Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Dlhé časy bez ND filtra, ako na to ?

warmaniac
2012-01-29 11:38:10+01
Zdravím,

chcel by som sa vás opýtať, kdesi som raz čítal anglickú diskusiu, kde rozoberali fotenie dlhých exp. aj za dňa bez použitia ND filtrov a pod. Problém je že som to celkom nepochopil, viem len že to volali black card. Jednalo sa o nejaký čierny nepriesvitný materiál-hocičo a fotilo sa to posúvaním, resp. prikladaním na vrchnú časť scény a potom následným odtiahnutím zo záberu ?? neviem presne, celkom ma to ale zaujalo , lebo výsledky boli na nadmieru dobré a odpadlo by bremeno od kupovania drahých filtrov.

ďakujem prípadne za rady
 
Martin P
2012-01-29 11:43:47+01
príspevok od: warmaniac
Zdravím,

chcel by som sa vás opýtať, kdesi som raz čítal anglickú diskusiu, kde rozoberali fotenie dlhých exp. aj za dňa bez použitia ND filtrov a pod. Problém je že som to celkom nepochopil, viem len že to volali black card. Jednalo sa o nejaký čierny nepriesvitný materiál-hocičo a fotilo sa to posúvaním, resp. prikladaním na vrchnú časť scény a potom následným odtiahnutím zo záberu ?? neviem presne, celkom ma to ale zaujalo , lebo výsledky boli na nadmieru dobré a odpadlo by bremeno od kupovania drahých filtrov.

ďakujem prípadne za rady
daj link na tu diskusiu
 
inkubbus
2012-01-29 11:45:28+01
ja som pouzil sklo do zvaracskej helmy. ma to ale nevyhodu, ze nedostanes farby, vsetko ide do zelena.
 
Martin P
2012-01-29 11:46:43+01
príspevok od: warmaniac
Zdravím,

chcel by som sa vás opýtať, kdesi som raz čítal anglickú diskusiu, kde rozoberali fotenie dlhých exp. aj za dňa bez použitia ND filtrov a pod. Problém je že som to celkom nepochopil, viem len že to volali black card. Jednalo sa o nejaký čierny nepriesvitný materiál-hocičo a fotilo sa to posúvaním, resp. prikladaním na vrchnú časť scény a potom následným odtiahnutím zo záberu ?? neviem presne, celkom ma to ale zaujalo , lebo výsledky boli na nadmieru dobré a odpadlo by bremeno od kupovania drahých filtrov.

ďakujem prípadne za rady
ano ale to je nahrada za nd graduated filter
 
Martin P
2012-01-29 11:52:36+01
príspevok od: inkubbus
ja som pouzil sklo do zvaracskej helmy. ma to ale nevyhodu, ze nedostanes farby, vsetko ide do zelena.
aj 56 eurovy hi tech 1000 ide do zelena
 
warmaniac
2012-01-29 11:56:22+01
príspevok od: Martin P
daj link na tu diskusiu
ahoj,
tu máš ten link, myslím že je to ono :
http://hanjies.blogspot.com/2009/10/black-card-photography-part-i.html
 
Martin P
2012-01-29 12:02:05+01
príspevok od: warmaniac
ahoj,
tu máš ten link, myslím že je to ono :
http://hanjies.blogspot.com/2009/10/black-card-photography-part-i.html
ano on tam riesi graduated nd filter teda jeho nahradu ciernou kartou
na dlhe casy a rozmazanie vody a oblakov a inych pohyblivych casti prirody sa neda nic jne pouzit iba celoplosny nd filter s velkou hustotou pripadne podla potreby aj s mensou za horsieho pocasia nie za slnka
 
Martin P
2012-01-29 12:04:19+01
príspevok od: warmaniac
ahoj,
tu máš ten link, myslím že je to ono :
http://hanjies.blogspot.com/2009/10/black-card-photography-part-i.html
http://www.flickr.com/groups/canondslr/discuss/72157626902549249/

tu je to jasne vysvetlene do podrobnosti
 
inkubbus
2012-01-29 12:05:41+01
...a takto to vyzera na fotaku
 
Martin P
2012-01-29 12:07:31+01
príspevok od: inkubbus
...a takto to vyzera na fotaku
treba patentovat a LEE utre hubu
 
warmaniac
2012-01-29 12:10:34+01
príspevok od: Martin P
treba patentovat a LEE utre hubu
tak to je akáá parádička a to máš systém made by you ? to máš to zváračské sklo ?
 
Martin P
2012-01-29 12:12:41+01
príspevok od: warmaniac
tak to je akáá parádička a to máš systém made by you ? to máš to zváračské sklo ?
treba reagovat na autora linku a to je inkubbus
 
warmaniac
2012-01-29 12:15:41+01
príspevok od: Martin P
treba reagovat na autora linku a to je inkubbus
jaj soráč, niesom zvyknutý na toto fórum
 
inkubbus
2012-01-29 12:17:31+01
príspevok od: warmaniac
tak to je akáá parádička a to máš systém made by you ? to máš to zváračské sklo ?
nie je to moj originalny napad. tiez som bol inspirovany fotkami na flickri. tak som nabehol do obchodu, za 1,50€ kupil sklo, gumicky som mal doma a isiel som skusat na neusiedler
 
warmaniac
2012-01-29 12:24:02+01
príspevok od: inkubbus
nie je to moj originalny napad. tiez som bol inspirovany fotkami na flickri. tak som nabehol do obchodu, za 1,50€ kupil sklo, gumicky som mal doma a isiel som skusat na neusiedler
no veď presne a hlavne človek ak s tým nemieni fotiť denno denne je zbytočné mu kupovat (ako v mojom prípade) filter za 80-100 eur . ďakujem za nápad, môžeš mi ako amatérovi prezradiť ak to neni tajné aký je to typ skla , to úplne matné nepriehľadné ? príp. ak by si mi to hodil do správy ďakujem.
 
inkubbus
2012-01-29 12:35:30+01
sklo je leskle, nemoze byt matne, lebo by si nic nenafotil. za beznych okolnosti cez neho nie je nic vidiet. aj proti slnku vidis cez neho pekny kruh zo slnka. ked som to kupoval (priamo v podnikovej predajni vyskumneho ustavu zvaracskeho) tak mi chlapik ponukol na vyber z piatich moznych druhov. lisia sa len hustotou, teda prepustaju rozne mnozstvo svetla.

rozmer sklicka je 11x9 cm a hrubka cca 3mm, takze to cokin drziaka to nepasuje, preto som to riesil tymi gumickami.

treba to skusit, lebo vstupne naklady su minimalne. aj ked manipulacia je troska nemotorna ale ak sa zadari, tak vysledok stoji za to. fotografiu s tymi lodkami mam aj vytlacenu a nikto by ani len netipoval ako to bolo fotene.
 
gahanova
2012-01-29 13:10:12+01
príspevok od: inkubbus
...a takto to vyzera na fotaku
raz som nieco podobne skusal aj ja.... dostičky som upevnil gumičkami, az kým som si nekupil ND1000, ono to za tie eura fakt stojí... ale aj taketo underground riesenie ma nieco do seba
 
inkubbus
2012-01-29 13:13:37+01
príspevok od: gahanova
raz som nieco podobne skusal aj ja.... dostičky som upevnil gumičkami, az kým som si nekupil ND1000, ono to za tie eura fakt stojí... ale aj taketo underground riesenie ma nieco do seba
ano, ano... ono to ma ten priebeh ze sa rozhodnes investovat prachy do normalneho filtra. ale ako taka sranda a bavkanie sa s tym je to uplne v pohode. clovek si potom tie fotky vazi troska inak ako len bezne nacvakane krajinky, lebo vie ze pri tom stravil kopec casu.
 
warmaniac
2012-01-29 13:30:49+01
príspevok od: inkubbus
sklo je leskle, nemoze byt matne, lebo by si nic nenafotil. za beznych okolnosti cez neho nie je nic vidiet. aj proti slnku vidis cez neho pekny kruh zo slnka. ked som to kupoval (priamo v podnikovej predajni vyskumneho ustavu zvaracskeho) tak mi chlapik ponukol na vyber z piatich moznych druhov. lisia sa len hustotou, teda prepustaju rozne mnozstvo svetla.

rozmer sklicka je 11x9 cm a hrubka cca 3mm, takze to cokin drziaka to nepasuje, preto som to riesil tymi gumickami.

treba to skusit, lebo vstupne naklady su minimalne. aj ked manipulacia je troska nemotorna ale ak sa zadari, tak vysledok stoji za to. fotografiu s tymi lodkami mam aj vytlacenu a nikto by ani len netipoval ako to bolo fotene.
no pekne a ono to tam nepasuje z toho dôvodu asi že je to hrubé však ? čo hovoríš inak na tie NDčka čo majú posuvný /variabilný systém ND (otáčaním sa mení) . myslím že na ebayi sa to predáva za 45-60 amerických papierov.
 
inkubbus
2012-01-29 13:36:02+01
aj hrube ale aj maju iny rozmer po stranach.
filterfader myslis?

chce to tiez parax, lebo nie na vsetkych ohniskach sa da vyuzit maximalne stmavenie. su to vlastne dva polarizaky otocene proti sebe. dalsie vyuzitie to ma pri natacani videa zrkadlovkou.

tato nim bola fotena.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()