Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

krajinka a DOF

jafotic
2012-02-01 08:05:35+01
zdravim, som troku na nervy z toho.. Co sa tyka krajinky nefotiom to casto, povedal by som ze skoro vobec, ale chem to fotit Lenze stale zapasim s hypofokalom a DOF. Ako ostrite ked fotite krajinky? Ja som si myslel ze napr ked si na DOF calculatore vypocitam parametre a aplikujem na fotaku tak to bude sediet, ale asi nie. Tak napr. zadam 17mm ohnisko; 13,5 clona a zaostrenie na objekt v 3m -- vysledok je ze ostre bude vsetko od 82 cm (pred objektivom) az do nekonecna. Ale ked si aktivujem LiveWiev na fotaku a dam si obraz na dip. zvacsit na maximum a pozriem si horizont tak je rozostreny, ako je ot mozne ? ved malo byt vsetko od 82 cm ostre az po nekonecno? Tkze ked prepnem na manulane ostrenie a stale som cez zivy nahlad dipleja pekne si ten horizont viem vyostrit a spravit foto.

Zaujima m apreco to nefunfuje po tej technickej stranke, ked si ja na objektive nastavim manulame ostrenie na oznacenie 3m (+vsetky ostatne parametre 17mm a f13) to nefunguje ako hovori vypocet DOF ?
 
bear
- moderator
2012-02-01 08:16:04+01
Ak chces vidiet v LiveView realnu hlbku ostrosti, musis drzat tlacitko DOF preview. Hlbka ostrosti, ale nie je absolutna hodnota a na jej okrajoch sa ostrost straca postupne a to ci je este akceptovatelna zavisi od zvacsenia.

Pri krajinkach sa da pouzivat aj tebto postup pre dosiahnutie vacsej hlbky ostrosti, ako umoznuju fyzikalne limity objektivu:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/fotografovanie-prirody/focus-stacking/
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-01 08:17:39+01
V Live View automaticky DOF neuvidis. Kedze zalezi na clone, musi byt priclonena. V LV to ale nevie kazdy fotak. Nic ti ale nebrani stlacit spust a pozriet si nefotenu fotku, tam uz urcite svoju DOF uvidis. DOF uvidis aj ked sa pozeras cez hladacik a stlacis tlacidlo DOF (pod objektivom).
 
jafotic
2012-02-01 08:28:28+01
príspevok od: Karol Srnec
V Live View automaticky DOF neuvidis. Kedze zalezi na clone, musi byt priclonena. V LV to ale nevie kazdy fotak. Nic ti ale nebrani stlacit spust a pozriet si nefotenu fotku, tam uz urcite svoju DOF uvidis. DOF uvidis aj ked sa pozeras cez hladacik a stlacis tlacidlo DOF (pod objektivom).
DOF tlacidlo som pri pohlade cez hladacik pouzil ale pri relativne priclonenom objektive a sirokom ohnisku kde je hlobka velka a pohlad cez hladacik nedostatocne velky, nic som nespozororoval.. Cize preto som potom puzil LV a tam som tlacidlo DOF nestlacal len som si zvacsil obraz v LV a odomna az po horizont (v takom strede vo vertikalnom smere) som prechadzal a pozeral ako je natom ostrost a boli to fakt ine parametre ako udava taky DOF calculator (ktory samozrejme netreba brat za super smerodajny udaj, ale predsa..)
 
tadzesi
2012-02-01 08:29:38+01
príspevok od: bear
Ak chces vidiet v LiveView realnu hlbku ostrosti, musis drzat tlacitko DOF preview. Hlbka ostrosti, ale nie je absolutna hodnota a na jej okrajoch sa ostrost straca postupne a to ci je este akceptovatelna zavisi od zvacsenia.

Pri krajinkach sa da pouzivat aj tebto postup pre dosiahnutie vacsej hlbky ostrosti, ako umoznuju fyzikalne limity objektivu:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/fotografovanie-prirody/focus-stacking/
Zaujimave lnka, vdaka za clanok. Nenapadlo ma ze je mozme vyuzit techniky z makra na krajinku.
 
jafotic
2012-02-01 08:33:07+01
príspevok od: bear
Ak chces vidiet v LiveView realnu hlbku ostrosti, musis drzat tlacitko DOF preview. Hlbka ostrosti, ale nie je absolutna hodnota a na jej okrajoch sa ostrost straca postupne a to ci je este akceptovatelna zavisi od zvacsenia.

Pri krajinkach sa da pouzivat aj tebto postup pre dosiahnutie vacsej hlbky ostrosti, ako umoznuju fyzikalne limity objektivu:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/fotografovanie-prirody/focus-stacking/
Len to je to ze ja som prakricky pri okrajoch ani neskumal.. ono to bolo nieco ako keby som fotil v skutocnosti na malej clone ?!?! lebo ked som ostil manulane tak som videl ako sa mi pohibuje serom odomna alebo kume ta rovina ostosti a pritom to malo byt super dlhe..
-inak tu techniku som ani nepoznal - dik za tip
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-01 09:15:35+01
príspevok od: jafotic
DOF tlacidlo som pri pohlade cez hladacik pouzil ale pri relativne priclonenom objektive a sirokom ohnisku kde je hlobka velka a pohlad cez hladacik nedostatocne velky, nic som nespozororoval.. Cize preto som potom puzil LV a tam som tlacidlo DOF nestlacal len som si zvacsil obraz v LV a odomna az po horizont (v takom strede vo vertikalnom smere) som prechadzal a pozeral ako je natom ostrost a boli to fakt ine parametre ako udava taky DOF calculator (ktory samozrejme netreba brat za super smerodajny udaj, ale predsa..)
Opakujem, nie kazdy fotak v LV dokaze priclonit, aby si DOF videl. Nastuduj si navod, ci to ten tvoj dokaze. A opat opakujem, co ti brani stlacit spust a skontrolovat nafotenu fotku?
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-01 09:27:07+01
príspevok od: jafotic
zdravim, som troku na nervy z toho.. Co sa tyka krajinky nefotiom to casto, povedal by som ze skoro vobec, ale chem to fotit Lenze stale zapasim s hypofokalom a DOF. Ako ostrite ked fotite krajinky? Ja som si myslel ze napr ked si na DOF calculatore vypocitam parametre a aplikujem na fotaku tak to bude sediet, ale asi nie. Tak napr. zadam 17mm ohnisko; 13,5 clona a zaostrenie na objekt v 3m -- vysledok je ze ostre bude vsetko od 82 cm (pred objektivom) az do nekonecna. Ale ked si aktivujem LiveWiev na fotaku a dam si obraz na dip. zvacsit na maximum a pozriem si horizont tak je rozostreny, ako je ot mozne ? ved malo byt vsetko od 82 cm ostre az po nekonecno? Tkze ked prepnem na manulane ostrenie a stale som cez zivy nahlad dipleja pekne si ten horizont viem vyostrit a spravit foto.

Zaujima m apreco to nefunfuje po tej technickej stranke, ked si ja na objektive nastavim manulame ostrenie na oznacenie 3m (+vsetky ostatne parametre 17mm a f13) to nefunguje ako hovori vypocet DOF ?
krajinky a vôbec všetko fotím podla toho čo chcem dosiahnuť - ved nerob si z toho vedu nervy zbytočne DOF kalkulátor som v živote nepotreboval, v zásade niet nad prax - zaostri na hlavný motív dostatočne pricloň a nemôžeš mať problém. Ak by si vážne chcel riešiť veľkú DOF v krajine tak potrebuješ T/S sklá a nie nejaký DOF kalkulátor. Tiež by nebolo od veci uviesť čím fotíš - live view funguje inak naprieč značkami.
 
transporti686
2012-02-01 09:39:39+01
príspevok od: jafotic
zdravim, som troku na nervy z toho.. Co sa tyka krajinky nefotiom to casto, povedal by som ze skoro vobec, ale chem to fotit Lenze stale zapasim s hypofokalom a DOF. Ako ostrite ked fotite krajinky? Ja som si myslel ze napr ked si na DOF calculatore vypocitam parametre a aplikujem na fotaku tak to bude sediet, ale asi nie. Tak napr. zadam 17mm ohnisko; 13,5 clona a zaostrenie na objekt v 3m -- vysledok je ze ostre bude vsetko od 82 cm (pred objektivom) az do nekonecna. Ale ked si aktivujem LiveWiev na fotaku a dam si obraz na dip. zvacsit na maximum a pozriem si horizont tak je rozostreny, ako je ot mozne ? ved malo byt vsetko od 82 cm ostre az po nekonecno? Tkze ked prepnem na manulane ostrenie a stale som cez zivy nahlad dipleja pekne si ten horizont viem vyostrit a spravit foto.

Zaujima m apreco to nefunfuje po tej technickej stranke, ked si ja na objektive nastavim manulame ostrenie na oznacenie 3m (+vsetky ostatne parametre 17mm a f13) to nefunguje ako hovori vypocet DOF ?
najlepšie je, keď sa dostaneš k tabuľke hyperfokálnych vzdialenosti pre tvoj objektív, kedysi sa to k objektívom bežne dalo nájsť, neviem ako je to teraz, staré manuálne objektívy mali ciachovanie vzdialeností na prstenci a dalo sa ostriť podľa toho a fungovalo to v pohode, DOF calculátor by mal byť v pohode, ak máš pochybnosti, tak si proste vyskúšaj na konkrétnej clone zaostriť na vypočítanú hyperfokálnu vzdialenosť a urob fotku, potom posuň na na o niečo vačšiu vzdialenosť, urob foto a doma si to porovnaj, samozrejme dobré je to zo statívu.
 
Marcel Rebro
2012-02-01 09:59:12+01
príspevok od: Karol Srnec
Opakujem, nie kazdy fotak v LV dokaze priclonit, aby si DOF videl. Nastuduj si navod, ci to ten tvoj dokaze. A opat opakujem, co ti brani stlacit spust a skontrolovat nafotenu fotku?
... mozno ma analog s LV ...
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2012-02-01 11:10:12+01
príspevok od: jafotic
zdravim, som troku na nervy z toho.. Co sa tyka krajinky nefotiom to casto, povedal by som ze skoro vobec, ale chem to fotit Lenze stale zapasim s hypofokalom a DOF. Ako ostrite ked fotite krajinky? Ja som si myslel ze napr ked si na DOF calculatore vypocitam parametre a aplikujem na fotaku tak to bude sediet, ale asi nie. Tak napr. zadam 17mm ohnisko; 13,5 clona a zaostrenie na objekt v 3m -- vysledok je ze ostre bude vsetko od 82 cm (pred objektivom) az do nekonecna. Ale ked si aktivujem LiveWiev na fotaku a dam si obraz na dip. zvacsit na maximum a pozriem si horizont tak je rozostreny, ako je ot mozne ? ved malo byt vsetko od 82 cm ostre az po nekonecno? Tkze ked prepnem na manulane ostrenie a stale som cez zivy nahlad dipleja pekne si ten horizont viem vyostrit a spravit foto.

Zaujima m apreco to nefunfuje po tej technickej stranke, ked si ja na objektive nastavim manulame ostrenie na oznacenie 3m (+vsetky ostatne parametre 17mm a f13) to nefunguje ako hovori vypocet DOF ?
Nastavená clona sa aplikuje až v momente fotenia. Kým komponujes a ostríš, objektív je vždy úplne odclonený.
 
jafotic
2012-02-01 12:03:41+01
Mam Canon 50d a tamron 17-50/2,8

 
jafotic
2012-02-01 12:07:24+01
príspevok od: Dominik Bugár
Nastavená clona sa aplikuje až v momente fotenia. Kým komponujes a ostríš, objektív je vždy úplne odclonený.
jaaasneee - asi preto ked som ostril mi to ostrenie behalo ako keby som mal malu hlbku ostorsti..
 
Marcel Rebro
2012-02-01 12:24:15+01
príspevok od: jafotic
jaaasneee - asi preto ked som ostril mi to ostrenie behalo ako keby som mal malu hlbku ostorsti..
Objektiv ostri odclonenny preto aby bol AF presnejsi. Cim svetelnejsi objektiv tym vacsia sanca rychlejsie ostrenie. S hlbkou ostrosti to nema nic spolocneho.

Ostrenie ti "beha" (napr) ak
- mas horsie svetelne podmienky
- nechyti sa ostriaci bod / hlavne krajne - nekrizove

Preto sa bezne zaostri na nieco "rozumne", zalokuje AF (AFL), prekomponuje a exponuje ...
Su to zakladne vedomosti
 
Kaiman81
2012-02-01 13:06:36+01
Chlope,ty si v prvom rade nastuduj zakladne info ako pouzivat zrkadlovku,ale este predtim odporucam manual,lebo mas v tom uplny bordel...
 
Kaiman81
2012-02-01 13:11:23+01
"predtým"
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()