úrovni 7.-8. radu od javiska.
Pekné
 
peterXC
2011-10-07 14:19:19+02
parkrat som fotil koncert ci divadlo, s tou vybavou to isto zvladnes, vela zalezi na scene, ci bude svetla, alebo tmava, pri tmavej scene, kde je velka cast fotografie cierna bud manualna expozicia, alebo nastavena korekcia (az do -1EV ci -1 1/3EV sa pytala) na displeji fotaku si skontroluj ako vykresluje plet, tvar hercov, to je pri tmavej scene to, co musi byt spravne naexponovane, pozor na preexponovane tvare, bodove meranie sa mi tu neosvedcilo ako najvhodnejsie (to by bolo na dlhsiu debatu), meral som iba so zvyraznenym stredom s korekciou, to mi davalo rovnomernejsie vysledky. Monopod ako poslednu barlicku v pripade slabeho nasvietenia maj aspon poruke, a k nemu potom aj to cakanie az herci zostanu v klude...
 
lu_boss
2011-10-07 14:37:36+02
príspevok od: zolec
.. s tymto pristupom nesuhlasim a uz vobec by som ho neradil dalsim..
... aby nevzniklo nedorozumenie - hlavne nech foti a foti, spekulovat pocas predstavenia, ci ma obrazok ostry alebo nema, nie je namieste
 
lu_boss
2011-10-07 14:38:14+02
príspevok od: Marek Janicko
Som si vedomy toho, ze s narastajucou vzdialenostou pri nizkej clone DOF narasta, takze trosku som v klude.

Rusky styl fotenia rozhodne nebudem vykonavat. Jedna sa o neplatenu zakazku (ja viem skoda nevyuzit, no bez skusenosti pytat peniaze niesom ochotny) a ma to byt iba prierez vystupenia. Vysledok nejakych 150 fotiek.

No nic, asi to necham v style s panom bohom. Ak nieco bude schopne, tak sa s tym pochvalim na kritike.
150 fotiek vo vysledku je rusky styl fotenia
 
lu_boss
2011-10-07 14:38:59+02
... z predstavenia je 20 spickovych fotiek dost.
 
V.Erix
2012-07-11 19:37:11+02
Ahojte, ja sa chcem spýtať že či by sa dalo spraviť takéto fotky s F 2,8?
Ako pozerám galériu so svadobnými fotkami málokedy vidím také fotky, kde na fotke je viac ľudí. Aj tam sa dá použiť F 2,8 pri objektíve 17-50mm?
Alebo sa skôr vyhnúť takým fotkám? Aké F odporúčate?
(Fotky su z temy: Svadobná fotografia)
 
Kamil Škvarka
2012-07-11 19:47:48+02
príspevok od: V.Erix
Ahojte, ja sa chcem spýtať že či by sa dalo spraviť takéto fotky s F 2,8?
Ako pozerám galériu so svadobnými fotkami málokedy vidím také fotky, kde na fotke je viac ľudí. Aj tam sa dá použiť F 2,8 pri objektíve 17-50mm?
Alebo sa skôr vyhnúť takým fotkám? Aké F odporúčate?
(Fotky su z temy: Svadobná fotografia)
Tu je clona mozno aj 8 podla mna,nie 2,8...
 
DodoFot
2012-07-11 19:57:56+02
príspevok od: V.Erix
Ahojte, ja sa chcem spýtať že či by sa dalo spraviť takéto fotky s F 2,8?
Ako pozerám galériu so svadobnými fotkami málokedy vidím také fotky, kde na fotke je viac ľudí. Aj tam sa dá použiť F 2,8 pri objektíve 17-50mm?
Alebo sa skôr vyhnúť takým fotkám? Aké F odporúčate?
(Fotky su z temy: Svadobná fotografia)
ano, dalo, ale s objektivom 14-24/2.8. ale to je vec, ktoru ti urcite neodporucam. mat svadobne fotky s ostrenim od nevidim do nevidim je asi to najhorsie, amaterske a skor ako s kompaktu. ostry potrebujes mat subjekt, ktory ma vyniknut a nie nejake osoby v pozadi.
 
seifi
2012-07-11 20:16:45+02
http://www.dofmaster.com/dofjs.html
tu si vlož ohniskovú vzdialenosť, clonu, vzdialenosť ostrenia a dostaneš DOF
 
zolec
ocenenie redakciou 2012-07-11 20:17:23+02
príspevok od: V.Erix
Ahojte, ja sa chcem spýtať že či by sa dalo spraviť takéto fotky s F 2,8?
Ako pozerám galériu so svadobnými fotkami málokedy vidím také fotky, kde na fotke je viac ľudí. Aj tam sa dá použiť F 2,8 pri objektíve 17-50mm?
Alebo sa skôr vyhnúť takým fotkám? Aké F odporúčate?
(Fotky su z temy: Svadobná fotografia)
..tu mas jednu ukazku s f2,8 a 28mm, ale na FF..
 
werdza
2012-07-11 21:21:30+02
príspevok od: V.Erix
Ahojte, ja sa chcem spýtať že či by sa dalo spraviť takéto fotky s F 2,8?
Ako pozerám galériu so svadobnými fotkami málokedy vidím také fotky, kde na fotke je viac ľudí. Aj tam sa dá použiť F 2,8 pri objektíve 17-50mm?
Alebo sa skôr vyhnúť takým fotkám? Aké F odporúčate?
(Fotky su z temy: Svadobná fotografia)
Ja 2,8 clonu používam najčastejšie, aj na svadobnom obrade som fotila len na ňu,, tuto jedna moja svadobná s 2,8 clonou na 24-70 2,8 na fullfrejme, bez blesku
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()